פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם הסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה ועל המנח של חלקי הגוף שלנו.

חוש הפרופריוספציה (Proprioception) פועל באופן אוטומטי מבלי שנהיה מודעים לו. ללא החוש הזה לא ניתן לבצע פעולות באופן אוטומטי. בלי היכולות שמקנה החוש הזה היינו צריכים להתבונן באופן קבוע על הרגליים שלנו כדי לא ליפול ולהביט ללא הרף על הידיים שלנו על מנת ללפות חפץ כלשהו או לגרד באף. המשמעות של חוש פרופריוספציה לקוי היא בין היתר נפילות ופציעות. שיקום של החוש החשוב הזה קריטי למניעת הפגיעות הללו. במאמר הנוכחי: “פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה” נענה על השאלות הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה – רקע

חוש פרופריוספציה לקוי היה גורם לביצוע תנועות באופן מסורבל ולא מדויק ולריבוי פציעות ספורט, דלקות וכאבים. השחיין יודע היכן להניח את היד גם כאשר העיניים שלו עצומות. האיש הצועד בדרכים יודע ללכת בחשכה מוחלטת ללא כול יכול לראות את רגליו. גם השחיין וגם הצועד בדרכים עושים את הפעולות המורכבות הללו באופן מדויק מבלי להיתקל באנשים שפועלים לידם ובאמצעות תנועות חסכניות מבחינה אנרגטית. החוש שאחראי ליכולת הזו הוא חוש הפרופריוספציה הפועל ברקע ומאפשר לנו “לראות” את התנועה בלי להשתמש בעיניים ומבלי שנהיה מודעים לכך.

פרופריוספציה מהי?

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

החישה העצמית (Proprioception) של חלקי הגוף השונים מקנה לגוף את חכמת התנועה. הפרופריוספציה אפשרית בזכות שילוב של מספר מערכות בגוף: מערכת חיישנים המצויים במפרקים וברקמות שונות, מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) שפועלת בעזרת הנוזל המצוי במבוך, בתוך האוזן התיכונה, מערכת הראייה ומערכת העצבים המרכזית (בעיקר המוח הקטן). 

החיישנים המצויים במגוון מקומות בגוף ובכלל זה בשרירים (Muscle spindles), מפרקים, רצועות ( Stretch receptors), גידים (Golgi tendon organ), רקמת החיבור ואולי אף העור יחד עם מערכת שיווי המשקל ומערכת הראייה משדרים מידע אודות המיקום המדויק של חלקי הגוף השונים בחלל, את הזווית שכול מפרק מצוי בו, את רמת הטונוס ואת מהירות שינוי הטונוס של כול אחד מהרצועות, הגידים והשרירים.

המידע הזה נכנס לחוט השדרה ומשם מגיע למערכת העצבים המרכזית. במערכת העצבים המרכזית, המוח הקטן מעבד ומשלב את המידע ומוציא פקודות שמווסתות באופן מתמשך את התנועה ואיכותה. באמצעות הבקרה והוויסות של התנועה (משוב) אנו משפרים את היציבה ויכולים ליצור תנועה מדויקת יותר, נכונה יותר וחסכונית יותר. כול התהליך המדהים הזה מתבצע באפון תת הכרתי.

מערכת העצבים המרכזית משמרת אצלה אופן ביצוע נכון ומוצלח של פעולות שכיחות שלמדנו ומשווה את הביצוע הנוכחי לביצוע אב קודם. כך למשל לאחר שלמדנו לנהוג או לשחות אופן ביצוע המטלות הללו נרשם במוח ופעולות הנהיגה או השחייה מתבצעים באופן חלק ועם תיקונים מינימליים.

פרופריוספציה למה היא חשובה?

חוש פרופריוספציה לקוי יכול להמחיש לנו את החשיבות העצומה שיש לחוש זה על התפקוד היום יומי שלנו. לקות של חוש הפרופריוספציה בגין פגיעה בכול אחד מהמרכיבים שלו תגרום למערכת העצבים המרכזית להיות עיוורת ליציבה שלנו, לתנועות שאנו מבצעים ולאופן ביצוע התנועות. ההתנהגות שלנו תהיה מסורבלת ונתונה לקשיים שונים בביצוע מטלות. קושי בתכנון תנועות, קושי בביצוע תנועות, קושי בהערכת הכוח הנדרש לביצוע תנועות ועוד.

התוצאה הסופית תהיה ביצוע מטלות באופן מסורבל תוך הפלת חפצים, היתקלות בגופים שונים, שימוש מוגזם בכוח, חוסר יכולת לבצע תנועות מורכבות, חוסר יציבות ועוד. חוש פרופריוספציה לקוי יחייב אותנו לפעולות אטיות שמצויות תחת פיקוח של מערכת הראייה בגלל חוסר היכולת של הראייה לפקח בו זמנית על פעולות רבות ומורכבות.

פרופריוספציה למניעת פציעות

ליקוי של חוש הפרופריוספציה גורם, כאמור לביצוע תנועות באופן שגוי ומסורבל ובכך אנו נחשפים לעומסים גופניים גבוהים יותר ולסיכוי מוגבר להיפצע. אימון חוש פרופריוספציה ושיפורו חשובים על כן גם לצורך ביצוע תנועות באופן מדויק ונכון וגם לצורך הפחתת הנטייה להיפצע.

חשוב לזכור שאמנם חוש פרופריוספציה לקוי יכול לגרום לפציעות אך גם פציעות יכולות לגרום ללקות לחוש פרופריוספציה לקוי. כך למשל, כתוצאה מ”סיבוב” של הברך יתפתחו כאבי ברכיים אך הנזק עלול להקיף בין היתר גם את מגוון החיישנים הממוקמים ברקמות המצויות בתוך הברך ומסביבה. כתוצאה מצליפת שוט יתפתחו קרוב לוודאי גם כאבי צוואר אך הנזק יכול לכלול גם את החיישנים המרובים במקום.

הפציעה של החיישנים הללו משמעותה שליחת מידע לא מדויק אל המוח ועיבוד לקוי שיכול להוביל לפגיעה באיכות היציבה, לביצוע תנועות לקויות ולסיכוי מוגבר לפציעות נוספות. עקב מידע לקוי זה יכולה גם מערכת העצבים המרכזית לשנות את דפוסי התנועה התקינים ש”מוקלטים” אצלה ובכך להנציח אופן עבודה לקוי.

ישנם חוקרים שטוענים שחוסר ההתאמה בין המידע הלקוי שמגיע למוח מהחיישנים שנפגעו באזור הצוואר לבין המידע המגיע למוח מהמערכת הווסטיבולרית וממערכת הראייה עלולים לגרום גם לוורטיגו וסחרחורות.

כיצד נאבחן ליקויים בחוש הפרופריוספטיבי?

על מנת לטפל בחוש הפרופריוספציה יש תחילה לאבחן שאינו תקין. במידה ויש היסטוריה של פציעות סביר להניח שחוש זה נפגע. לאחר לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה ולאחר שבדקנו את הפציעה המקורית ואבחנו את מהות הבעיה נבחן גם את חוש פרופריוספציה. נעשה זאת באמצעות תרגילים למיניהן שמאתגרים את מערכת שיווי המשקל. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי עמידה ממושכת על רגל אחת עם עיניים עצומות.

דרכים נוספות היא עמידה על רגל אחת על משטחים יציבים פחות ופחות עם אן בלי מנחי גוף משתנים. דרך נוספת שאהובה על שוטרים שבוחנים נהגים שיכורים היא הליכת טנדם. הליכה זו המתבצעת בעיניים עצומות עם עקב של רגל אחת שנצמד לבהונות של הרגל הנגדית וחוזר חלילה לאורך 5 או 10 מטרים.

נבחן את יכולתכם להעריך נכונה את המיקום המדויק של האברים שלכם בחלל. דרך טובה לעשות זאת היא על ידי מיקום פסיבי של היד או של הרגל של הנבדק בחלל ונבקש את הנבדק למקם את היד השנייה או את הרגל השנייה באותו מיקום. כמובן שכול התהליך חייבת להתבצע עם עיניים עצומות על מנת לנטרל את חוש הראייה.

טיפול ושיקום של החוש הפרופריוספטיבי

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

טיפול ושיקום של פציעות גוף חייבות על כן לכלול גם את השיקום של חוש הפרופריוספציה, של שיווי המשקל ושל יכולת השליטה של מערכת העצבים המרכזית. יש לציין שככול שנקדים לטפל בחוש הזה יעלו הסיכויים לשקמו. פציעה המתמשכת לאורך זמן עלולה להיות קשה לטיפול ואף יכולה לגרום לשינויים באופן “רישום התנועה” במוח ולביצוע מתמשך של תנועות לא נכונות. את הפציעה נרפא תוך שימוש באמצעי עזר חשמליים להפחתת דלקות וטיפולים ידניים הכוללים שיפור טווחי תנועה והחזרת האיזון השרירי.

תרגול מערכת שיווי המשקל וחוש הפרופריוספציה ישפרו את דיוק ומהירות המידע שיוצא מהחיישנים בדרכו למוח את היכולת של המוח לשלב ולעבד את המידע שמגיע אליו ולבצע הקלטות של תנועות מוצלחות ולהוציא פקודות לשיפור התנועה והיציבה. היתרונות לשיקום חוש פרופריוספציה כוללים שיפור ביציבה, שיפור ביכולת לבצע תנועות מדויקות, שיפור בזמני תגובה והפחתה של פציעות ספורט ופגיעות אחרות כגון כאבי גב תחתון.

את התרגול ניתן לבצע בין היתר באמצעות לוח שיווי משקל (wobble board), טרמפולינות ועוד. יש לציין שעל פי מגוון מחקרים, מלבד ההפחתה בסיכויי הפציעות, אימון החוש הפרופריוספציה ישביח את הביצועים שלכם וישפר באופן ניכר את היציבות של המפרקים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי…

 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר…

 • סיבוכים לאחר ניתוח ירך

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על שכיחות של מחלות והפרעות בריאותיות המתפתחות לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי…

 • לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

  חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי הגב חוזרים מהר יותר לעבודה סדירה עם הרופא המטפל בהם ועוקב אחר…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • מאמץ גופני לאחר גיל 40

  מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב, מחלות מסכנות חיים כמו סוכרת, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים,…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית…

 • לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר

  השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר בקרב נשים. לטענת החוקרים מקור הבעיה אינו בפרק הזמן שבו…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה מושכת את תשומת הלב של עולם הבריאות. תחום בריאותי זה…