אימוני כוח לילדים בריאים יותר

ילד חזק הוא ילד בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ילד חזק הוא גם ילד בריא! גם המחקר הנוכחי מצביע על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו. עם זאת חשוב לזכור שילדים ובני נוער צריכים ספורט מגוון ואין להסתפק באימונים אירוביים.ובמיוחד זו של אימוני כוח. על פי המחקר נמצא שילדים שהקפידו על אימוני כוח פיתחו ושמרו על מסת שריר טובה יותר היו בריאים יותר בהשוואה לילדים בעלי מסת שריר נמוכה. ילד חזק הוא גם ילד בריא.

אורח החיים היושבני וההשמנה השכיחה בקרב ילדים ובני נוער מובילים לסיכון קרדיו-מטבולי (Cardio-metabolic risk – CMR) גבוה. סיכון זה משקף את הסיכון לפתח סוכרת סוג 2 ו/או מחלת כלי דם כלילית או מוחית, כתוצאה מגורמי סיכון שונים. השמנה בקרב ילדים משמעותה הרבה פעמים גם השמנה בגיל הבוגר. השמנה באופן כללי כרוכה בסיכון למחלות במערכת שריר ושלד ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל וגם למחלות קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם סוכרת ועוד. התוצאה הסופית של השמנה היא חיים קצרים יותר. שינוי אורח חייו של הילד יכול להפחית את הסיכון. חלק מהילדים ומבני הנוער המבצעים אימוני כוח נוטים לגלוש לשימוש בסטרואידים אנבוליים כדי לפתח את גופם מהר יותר. שימוש בחומרים אסורים אלה עלול להזיק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןילד חזק הוא גם ילד בריא – רקע

השמנה מרכזית ובעיקר השומן התוך בטני, מהווים גורמי סיכון קרדיו-מטבוליים מרכזיים. רקמת השומן התוך בטנית משחררת כימיקלים שונים שעלולים להחמיר דלקות, לעלות את לחץ הדם, לגרום להתפתחות תנגודת לאינסולין, לעלות את רמת הסוכר בדם ועוד. הגישה הטיפולית בבעיה גורסת שיש להתחיל עם שינוי באורח החיים. מחקרים מעידים שכאשר השינוי הזה באורח החיים ובסגנון החיים נעשה באופן מקצועי ועקבי התוצאות מובטחות. בין יתר השינויים שיש לבצע כדי להקטין משמעותית את הסיכון הקרדיו-מטבולי נכלול הגבלה בכמות הקלוריות הנצרכת, תזונה מאוזנת, הפחתה במשקל, פעילות גופנית הכוללת אימונים אירוביים בעצימות בינונית ואימוני כוח ועוד.

גורמי סיכון קרדיו -מטבוליים

כאמור, סיכון קרדיו-מטבולי מתייחס לגורמי סיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ומחלות לב וכלי דם. הדרך הנכונה ביותר היא להימנע מלכתחילה ממחלות הללו על ידי הקפדה על פעילות גופנית ומשקל גוף תקין. הדרך השנייה הכי טובה היא לאתר את המחלות הללו בתחילת דרכן ולהתמודד איתן שוב על ידי שינויים באורח החיים הכוללים הפחתה במשקל ופעילות גופנית. כול דרך אחרת אינה מסירה את האיום על איכות החיים ולפעמים גם על תוחלת החיים.

ילד חזק הוא ילד בריא
ילד חזק הוא ילד בריא

בגלל חשיבותו כגורם לתחלואה קשה ומוות מוקדם ממשלות רבות משקיעות משאבים כדי לחקור, לנתח את הממצאים וללמד את הציבור כיצד עליו לנטרל את גורמי הסיכון למחלות הללו. בין גורמי הסיכון להתפתחות מחלות קרדיו-מטבוליות נכלול כמובן השמנה ומשקל עודף, תנגודת אינסולין, רמה גבוהה של כולסטרול, רמה גבוהה של סוכר בדם, חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, גנטיקה ועוד.

המחקר

בדק את השפעות אימוני הכוח על הסיכון הקרדיו-מטבולי של 1400 ילדים בגילאים 10-12. סיכון קרדיו מטבולי משקף את הסיכון לחלות במחלות מטבוליות כמו סוכרת ומחלת כלי דם כלילית או מוחית כתוצאה מגורמי סיכון שונים. במהלך המחקר נבדקו בין היתר אחוזי השומן של הילדים, רמת הסוכר בדם לאחר צום, לחץ הדם, רמת השומנים בדם, ורמת ה- HDL. נלמדה רמת הפעילות של הילדים, כושרם הגופני האירובי ורמת הכוח שלהם.

תוצאות המחקר:

הילדים עם מסת השריר המפותחת יותר נהנו מרמת סיכון קרדיו-מטבולי נמוכה ועל כן רמת הסיכון שלהם לחלות במחלות כגון סוכרת ומחלות לב הייתה נמוכה יותר. כך למשל נמצא שילדים עם מסת שריר גבוהה נהנו מלחץ דם בריא יותר וכן מרמת כולסטרול ושומנים נמוכה יותר.

המלצות החוקרים:

ילד חזק הוא גם ילד בריא! חשוב לעודד את הילדים להקפיד גם על אימוני כוח. יש לעשות זאת עם מדריכים מיומנים ומקצועיים.

Pediatrics April 2014, VOLUME 133

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור