כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול
כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול. כאבים במפרק הירך היא תופעה שכיחה יותר ממה שאנחנו חושבים. חלק ניכר מהמקרים שבהם החולה סבור שהכאבים שלו נובעים מהגב מגיעים למעשה ממפרק הירך. מפרק הירך הוא מפרק נושא משקל חשוב וציר תנועה מרכזי. כאבים בירך עלולים להשפיע על הפעילות נושאת המשקל שלנו כולל בין היתר על הליכה וריצה.

מספר גורמים עלולים להיות אחראיים לתסמינים הללו. בין היתר נציין עומסי יתר חוזרניים, מחלות שונות וכמובן נזקים טראומטיים. מלבד מכאובים החולה עלול להתלונן גם על צליעה, קשיי תפקוד, מגבלות תנועה ועוד. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון וטיפול מוקדמים במקור הבעיה. אופן הטיפול יקבע על פי מצבו של החולה ובכלל זה מיקום הנזק, חומרת הנזק והמגבלות של החולה. במאמר הנוכחי “כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול” אני מתאר באופן תמציתי את ההפרעה הבריאותית הזאת וכיצד יש להתנהל אתה.

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול – רקע

גורמים לכאבי ירך כוללים עומסי יתר חוזרניים שלהם אנו עלולים להיחשף במהלך פעילות גופנית כמו אומנויות לחימה, כדורגל, טניס ריקוד ועוד. בכול הענפי הספורט הללו המכנה המשותף הוא חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. כמובן שסימנים ותסמינים באזור זה עלולים להופיע בעקבות נזקי חבלה כמו למשל לאחר נפילה ושבר מקומי או בעקבות פציעת ספורט.

כאב במפרק הירך עלול להתפתח גם בגלל מגוון מחלות נרחב. בין יתר המחלות שעלולות לגרום נזקים למפרק הירך ולכאבים נמנה כמובן  דלקות פרקים ובמיוחד את דלקת הפרקים הניוונית שבגינה רבים וטובים נאלצים בסופו של דבר לעבור ניתוח להחלפת מפרק. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים ראומטית ועוד. מחלות נוספות שגורמות כאבים במפרק הירך כוללות נמק העצם בראש עצם הפרק, טרוכנטריק בורסיטיס, דלקת זיהומית במפרק ועוד. אין לשכוח שאנו עלולים לחוש כאבים במפרק הירך מבלי ללא כל נזק או פציעה במפרק עצמו. אני מדבר על כאבים בירך המושלכים מפגיעה באזור מרוחק יותר כמו למשל פריצת דיסק בגב התחתון הגורמת ללחץ על שורש עצב מותני ומובילה להתפתחות סיאטיקה ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית לדלקת פרקים ניוונית בפרק, ליקויים מבניים וביו מכניים בפרק (זוויות של המפרק), משקל עודף או השמנה היוצרים בין היתר עומסי יתר, ניתוח או פציעה קודמים בפרק, סוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על הפרקים הללו, מקצועות הכרוכים בכפיפות חוזרות ונשנות של הפרקים ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על מיחושים שהופיעו בירך החולה צפוי להתלונן גם על מגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל צליעה עקב הניסיון לצמצם את העומס המוטל על מפרק הירך בהליכה, מיחושים במפשעה, הקרנות במורד הירך או לגב התחתון, קושי להניע את הירך, חום מקומי, נפיחות, רגישות במישוש מפרק הירך, הפרעות שינה, סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים מכאובים בגב התחתון ובישבן המושלכים לכיוון הרגל והירך ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כאב במפרק הירך אבחון

כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול
כאב במפרק הירך: גורמים אבחון וטיפול

כאב במפרק הירך נאבחן תחילה עם למידה קפדנית של ההיסטוריה של הופעת הסימנים והתסמינים, נעבור לבדיקה הגופנית, בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות ובמידת הצורך ניעזר בבדיקות מעבדה ו/או דימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נשאל מתי החלו, כמה זמן הם נמשכים, מה המיקום שלהם, מה גרם להופעתם (מחלה, פציעה הדרגתי…), מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בפרק עצמו וביתר חלקי הגוף הרלוונטיים, נמשש ונניע את החלקים הללו באופן אקטיבי ופסיבי, נבדוק טווחי תנועה, נבדוק כוח שרירים, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. לאחר שקבענו את האבחון נעבור לטיפול או נפנה את החולה.

טיפול

הטיפול בכאבי הירך השתנה בהתאם למהות הנזק וחומרתו ומגבלותיו של החולה. בעיקרון במקרים הקלים אין מניעה שהטיפול יעשה באופן עצמי על ידי החולה עצמו ויכלול בין היתר מנוחה והתנהלות זהירה. כאשר הבעיה חמורה יותר יש להיעזר בכירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וגלי הלם ומשלבם עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן, שמירה על טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הירך ויתר המפרקים והרקמות בשרשרת הקינטית של הירך.

שיקום

שיקום מפרק הירך יחל כבר במהלך הטיפולים הראשוניים במרפאה. נתחיל בביצוע הנעות פסיביות של מפרק הירך והרקמות סביבו, במידת האפשר נמליץ על ביצוע פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה גורמת לכאב כמו למשל שחיית חתירה שבה יש תנועה קלה בלבד של מפרקי הירך, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך השרשרת הקינטית שלו, נשפר את שיווי המשקל ונאמן את חוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור בהדרגתיות לחיי שגרה הכוללים גם פעילות גופנית מאתגרת. שיקום מפציעה קשה בירך עלול להימשך עד 3 חודשים אך הנתון הזה עשוי להשתנות מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • בדיקת מפרקי הירך של התינוק

  בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון…