מתי כאב הוא סימן רע
מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתי כאב הוא סימן רע? תחושת שריפה וכאבים לאחר משחק כדורגל לא בהכרח יצביעו על נזק גופני. יתכן ומדובר בכאב טוב והכרחי כאשר אנו רוצים לשפר את היכולות הגופניות. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.

כאבים רעים לעומת זאת הם כאבים הרסניים שצריך להימנע מהם. לכול רקמה יש את היכולת שלה להתמודד עם עומסים חוזרניים או עומסים טראומטיים. כאשר אנו גולשים במודע או שלא במודע למצב של עומסי יתר וחורגים מהיכולת של הרקמה להתמודד עם העומסים נגרם נזק לרקמות ומתפתחים כאבים רעים. כך למשל נפילה על יד מושטת לפנים חושפת את עצמות שורש כף היד לעומס קיצוני שבמקרים רבים מוביל להתפתחות שברים. מסירה חוזרת של כדור מעל גובה הכתף (כדור עף, כדור יד, כדור סל ועוד) יוצרת עומסי יתר על רקמות הכתף ומובילה להתפתחות פציעת ספורט שעלולה לכלול בין היתר קרע גידים ושרירים בכתף ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמתי כאב הוא סימן רע? – רקע

כאב הוא לרוב סימן רע. באופן הזה הגוף שלנו מתריע על נזקים, ככה הוא מצווה עלינו לעצור או לעשות דברים באופן אחר כדי לא לפגוע ברקמות הגוף השונות. בלי כאב ההינו נותרים עיוורים לעומסי יתר וחבלות הפוגעים בשלמות גופנו. כיצד יודעים מתי הכאב שאנו חשים הוא כאב טוב או כאב רע? במאמר הבא אני מתייחס לאזורי גוף בעלי שכיחות פציעות גבוהה ומפרט מתי כאבים ויתר הסימנים והתסמינים בכול אחד מחלקי גוף אלה עלולים להעיד על קיומם של נזקים משמעותיים המחייבים בדיקה מקצועית.

פציעה בכף רגל

גם כף הרגל חשופה לעומסים חריגים ופציעות בעיקר בקרב רצים וספורטאים העוסקים בפעילות נושאת משקל. הפציעה העיקרית בכף הרגל היא דלקת ברקמת חיתולית הכפית (Plantar fascia). במצב דלקתי קרויה רקמה זאת פלנטר פשיאטיס (Plantar fasciitis) או בכינויה העממי דורבן בעקב (Heel Spur). הסימנים והתסמינים כאשר הפציעה זאת מצויה בראשית דרכה כוללים לרוב כאבים מקומיים בכף הרגל המופיעים בצעדים הראשונים שאנו מבצעים בבוקר ואז נעלמים. התנהלות נכונה בשלב הזה הכוללת מנוחה והימנעות מפעילות נושאת משקל אמורה תוך ימים עד שבועות לרפא את הפציעה.

מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים יותר בכף הרגל נמנה כאבים חריפים המחמירים עם כול צעד, צליעה, כאב שורף ותחושת נימול של אצבעות בכף הרגל. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על שבר מאמץ בכף הרגל, דלקת חריפה בכרית כף הרגל, דלקת עצב ע”ש מורטון. 

פציעה בקרסול

נקיעת קרסול היא פציעת הספורט השכיחה ביותר. הנזק בגין נקיעת קרסול כולל לרוב מתיחה או קרע חלקי של הרצועות התומכות בקרסול והסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה זאת חולפים תוך ימים עד שבועות ספורים ברוב המקרים גם ללא טיפול. מגוון הסימנים והתסמינים בגין נקיעת קרסול כולל נפיחות מקומית, קושי בהליכה, שינוי צבע האור בעקבות שטף דם ועוד.

מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזק משמעותי יותר?

חוסר יכולת לעמוד עם משקל הגוף על הקרסול בגלל חומרת הכאב עלול להעיד על שבר שנילווה לנקיעת הקרסול. כאב בעת מישוש של העצם יכול לחזק את החשד לקיום שבר.

פציעה של גיד אכילס

מתי כאב הוא סימן רע
מתי כאב הוא סימן רע

עומסי יתר על כפות הרגליים עלולים לגרום בין היתר לפציעה של גיד אכילס קרע חלקי או דלקת בגיד. כאשר הנזק רק החל והוא אינו משמעותי מנוחה של מספר ימים עשויה לפתור את הבעיה. הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה מסוג זה כוללים רגישות למגע, נפיחות קלה ורגישות מקומית בהליכה. 

מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים בגיד אכילס נמנה: נפיחות מודגשת, כאבים חריפים בהליכה או בניסיון לעמוד על קצות האצבעות של הרגליים. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על קרע חלקי בגיד אכילס.

פציעת שוקיים

הרבה ספורטאים וטירונים נפצעים בחלק הקדמי של השוקיים ומפתחים שין ספלינט. הגורם לכך הוא מאמצים חוזרים כדוגמת אלו המוטלים על השוקיים במהלך ריצה על כבישים ומדרכות. במצב התחלתי כאשר הבעיה רק בתחילת דרכה הסימנים והתסמינים יכללו רק רגישות בשוקיים המופיעים בתחילת הפעילות ונעלמים זמן קצר לאחר מכן. התנהלות נכונה בשלב הזה הכוללת מנוחה זמנית מפעילות נושאת משקל וחזרה לפעילות מסוג זה באופן הדרגתי עשויה לעזור בריפוי הפציעה ולחסוך המון עוגמת נפש. 

מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים יותר בשוק נמנה כאבים חריפים המחמירים עם כול צעד, צליעה, כאב שאינו פוחת גם במנוחה. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על שבר מאמץ בשוק או על תסמונת המדור. 

פציעת ברך

גם פציעת ברך נחשבת לפציעה שכיחה. ברוב המקרים מדובר במתיחה של שריר או גיד או שחיקה קלה של הסחוס התת פיקתי בתסמונת הנקראת גם “ברך רצים” או הפרעה במפרק פיקה ירך (Patellofemoral Joint Disorders). מגוון הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת ברכיים מסוג זה כולל מלבד כאבים מקומיים גם נוקשות, קושי מסוים לעלות ולרדת במדרגות ולבצע כריעות ברכיים.

מתי הכאב הוא רע ועלול להעיד על נזק משמעותי יותר?

כאשר בעת פציעת הברך אתם שומעים רעש חריג הבוקע מהברך, כאשר מתפתחת בצקת משמעותית בברך ו/או כאשר הברך קורסת או ננעלת ללא יכולת תנועה. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על קרע רצועות בברך ו/או קרע מיניסקוס בברך.

פציעת ירך

פציעת ירך אינה תופעה שכיחה. חשוב להבין מה גורם לכאבים בכול מקרה שבו הם מתפתחים באזור זה. ברוב המקרים המקור לסימנים והתסמינים באזור הירך והמפשעה הוא טרוכנטריק בורסיטיס (Trochanteric Bursitis). מדובר בגירוי דלקתי של אמתחת התל הגדול בירך הממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל הבליטה הגרמית. גורמים שכיחים נוספים להתפתחות כאבים באזור הירך כוללים גירוי של העצב הסיאטי או מתיחה מקומית של שריר. בין יתר הסימנים והתסמינים במקרה של פציעה בירך מסוג זה נכלול רגישות מקומית במגע (בורסיטיס) וכאב קל בהליכה וכן אפשרות להקרנת כאב במורד הרגל (סכיאטיקה).

מתי זה כאב רע שעלול להצביע על נזק משמעותי יותר?

כמובן שכאב חמור שמופיע בעקבות נפילה ומלווה בקושי לעמוד או ללכת עלול להעיד על שבר בירך. כאב שהולך ומחריף במהלך ריצה וממשיך להטריד לאחר הריצה עלול להעיד על שבר מאמץ בצוואר הירך. כאב עמוק לגורם לצליעה עלול להעיד על קרע לברום בירך. כאב המלווה ברעשים הבוקעים מהמפרק עלול להעיד על נזקים לשכבת הסחוס במפרק הירך.

פציעה בצוואר

כמעט כולם סובלים מידי פעם מכאבים בצוואר. גם במקרה הזה אין צורך בדאגה שכן הגורם לפציעות צוואר הוא ברוב המקרים מתיחה ודלקת בשריר המתפתחים בגלל תנוחה שינה לא טובה, תנועה לא טובה או יציבה לקויה. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת צוואר מסוג זה כוללים כאבים מקומיים בצוואר, נוקשות בצוואר ומגבלות תנועה מינימליות.

מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול להעיד על נזקים משמעותיים נכלול כאבי צוואר חריפים, הקרנות כאב חריפות ליד, אובדן תחושה בחלקים של היד, חולשה של חלק משרירי הגפה העליונה ומגבלות תנועה קשות. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי או על חוט השדרה הצווארי.

פציעה בגב עליון ומרכזי

כאבים בגב העליון ו/או המרכזי הם תלונה שכיחה. ברוב המקרים מקורו של הכאב הוא הרמת משא באופן לקוי, ישיבה לא נכונה מול מחשב או יציבה לקויה היוצרים גירוי דלקתי באחד משרירי השכמה או באחד השרירים בין הצלעות. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעה בגב העליון או המרכזי מסוג זה כוללים כאבים מקומיים ומגבלות תנועה קלות.

מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול להעיד על נזקים משמעותיים נכלול כאבים מקומיים חריפים בשכמה או בין השכמות, קושי לנשום, מגבלות תנועה בצוואר, הקרנות כאב ליד, נימול ביד, הזעה, כאבים בחזה ועוד. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי , על פריצת דיסק בעמוד השדרה החזי או על התקף לב.

פציעה בגב תחתון

פציעה של הגב תחתון וכאבי גב תחתון הם מהתופעות השכיחות ביותר לאדם. ברוב המקרים הגורם לכך הוא מתיחה של אחד משרירי הגב התחתון ולכן הסימנים והתסמינים צפויים להימשך זמן קצר בלבד. בין הסימנים והתסמינים השכיחים עקב פציעה מסוג זה של הגב התחתון נימנה כאבי גב תחתון, נוקשות באזור הגב התחתון ומגבלות תנועה מסוימות.

מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים בגב התחתון נמנה: כאבי גב חריפים, הקרנות כאב קשות במורד הרגל, נימול והירדמות של חלקים מהרגל, חולשה של חלק משרירי הרגל ואובדן שליטה על הסוגרים. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק מותנית ולחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה המותני.

פציעת כתף

תנועה לא זהירה ומהירה מידי עם הכתף עלולה לגרום לפציעתה. ברוב המקרים הנזק התרחש באחד מהגידים המסובבים של הכתף או ברקמה הקרויה אמתחת (בורסה). התנהלות נכונה שאינה מציקה לכתף עשויה לאפשר החלמה מהירה מפציעה זאת. בין הסימנים והתסמינים השכיחים עקב פציעת כתף מסוג זה נימנה כאבי כתף בעת ביצוע תנועות נרחבות מעל גובה הראש, תחושת נוקשות בכתף ומגבלות תנועה מסוימות.

מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים במפרק הכתף נמנה: כאבי כתף חריפים, חוסר יכולת להניע את הכתף, תנועת יתר ותחושה של חוסר יציבות בכתף, נפיחות משמעותית. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריקת כתף, קרע של גידים, קרע של רצועות או קרע לברום בכתף.

פציעת מרפק

מתי כאב הוא סימן רע
מתי כאב הוא סימן רע

עומסים על כפות הידיים משמעותם גם עומסים על המרפק. בעידן המודרני עקב ריבוי מאמצים חוזרניים אנו רואים יותר ויותר פציעות מרפק כולל מרפק טניס ומרפק גולף. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת מרפק מסוג זה כוללים כאב מקומי וקושי לכופף ולאחוז חפצים עם כף היד.

מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים נמנה כאבים חריפים במרפק, תחושת נימול וחולשת של השרירים המותחים של כף היד. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לדיסק בין חולייתי צווארי היוצר לחץ על שורש עצב צווארי או על תסמונת התעלה הרדיאלית הנגרמת נוצר לחץ על העצב הרדיאלי בתעלה הרדיאלית במרפק.

כאב רע – טיפול

ראשית יש להקפיד על פרק זמן של מנוחה. אורכו של פרק הזמן הזה תלוי בחומרת הכאב והנזק. הרעיון המרכזי הוא הימנעות מכול פעולה או מנח המעוררים את הכאב ומאידך להרבות בתנועות ופעולות שאינן מעוררות את הכאב. תנועות ופעולות שאינן כואבות משמרות את טווחי התנועה מחד ומאיצות את ההחלמה מאידך. לספורטאי ובעיקר ספורטאי תחרותי חשוב לשמור על מרכיבי הכושר הגופני למיניהן עד שהפציעה תחלים.

לכן חשוב לבחור פעילות חלופית שבאמצעותה נשמר עד כמה שניתן את הכושר הגופני שלנו מבלי להחמיר את הפציעה. כך למשל ספורטאי שנפצע בברכו בגלל ריצה עשוי למצוא שרכיבת אופניים או שחייה אינם מציקים לפציעה שלו ומאפשרים לו לשמור על סיבולת לב ריאה. פציעת כתף הנובעת משחייה אינה מאפשרת להמשיך לשחות (לפחות לא באותו סגנון שחייה) אך מאפשרת עבודת כוח זהירה בחדר הכושר וכן הלאה. בעבר הומלץ גם להשתמש בקומפרסים של קרח כחלק מפרוטוקול הטיפול בפציעה. לאור מחקרים שונים כותב מאמר זה אינו נמנה יותר על הממליצים להשתמש בקומפרסים של קרח.

– הטיפול ושיקום במרפאה

במרפאתנו אנו עושים שימוש במכשור מתקדם כגון לייזר רך שמאיץ את הילך הריפוי. הטיפול יכלול גם טכניקות ריפוי ידניות כולל הנעה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של האזור הפצוע על מנת למנוע החלשות שרירים ואובדן טווחי תנועה. התהליך השיקומי יכלול החזרת האיזון השרירי, שיפור טווחי תנועה שיפור בתחושת המיקום העצמי ושיפור שיווי המשקל. נתייחס גם למפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ובעיקר לאלה שיש להם קשר תפקודי עם המפרק הפצוע. על מנת להפחית עומסים מיותרים נשפר את היציבה ואת הארגונומיה של המטופל. ברוב המקרים די בצעדים אלו על מנת לרפא את הרוב המכריע של הפציעות. במיעוט המקרים יתכן ויהיה צורך בטיפול כירורגי ו/או תרופתי. מקרים אלו יופנו למומחים הרלוונטיים.

מניעת כאב רע

על מנת למנוע פציעות וכאבים רעים יש להקפיד על הכללים למניעת פציעות ספורט. בין יתר הכללים נמנה ביצוע חימום דינמי, הקפדה על סרגל מאמצים הגיוני וזמני מנוחה והתאוששות, במידת הצורך שימוש בציוד מגן והקפדה על ביצוע פעילות על מגרש או מסלול חף ממכשולים ומהמורות. והכי חשוב, אל תתעלמו מכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן