השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

השמנה או חוסר פעילות מה עדיף
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


השמנה או חוסר פעילות מה עדיף? גם השמנה וגם חוסר פעילות גופנית הן רעות חולות ובכול מבין השניים האלה עדיף להיות שמן מאשר לא פעיל. אין חולק על כך שלהיות שמן משמעותו להיות חשוף למגוון אדיר של מחלות קטלניות כגון מחלות לב, מחלות כלי דם, סוכרת וסרטן ומחלות ניווניות כגון דלקת פרקים ניוונית. למרות זאת, חוסר פעילות גופנית מסוכן יותר.

ועכשיו לאחר ההקדמה הזאת מה עדיף לדעתכם להיות, שמן או ללא פעילות גופנית? מה לדעתכם מסוכן יותר וקטלני יותר עבורכם? מחקר חדש הגיע למסקנה שעם אתם חייבים לבחור בין להיות פעילים גופנית לבין להיות שמן עדיף לכם להיות שמנים ולא חסרי פעילות גופנית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהנזקים הכרוכים בהשמנה

השמנה או חוסר פעילות מה עדיף
השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

מספר רב של מחלות שהן קטלניות בחלקן נקשר להשמנה. על פי מחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בכתב העת המדעי "לנסט" גם השמנה ממוצעת, המקיפה קרוב לשליש מהאוכלוסייה בארצות הברית, מפחיתה את אורך החיים בשלוש שנים. השמנה חמורה מקצרת את החיים הרבה יותר. המחלות שאחראיות לקיצור בתוחלת החיים של אנשים הלוקים בהשמנה כוללות: מחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם וסוכרת.

גם הפרקים בגופנו נפגעים בגלל השמנה. על פי מחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בכתב העת המדעי "ביו מכניקה" אנשים בעלי משקל עודף או השמנה נוטים לסבול מבעיות פרקים משמעותית יותר מאנשים בעלי משקל תקין. הסיבה לכך לטענתם של החוקרים היא בעיקר העומס המכני המוטל על המפרקים שגורם על ציר הזמן לבלאי. הבלאי המואץ של המפרקים בקרב אנשים בעלי משקל עודף הוא תוצאה של מחלת פרקים שכיחה ביותר הקרויה דלקת פרקים ניוונית.

כך למשל כול צעד שעושה אדם בעל משקל עודף של 5.5 ק"ג יוצר עומס על מפרק הברך שנע בין 15 – 30 ק"ג. מסיבה זאת הסיכון לשחיקת הסחוס בברכיים של אנשים הלוקים בהשמנה גבוה כמעט פי 5 מהסיכון לשחיקת הסחוסים בברכיים של אנשים בעלי משקל תקין.

הנזקים הכרוכים בחוסר פעילות גופנית

אנשים בכול הגילים יכולים ליהנות מהיתרונות האדירים של פעילות גופנית כולל בין היתר התפתחות מנטלית וגופנית תקינה, שינה טובה יותר, יכולת לבצע בקלות את המטלות היומיות, שמירה על רקמות גוף חזקות יותר ובכלל זה עצמות וכמובן סיכוי נמוך יותר לחלות במגוון מחלות, קטלניות בחלקן. רק חלק קטן מהאוכלוסייה מבצע את המנה היומית המומלצת של פעילות גופנית. בארצות הברית למשל רק אדם אחד מכול ארבע מבצע מספיק פעילות גופנית. אורח החיים היושבני ונטול פעילות גופנית נושא מחיר בריאותי וכלכלי כבד. בצד הכלכלי נאמר שחוסר בפעילות גופנית גורם בארצות הברית להוצאות כספיות הנאמדות ב- 117 ביליוני דולרים.

בין המחלות שחוסר פעילות גופנית מעלה את הסיכוי לחלות בהן נמנה השמנה. כפי שמצוין למעלה ההשמנה עצמה מהווה גורם סיכון למגוון רחב של מחלות קטלניות. מחלות נוספות שאדם שאינו עוסק בפעילות גופנית חשוף להן כוללות מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 וסוגים שונים של סרטן. בין מחלות הסרטן השכיחות הנובעות מחוסר פעילות גופנית נמנה סרטן השלפוחית, סרטן החזה, סרטן המעי, סרטן הריאות סרטן הרחם ועוד.

אז השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

לטענת חוקרים חוסר פעילות גופנית גרועה יותר ונושאת סיכון כפול למוות מוקדם מהסיכון הגבוה למות שיש לאנשים שמנים. ממצאי המחקר מתבססים על מעקב שנערך אחר 334,161 נשים וגברים ונמשך 12 שנים. רק 20 דקות של הליכה יומית צריך כדי להפחית את הסיכון למוות מוקדם ב30%. למעשה טוענים החוקרים, כול פעילות גופנית השורפת 90-110 קלוריות ליום תפחית בעד 30% את הסיכון שלכם למות מוקדם. על פי החישובים של החוקרים בשנת 2008 מתו באירופה קרוב ל 700,000 בני אדם בגלל שלא בצעו כול פעילות גופנית.

כאן המקום לציין שאכן, ההשפעות המטיבות על הבריאות בעקבות ביצוע פעילות גופנית היו גדולות יותר בקרב אנשים בעלי משקל נורמאלי אך גם המדדים הבריאותיים של האנשים בעלי משקל גבוה הראו שיפור משמעותי. לסיכום נאמר: לפעילות גופנית יש חשיבות עליונה לגבי הבריאות שלכם ולא משנה אם אתם רזים או שמנים.

American Journal of Clinical Nutrition, 01, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים