דלקת בשורש כף היד טיפול
דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול

דלקת בשורש כף היד טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בשורש כף היד – טיפול מתאים עשוי למנוע נזק כרוני וצורך עתידי בניתוח. דלקות בשורש כף היד היא תופעה שכיחה. למעשה כולם סובלים מידי פעם מכאב דלקתי כזה או אחר בכף היד ובשורש כף היד. לרוב, הגורם לכך הוא נזק שולי למפרק, גיד או שריר והוא צפוי לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות לתסמינים הללו ובכללן תסמונת התעלה הקרפלית. מיחושים המתפתחים בידיים נוטים להטריד ולתסכל אותנו יותר וזאת בגלל היותם כלי עבודה ותפקוד חיוניים בחיינו. כפות ידיים כואבות מתקשות לעבוד, לשחק ואפילו לבצע את הדברים הבסיסיים ביותר כמו למשל לשרוך שרוכים או לרכוס כפתורים.

כפות ידיים עלולות לכאוב ממספר סיבות כולל מנזקי חבלה, משימוש יתר או מחלות. למצוא את הגורם המדויק לתסמינים הללו הוא קריטי לקבלת טיפול מתאים. במרפאה נאבחן את מקור הבעיה וננסה להבין את מנגנון התפתחותה. טיפול מוקדם עשוי להצליח ברוב מקרים להקל על הסימנים והתסמינים. במאמר הנוכחי "דלקת בשורש כף היד טיפול" אסביר באופן תמציתי על הבעיה הזאת וכיצד נכון להתנהל אתה.

דלקת בשורש כף היד טיפול – רקע

כפות ידנו והרקמות המרכיבות ומפעילות אותן עובדות ביחד כדי לייצר תנועה. לכול אחת מהרקמות הללו יש סף יכולת עמידה בעומסים שמעבר לו מתחיל נזק. העידן המודרני מספק לנו אין סוף הזדמנויות לעבור את הסף הזה. שימוש יתר ועומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות הוא על כן הגורם העיקרי לפגיעה בהן. בין היתר נציין את השימוש בטלפונים חכמים, משחקי מחשב כאלה ואחרים, הקלדות, עבודה על פס ייצור ועוד. גורם מרכזי נוסף הוא נזקי חבלה. אלה מתרחשים במיוחד כאשר אנו נופלים על יד מושטת לפנים אך גם בגלל פציעות ספורט ותאונות אחרות. עוד נציין שגם מחלות ודלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית נוטות לפגוע לעתים קרובות בשורשי כפות בידיים.

דלקת בשורש כף היד – גורמי סיכון

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחות כאבי כף יד חשובה לצורך מניעתם. גורמי הסיכון כוללים פעילות גופנית או מקצוע שחושף את העוסקים בהם לסיכון גבוה יותר לפציעה טראומטית ביד. בין היתר נציין כדורגלנים, שחקני כדור סל, אומני לחימה, עובדי ניקיון ועוד. ליקויים מבניים נרכשים או מולדים וליקויים ביומכניים מולדים או נרכשים חושפים את המפרק לעומסי יתר ופציעות. גם ניתוחים ואשפוזים קודמים מעלים את הסיכון שלהן לפגיעה חוזרת. מקצועות, תחביבים וספורט שבמהלכם מבצעים תנועות חוזרניות עם כפות ידיים מעלים את הסיכון להתפתחות תסמינים. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (למבוגרים סיכון גבוה יותר), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), גנטיקה ורקע משפחתי ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת בשורש כף היד

סוג הסימנים ותסמינים המופעים וחומרתם משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. מגוון רחב של סימנים ותסמינים עלולים להתלוות לכאבים בשורש כף היד. בין יתר נמנה דימום, שטף דם, יבלות, נוקשות, מגבלות תנועה, אדמומיות מקומית, חום מקומי, נפיחות מקומית, ניוון שרירים, חולשת שרירים, נימול או הירדמות, קושי לאחוז עם כף היד, שיתוק, שינוי גוון העור ועוד. סימנים ותסמינים  אפשריים נוספים כוללים מיחושים ומגבלות תנועה בצוואר, בכתף, במרפק ולאורך הגפה העליונה ועוד. כמובן שבמידה ובין הסימנים והתסמינים שלכם ישנם כאלה המוגדרים כדגל אדום כולל בין היתר חום, עיוות של כף היד ועוד יש לפנות מיד לרפואה דחופה.

אבחון דלקת בשורש כף היד

אבחון הכאב שהתפתח יחל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, ספורט מועדף, אשפוזים ניתוחים נטיות גנטיות ועוד. נלמד מתי החל, איפה הוא ממוקם, מה גרם לו, מה משפיע עליו (תנוחות, תנועות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בכף יד המעורבת וביתר שרירי ומפרקי הגפה העליונה והצוואר במצבים שונים, נמשש ונניע אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות לאיתור לחץ על שורש עצב צווארי או גירוי דלקתי של עצב בשורש כף יד.

נערוך בדיקות נוירולוגיות לזיהוי מעורבות אפשרית של עצב. על בסיס הממצאים שהפקנו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם אנו צריכים מידע נוסף. במידה וכן, נפנה את החולה לצילומי רנטגן, CT או MRI, בדיקות להולכה עצבית ועוד ו/או לבדיקות מעבדה כדי לגלות סימנים של גאוט, דלקת פרקים שגרונית ועוד.

דלקות שכיחות בשורש כף היד כוללות:

תסמונת התעלה הקרפלית

לכידה וגירוי דלקתי של עצב התווך (median nerve) בתוך התעלה בשורש כף היד קרויה תסמונת התעלה הקרפלית. עצב התווך מספק תחושה לאגודל, האצבע המורה, האצבע האמצעית ומחצית מאצבע הטבעת. העצב הזה מספק גם הנעה מוטורית עבור השרירים המניעים את האגודל. גורמים כוללים בין היתר שימוש חוזרני בשורש כף היד כמו במצב של הקלדה, צביעה, תפירה ועוד. גורמי סיכון כוללים מחלות כמו סוכרת ודלקת פרקים, פציעה של שורש כף היד, מקצועות מסוימים, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

תסמונת התעלה ע”ש גויון

גירוי של עצב הגומד (Ulnar) בתעלה ע”ש גויון הנמצאת בשורש כף היד עלולה להוביל להתפתחות תסמונת התעלה ע”ש גויון. עצב זה מספק יכולת תחושה באצבע הקטנה ובמחצית מהאצבע השנייה וכן מספק יכולת מוטורית לשרירים הקטנים בכף היד. הגורמים לתופעה כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים או נזקי חבלה מקומיים. הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר כאבים בשורש כף היד המושלכים לכיוון האצבעות האמורות, נימול, דגדוגים או הירדמות של האצבע הקטנה ומחצית האצבע הסמוכה, חולשת שרירים המניעים את הזרת ומחצית הקמיצה וחולשה בשרירים הפנימיים בכף היד.

פציעה טראומטית של שורש כף היד

שבר גרמי, קרע של רצועה שריר או גיד עלולים לגרום גם הם דלקת בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות נפיחות שטף דם, עיוות של המפרק, כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, קושי לתפקד ועוד. בחלק מהמקרים הסימנים והתסמינים התפתחו בסמיכות לחבלה ובחלק אחר, תלוי בחומרת הנזק, הם עלולים להופיע באיחור של שעות ואפילו ימים.

גאוט

גאוט נגרמת כתוצאה של הצטברות של חומצת שתן. חומצת שתן זאת היא תוצר פירוק של פורין הנמצא במזון. ברוב המקרים חומצת השתן הזאת מתפרקת בדם ועושה דרכה החוצה דרך דרכי השתן. כאשר ישנו ייצור מוגבר של חומצת שתן והגוף לא יכול לפנותו הוא עלול להצטבר במפרקים ולגרום לכאבים קשים, נפיחות ומגבלות תנועה. מקומות נוספים מלבד שורש כף היד שבהם נוטה חומצת השתן להצטבר כוללים ברכיים וכפות רגליים. הגורמים לגאוט כוללים שתיית אלכוהול מרובה, אכילה מרובה, תרופות מסוימות ומחולות כמו דלקת פרקים, סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלת כליות.

דלקת פרקים

דלקת פרקים שהיא למעשה מחלה דלקתית של המפרקים פוגעת בין היתר גם בשורש כף היד. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות פרקים כאשר השכיחה מכולן היא כמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקת זאת שהיא בעיקר תוצר של התבגרות ושימוש יתר פוגעת בשלב כזה או אחר בכול בני האדם. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים ראומטית שהיא מחלה אוטואימונית הפוגעת בין היתר בשני שורשי כפות הידיים. עוד דלקת פרקים שנציין כאן היא דלקת פרקים פסוריאטית.

דלקת בשורש כף היד – טיפול 

דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול
דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול

את אופן הטיפול בהפרעה הבריאותית דלקת בשורש כף היד נקבע על פי מקור הדלקת, חומרת הנזק ומנגנון הפציעה. במצבים קלים ניתן לטפל בבעיה באופן עצמי. יש בעיקר להימנע מכול פעולה או שהייה במנח הגורמים להחמרת הכאב. במידת הצורך תוכלו לתמוך בשורש כף היד. לאחר שהכאב חלף יש לחזור באופן הדרגתי לעיסוקים שלכם. במידה והכאב לא חולף או אפילו מחמיר או במידה ומופעים סימנים ותסמינים נוספים המטרידים אתכם חשוב להגיע למרפאה לצורך אבחון ובמידת הצור טיפול.

הטיפול השמרני בשורש כף היד הניתן במרפאתנו כולל בשלבים השונים אמצעים שונים וטכניקות ריפו שונות. בין היתר אנו עושים שימוש באמצעי עזר משוכללים לטיפול בדלקות כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם. בכול הנוגע לטכניקות טיפול ידניות נעשה שימוש בטכניקות לשיפור טווחי תנועה ואיזון הכוח והגמישות של הרקמות התומכות ומניעות את שורש כף היד ואת כול השרשרת הקינטית. במידה ונמצא שהמקור לכאב אינו נמצא בתחום המומחיות שלנו נפנה את החולה לקבלת טיפול מתאים.

שיקום

השיקום יחל עוד במהלך הטיפול. בסיום תהליך השיקום החולה אמור לחזור לאורח חיים שגרתי ובכלל זה ליכולת להשתתף בפעילות גופנית מועדפת, תחביבים, ועבודה. השיקום התמקד בשורש כף היד הפצועה, וביתר המפרקים והשרירים לאורך השרשרת הקינטית של הגפה העליונה. מטרות השיקום כוללות בשלב הראשון שמירה ושיפור טווחי תנועה ויכולת תפקודית לצורך זה נתחיל בהנעה פסיבית של חלקי הגוף הללו, נעבור בהדרגה לעבוד על הרקמות הרכות והנעה אקטיבית של המפרקים. בשלב השני נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

מניעת דלקת בשורש כף היד

מניעה היא בסופו של דבר נטרול של גורמי הסיכון להיווצרות הבעיה. למניעת תסמונת התעלה הקרפלית ו/או דלקות בשורש כף היד הנובעים מעומסי יתר יש להקפיד על שימוש במקלדת ארגונומית, הקלדה נבונה הכוללת תמיכה במהלך ההקלדה, הפסקות יזומות לצורך התאוששות, גיוון של משימות, הקלדה רכה, שימוש נכון בכלי עבודה אחרים ועוד. כאשר המטרה היא מניעת גאוט חשוב לשתות הרבה מים ופחות אלכוהול, הימנעות מאכילה של איברים פנימיים שהם עשירים בפורינים כמו למשל אנשובי, כבד ועוד, אכילה מתונה של חלבון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון