פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם הסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה ועל המנח של חלקי הגוף שלנו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חוש הפרופריוספציה (Proprioception) פועל באופן אוטומטי מבלי שנהיה מודעים לו. ללא החוש הזה לא ניתן לבצע פעולות באופן אוטומטי. בלי היכולות שמקנה החוש הזה היינו צריכים להתבונן באופן קבוע על הרגליים שלנו כדי לא ליפול ולהביט ללא הרף על הידיים שלנו על מנת ללפות חפץ כלשהו או לגרד באף. המשמעות של חוש פרופריוספציה לקוי היא בין היתר נפילות ופציעות. שיקום של החוש החשוב הזה קריטי למניעת הפגיעות הללו. במאמר הנוכחי: "פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה" נענה על השאלות הללו.

  {loadposition inside-page}

  פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה – רקע

  חוש פרופריוספציה לקוי היה גורם לביצוע תנועות באופן מסורבל ולא מדויק ולריבוי פציעות ספורט, דלקות וכאבים. השחיין יודע היכן להניח את היד גם כאשר העיניים שלו עצומות. האיש הצועד בדרכים יודע ללכת בחשכה מוחלטת ללא כול יכול לראות את רגליו. גם השחיין וגם הצועד בדרכים עושים את הפעולות המורכבות הללו בלי להיתקל באנשים שפועלים לידם.  השחיין הרקדן והצועד מבצעים את פעולתם באמצעות תנועות מדויקות וגם חסכניות מבחינה אנרגטית. החוש שאחראי ליכולות הללו הוא חוש הפרופריוספציה הפועל ברקע ומאפשר לנו "לראות" את התנועה בלי להשתמש בעיניים ומבלי שנהיה מודעים לכך.

  פרופריוספציה מהי?

  פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
  פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

  החישה העצמית (Proprioception) של חלקי הגוף השונים מקנה לגוף את חכמת התנועה. הפרופריוספציה אפשרית בזכות שילוב של מספר מערכות בגוף:

  • מערך של חיישנים המצויים בשרירים (Muscle spindles), מפרקים, רצועות ( Stretch receptors), גידים (Golgi tendon organ), רקמת חיבור ועוד
  • מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) שפועלת בעזרת הנוזל המצוי במבוך, בתוך האוזן התיכונה
  • מערכת הראייה
  • מערכת העצבים המרכזית (בעיקר המוח הקטן).

  החיישנים הללו יחד עם מערכת שיווי המשקל ומערכת הראייה משדרים מידע רציף דרך חוט השדרה אל מערכת העצבים המרכזית. המידע המשודר אל המוח כולל:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • את המיקום המדויק של חלקי הגוף בחלל
   • את הזווית שכול מפרק מצוי בו
   • את הטונוס ואת מהירות שינוי הטונוס של כול אחד מהרצועות, מהגידים ומהשרירים

   במערכת העצבים המרכזית, המוח הקטן מעבד ומשלב את המידע ומוציא פקודות שמווסתות באופן מתמשך את התנועה ואיכותה. באמצעות הבקרה והוויסות של התנועה (משוב) אנו משפרים את היציבה ויכולים ליצור תנועה מדויקת יותר, נכונה יותר וחסכונית יותר. כול התהליך המדהים הזה מתבצע באופן תת הכרתי.

   מערכת העצבים המרכזית משמרת אצלה אופן ביצוע נכון ומוצלח של פעולות שכיחות שלמדנו ומשווה את הביצוע הנוכחי לביצוע אב קודם. כך למשל לאחר שלמדנו לנהוג או לשחות אופן ביצוע המטלות הללו נרשם במוח ופעולות הנהיגה או השחייה מתבצעים באופן חלק ועם תיקונים מינימליים.

   פרופריוספציה למה היא חשובה?

   חוש פרופריוספציה לקוי יכול להמחיש לנו את החשיבות העצומה שיש לחוש זה על התפקוד היום יומי שלנו. לקות של חוש הפרופריוספציה בגין פגיעה בכול אחד מהמרכיבים שלו תעוור את מערכת העצבים המרכזית. כתוצאה מכך אנו עלולים לגרום לתופעות הבאות:

   • היציבה שלנו עלולה להיפגע וכך גם איכות ואופן ביצוע התנועות
   • ההתנהלות שלנו תהיה מסורבלת ונתונה לקשיים שונים בביצוע מטלות. נפגין קושי בתכנון תנועות, קושי בביצוע תנועות, קושי בהערכת הכוח הנדרש לביצוע תנועות ועוד.
   • נבצע מטלות באופן מסורבל תוך הפלת חפצים, היתקלות בגופים שונים, שימוש מוגזם בכוח, חוסר יכולת לבצע תנועות מורכבות, חוסר יציבות ועוד.
   • חוש פרופריוספציה לקוי יחייב אותנו לפעולות אטיות שמצויות תחת פיקוח של מערכת הראייה בגלל חוסר היכולת של הראייה לפקח בו זמנית על פעולות רבות ומורכבות.

   פרופריוספציה למניעת פציעות

   ליקוי של חוש הפרופריוספציה גורם, כאמור לביצוע תנועות באופן שגוי ומסורבל ובכך אנו נחשפים לעומסים גופניים גבוהים יותר ולסיכוי מוגבר להיפצע. אימון חוש פרופריוספציה ושיפורו חשובים על כן גם לצורך ביצוע תנועות באופן מדויק ונכון וגם לצורך הפחתת הנטייה להיפצע.

   חשוב לזכור שאמנם חוש פרופריוספציה לקוי יכול לגרום לפציעות אך גם פציעות יכולות לגרום ללקות לחוש פרופריוספציה לקוי. כך למשל, כתוצאה מ"סיבוב" של הברך יתפתחו כאבי ברכיים אך הנזק עלול להקיף בין היתר גם את מגוון החיישנים הממוקמים ברקמות המצויות בתוך הברך ומסביבה. כתוצאה מצליפת שוט יתפתחו קרוב לוודאי גם כאבי צוואר אך הנזק יכול לכלול גם את החיישנים המרובים במקום.

   הפציעה של החיישנים הללו משמעותה שליחת מידע לא מדויק אל המוח ועיבוד לקוי שיכול להוביל לפגיעה באיכות היציבה, לביצוע תנועות לקויות ולסיכוי מוגבר לפציעות נוספות. עקב מידע לקוי זה יכולה גם מערכת העצבים המרכזית לשנות את דפוסי התנועה התקינים ש"מוקלטים" אצלה ובכך להנציח אופן עבודה לקוי.

   ישנם חוקרים שטוענים שחוסר ההתאמה בין המידע הלקוי שמגיע למוח מהחיישנים שנפגעו באזור הצוואר לבין המידע המגיע למוח מהמערכת הווסטיבולרית וממערכת הראייה עלולים לגרום גם לוורטיגו וסחרחורות.

   כיצד נאבחן ליקויים בחוש הפרופריוספטיבי?

   על מנת לטפל בחוש הפרופריוספציה יש תחילה לאבחן שאינו תקין. במידה ויש היסטוריה של פציעות סביר להניח שחוש זה נפגע. לאחר לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה ולאחר שבדקנו את הפציעה המקורית ואבחנו את מהות הבעיה נבחן גם את חוש פרופריוספציה. נעשה זאת באמצעות תרגילים למיניהן שמאתגרים את מערכת שיווי המשקל. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי עמידה ממושכת על רגל אחת עם עיניים עצומות.

   דרכים נוספות היא עמידה על רגל אחת על משטחים יציבים פחות ופחות עם אן בלי מנחי גוף משתנים. דרך נוספת שאהובה על שוטרים שבוחנים נהגים שיכורים היא הליכת טנדם. הליכה זו המתבצעת בעיניים עצומות עם עקב של רגל אחת שנצמד לבהונות של הרגל הנגדית וחוזר חלילה לאורך 5 או 10 מטרים.

   נבחן את יכולתכם להעריך נכונה את המיקום המדויק של האברים שלכם בחלל. דרך טובה לעשות זאת היא על ידי מיקום פסיבי של היד או של הרגל של הנבדק בחלל ונבקש את הנבדק למקם את היד השנייה או את הרגל השנייה באותו מיקום. כמובן שכול התהליך חייבת להתבצע עם עיניים עצומות על מנת לנטרל את חוש הראייה.

   טיפול ושיקום של החוש הפרופריוספטיבי

   פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה
   פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

   טיפול ושיקום של פציעות גוף חייבות על כן לכלול גם את השיקום של חוש הפרופריוספציה, של שיווי המשקל ושל יכולת השליטה של מערכת העצבים המרכזית. יש לציין שככול שנקדים לטפל בחוש הזה יעלו הסיכויים לשקמו. פציעה המתמשכת לאורך זמן עלולה להיות קשה לטיפול ואף יכולה לגרום לשינויים באופן "רישום התנועה" במוח ולביצוע מתמשך של תנועות לא נכונות. את הפציעה נרפא תוך שימוש באמצעי עזר חשמליים להפחתת דלקות וטיפולים ידניים הכוללים שיפור טווחי תנועה והחזרת האיזון השרירי.

   תרגול מערכת שיווי המשקל וחוש הפרופריוספציה ישפרו את דיוק ומהירות המידע שיוצא מהחיישנים בדרכו למוח. תרגול כזה גם ישפר את היכולת של המוח לשלב ולעבד את המידע שמגיע אליו ולבצע הקלטות של תנועות מוצלחות ולהוציא פקודות לשיפור התנועה והיציבה. היתרונות לשיקום חוש פרופריוספציה כוללים שיפור ביציבה, שיפור ביכולת לבצע תנועות מדויקות, שיפור בזמני תגובה והפחתה של פציעות ספורט ופגיעות אחרות כגון כאבי גב תחתון.

   את התרגול ניתן לבצע בין היתר באמצעות לוח שיווי משקל (wobble board), טרמפולינות ועוד. יש לציין שעל פי מגוון מחקרים, מלבד ההפחתה בסיכויי הפציעות, אימון החוש הפרופריוספציה ישביח את הביצועים שלכם וישפר באופן ניכר את היציבות של המפרקים שלכם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.