מבוגרים תתחילו לרקוד

מבוגרים תתחילו לרקוד
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מבוגרים תתחילו לרקוד! פעילות גופנית היא כורח גם עבור אנשים מבוגרים. המלצות לפעילות גופנית עבור מבוגרים כוללות הליכה, אימוני כוח ואפילו ריצה. מבוגרים תתחילו לרקוד זוהי מסקנתו של מחקר שנערך באוסטרליה ובדק את השפעות של ריקודים על בריאות מבוגרים. החוקרים הגיעו למסקנה שמבוגרים המשתתפים באופן קבוע בשיעורי ריקוד נהנו ממבחינה פיזית מיציבה טובה יותר ומגמישות רבה יותר. עוד מצאו החוקרים שמבחינה נפשית היו מבוגרים אלה מאושרים יותר ונהנו מרמת אנרגיה גבוהה יותר ומתחושה של השגיות. במילים אחרות החוקרים הגיעו למסקנה שריקוד נושא את אותם יתרונות של כל פעילות גופנית אחרת. מבוגרים שרוקדים משפר גם את היכולות הגופניות וגם את הצד הנפשי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למחקר זה ואחרים שעוסקים בבריאות של מבוגרים וזקנים חשיבות עצומה. שמירה על הבריאות של קבוצת גיל זאת היא צורך מוסרי וגם לא פחות חשוב צורך כלכלי. אריכות הימים האופיינית לתקופתנו מעלה דרמטית את מספר המבוגרים. בארצות הברית מספר המבוגרים מעל גיל 85 ישלש את עצמו עד שנת 2050. העלויות הכלכליות האדירות הכרוכות בטיפול בקבוצת האוכלוסייה הזאת הנאמדת מיליארדי דולרים לשנה מחייבת חשיבה מחוץ לקופסה. מחקר שבודק את השפעת ריקודי הבלט על מבוגרים הוא בהחלט חשיבה מחוץ לקופסה. ההמלצות של החוקרים: מבוגרים תתחילו לרקוד!.

  מבוגרים תתחילו לרקוד – רקע

  על ציר הזמן חלקי הגוף שלנו נוטים להתנוון ולהתבלות. הליכי ניוון עובר גם המוח. השינויים הגופניים כתוצאה מהגיל הם השינויים הבולטים יותר והנראים ביותר לעין. כך למשל העור של מבוגרים נעשה דקיק, מאבד מהאלסטיות שלו ומתחיל להתקמט, החושים מאבדים מחדותם והמבוגרים שומעים ורואים פחות טוב, היציבה נעשית שחוחה ועוד. מתרחשים גם שינויים רבים שאינם נראים לעין כולל בין היתר הלב נחלש, העצמות מאבדות מצפיפותן ובכך עולה הסיכון לשברים, הסחוסים העוטפים את המפרקים נעשים דקים יותר וחושפים את המפרקים לדלקות ופציעות, רצועות וגידים מאבדים מגמישותם ומחוזקם ובכך עולה הסיכון לקרעים ומתיחות של רקמות אלו, מסת השריר פוחתת בין היתר בגלל ניוון ושינויים הורמונליים ועוד.

  התוצאה של השינויים הללו ועוד רבים היא לעתים קרובות מידי פגיעות גופניות, אשפוזים, ניתוחים וכמובן עלויות כלכליות גבוהות ופגיעה באיכות החיים של המבוגרים. פציעות וכאבים גופניים גם גורמים למבוגרים להישאר ספונים בביתם ולהימנע מקשרים חברתיים. השילוב של כאבים ובידוד חברתי אינו תורם לאיכות חייו של המבוגר או למידת אושרו. במטרה למנוע גורל זה מעודדות הרשויות השונות פעילות גופנית גם בקרב קבוצת גיל זאת. המלצות שונות ובכלל זה של ארגון הבריאות העולמי ממליצות גם לקבוצת גיל זאת  על פעילויות גופניות שונות כדרך להתמודד עם התופעות השליליות של הגיל. המחקר שלפנינו מצא שגם ריקודים עשויים להיות פתרון יעיל למניעת התדרדרות גופנית ומנטלית בקרב מבוגרים.

  מבוגרים תתחילו לרקוד – המחקר

  בקווינסלנד אוסטרליה בדקו חוקרים את ההשפעות של ריקודים או ליתר דיוןק שיעורי בלט על מבוגרים פעילים גופנית. השפעה זאת נמדדה בין התאריכים יולי 2017 ועד אוקטובר באותה שנה. המבוגרים במחקר הזה רקדו בלט עדין יחסית שנתפר במיוחד עבורם. השיעורים תוכננו באופן שיתרגל את היציבות של המבוגרים וכן יחזק את שרירי הליבה את הזיכרון ואת יכולת התנועה.

  שיטת המחקר

  מבוגרים? תתחילו לרקוד
  מבוגרים? תתחילו לרקוד

  באמצעות שאלון אותו מלאו המשתתפים בתחילת האימונים ולאחר שלושה חודשים, מיד עם סיום האימונים נמדדו תוצאות ריקודי הבלט על הרקדנים המבוגרים. השאלון נוסח באופן שאפשר לרקדנים המבוגרים להסכים או לא להסכים על 27 הצהרות ב- 6 קטגוריות שונות: תחושתם הכללית, תחושתם מבחינה רגשית, תחושתם מבחינה חברתית, תחושתם מבחינה גופנית, מהי הערכה העצמית שלהם, ומהי יכולת ההשתלבות החברתית שלהם. במשך כול שלושת החודשים היו רקדני הבלט המבוגרים תחת פיקוח של מומחים בתחום שפקחו על כך ששיעורי הריקוד מתנהלים על פי המתוכנן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   ממצאי המחקר הצביעו על כך שהמשתתפים המבוגרים נהנו מאוד משיעורי בלט, חשו תחושת הישגיות ונהנו מרמת אושר גבוהה יותר. עוד הצהירו חברי קבוצת הרוקדים על כך שחל שיפור באינטראקציות החברתיות שלהם ועל כך שהאינטראקציות הללו לא היו מלווים בתחושות של תחרות או של שיפוטיות. לטענת המבוגרים, ריקודים היו גם אחראיים על על שיפור בתחום הגופני כולל שיפור ביציבה, שיפור באנרגיה, שיפור בכוח, שיפור בגמישות, שיפור במודעות הגופנית בזכות ועוד.

   מסקנות החוקרים

   המחקר הנוכחי מדגים שוב את החשיבות העצומה שיש לפעילות גופנית על הבריאות של כולנו ובכלל זה על בריאותם של המבוגרים. מתברר על פי המחקר הזה שלא צריך לרוץ קילומטרים רבים או להרים משקולות כבדים כדי להשיג את היתרונות המדהימים שעליהם דיווח רקדני הבלט המבוגרים. כול מה שמבוגרים צריכים זה ריקודים. השתתפות בשיעורי מחול משפרת את מצבם הגופני וגם את מצבם הנפשי. בעקבות ממצאי המחקר יצאו החוקרים בקריאה: מבוגרים תתחילו לרקוד!

   Queensland University of Technology 2018

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם