סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם

סגנון חיים וצפיפות העצם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם! אובדן צפיפות העצם היא בעיה נרחבת ביותר. תגידו לי מה סגנון החיים שלכם ואומר לכם מה מצב צפיפות העצומות שלכם. ידוע זה מכבר שסגנון חיים המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מזיקים לבריאותנו. אנו יושבים שעות ארוכות מול המחשב, טלפון חכם ו/או מול הטלוויזיה ופוגעים גם בצפיפות העצם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כול מי שחי מספיק שנים יסבול מדלדול העצמות שלו. אובדן צפיפות העצם מהווה גורם ראשון במעלה לנפילות, שברים וכתוצאה מכך אף למוות מוקדם. לטענת החוקרים סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם. כך למשל חוסר פעילות גופנית בשלבים המוקדמים של החיים יחד עם אכילה לקויה עלולים להיות הגורם להתפתחות מחלת דלדול העצם.

  {loadposition inside-page}

  סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם – רקע

  רוב בני האדם בעולם המערבי סובלים בשלבים מאוחרים של חייהם מירידה בצפיפות העצם. אצל חלק מהאנשים הללו זה קורה בשלבים מוקדמים, מוקדמים מידי. בניסיון להבין למה זה קורה אנו נאחזים בעיקר בשני מרכיבים מרכזיים של סגנון חיים: תזונה ופעילות גופנית. עצמות מתפתחות זקוקות לתזונה מתאימה הכוללת בין היתר את רכיבי המזון הבסיסיים, סידן ומינרלים נוספים. עצמות מתפתחות זקוקות לפעילות גופנית מאתגרת כדי להמריץ את תאי העצם הבונים ומעבים את העצמות. בלי תזונה ראויה לעולם לא נבנה עצמות טובות וכך גם כאשר אנו לא פעילים גופנית.

  אורח חיים יושבני וצפיפות העצם

  העולם המערבי מנהל אורח חיים יושבני. אנו יושבים את עצמנו לדעת. יושבים בעבודה, יושבים בבית, יושבים עם חברים בבתי קפה, במסעדות ועוד. ומאידך אנו לא עושים מספיק פעילות גופנית. רוב הציבור אינו מבצע את מינימום הפעילות הגופנית הנדרשת על פי ארגון הבריאות העולמית. אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית תורמים להתפתחות מגוון רחב של מחלות כולל בין היתר:

  • השמנה
  • סוכרת
  • מחלות לב וכלי דם
  • סרטן
  • התדלדלות העצם

  צפיפות העצם היא מדד חשוב בהערכת בריאות העצם. חוסר בפעילות גופנית מוביל לספיגת העצם ואובדן צפיפותה. פעילות גופנית אינטנסיביים גורמת לבנייה מואצת של העצם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אוסטאובלסטים אוסטאוקלסטים

   מי שאחראי לתהליך הזה של בנייה ופירוק העצם הם תאי הקרויים אוסטאוקלסטים ותאים הקרויים אוסטאובלסטים.

   • תאי עצם הקרויים אוסטאוקלסטים מפרקים את העצם וגורמים לספיגתה
   • תאי עצם הקרויים אוסטאובלסטים בונים מחדש את העצם
   • תפקידם של אוסטאוקלסטים הוא שימור רמת הסידן בדם. כאשר אנו לא חושפים את העצמות לעומסים התאים הללו מפרקים את העצמות ואת הסידן המתקבל מעבירים לדם.

   המחקר

   סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם
   סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם

   השלד שלנו מתפתח מרגע הלידה ומגיע לשיא חוזקו בסוף שנות העשרה. אכילה נכונה המקפידה על רכיבי המזון המרכזיים ופעילות גופנית מהווים גורם קריטי בהתפתחות העצמות. בילוי ממושך מול מסך הטלוויזיה עלול לגרום לפגיעה בבריאות העצמות של הילדים ולגרום לכך שגם בבגרותם העצמות שלהם יישארו שבירות. גבר אחד על כול 5 גברים לאחר גיל 50 סובל משבר בגלל אובדן צפיפות העצם.

   החוקרים עקבו אחר 484 בנים ו- 463 בנות בגילים 16-18 שעברו בדיקה לצפיפות עצמות הירך ושאר עצמות הגוף. הילדים והילדות הללו נשאלו על סגנון החיים שלהם כולל בין היתר כמה זמן הם מבלים מול מסך הטלוויזיה או מול מסך המחשב לאורך כול ימות השבוע וכן פרטים אודות הפעילות הגופנית שלהם כולל סוג הפעילות, תדירות הפעילות וכמה זמן הם משקיעים בפעילות הזאת.

   ממצאי המחקר

   נמצא במחקר הזה שבנים נוהגים לצפות בטלוויזיה יותר מבנות ועוד נמצא שככול שהם בילו יותר זמן מול המסך כך צפיפות העצם בכול הגוף נפגעה. התוצאות נותרו משמעותיות גם לאחר התחשבות בגורמים שונים כגון גיל, בגרות מינית, גובה, מדד מסת גוף, פעילות גופנית, רמה של ויטמין D, עישון, שתיית אלכוהול ועוד. אצל בנות לא נצפתה השפעה דומה.

   מסקנות החוקרים

   סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם! צפיפות העצם מהווה מדד חשוב לבריאות העצם ומסייעת בהערכת סיכוייו של האדם לסבול בעתיד משברים. לא ברור למה בקרב הבנות לא נמצאה השפעה דומה על צפיפות העצם כמו זו שנצפתה אצל בנים.

   BMJ Open 2015;5

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם