רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מסוג זה. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחקר חדשני ופורץ דרך זה אשר זיהה שקיימת רגישות גנטית לקרינה מייננת עשוי לגרום לשוני באופן שבו מתייחסים לשימוש באמצעי הדמיה בארץ ובעולם. היד הקלה שבה נרשמים הפניות לצילומי רנטגן או גרוע יותר לצילומי CT חייבת לעצור ולהתחיל לחשוב. יותר מידי אנשים המתלוננים על כאבים בגב התחתון או על כאבים בברכיים על רקע דלקת פרקים ניוונית מופנים לצילומי רנטגן בעוד שהליך אבחוני קפדני יכול היה לחסוך זאת.

  {loadposition inside-page}

  רגישות גנטית לקרני רנטגן – רקע

  קרינה מייננת היא רעילה לתאי הגוף ועלולה לגרום לשינויים ומוטציות בחומר הגנטי. עקב השינויים שעלולים להיגרם לחומר התורשתי בגלל קרינה מייננת (קרינת רנטגן, קרינה רדיואקטיבית, קרינה המשמשת לטיפול בחולי סרטן או קרינת UV) הסיכוי להתפתחות סרטן עולה.

  בעשרים שנים האחרונות התברר שבני אדם ויונקים אחרים אינם רגישים לקרינה מייננת באותה מידה. אצל חלק מהאנשים ההשפעה ההרסנית של קרינה מייננת מתחילה כבר לאחר מנת קרינה קטנה יחסית. הנושא הזה זוכה לתשומת לב ומחקרים בגלל הרצון "לתפור" חבילה מותאמת אישית של טיפולים הכוללים הקרנות לחולי סרטן. הרגישות הגנטית הזאת לקרינה מייננת ניתנת למחקר וזאת משום שהחומר הגנטי והפנוטיפ ניתנים למדידה ולמידה. הרגישות הגנטית לקרינה מייננת אינה שכיחה ומקיפה רק חלק קטן מהאוכלוסייה. עם זאת למרות מספרם הקטן חשוב לזהות את קבוצת האנשים הזאת ולהתאים להם את מנת הקרינה האופטימלית.

  רגישות גנטית לקרני רנטגן
  רגישות גנטית לקרני רנטגן

  מסקנותיו של מחקר בראשות החוקרת פרופ' סדצקי סיגל מבית חולים "שיבא" ומכון גרטנר פורסמו בהבלטה בגיליון מאי של כתב העת הרפואי "לנסט אונקולוגי". המחקר מוכיח שבמשפחות מסוימות קיימת רגישות גנטית לקרני רנטגן ויש בהן סיכון מוגבר לפתח גידול סרטני בעקבות החשיפה לקרינה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   קרינה מייננת (רנטגן) ידועה כגורם סיכון להתפתחות מנינגיומה (Meningeom) – גידול בקרומי המוח או בחוט השדרה. אולם רק פחות מ-1% מאלה שנחשפים לקרינה מייננת מפתחים את הגידול. נדיר מאוד למצוא מנינגיומה-משפחתית. בסיס הנתונים הישראלי המקיף נתן לחוקרים הזדמנות נדירה לבדוק את ההשערה, שאכן קיימת רגישות תורשתית (מולדת) – משפחתית להתפתחות סרטן בעקבות חשיפה לקרינה מייננת. המחקר בדק 525 משפחות גדולות, אשר חלק מהפרטים שבהן נחשפו בילדותם לקרינה מייננת (רנטגן). חלק מהפרטים לא נחשפו לקרינה זו. חלק מהפרטים פיתחו בבגרותם גידולים שפירים במוח (מסוג מנינגיומה). המעקב אחר המשפחות נערך במשך 50 שנה והתבסס על נתונים שנאספו בשאלונים.

   ממצאי המחקר

   בקרב 160 משפחות נמצאו פרטים החולים במנינגיומה הקשורה בקרינה, ב-145 משפחות לא התפתח הסרטן הנ"ל, ב-85 משפחות נמצא הסרטן ללא היסטוריה של קרינה, וב-135 משפחות לא היה סרטן ולא הייתה היסטוריה של קרינה (אלה שימשו כקבוצת בקורת).

   מניתוח הנתונים עולה באופן ברור כי במשפחות מסוימות יש רגישות לקרינת רנטגן, ולכן הן נמצאות בסיכון מוגבר לפתח גידול בעקבות החשיפה לקרינת X. המסקנה שיש להסיק מהמחקר הזה היא מאוד פשוטה: צילומי רנטגן רק אם אין ברירה! ולדעתי לרוב יש ברירה. במקרה הצורך יש ללחוץ על הרופא שלכם לקבל הפנייה לביצוע MRI. ברוב המקרים בדיקה זו מוצלחת יותר ואין לה תופעות לוואי וקרינה.

   המלצות המחקר

   קיימת רגישות גנטית לקרני רנטגן! מומלץ לחולים שפיתחו סרטן כתוצאה מחשיפה לקרני רנטגן להימנע ככל האפשר מחשיפה לקרינה מייננת. המלצה זאת תקפה גם לגבי בני המשפחה של אותם חולים. לדעתם של מומחים בינלאומיים למחקר עשויות להיות השלכות לגבי פרוטוקול בקרת בטיחות רמות הקרינה הנהוגה כיום לגבי כלל האוכלוסייה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת