אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות
שיווי משקל טוב מונע נפילות

אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות! שיפור מערכת שיווי המשקל יפחית הסיכון לנפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא אחת הסיבות השכיחות לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית ייעודית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיקום שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

שינויים ניווניים והורמונליים שחלים עם השנים על גופינו בכלל ועל עצמות גופנו בפרט הופכים אותנו לפגיעים ושבריריים יותר. נפילה או החלקה בקרב מבוגרים היא על כן דרך מאוד שכיחה לגרימת שברים, להתפתחות סיבוכים נלווים, הידרדרות בריאותית ואף מוות. האזורים המועדים לשברים בעקבות נפילות הם בעיקר עצמות ומפרקי האגן ועצמות ומפרקי הירך. אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות. שיפורים גופניים של מערכות אלה הם מה שאתם זקוקים לו כדי למנוע נפילות בגיל המבוגר. במידה אתם מזהים ליקוי בשיווי המשקל שלכם, במידה ואתם חלשים או חסרי גמישות אתם נמצאים בסיכון מוגבר לנפילות ושברים בגיל המבוגר. שיקום מערכות אלו עשויים למנוע חלק ניכר מהנפילות והפציעות הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות
אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות

אימוני שיווי משקל וכוח מונעים נפילות – מחקרים

במחקר זה ובמחקרים דומים שנעשו בשנים האחרונות נמצא שנשים שהתאמנו במשך שישה חודשים הפחיתו משמעותית את הסיכון לנפילה ולסיבוכים הנלווים לה. השפעה מבורכת זאת נמצאה גם בבדיקות שנערכו לנשים הללו שנה לאחר שפסקו להתאמן.

במחקר אחר נימצא שנשים בין הגילאים 75 – 85 שהתאמנו אימוני כוח, סיבולת ושיווי משקל הפחיתו את הסיכון ליפול באופן משמעותי. כך למשל אימוני כוח ומשקולות הובילו להפחתה של הסיכון ב 43%, משחקים, ריקודים ומעברי מכשולים הפחיתו את הסיכון ב 40% ואילו אמוני מתיחות הפחיתו את הסיכון ליפול ב37%. המסקנה המאוד פשוטה היא אל תגידו אין לי כוח או אני זקן מידי לפעילות גופנית. צאו לדרך!

להלן האימונים הנדרשים למניעת נפילות בגל המבוגר:

אימונים המתמקדים בשיפור הכוח

כאמור אימוני כוח גרמו לשינוי הגדול ביותר בקרב קבוצת המחקר והובילה להפחתה של 43% ברמת הסיכון ליפול. מה זה אימוני כוח? כאשר אנחנו מתאמנים עם משקולות, מכונות כוח או משקל גוף וגורמים לשרירים לפעול מול התנגדות אנו מחזקים את השרירים ומעלים את המסה שלהם. אימון כוח עם משקולות חופשיים עובדים בו זמנית על קבוצות שרירים רבות כולל שרירי הליבה אך מעלים את הסיכון לבצע “תנועה לא טובה” ולפתח כאבים כולל כאבי גב. אימון כוח עם מכונות כוח הוא מדויק יותר עובד לרוב על שריר בודד או על קבוצה קטנה של שרירים ולכן גם בטוח יותר מפני תנועות לא טובות.

יתרונות נוספים של אימוני כוח כוללים: הגברת הסיבולת של השריר, הפחתה בכמות השומנים, חיזוק כללי של רקמות כולל גידים רצועות ועצמות ואגב כך מניעת מחלת דלדול העצם. כמו בסוגי אימון אחרים חשוב גם באימוני כוח לפעול באופן מדויק, הדרגתי ועל פי שאר כללי האימון הנכונים כולל בין היתר חימום לפני תחילת האימון ותרגילי שחרור לאחריו. אימוני כוח רצוי להתחיל לאחר חימום ועם משקלים נמוכים ולבצע 2-3 סטים של כול תרגיל כפול 8-12 חזרות. קבלו ייעוץ מהמדריך לגבי סוג התרגילים, אופן הביצוע וקצב ההתקדמות הנכון.

אימוני שיווי משקל לשיפור “תחושת מצב”

חלק חשוב מהאימון של אנשים מבוגרים (גם אנשים מבוגרים) צריך תרגילי שיווי משקל. בתרגילים אלו ניתן להיעזר גם בטרמפולינה ובלוח שווי משקל. מטרת התרגילים היא שפור “תחושת המיקום והמצב” או פרופריוספציה (Propioception) של המפרק הפגוע, שיפור השיווי משקל ומניעת נפילות, שברים ומוות בקרב מבוגרים.

שיווי משקל טוב מונע נפילות
שיווי משקל טוב מונע נפילות

חוש זה, חשוב לא פחות משאר החושים בגופינו. הוא קולט מידע לגבי מיקום, כיוון, כמות התנועה ואת ומהירות תנועת הגוף במרחב, מפרש אותה ויוצר יכולת תגובה או פעולה חלקה ויעילה על ידי המערכת השרירית עצבית. לחוש זה על כן חשיבות אדירה במניעת נפילות והחלקות. מחקרים רבים כולל זה המוזכר למעלה מראים שמבוגרים המאמנים את “תחושת מצב” של השרירים והמפרקים שלהם ייהנו מיציבות מפרקית גבוהה יותר ויוכלו להגיב טוב יותר לכוחות הפועלים עליהם במהלך פעילותם ובכך להפחית את הסיכון לנפילה.

אימון מתיחות

אימוני מתיחות תרמו גם הם למניעת הנפילות (37%). ביצוע תרגילי מתיחות בעדינות כדי לא לקרוע את השריר או לפגוע בביצועים שלו עשויים לשמר את טווחי התנועה של השרירים ושל המפרקים. מלבד הגמישות תרגילי מתיחות מהווים גם סוג של חימום לפני פעילות גופנית. חימום זה המושג באמצעות תרגילי גמישות נושא מספר רב של יתרונות.

בין יתר היתרונות נציין עלייה בקצב חילוף החומרים כולל אספקה של האנרגיה הנדרשת לשרירים, שיפור טווחי התנועה של השרירים ושל המפרקים, שיפור התיאום העצבי ההכרחי בין קבוצות השרירים השונות למערכת העצבים הפריפרית והמרכזית וכתוצאה מכך תרומה ליציבות של הגוף כפי שהוכיח המחקר המצוטט, הכנת המפרקים לעבודה (נוזל סינוביאלי) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים