רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מסוג זה. מחקר ישראלי שנערך בבית החולים תל השומר מצא הבדלים ברמת הרגישות של האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) מעלים משמעותית את סיכוייהם להתפתחות סרטן.

מחקר פורץ הדרך שזיהה רגישות גנטית שונה לקרינה מייננת עשוי לשנות את השימוש באמצעי הדמיה. היד הקלה שמפנה חולים לצילומי רנטגן או גרוע יותר לצילומי CT חייבת להאט. חולים רבים מידי מופנים לדימות ובדיקות יקרות אחרות שלא לצורך. הליך אבחוני קפדני יכול לחסוך את הצורך ברוב צילומי הרנטגן גם במקרים של:

רגישות גנטית לקרני רנטגן – רקע

השימוש בקרני רנטגן הוא נרחב ביותר. בין השימושים שאנו עושים איתם נציין צילומי רנטגן או דימות CT. אלה מתבצעים בעיקר לצורך אבחון הפרעות בריאותיות שונות ובכללן כאבי גב ועוד. קרינה מייננת רעילה לתאי הגוף ועלולה לגרום לשינויים ומוטציות בחומר הגנטי. השינויים שעלולים להיגרם לחומר התורשתי בשל החשיפה לקרינה מייננת מעלים את הסיכוי להתפתחות סרטן. לקרינה מייננת נחשף האדם:

 • בצילומי רנטגן או CT
 • קרינה רדיואקטיבית
 • בקרינה המשמשת לטיפול בחולי סרטן
 • או קרינת UV

בעשרים שנים האחרונות התברר שבני אדם ויונקים אחרים אינם רגישים לקרינה מייננת באותה מידה. אצל חלק מהאנשים ההשפעה ההרסנית של קרינה מייננת מתחילה כבר לאחר מנת קרינה קטנה יחסית. הנושא הזה זוכה לתשומת לב ומחקרים בגלל הרצון "לתפור" חבילה מותאמת אישית של טיפולים הכוללים הקרנות לחולי סרטן. הרגישות הגנטית הזאת לקרינה מייננת ניתנת למחקר וזאת משום שהחומר הגנטי והפנוטיפ ניתנים למדידה ולמידה. הרגישות הגנטית לקרינה מייננת אינה שכיחה ומקיפה רק חלק קטן מהאוכלוסייה. למרות מספרם הקטן חשוב לזהות את קבוצת האנשים הזאת ולהתאים להם את מנת הקרינה האופטימלית.

רגישות גנטית לקרני רנטגן
רגישות גנטית לקרני רנטגן

מסקנותיו של מחקר בראשות החוקרת פרופ' סדצקי סיגל מבית חולים "שיבא" ומכון גרטנר פורסמו בהבלטה בגיליון מאי של כתב העת הרפואי "לנסט אונקולוגי".

המחקר

קרינה מייננת (רנטגן) ידועה כגורם סיכון להתפתחות מנינגיומה (Meningeom) – גידול בקרומי המוח או בחוט השדרה. אולם רק פחות מ-1% מאלה שנחשפים לקרינה מייננת מפתחים את הגידול. נדיר מאוד למצוא מנינגיומה-משפחתית.

בסיס הנתונים הישראלי המקיף נתן לחוקרים הזדמנות נדירה לבדוק את ההשערה, שאכן קיימת רגישות תורשתית (מולדת) – משפחתית להתפתחות סרטן בעקבות חשיפה לקרינה מייננת:

 • המחקר בדק 525 משפחות גדולות
 • חלק מהפרטים שבהם נחשפו בילדותם לקרינה מייננת (רנטגן)
 • וחלק אחר מהפרטים לא נחשפו לקרינה זו
 • חלק מהפרטים פיתחו בבגרותם גידולים שפירים במוח (מסוג מנינגיומה)
 • המעקב אחר המשפחות נמשך במשך 50 שנה
 • המחקר התבסס על נתונים שנאספו בשאלונים

ממצאי המחקר

 • בקרב 160 משפחות נמצאו פרטים החולים במנינגיומה הקשורה בקרינה
 • ובקרב 145 משפחות לא התפתח הסרטן הנ"ל
 • בקרב 85 משפחות נמצא הסרטן ללא היסטוריה של קרינה
 • ובקרב 135 משפחות לא היה סרטן ולא הייתה היסטוריה של קרינה (אלה שימשו כקבוצת בקורת).

מניתוח הנתונים עולה באופן ברור כי במשפחות מסוימות יש רגישות לקרינת רנטגן. מסיבה זאת הן נמצאות בסיכון מוגבר לפתח גידול בעקבות החשיפה לקרינת X. המסקנה שיש להסיק מהמחקר הזה היא מאוד פשוטה:

 • צילומי רנטגן רק אם אין ברירה!

ולדעתי לרוב יש ברירה. במקרה הצורך יש ללחוץ על הרופא שלכם לקבל הפנייה לביצוע MRI.

המלצות המחקר

קיימת רגישות גנטית לקרני רנטגן! מומלץ לחולים שחלו כבר בסרטן בגלל חשיפה לקרני רנטגן להימנע מחשיפה נוספת לקרינה מייננת. המלצה זאת תקפה גם לגבי בני המשפחה של אותם חולים. לדעתם של מומחים בינלאומיים למחקר עשויות להיות השלכות לגבי פרוטוקול בקרת בטיחות רמות הקרינה הנהוגה כיום לגבי כלל האוכלוסייה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נוירופתיה של עצב הגומד

נוירופתיה של עצב הגומד

נוירופתיה של עצב הגומד בעקבות לחץ המופעל עליו היא תופעה שכיחה. עצב הגומד (עצב האולנר) הוא עצב מרכזי בגפה העליונה שרץ לאורך הצד הפנימי של הגפה ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה שלו במרפק ו/או בשורש כף היד עלולה לגרום לנזק ולתסמינים.

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

כאב גב כרוני זה הכול בראש

כאב גב כרוני זה הכול בראש

כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים באופן אינטנסיבי יותר בקרב אנשים עם כאבים כרוניים.