מבוגרים תתחילו לרקוד

מבוגרים תתחילו לרקוד

בוגרים תתחילו לרקוד! פעילות גופנית היא כורח גם עבור אנשים מבוגרים. המלצות לפעילות גופנית עבור מבוגרים כוללות הליכה, אימוני כוח ואפילו ריצה. מבוגרים תתחילו לרקוד זוהי מסקנת המחקר האוסטרלי שבדק את השפעות הריקודים על בריאות מבוגרים. החוקרים הגיעו למסקנה שמבוגרים שרוקדים בקביעות נהנו מפיזיות ויציבה טובה יותר ומגמישות רבה יותר. עוד מצאו החוקרים שהרקדנים הללו שיפרו גם את מצבם הנפשי. הם היו מאושרים יותר, נהנו מרמת אנרגיה גבוהה יותר ומתחושה של הישגיות. במילים אחרות החוקרים הגיעו למסקנה שריקוד נושא את אותם יתרונות של כל פעילות גופנית אחרת. מבוגרים שרוקדים משפר גם את היכולות הגופניות וגם את הצד הנפשי.

למחקר זה ואחרים שעוסקים בבריאות של מבוגרים וזקנים חשיבות עצומה. שמירת הבריאות של קבוצת גיל זאת הוא צורך מוסרי וגם לא פחות חשוב צורך כלכלי. אריכות הימים האופיינית לתקופתנו מעלה דרמטית את מספר המבוגרים. בארצות הברית מספר המבוגרים מעל גיל 85 ישלש את עצמו עד שנת 2050. העלויות הכרוכות בטיפול בקבוצת האוכלוסייה הזאת הנאמדת מיליארדי דולרים לשנה מחייבת חשיבה מחוץ לקופסה. מחקר שבודק את השפעת ריקודי הבלט על מבוגרים הוא בהחלט חשיבה מחוץ לקופסה. ההמלצות של החוקרים: מבוגרים תתחילו לרקוד!

מבוגרים תתחילו לרקוד – רקע

על ציר הזמן חלקי הגוף שלנו נוטים להתנוון ולהתבלות. הליכי ניוון עובר גם המוח. השינויים הגופניים בגלל הגיל הם השינויים הבולטים יותר והנראים ביותר לעין. כך למשל:

 • העור של מבוגרים נעשה דקיק, מאבד מהאלסטיות שלו ומתחיל להתקמט
 • החושים מאבדים מחדותם והמבוגרים שומעים ורואים פחות טוב
 • היציבה נעשית שחוחה ועוד

מתרחשים גם שינויים רבים שאינם נראים לעין כולל בין היתר:

 • הלב נחלש
 • העצמות מאבדות מצפיפותן ובכך עולה הסיכון לשברים
 • הסחוסים העוטפים את המפרקים נעשים דקים יותר וחושפים את המפרקים לדלקות ופציעות
 • רצועות וגידים מאבדים מגמישותם ומחוזקם ובכך עולה הסיכון לקרעים ומתיחות של רקמות אלו
 • מסת השריר פוחתת בין היתר בגלל ניוון ושינויים הורמונליים ועוד

התוצאה של השינויים הללו ועוד רבים היא לעתים קרובות מידי:

 • פגיעות גופניות, אשפוזים, ניתוחים
 • עלויות כלכליות גבוהות
 • פגיעה באיכות החיים של המבוגרים ובני משפחתם

פציעות וכאבים גופניים גם גורמים למבוגרים להישאר ספונים בביתם ולהימנע מקשרים חברתיים. השילוב של כאבים ובידוד חברתי אינו תורם לאיכות חייו של המבוגר או למידת אושרו.

במטרה למנוע גורל זה מעודדות הרשויות השונות פעילות גופנית גם בקרב קבוצת גיל זאת. המלצות שונות ובכלל זה של ארגון הבריאות העולמי ממליצות גם לקבוצת גיל זאת על פעילויות גופניות שונות כדרך להתמודד עם התופעות השליליות של הגיל. המחקר שלפנינו מצא שגם ריקודים עשויים להיות פתרון יעיל למניעת התדרדרות גופנית ומנטלית בקרב מבוגרים.

מה הם היתרונות של ריקוד

ריקוד הוא דרך מצוינת לשפר את הבריאות הפיזית, הנפשית והרגשית. בין אם אתם בוחרים חוג, מועדון או סלון בית, ריקודים יכולים להיות מהנים, מהנים ומתגמלים עבור כל אחד. הנה כמה מהסיבות מדוע כדאי לשקול ריקוד כחלק מאורח החיים:

שיפור בריאות הלב וכלי הדם

ריקוד משפר את בריאות הלב וכלי הדם שלך על ידי הגברת קצב הלב ואת זרימת הדם. על פי מחקר שפורסם בשנת 2016 בכתב העת American Journal of Preventive Medicine, אנשים שעסקו בריקוד בעצימות בינונית היו בסיכון נמוך ב -46% לפתח מחלת לב או למות ממנה מאשר אנשים שאינם רקדנים במשך 10 שנות מעקב.

כוח שרירים ושיוויי משקל

ריקוד בונה את כוח שרירי הליבה ואת שיווי המשקל על ידי הפעלת השרירים והגפיים שלך בכיוונים שונים ומישורי תנועה שונים. באמצעות ריקודים תוכלו:

הרקדן המקצועי יונתן טיליצקי אומר שהריקוד עובד על הגוף מכל המישורים, כולל רוחבי וסיבובי, שמפעיל ומרכך את כל השרירים.

גמישות

ריקוד מקדם את הגמישות שלך על ידי מתיחת הגוף שלך והגדלת טווח התנועה שלך. זה יכול לעזור לך למנוע נוקשות, כאבי פרקים וכאבי שרירים. צורות רבות של ריקוד, כגון בלט, דורשות ממך להאריך את הגפיים שלך להחזיק תנוחות במשך זמן רב, אשר משפר את האלסטיות והניידות שלך.

יכולות קוגנטיביות

ריקוד מגביר את הביצועים הקוגניטיביים שלך על ידי גירוי המוח שלך ושיפור מיומנויות הזיכרון שלך. מחקרים מראים כי ריקוד יכול לעזור לך לשמור ואפילו לשפר את היכולת שלך לחשוב ככל שאתה מזדקן על ידי הפעלת האזורים במוח השולטים בתכנון וארגון. ריקוד גם מאתגר אותך ללמוד צעדים ורצפים חדשים, אשר משפר את הקואורדינציה ואת המודעות המרחבית שלך.

שיפור מצב הרוח

ריקוד מרומם את מצב הרוח שלך ומפחית את הלחץ שלך על ידי שחרור אנדורפינים. אנדורפינים הם הורמונים שגורמים לך להרגיש מאושר ונינוח. ריקוד יכול להיות גם צורה של ביטוי עצמי, יצירתיות, אינטראקציה חברתית, אשר יכול לשפר את ההערכה העצמית שלך ואת הביטחון. ריקוד מעלה את רמות הורמון השמחה, סרוטונין, ומסייע בהורדת מתח.

מבוגרים תתחילו לרקוד – המחקר

בקווינסלנד אוסטרליה בדקו חוקרים את ההשפעות של ריקודים או ליתר דיוק שיעורי בלט על מבוגרים פעילים גופנית. השפעה זאת נמדדה בין התאריכים יולי 2017 ועד אוקטובר באותה שנה. המבוגרים במחקר הזה רקדו בלט עדין יחסית שנתפר במיוחד עבורם. השיעורים תוכננו באופן שיתרגל את היציבות של המבוגרים וכן יחזק את שרירי הליבה את הזיכרון ואת יכולת התנועה.

שיטת המחקר

מבוגרים? תתחילו לרקוד
מבוגרים? תתחילו לרקוד

באמצעות שאלון אותו מלאו המשתתפים בתחילת האימונים ולאחר שלושה חודשים, מיד עם סיום האימונים נמדדו תוצאות ריקודי הבלט על הרקדנים המבוגרים. השאלון נוסח באופן שאפשר לרקדנים המבוגרים להסכים או לא להסכים על 27 הצהרות ב- 6 קטגוריות שונות: תחושתם הכללית, תחושתם מבחינה רגשית, תחושתם מבחינה חברתית, תחושתם מבחינה גופנית, מהי הערכה העצמית שלהם, ומהי יכולת ההשתלבות החברתית שלהם. במשך כל שלושת החודשים היו רקדני הבלט המבוגרים תחת פיקוח של מומחים בתחום שפקחו על כך ששיעורי הריקוד מתנהלים על פי המתוכנן.

ממצאי המחקר

ממצאי המחקר הצביעו על כך שהמשתתפים המבוגרים:

 • אהבו את שיעורי הבלט
 • חשו תחושת הישגיות
 • נהנו מרמת אושר גבוהה יותר

עוד הצהירו חברי קבוצת הרוקדים על כך שחל שיפור באינטראקציות החברתיות שלהם ועל כך שהאינטראקציות הללו לא היו מלווים בתחושות של תחרות או של שיפוטיות. לטענת המבוגרים, ריקודים היו גם אחראיים על שיפור בתחום הגופני כולל שיפור ביציבה, שיפור באנרגיה, שיפור בכוח, שיפור בגמישות, שיפור במודעות הגופנית בזכות ועוד.

מסקנות החוקרים

המחקר הנוכחי מדגים שוב את החשיבות העצומה שיש לפעילות גופנית על הבריאות. בעיקר נכונים הדברים לגבי בריאותם של המבוגרים. מתברר על פי המחקר הזה שלא צריך לרוץ קילומטרים רבים או להרים משקולות כבדים כדי להשיג את היתרונות המדהימים שעליהם דיווח רקדני הבלט המבוגרים. כול מה שמבוגרים צריכים זה ריקודים. השתתפות בשיעורי מחול משפרת את מצבם הגופני וגם את מצבם הנפשי. בעקבות ממצאי המחקר יצאו החוקרים בקריאה: מבוגרים תתחילו לרקוד!

Queensland University of Technology 2018

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב

כיצד צריך להרים מזוודה? הרמת משא באופן לקוי גורמת לנזקים בריאותיים קשים כולל מתיחת שרירים ופריצת דיסק בגב. הדבר נכון גם לגבי הרמת מזוודות. לצמצום הבעיה הוציא האגוד האקדמאי של המנתחים האורתופדים הנחיות על האופן להתנהל עם מזוודה.

ארגונומיה טיפים לשיפור

ארגונומיה טיפים לשיפור

ארגונומיה? טיפים להתנהלות ארגונומית נכונה בעבודה, בספורט, בבית ובשעות הפנאי יכולים להוות מפתח לנהול חיים עם פחות פגיעות, פחות מחלות ופחות כאבים. התכנון הארגונומי חייב לכלול הקפדה על מיקום נכון, על ציוד מותאם ואווירה נכונה.

תסמונת התפס בירך טיפול

תסמונת התפס בירך אבחון וטיפול

תסמונת התפס בירך? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.