לכתוב מסרונים בהליכה זו סכנת מוות

לכתוב מסרונים בהליכה מסכן את חייכם

לכתוב מסרונים בהליכה זו סכנת מוות! אין הרבה שיחלקו על הקביעה שאומרת שהטלפונים החכמים שינו את חיינו באפן חד. רוב האנשים גם יסכימו שהשינוי הזה אינו לטובה. הטלפונים החכמים:

  • מעלים את הסיכון להשמין
  • גורמים לצמצום את הקשרים החברתיים שלנו
  • מזיקים לצוואר ולגב העליון בגלל אופן השימוש
  • משבשים את השינה ועוד

המחקר המסוקר כאן מצא סיכון נוסף שנקשר לשימוש בטלפונים חכמים. כתיבת מסרונים (SMS) תוך כדי הליכה מעלה את הסיכון שלנו ליפול, להיפצע ואפילו למוות. נזקים אפשריים בגין כתיבת מסרונים תוך כדי הליכה כוללים:

לכתוב מסרונים בהליכה זו סכנת מוות – רקע

רוב בני אדם יכולים ללכת מהר ובקו ישר. לרובנו אין לנו בעיה ללכת בקו ישר ומהר גם כאשר התאורה אינה טובה דיה. עם זאת המשימה הזאת הופכת להיות מאתגרת וישנם חוקרים הטוענים שהיא בלתי אפשרית כאשר אנו נדרשים לכתוב מסרונים תוך כדי הליכה. הסכנה שבכתיבת מסרונים תוך כדי נהיגה ידועה היטב. לאחרונה אף החלה משטרת ישראל לקנוס ולשלול רישיונות מנהגים רבים המתעלמים מהסיכון הזה לעצמם ולסובבים אותם. ההשפעות של כתיבת מסרונים תוך כדי הליכה רק מתחילות לזכות בתשומת הלב המתאימה. מדובר בפעילות משולבת החושפת את המבצעים אותה לסכנת פציעה ואף מוות מתאונות ונפילות.

אין נתונים סטטיסטיים לגבי המצב בארץ אבל ברור לחלוטין שחלק ממקרי הפציעה והמוות של הולכי הרגל נגרמים עקב פעילות משולבת זאת של כתיבת מסרונים והליכה. בארצות הברית דיווחו 35% מהמתנדבים הצעירים שהשתתפו במחקר המסוקר כאן שהיו מעורבים בתאונה כלשהי עקב כתיבת מסרונים והליכה במקביל כולל בין היתר נפילה, התנגשות בחפץ כלשהו והתנגשות עם אנשים. ניסיון לכפות על אנשים מכורים לטכנולוגיה של טלפונים חכמים להימנע משימוש במכשירים הללו לא יצלח. יש לדעת החוקרים צורך לשכנע באמצעים חינוכיים שהשימוש המוזכר כאן מסכן את בריאותם וחייהם של כותבי המסרונים ושל הסובבים אותם.

לטענת החוקרים הסיבה לפגיעה הבריאותית היא שבעת כתיבת מסרונים בהליכה אנו מאבדים את היציבה ואת היציבות. בעיקר נכונים הדברים לגבי אנשים שתוך כדי כתיבת מסרונים:

  • חוצים כבישים
  • נוהגים על רכב
  • או רוכבים על אופניים

בשנים האחרונות ישנה עלייה בכמות הנפגעים והמתים בגלל כתיבת מסרונים תוך כדי הליכה בעודם:

  • חוצים כבישים ומסילות רכבת
  • נופלים לבורות
  • נתקלים בעמודים ועוד

למה זה קורה? כי לכתוב מסרונים תוך כדי הליכה סכנת מוות! נזקים נוספים בגין כתיבת מסרונים כוללים הפרעות שינה וכמובן דלקות גידים בכף היד.

המחקר

לכתוב מסרונים תוך כדי הליכה סכנת מוות
לכתוב מסרונים תוך כדי הליכה סכנת מוות

החוקרים עקבו אחר 26 צעירים וצעירות שגילם הממוצע היה 30, בעודם מנסים ללכת בקו ישר. המתנדבים הלכו 3 פעמים לאורך כמה עשרות מטרים בודדים. פעם אחת בלי טלפון סלולרי, פעם אחת בעודם קוראים טקסט בטלפון הסלולרי ופעם אחת בעודם כותבים מסרון בטלפון הסלולרי. מערכת הבודקת את ההליכה בשלושה ממדים בחנה את ההליכה של המתנדבים.

ממצאי המחקר

ההליכה של קבוצת המחקר השתנתה באופן ברור בעודם קוראים את הטקסט ובאופן קיצוני יותר בעודם כותבים מסרון. בעת כתיבת המסרונים האנשים שינו את יציבתם ליציבה רובוטית, נעלו את הזרועות שלהם יחד עם ראשם וגופם וכול זאת כדי לשמור את הטלפון בטווח הראייה שלהם. כמו כן הם האטו את הליכתם, סטו תדיר מהמסלול והניעו את ראשם מצד לצד.

המלצות החוקרים

לכתוב מסרונים בהליכה זו סכנת מוות! ממחקרים קודמים יודעים החוקרים שהפחתה ברמת התנועתיות של הגוף משמעותה סיכון  גדול יותר לנפילה. ההתרכזות המוגברת במסך פוגעת בשיווי המשקל ומעלה גם היא את הסיכון ליפול, ללכת לכיוון רכבת נוסעת או רכב נוסע. החוקרים ממליצים להתריע בפני הציבור על הסיכונים שבכתיבת מסרנים תוך כדי הליכה.

PLoS One, Jan. 2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שרירים תפוסים אבחון וטיפול

שרירים תפוסים אבחון וטיפול

שרירים תפוסים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע הידרדרות למצב חמור יותר. שרירים תפוסים מהווים בעיה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הגורם לתחושה הזאת היא פעילות גופנית מאומצת שביצעתם יום או יומיים קודם לכן. במקרים הללו תחושת הנוקשות והתכווצות של השריר תפוג במהרה. 

ילדים עם כאבים בגב התחתון

כאבים בגב התחתון בקרב ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

פציעות קרטה – מכתב תודה

פציעות קרטה

ד"ר בכר היקר, 

הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע מלא באטלנטיק סיטי 1997. טיפוליך המקצועיים עזרו לי לעבור את התקופה הקשה והמייגעת מבחינה פיזית של ההכנות לאליפות ויש לך חלק חשוב בניצחון.