כפות רגליים פונות פנימה מה עושים
כפות רגליים פונות פנימה מה עושים

כפות רגליים פונות פנימה מה עושים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כפות רגליים פונות פנימה מה עושים? כפות רגליים פונות פנימה עלולות לגרום על פי העיקרון הקינמטי שלפיו פועל הגוף לעומסים חריגים במעלה השרשרת ולהתפתחות פגיעות, דלקות ומיחושים בכפות הרגליים, בברכיים ובחלקי גוף נוספים עוד. ליקוי יציבה שכיח זה שבו כפות רגליים פונות פנימה מכונה “רגלי יונה”.

אכן, סביר היה להניח שכאשר כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes) ולא ישר לפנים או מעט החוצה כפי שאמורות היו העומסים החריגים המופעלים עליהן יגרמו נזקים וכאבים מקומיים. אך לא כל הוא. בגלל העיקרון הקינמטי של הגוף שבגינו כול חלק בגוף קשור לחלקים אחרים, גם חלקי גוף אחרים עלולים להינזק . בין יתר חלקי הגוף שעלולים להיפגע כאשר כפות רגליים פונות פנימה ניתן למנות גם את הגב התחתון, את מפרקי הירך, את הברכיים ואת השוקיים. יציבה לקויה זאת שכיחה בקרב ילדים בגיל הצעיר ומתקנת עצמה באופן הדרגתי כאשר התינוק מתחיל ללכת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכפות רגליים פונות פנימה מה עושים – רקע?

כפות רגליים פונות פנימה או רגלי יונה הם מצב שבו אחד מחלקי הרגל או כול חלקי הרגל כולל עצמות הירך, הברכיים, השוקיים וכפות הרגליים מסובבים פנימה אחת כלפי השנייה. אחת מהתוצאות האפשריות של לקות זאת הם כאבים במגוון מקומות החל מהקרסול וכפות הרגליים ועד לעמוד השדרה הצווארי.

הגורם ללקות:

כפות רגליים פונות פנימה עלולות להתפתח בגלל מגוון סיבות כולל נטייה גנטית. בחלק מהמקרים הגורם להתפתחות כפות רגליים פונות פנימה בקרב מבוגרים עשוי להיות חוסר איזון שרירי וחולשה של השרירים שאחראים לסיבוב החוצה של הירך. במקרים אלו תרגילים להחזרת האיזון עשויים להניב שיפור.

התרגילים מטרתם מתיחה של השרירים מסובבי הירך פנימה (internal  hip rotators) וחיזוק שרירי הישבן מסובבי ירך החוצה (Gluteus Maximus and Gluteus Medius). חשוב לציין שאין שריר עיקרי אחד שמסובב את הירך פנימה. את פעולת סיבוב הירך פנימה מבצעים מספר שרירים: הסיבים הקדמיים של שריר הישבן המרכזי ושריר הישבן הקטן (Gluteus medius and minimus), קבוצת השרירים המקרבים (Adductor longus and brevis, Pectineus), שרירי המיתר הפנימיים (Semitendinosus and Semimembranosus) ושריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fasciae Latae).

נזק אפשרי:

כפות רגליים פונות פנימה מה עושים
כפות רגליים פונות פנימה מה עושים

כפות רגליים הפונות פנימה באופן ממושך עלולות לגרום לעומס יתר על מפרקי הקרסול, על הברכיים, על מפרקי הירך ועל הגב התחתון. עומסים אלו עלולים להוביל להתפתחות נזקים מוקדמת באזורים אנטומיים אלו ולכאבי קרסול, כאבי ברכיים, כאבי ירך וכאבי גב.

פתרון מוצע:

במקרים שבהם כפות רגליים פונות פנימה בגלל חוסר איזון שרירי אני ממליץ על תרגילים להחזרת האיזון השרירי וכן הקפדה על ישיבה ללא סיכול רגליים.

תרגיל I: מתיחת השרירים מסובבי ירך פנימה (internal  hip rotators)

יש לשבת כאשר הברכיים כפופות ב- 90 מעלות, גו זקוף, כפות רגליים מונחות על הקרקע. להניח רגל ימין על הברך שמאל ובאמצעות הידיים, שלכם או של שותף, לדחוף בעדינות את הרגל העליונה עד למצב של רוטציה משמעותית. לשהות במנח 10 שניות ולחזור למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות והחליפו רגליים. הקפידו שהאגן הנגדי אינו מתרומם ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

תרגיל II: חיזוק שרירי ישבן (Gluteus Maximus & Gluteus Medius)

שכיבה על הצד כאשר הברכיים כפופות ל- 90 מעלות והקרסוליים מצויים אחד מעל השני. הרימו את הברך העליונה עד פישוק של 45 מעלות שהו במצב 10 שניות וחזרו למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות. הקפידו שכול התנועה תתבצע במפרק הירך ובמפרק האגן ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן