כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול. כאבים במפרק הירך היא תופעה שכיחה. חלק ניכר מהמקרים שבהם החולה סבור שהכאבים שלו נובעים מהגב מגיעים למעשה ממפרק הירך. מפרק הירך הוא מפרק נושא משקל חשוב וציר תנועה מרכזי. כאבים בירך עלולים להשפיע על הפעילות נושאת המשקל שלנו כולל בין היתר על הליכה וריצה.

מספר גורמים עלולים להיות אחראיים לתסמינים הללו. בין היתר נציין עומסי יתר חוזרניים, מחלות שונות וכמובן נזקים טראומטיים. מלבד מכאובים החולה עלול להתלונן גם על צליעה, קשיי תפקוד, מגבלות תנועה ועוד. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון וטיפול מוקדמים במקור הבעיה. אופן הטיפול יקבע על פי מצבו של החולה ובכלל זה מיקום הנזק, חומרת הנזק והמגבלות של החולה. במאמר הנוכחי "כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול" אני מתאר באופן תמציתי את ההפרעה הבריאותית הזאת וכיצד יש להתנהל אתה.

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול – רקע

כאבים במפרק הירך מהווים בעיה שכיחה. השכיחות של כאבים אלו הולכת וגדל עם השנים. במחקר (Rheumatology (Oxford). 2004 Apr;43(4):497-504) שנעשה בבריטניה בקרב מבוגרים מעל גיל 65 נמצא שבשנה האחרונה 19.2% מהם סבלו מכאבים בירך ואילו 32.6% סבלו מכאבי ברכיים. 11.3% מהנשאלים סבלו גם מכאבים בירך וגם מכאבים בברכיים. גורמים לכאבי ירך כוללים עומסי יתר חוזרניים שאליהם אנו עלולים להיחשף במהלך פעילות גופנית כמו אומנויות לחימה, כדורגל, טניס ריקוד ועוד. בכול הענפי הספורט הללו המכנה המשותף הוא ביצוע תנועות חוזרניות ולכן חשיפה לפציעת מאמץ חוזרני. כמובן שסימנים ותסמינים במפרק הירך עלולים להתפתח גם בעקבות נזקי חבלה כמו למשל לאחר נפילה ושבר מקומי או בעקבות פציעת ספורט. כאב במפרק הירך עלול להתפתח גם בגלל מגוון מחלות נרחב ובעיקר בגלל דלקת פרקים ניוונית.

תסמונות כאב במפרק הירך

דלקות פרקים

בין יתר המחלות שעלולות לגרום נזקים למפרק הירך ולכאבים נמנה כמובן דלקות פרקים ובמיוחד את דלקת הפרקים הניוונית. דלקת פרקים ניוונית שבגינה רבים וטובים נאלצים בסופו של דבר לעבור ניתוח להחלפת מפרק היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר לאדם. רוב בני האדם לאחר גיל 40 – 50 יסבלו ממחלה זאת. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים ראומטית ועוד.

שבר בצוואר הירך

שבר של צוואר הירך היא תופעה שכיחה בקרב מבוגרים עם עצמות עם צפיפות ירודה. שבר כזה נגרם בגלל נפילה.

תסמונת התפס בירך

כאבים במפרק הירך בגלל ליקוי מבני של מפרק הירך הגורם לבלאי מואץ ופציעה של הרקמות במפרק.

קרע לברום בירך

קרע ברצועה סחוסית העוטפת את השקע של המפרק (המרחשת) הקרוי לברום. תפקידה של הרצוע הזאת הוא בין היתר לייצב את ראש עצם הירך.

נמק העצם

נמק העצם בראש עצם הירך היא מחלה נוספת שעלולה להיות הגורם לכאבים הללו במפרק הירך. תופעה זאת מתרחשת כתוצאה מפגיעה באספקת הדם אל ראש עצם הירך ומוות של תאי עצם.

נקע מולד של מפרק הירך

נקע מולד של מפרק הירך (hip dysplasia) היא הפרעה בריאותית המתרחשת לרוב בלידה. אי זיהוי של התופעה יגרום בשלבים מוקדמים של החיים לסימנים ותסמינים רבים. ברוב המקרים, בסופו של דבר, יזדקק החולה להחלפה כירורגית של המפרקים.

טרוכנטריק בורסיטיס

כאבים המופיעים בצד החיצוני של מפרק הירך עלול להצביע על דלקת בשק מלא נוזל הקרוי בורסה או ליתר דיוק טרוכנטריק בורסה. דלקת של הבורסה הקרויה טרוכנטריק בורסיטיס היא תופעה שכיחה למדי.

דלקת זיהומית במפרק הירך

כאבים במפרק הירך עלולים להתפתח בין היתר גם בגלל דלקת זיהומית במפרק. הטיפול חייב להינתן בהקדם והתבסס על אנטיביוטיקה במינונים גבוהים.

סיאטיקה

אין לשכוח שאנו עלולים לחוש כאבים במפרק הירך מבלי ללא כל נזק או פציעה במפרק עצמו. אני מדבר על כאבים בירך המושלכים מפגיעה באזור מרוחק יותר כמו למשל פריצת דיסק בגב התחתון הגורמת ללחץ על שורש עצב מותני ומובילה להתפתחות סיאטיקה ועוד.

מתיחה של ההמסטרינג

שרירי ההמסטרינג בחלק האחורי של הירך חשופים לפציעות בקרב רצים.

מתיחה של הרצועה האיליוטיביאלית

גם רצועה זאת נמתחת ונפצעת לרוב בקרב אנשים שרצים יתר על המידה.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית לדלקת פרקים ניוונית בפרק, ליקויים מבניים וביו מכניים בפרק (זוויות של מפרק הירך ויתר הזוויות של מפרקי הגפה התחתונה), משקל עודף או השמנה היוצרים בין היתר עומסי יתר, ניתוח או פציעה קודמים במפרק, סוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על מפרקי הירך, מקצועות הכרוכים בכפיפות חוזרות ונשנות של מפרקי הירך ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על הכאב שהופיע בירך החולה צפוי להתלונן גם על מגוון רחב של סימנים ותסמינים. סימנים ותסמינים אלו משתנים בהתאם לגורם לכאבים הללו. בין יתר הסימנים והתסמינים שהחולה עלול להתלונן עליהם נמנה צליעה עקב הניסיון לצמצם את העומס המוטל על מפרק הירך בהליכה, כאבים במפשעה, הקרנות במורד הירך או לגב התחתון, קושי להניע את הירך, רעשים הבוקעים מהמפרק, חום מקומי, נפיחות, נוקשות, רגישות במישוש מפרק הירך, הפרעות שינה ועוד. במידה והכאבים בירך מגיעים מהגב התחתון החולה עלול להתלונן על סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים כאבים בגב התחתון ובישבן המושלכים לכיוון הרגל והירך ולעתים גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכלל זה נימול, חולשה והירדמות חלקים מהגפה התחתונה.

במקרים הבאים כדאי שתגיעו לאבחון מקצועי:

  • במידה ולמרות שנחתם מעל שבוע בבית והכאבים נמשכים בעוצמה
  • אתם סובלים גם מחום ופריחה בעור
  • כאבי הירך הופיעו בבת אחת ואתם חולים באנמיה חרמשית
  • הכאבים התפתחות בשני מפרקי הירך ובמפרקים נוספים

כאב במפרק הירך אבחון

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול
כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול

כאב במפרק הירך נאבחן תחילה עם למידה קפדנית של ההיסטוריה של הופעת הסימנים והתסמינים, נעבור לבדיקה הגופנית, בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות ובמידת הצורך ניעזר בבדיקות מעבדה ו/או דימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו (מחלות עם נטייה גנטית, אשפוזים, טיפולים תרופתיים), נשאל איפה אתם חשים בכאב, מתי החלו הכאבים, כמה זמן הם נמשכים, מה המיקום שלהם, מה גרם להופעתם (מחלה, פציעה הדרגתי…), מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד.

בבדיקה הגופנית נתבונן בפרק עצמו וביתר חלקי הגוף הרלוונטיים, נמשש ונניע את החלקים הללו באופן אקטיבי ופסיבי, נבדוק טווחי תנועה, נבדוק כוח שרירים, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. לאחר שקבענו את האבחון נעבור לטיפול או נפנה את החולה.

במקרים הבאים גשו ישירות לחדר מיון

  • כאבים בירך הופיעו לאחר תאונת דרכים או נפילה
  • כאבים בירך ובנוסף עיוות של הרגל
  • התפתחות שטף דם ענקי או דימום
  • חוסר יכולת להניע את הרגל או להניח עליה משקל
  • כאבים בירך עם חום ותחושת חולי

טיפול

הטיפול בכאבי הירך השתנה בהתאם למהות הנזק וחומרתו ומגבלותיו של החולה. בעיקרון במקרים הקלים אין מניעה שהטיפול יעשה באופן עצמי. עקרונות לטיפול עצמי כוללים: בין היתר מנוחה מפני פעולות הגורמות כאב, הפחתת משקל, התנהלות זהירה הכוללת צמצום זמני עמידה, נעילת נעליים נוחות ויציבות ועוד.

כאשר הבעיה חמורה יותר יש להיעזר בכירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וגלי הלם ומשלבם עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן, שמירה על טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הירך ויתר המפרקים והרקמות בשרשרת הקינטית של הירך. ברוב המקרים הטיפול השמרני בכאבים בירך הוא יעיל. רק במיעוט של המקרים יש מקום לטיפולים רפואיים ובכלל זה לטיפולים כירורגיים. עם זאת חשוב לזכור שלטיפולים אלה עלולות להיות תופעות לוואי בלתי רצויות.

שיקום

שיקום מפרק הירך יחל כבר במהלך הטיפולים הראשוניים במרפאה. נתחיל בביצוע הנעות פסיביות של מפרק הירך והרקמות סביבו, במידת האפשר נמליץ על ביצוע פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה גורמת לכאב כמו למשל שחיית חתירה שבה יש תנועה קלה בלבד של מפרקי הירך, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך השרשרת הקינטית שלו, נשפר את שיווי המשקל ונאמן את חוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור בהדרגתיות לחיי שגרה הכוללים גם פעילות גופנית מאתגרת. שיקום מפציעה קשה בירך עלול להימשך עד 3 חודשים אך הנתון הזה עשוי להשתנות מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים