מבוגרים תתחילו לרקוד
מבוגרים תתחילו לרקוד

מבוגרים תתחילו לרקוד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מבוגרים תתחילו לרקוד! זוהי מסקנתו של מחקר שנערך באוסטרליה ובדק את השפעות של ריקודים על בריאות מבוגרים. החוקרים הגיעו למסקנה שמבוגרים המשתתפים באופן קבוע בשיעורי ריקוד נהנו ממבחינה פיזית מיציבה טובה יותר ומגמישות רבה יותר. עוד מצאו החוקרים שמבחינה נפשית היו מבוגרים אלה מאושרים יותר ונהנו מרמת אנרגיה גבוהה יותר ומתחושה של השגיות. במילים אחרות החוקרים הגיעו למסקנה שריקוד נושא את אותם יתרונות של כל פעילות גופנית אחרת. מבוגרים שרוקדים משפר גם את היכולות הגופניות וגם את הצד הנפשי.

למחקר זה ואחרים שעוסקים בבריאות של מבוגרים וזקנים חשיבות עצומה. שמירה על הבריאות של קבוצת גיל זאת היא צורך מוסרי וגם לא פחות חשוב צורך כלכלי. אריכות הימים האופיינית לתקופתנו מעלה דרמטית את מספר המבוגרים. בארצות הברית מספר המבוגרים מעל גיל 85 ישלש את עצמו עד שנת 2050. העלויות הכלכליות האדירות הכרוכות בטיפול בקבוצת האוכלוסייה הזאת הנאמדת מיליארדי דולרים לשנה מחייבת חשיבה מחוץ לקופסה. מחקר שבודק את השפעת ריקודי הבלט על מבוגרים הוא בהחלט חשיבה מחוץ לקופסה. ההמלצות של החוקרים: מבוגרים תתחילו לרקוד!.

מבוגרים תתחילו לרקוד – רקע

על ציר הזמן חלקי הגוף שלנו נוטים להתנוון ולהתבלות. הליכי ניוון עובר גם המוח. השינויים הגופניים כתוצאה מהגיל הם השינויים הבולטים יותר והנראים ביותר לעין. כך למשל העור של מבוגרים נעשה דקיק, מאבד מהאלסטיות שלו ומתחיל להתקמט, החושים מאבדים מחדותם והמבוגרים שומעים ורואים פחות טוב, היציבה נעשית שחוחה ועוד. מתרחשים גם שינויים רבים שאינם נראים לעין כולל בין היתר הלב נחלש, העצמות מאבדות מצפיפותן ובכך עולה הסיכון לשברים, הסחוסים העוטפים את המפרקים נעשים דקים יותר וחושפים את המפרקים לדלקות ופציעות, רצועות וגידים מאבדים מגמישותם ומחוזקם ובכך עולה הסיכון לקרעים ומתיחות של רקמות אלו, מסת השריר פוחתת בין היתר בגלל ניוון ושינויים הורמונליים ועוד.

התוצאה של השינויים הללו ועוד רבים היא לעתים קרובות מידי פגיעות גופניות, אשפוזים, ניתוחים וכמובן עלויות כלכליות גבוהות ופגיעה באיכות החיים של המבוגרים. פציעות וכאבים גופניים גם גורמים למבוגרים להישאר ספונים בביתם ולהימנע מקשרים חברתיים. השילוב של כאבים ובידוד חברתי אינו תורם לאיכות חייו של המבוגר או למידת אושרו. במטרה למנוע גורל זה מעודדות הרשויות השונות פעילות גופנית גם בקרב קבוצת גיל זאת. המלצות שונות ובכלל זה של ארגון הבריאות העולמי ממליצות גם לקבוצת גיל זאת  על פעילויות גופניות שונות כדרך להתמודד עם התופעות השליליות של הגיל. המחקר שלפנינו מצא שריקוד עשוי להיות הפתרון היעיל למניעת התדרדרות גופנית ומנטלית בקרב מבוגרים.

מבוגרים תתחילו לרקוד – המחקר

בקווינסלנד אוסטרליה בדקו חוקרים את ההשפעות של שיעורי בלט על מבוגרים פעילים גופנית. השפעה זאת נמדדה בין התאריכים יולי 2017 ועד אוקטובר באותה שנה. המבוגרים במחקר הזה רקדו בלט עדין יחסית שנתפר במיוחד עבורם. השיעורים תוכננו באופן שיתרגל את היציבות של המבוגרים וכן יחזק את שרירי הליבה את הזיכרון ואת יכולת התנועה.

שיטת המחקר

מבוגרים? תתחילו לרקוד
מבוגרים? תתחילו לרקוד

באמצעות שאלון אותו מלאו המשתתפים בתחילת האימונים ולאחר שלושה חודשים, מיד עם סיום האימונים נמדדו תוצאות ריקודי הבלט על הרקדנים המבוגרים. השאלון נוסח באופן שאפשר לרקדנים המבוגרים להסכים או לא להסכים על 27 הצהרות ב- 6 קטגוריות שונות: תחושתם הכללית, תחושתם מבחינה רגשית, תחושתם מבחינה חברתית, תחושתם מבחינה גופנית, מהי הערכה העצמית שלהם, ומהי יכולת ההשתלבות החברתית שלהם. במשך כול שלושת החודשים היו רקדני הבלט המבוגרים תחת פיקוח של מומחים בתחום שפקחו על כך ששיעורי הריקוד מתנהלים על פי המתוכנן.

ממצאי המחקר

ממצאי המחקר הצביעו על כך שהמשתתפים המבוגרים נהנו מאוד משיעורי בלט, חשו תחושת הישגיות ונהנו מרמת אושר גבוהה יותר. עוד הצהירו חברי קבוצת הרוקדים על כך שחל שיפור באינטראקציות החברתיות שלהם ועל כך שהאינטראקציות הללו לא היו מלווים בתחושות של תחרות או של שיפוטיות. הרקדנים גם דיווחו על שיפור בתחום הגופני כולל שיפור ביציבה, שיפור באנרגיה, שיפור בכוח, שיפור בגמישות, שיפור במודעות הגופנית ועוד.

מסקנות החוקרים

המחקר הנוכחי מדגים שוב את החשיבות העצומה שיש לפעילות גופנית על הבריאות של כולנו ובכלל זה על בריאותם של המבוגרים. מתברר על פי המחקר הזה שלא צריך לרוץ קילומטרים רבים או להרים משקולות כבדים כדי להשיג את היתרונות המדהימים שעליהם דיווח רקדני הבלט המבוגרים. כול מה שמבוגרים צריכים זה להשתתף בשיעורי מחול ובכך לשפר בבת אחת גם את מצבם הגופני וגם את מצבם הנפשי. בעקבות ממצאי המחקר יצאו החוקרים בקריאה: מבוגרים תתחילו לרקוד!

Queensland University of Technology 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • פעילות גופנית מחזקת את הלב

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות…

 • פעילות גופנית מחזקת גם את המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח מזינים אחד את השני. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם…

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • פעילות גופנית בהריון מה מותר

  פעילות גופנית בהריון? מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן