כפות רגליים פונות פנימה מה עושים

כפות רגליים פונות פנימה מה עושים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כפות רגליים פונות פנימה מה עושים? כפות רגליים פונות פנימה עלולות לגרום על פי העיקרון הקינמטי שלפיו פועל הגוף לעומסים חריגים במעלה השרשרת ולהתפתחות פגיעות, דלקות ומיחושים בכפות הרגליים, בברכיים ובחלקי גוף נוספים עוד. ליקוי יציבה שכיח זה שבו כפות רגליים פונות פנימה מכונה "רגלי יונה".

  אכן, סביר היה להניח שכאשר כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes) ולא ישר לפנים או מעט החוצה כפי שאמורות היו העומסים החריגים המופעלים עליהן יגרמו נזקים וכאבים מקומיים. אך לא כל הוא. בגלל העיקרון הקינמטי של הגוף שבגינו כול חלק בגוף קשור לחלקים אחרים, גם חלקי גוף אחרים עלולים להינזק . בין יתר חלקי הגוף שעלולים להיפגע כאשר כפות רגליים פונות פנימה ניתן למנות גם את הגב התחתון, את מפרקי הירך, את הברכיים ואת השוקיים. יציבה לקויה זאת שכיחה בקרב ילדים בגיל הצעיר ומתקנת עצמה באופן הדרגתי כאשר התינוק מתחיל ללכת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כפות רגליים פונות פנימה מה עושים – רקע?

   כפות רגליים פונות פנימה או רגלי יונה הם מצב שבו אחד מחלקי הרגל או כול חלקי הרגל כולל עצמות הירך, הברכיים, השוקיים וכפות הרגליים מסובבים פנימה אחת כלפי השנייה. אחת מהתוצאות האפשריות של לקות זאת הם כאבים במגוון מקומות החל מהקרסול וכפות הרגליים ועד לעמוד השדרה הצווארי.

   הגורם ללקות:

   כפות רגליים פונות פנימה עלולות להתפתח בגלל מגוון סיבות כולל נטייה גנטית. בחלק מהמקרים הגורם להתפתחות כפות רגליים פונות פנימה בקרב מבוגרים עשוי להיות חוסר איזון שרירי וחולשה של השרירים שאחראים לסיבוב החוצה של הירך. במקרים אלו תרגילים להחזרת האיזון עשויים להניב שיפור.

   התרגילים מטרתם מתיחה של השרירים מסובבי הירך פנימה (internal  hip rotators) וחיזוק שרירי הישבן מסובבי ירך החוצה (Gluteus Maximus and Gluteus Medius). חשוב לציין שאין שריר עיקרי אחד שמסובב את הירך פנימה. את פעולת סיבוב הירך פנימה מבצעים מספר שרירים: הסיבים הקדמיים של שריר הישבן המרכזי ושריר הישבן הקטן (Gluteus medius and minimus), קבוצת השרירים המקרבים (Adductor longus and brevis, Pectineus), שרירי המיתר הפנימיים (Semitendinosus and Semimembranosus) ושריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fasciae Latae).

   נזק אפשרי:

   כפות רגליים פונות פנימה מה עושים
   כפות רגליים פונות פנימה מה עושים

   כפות רגליים הפונות פנימה באופן ממושך עלולות לגרום לעומס יתר על מפרקי הקרסול, על הברכיים, על מפרקי הירך ועל הגב התחתון. עומסים אלו עלולים להוביל להתפתחות נזקים מוקדמת באזורים אנטומיים אלו ותלונות על כאבים בכפות הרגליים, כאבים בקרסול, כאבי ברכיים, כאבי ירך וכאבי גב.

   פתרון מוצע:

   במקרים שבהם כפות רגליים פונות פנימה בגלל חוסר איזון שרירי אני ממליץ על תרגילים להחזרת האיזון השרירי וכן הקפדה על ישיבה ללא סיכול רגליים.

   תרגיל I: מתיחת השרירים מסובבי ירך פנימה (internal  hip rotators)

   יש לשבת כאשר הברכיים כפופות ב- 90 מעלות, גו זקוף, כפות רגליים מונחות על הקרקע. להניח רגל ימין על הברך שמאל ובאמצעות הידיים, שלכם או של שותף, לדחוף בעדינות את הרגל העליונה עד למצב של רוטציה משמעותית. לשהות במנח 10 שניות ולחזור למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות והחליפו רגליים. הקפידו שהאגן הנגדי אינו מתרומם ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

   תרגיל II: חיזוק שרירי ישבן (Gluteus Maximus & Gluteus Medius)

   שכיבה על הצד כאשר הברכיים כפופות ל- 90 מעלות והקרסוליים מצויים אחד מעל השני. הרימו את הברך העליונה עד פישוק של 45 מעלות שהו במצב 10 שניות וחזרו למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות. הקפידו שכול התנועה תתבצע במפרק הירך ובמפרק האגן ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי