מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מתי כאב הוא סימן רע? תחושת שריפה וכאבים לאחר משחק כדורגל לא בהכרח יצביעו על נזק גופני. יתכן ומדובר בכאב טוב והכרחי כאשר אנו רוצים לשפר את היכולות הגופניות. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.

  כאבים רעים לעומת זאת הם כאבים הרסניים שצריך להימנע מהם. לכול רקמה יש את היכולת שלה להתמודד עם עומסים חוזרניים או עומסים טראומטיים. כאשר אנו גולשים במודע או שלא במודע למצב של עומסי יתר וחורגים מהיכולת של הרקמה להתמודד עם העומסים נגרם נזק לרקמות ומתפתחים כאבים רעים. כך למשל נפילה על יד מושטת לפנים חושפת את עצמות שורש כף היד לעומס קיצוני שבמקרים רבים מוביל להתפתחות שברים. מסירה חוזרת של כדור מעל גובה הכתף (כדור עף, כדור יד, כדור סל ועוד) יוצרת עומסי יתר על רקמות הכתף ומובילה להתפתחות פציעת ספורט שעלולה לכלול בין היתר קרע גידים ושרירים בכתף ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מתי כאב הוא סימן רע? – רקע

   כאב הוא לרוב סימן רע. באופן הזה הגוף שלנו מתריע על נזקים, ככה הוא מצווה עלינו לעצור או לעשות דברים באופן אחר כדי לא לפגוע ברקמות הגוף השונות. בלי כאב ההינו נותרים עיוורים לעומסי יתר וחבלות הפוגעים בשלמות גופנו. כיצד יודעים מתי הכאב שאנו חשים הוא כאב טוב או כאב רע? במאמר הבא אני מתייחס לאזורי גוף בעלי שכיחות פציעות גבוהה ומפרט מתי כאבים ויתר הסימנים והתסמינים בכול אחד מחלקי גוף אלה עלולים להעיד על קיומם של נזקים משמעותיים המחייבים בדיקה מקצועית.

   מתי כאב בכף רגל הוא כאב רע?

   גם כף הרגל חשופה לעומסים חריגים ופציעות בעיקר בקרב רצים וספורטאים העוסקים בפעילות נושאת משקל. הפציעה העיקרית בכף הרגל היא דלקת ברקמת חיתולית הכפית (Plantar fascia). במצב דלקתי קרויה רקמה זאת פלנטר פשיאטיס (Plantar fasciitis) או בכינויה העממי דורבן בעקב (Heel Spur). הסימנים והתסמינים כאשר הפציעה זאת מצויה בראשית דרכה כוללים לרוב כאבים מקומיים בכף הרגל המופיעים בצעדים הראשונים שאנו מבצעים בבוקר ואז נעלמים. התנהלות נכונה בשלב הזה הכוללת מנוחה והימנעות מפעילות נושאת משקל אמורה תוך ימים עד שבועות לרפא את הפציעה.

   מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים יותר בכף הרגל נמנה כאבים חריפים המחמירים עם כול צעד, צליעה, כאב שורף ותחושת נימול של אצבעות בכף הרגל. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על שבר מאמץ בכף הרגל, דלקת חריפה בכרית כף הרגל, דלקת עצב ע"ש מורטון. 

   מתי כאב בקרסול הוא כאב רע?

   נקיעת קרסול היא פציעת הספורט השכיחה ביותר. הנזק בגין נקיעת קרסול כולל לרוב מתיחה או קרע חלקי של הרצועות התומכות בקרסול והסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה זאת חולפים תוך ימים עד שבועות ספורים ברוב המקרים גם ללא טיפול. מגוון הסימנים והתסמינים בגין נקיעת קרסול כולל נפיחות מקומית, קושי בהליכה, שינוי צבע האור בעקבות שטף דם ועוד.

   מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזק משמעותי יותר?

   חוסר יכולת לעמוד עם משקל הגוף על הקרסול בגלל חומרת הכאב עלול להעיד על שבר שנילווה לנקיעת הקרסול. כאב בעת מישוש של העצם יכול לחזק את החשד לקיום שבר.

   מתי כאב בגיד אכילס הוא כאב רע?

   מתי כאב הוא סימן רע
   מתי כאב הוא סימן רע

   עומסי יתר על כפות הרגליים עלולים לגרום בין היתר לפציעה של גיד אכילס קרע חלקי או דלקת בגיד. כאשר הנזק רק החל והוא אינו משמעותי מנוחה של מספר ימים עשויה לפתור את הבעיה. הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה מסוג זה כוללים רגישות למגע, נפיחות קלה ורגישות מקומית בהליכה. 

   מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים בגיד אכילס נמנה: נפיחות מודגשת, כאבים חריפים בהליכה או בניסיון לעמוד על קצות האצבעות של הרגליים. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על קרע חלקי בגיד אכילס.

   מתי כאב בשוקיים הוא כאב רע?

   הרבה ספורטאים וטירונים נפצעים בחלק הקדמי של השוקיים ומפתחים שין ספלינט. הגורם לכך הוא מאמצים חוזרים כדוגמת אלו המוטלים על השוקיים במהלך ריצה על כבישים ומדרכות. במצב התחלתי כאשר הבעיה רק בתחילת דרכה הסימנים והתסמינים יכללו רק רגישות בשוקיים המופיעים בתחילת הפעילות ונעלמים זמן קצר לאחר מכן. התנהלות נכונה בשלב הזה הכוללת מנוחה זמנית מפעילות נושאת משקל וחזרה לפעילות מסוג זה באופן הדרגתי עשויה לעזור בריפוי הפציעה ולחסוך המון עוגמת נפש. 

   מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים יותר בשוק נמנה כאבים חריפים המחמירים עם כול צעד, צליעה, כאב שאינו פוחת גם במנוחה. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על שבר מאמץ בשוק או על תסמונת המדור. 

   מתי כאב בברך הוא כאב רע?

   גם פציעת ברך נחשבת לפציעה שכיחה. ברוב המקרים מדובר במתיחה של שריר או גיד או שחיקה קלה של הסחוס התת פיקתי בתסמונת הנקראת גם "ברך רצים" או הפרעה במפרק פיקה ירך (Patellofemoral Joint Disorders). מגוון הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת ברכיים מסוג זה כולל מלבד כאבים מקומיים גם נוקשות, קושי מסוים לעלות ולרדת במדרגות ולבצע כריעות ברכיים.

   מתי הכאב הוא רע ועלול להעיד על נזק משמעותי יותר?

   כאשר בעת פציעת הברך אתם שומעים רעש חריג הבוקע מהברך, כאשר מתפתחת בצקת משמעותית בברך ו/או כאשר הברך קורסת או ננעלת ללא יכולת תנועה. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על קרע רצועות בברך ו/או קרע מיניסקוס בברך.

   מתי כאב בירך הוא כאב רע?

   פציעת ירך אינה תופעה שכיחה. חשוב להבין מה גורם לכאבים בכול מקרה שבו הם מתפתחים באזור זה. ברוב המקרים המקור לסימנים והתסמינים באזור הירך והמפשעה הוא טרוכנטריק בורסיטיס (Trochanteric Bursitis). מדובר בגירוי דלקתי של אמתחת התל הגדול בירך הממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל הבליטה הגרמית. גורמים שכיחים נוספים להתפתחות כאבים באזור הירך כוללים גירוי של העצב הסיאטי או מתיחה מקומית של שריר. בין יתר הסימנים והתסמינים במקרה של פציעה בירך מסוג זה נכלול רגישות מקומית במגע (בורסיטיס) וכאב קל בהליכה וכן אפשרות להקרנת כאב במורד הרגל (סכיאטיקה).

   מתי זה כאב רע שעלול להצביע על נזק משמעותי יותר?

   כמובן שכאב חמור שמופיע בעקבות נפילה ומלווה בקושי לעמוד או ללכת עלול להעיד על שבר בירך. כאב שהולך ומחריף במהלך ריצה וממשיך להטריד לאחר הריצה עלול להעיד על שבר מאמץ בצוואר הירך. כאב עמוק לגורם לצליעה עלול להעיד על קרע לברום בירך. כאב המלווה ברעשים הבוקעים מהמפרק עלול להעיד על נזקים לשכבת הסחוס במפרק הירך.

   מתי כאב בצוואר הוא כאב רע?

   כמעט כולם סובלים מידי פעם מכאבים בצוואר. גם במקרה הזה אין צורך בדאגה שכן הגורם לפציעות צוואר הוא ברוב המקרים מתיחה ודלקת בשריר המתפתחים בגלל תנוחה שינה לא טובה, תנועה לא טובה או יציבה לקויה. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת צוואר מסוג זה כוללים כאבים מקומיים בצוואר, נוקשות בצוואר ומגבלות תנועה מינימליות.

   מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול להעיד על נזקים משמעותיים נכלול כאבי צוואר חריפים, הקרנות כאב חריפות ליד, אובדן תחושה בחלקים של היד, חולשה של חלק משרירי הגפה העליונה ומגבלות תנועה קשות. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי או על חוט השדרה הצווארי.

   מתי כאב בגב עליון ובגב המרכזי הוא כאב רע?

   כאבים בגב העליון ו/או המרכזי הם תלונה שכיחה. ברוב המקרים מקורו של הכאב הוא הרמת משא באופן לקוי, ישיבה לא נכונה מול מחשב או יציבה לקויה היוצרים גירוי דלקתי באחד משרירי השכמה או באחד השרירים בין הצלעות. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעה בגב העליון או המרכזי מסוג זה כוללים כאבים מקומיים ומגבלות תנועה קלות.

   מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול להעיד על נזקים משמעותיים נכלול כאבים מקומיים חריפים בשכמה או בין השכמות, קושי לנשום, מגבלות תנועה בצוואר, הקרנות כאב ליד, נימול ביד, הזעה, כאבים בחזה ועוד. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי , על פריצת דיסק בעמוד השדרה החזי או על התקף לב.

   מתי כאב בגב תחתון הוא כאב רע?

   פציעה של הגב תחתון וכאבי גב תחתון הם מהתופעות השכיחות ביותר לאדם. ברוב המקרים הגורם לכך הוא מתיחה של אחד משרירי הגב התחתון ולכן הסימנים והתסמינים צפויים להימשך זמן קצר בלבד. בין הסימנים והתסמינים השכיחים עקב פציעה מסוג זה של הגב התחתון נימנה כאבי גב תחתון, נוקשות באזור הגב התחתון ומגבלות תנועה מסוימות.

   מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים בגב התחתון נמנה: כאבי גב חריפים, הקרנות כאב קשות במורד הרגל, נימול והירדמות של חלקים מהרגל, חולשה של חלק משרירי הרגל ואובדן שליטה על הסוגרים. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריצת דיסק מותנית ולחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה המותני.

   מתי כאב בכתף הוא כאב רע?

   תנועה לא זהירה ומהירה מידי עם הכתף עלולה לגרום לפציעתה. ברוב המקרים הנזק התרחש באחד מהגידים המסובבים של הכתף או ברקמה הקרויה אמתחת (בורסה). התנהלות נכונה שאינה מציקה לכתף עשויה לאפשר החלמה מהירה מפציעה זאת. בין הסימנים והתסמינים השכיחים עקב פציעת כתף מסוג זה נימנה כאבי כתף בעת ביצוע תנועות נרחבות מעל גובה הראש, תחושת נוקשות בכתף ומגבלות תנועה מסוימות.

   מתי זה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים במפרק הכתף נמנה: כאבי כתף חריפים, חוסר יכולת להניע את הכתף, תנועת יתר ותחושה של חוסר יציבות בכתף, נפיחות משמעותית. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על פריקת כתף, קרע של גידים, קרע של רצועות או קרע לברום בכתף.

   מתי כאב במרפק הוא כאב רע?

   מתי כאב הוא סימן רע
   מתי כאב הוא סימן רע

   עומסים על כפות הידיים משמעותם גם עומסים על המרפק. בעידן המודרני עקב ריבוי מאמצים חוזרניים אנו רואים יותר ויותר פציעות מרפק כולל מרפק טניס ומרפק גולף. הסימנים והתסמינים האופייניים לפציעת מרפק מסוג זה כוללים כאב מקומי וקושי לכופף ולאחוז חפצים עם כף היד.

   מתי מדובר בכאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים יותר?

   בין הסימנים והתסמינים שקיומם עלול לבשר על נזקים משמעותיים נמנה כאבים חריפים במרפק, תחושת נימול וחולשת של השרירים המותחים של כף היד. סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לדיסק בין חולייתי צווארי היוצר לחץ על שורש עצב צווארי או על תסמונת התעלה הרדיאלית הנגרמת נוצר לחץ על העצב הרדיאלי בתעלה הרדיאלית במרפק.

   טיפול בכאב רע

   ראשית יש להקפיד על פרק זמן של מנוחה. אורכו של פרק הזמן הזה תלוי בחומרת הכאב והנזק. הרעיון המרכזי הוא הימנעות מכול פעולה או מנח המעוררים את הכאב ומאידך להרבות בתנועות ופעולות שאינן מעוררות את הכאב. תנועות ופעולות שאינן כואבות משמרות את טווחי התנועה מחד ומאיצות את ההחלמה מאידך. לספורטאי ובעיקר ספורטאי תחרותי חשוב לשמור על מרכיבי הכושר הגופני למיניהן עד שהפציעה תחלים.

   לכן חשוב לבחור פעילות חלופית שבאמצעותה נשמר עד כמה שניתן את הכושר הגופני שלנו מבלי להחמיר את הפציעה. כך למשל ספורטאי שנפצע בברכו בגלל ריצה עשוי למצוא שרכיבת אופניים או שחייה אינם מציקים לפציעה שלו ומאפשרים לו לשמור על סיבולת לב ריאה. פציעת כתף הנובעת משחייה אינה מאפשרת להמשיך לשחות (לפחות לא באותו סגנון שחייה) אך מאפשרת עבודת כוח זהירה בחדר הכושר וכן הלאה. בעבר הומלץ גם להשתמש בקומפרסים של קרח כחלק מפרוטוקול הטיפול בפציעה. לאור מחקרים שונים כותב מאמר זה אינו נמנה יותר על הממליצים להשתמש בקומפרסים של קרח.

   – הטיפול ושיקום במרפאה

   במרפאתנו אנו עושים שימוש במכשור מתקדם כגון לייזר רך שמאיץ את הילך הריפוי. הטיפול יכלול גם טכניקות ריפוי ידניות כולל הנעה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של האזור הפצוע על מנת למנוע החלשות שרירים ואובדן טווחי תנועה. התהליך השיקומי יכלול החזרת האיזון השרירי, שיפור טווחי תנועה שיפור בתחושת המיקום העצמי ושיפור שיווי המשקל. נתייחס גם למפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ובעיקר לאלה שיש להם קשר תפקודי עם המפרק הפצוע. על מנת להפחית עומסים מיותרים נשפר את היציבה ואת הארגונומיה של המטופל. ברוב המקרים די בצעדים אלו על מנת לרפא את הרוב המכריע של הפציעות. במיעוט המקרים יתכן ויהיה צורך בטיפול כירורגי ו/או תרופתי. מקרים אלו יופנו למומחים הרלוונטיים.

   מניעת כאב רע

   על מנת למנוע פציעות וכאבים רעים יש להקפיד על הכללים למניעת פציעות ספורט. בין יתר הכללים נמנה ביצוע חימום דינמי, הקפדה על סרגל מאמצים הגיוני וזמני מנוחה והתאוששות, במידת הצורך שימוש בציוד מגן והקפדה על ביצוע פעילות על מגרש או מסלול חף ממכשולים ומהמורות. והכי חשוב, אל תתעלמו מכאב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל