רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מסוג זה. מחקר ישראלי שנערך בבית החולים תל השומר מצא הבדלים ברמת הרגישות של האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) מעלים משמעותית את סיכוייהם להתפתחות סרטן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחקר פורץ הדרך שזיהה רגישות גנטית שונה לקרינה מייננת עשוי לשנות את השימוש באמצעי הדמיה. היד הקלה שבאמצעותה נרשמים הפניות לצילומי רנטגן או גרוע יותר לצילומי CT חייבת להאט. אנשים רבים מידי מופנים לצילומי רנטגן שאינם מחויבים במציאות. הליך אבחוני קפדני יכול לחסוך את הצורך ברוב צילומי הרנטגן גם במקרים של:

  רגישות גנטית לקרני רנטגן – רקע

  קרינה מייננת רעילה לתאי הגוף ועלולה לגרום לשינויים ומוטציות בחומר הגנטי. השינויים שעלולים להיגרם לחומר התורשתי בשל החשיפה לקרינה מייננת מעלים את הסיכוי להתפתחות סרטן. לקרינה מייננת נחשף האדם:

  • בצילומי רנטגן או CT
  • קרינה רדיואקטיבית
  • בקרינה המשמשת לטיפול בחולי סרטן
  • או קרינת UV

  בעשרים שנים האחרונות התברר שבני אדם ויונקים אחרים אינם רגישים לקרינה מייננת באותה מידה. אצל חלק מהאנשים ההשפעה ההרסנית של קרינה מייננת מתחילה כבר לאחר מנת קרינה קטנה יחסית. הנושא הזה זוכה לתשומת לב ומחקרים בגלל הרצון "לתפור" חבילה מותאמת אישית של טיפולים הכוללים הקרנות לחולי סרטן. הרגישות הגנטית הזאת לקרינה מייננת ניתנת למחקר וזאת משום שהחומר הגנטי והפנוטיפ ניתנים למדידה ולמידה. הרגישות הגנטית לקרינה מייננת אינה שכיחה ומקיפה רק חלק קטן מהאוכלוסייה. למרות מספרם הקטן חשוב לזהות את קבוצת האנשים הזאת ולהתאים להם את מנת הקרינה האופטימלית.

  רגישות גנטית לקרני רנטגן
  רגישות גנטית לקרני רנטגן

  מסקנותיו של מחקר בראשות החוקרת פרופ' סדצקי סיגל מבית חולים "שיבא" ומכון גרטנר פורסמו בהבלטה בגיליון מאי של כתב העת הרפואי "לנסט אונקולוגי".

  המחקר

  קרינה מייננת (רנטגן) ידועה כגורם סיכון להתפתחות מנינגיומה (Meningeom) – גידול בקרומי המוח או בחוט השדרה. אולם רק פחות מ-1% מאלה שנחשפים לקרינה מייננת מפתחים את הגידול. נדיר מאוד למצוא מנינגיומה-משפחתית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בסיס הנתונים הישראלי המקיף נתן לחוקרים הזדמנות נדירה לבדוק את ההשערה, שאכן קיימת רגישות תורשתית (מולדת) – משפחתית להתפתחות סרטן בעקבות חשיפה לקרינה מייננת:

   • המחקר בדק 525 משפחות גדולות
   • חלק מהפרטים שבהם נחשפו בילדותם לקרינה מייננת (רנטגן)
   • וחלק אחר מהפרטים לא נחשפו לקרינה זו
   • חלק מהפרטים פיתחו בבגרותם גידולים שפירים במוח (מסוג מנינגיומה)
   • המעקב אחר המשפחות נמשך במשך 50 שנה
   • המחקר התבסס על נתונים שנאספו בשאלונים

   ממצאי המחקר

   • בקרב 160 משפחות נמצאו פרטים החולים במנינגיומה הקשורה בקרינה
   • ובקרב 145 משפחות לא התפתח הסרטן הנ"ל
   • בקרב 85 משפחות נמצא הסרטן ללא היסטוריה של קרינה
   • ובקרב 135 משפחות לא היה סרטן ולא הייתה היסטוריה של קרינה (אלה שימשו כקבוצת בקורת).

   מניתוח הנתונים עולה באופן ברור כי במשפחות מסוימות יש רגישות לקרינת רנטגן. מסיבה זאת הן נמצאות בסיכון מוגבר לפתח גידול בעקבות החשיפה לקרינת X. המסקנה שיש להסיק מהמחקר הזה היא מאוד פשוטה:

   • צילומי רנטגן רק אם אין ברירה!

   ולדעתי לרוב יש ברירה. במקרה הצורך יש ללחוץ על הרופא שלכם לקבל הפנייה לביצוע MRI.

   המלצות המחקר

   קיימת רגישות גנטית לקרני רנטגן! מומלץ לחולים שפיתחו סרטן כתוצאה מחשיפה לקרני רנטגן להימנע ככל האפשר מחשיפה לקרינה מייננת. המלצה זאת תקפה גם לגבי בני המשפחה של אותם חולים. לדעתם של מומחים בינלאומיים למחקר עשויות להיות השלכות לגבי פרוטוקול בקרת בטיחות רמות הקרינה הנהוגה כיום לגבי כלל האוכלוסייה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם