דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול
דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול

דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול . דלקות בשורש כף היד אינה תופעה נדירה. למעשה כולם סובלים מידי פעם מכאב דלקתי כזה או אחר בכף היד ובשורש כף היד. לרוב, הגורם לכך הוא נזק שולי למפרק, גיד או שריר והוא צפוי לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות לתסמינים הללו ובכללן תסמונת התעלה הקרפלית. מיחושים המתפתחים בידיים נוטים להטריד ולתסכל אותנו יותר וזאת בגלל היותם כלי עבודה ותפקוד חיוניים בחיינו. כפות ידיים כואבות מתקשות לעבוד, לשחק ואפילו לבצע את הדברים הבסיסיים ביותר כמו למשל לשרוך שרוכים או לרכוס כפתורים.

כפות ידיים עלולות לכאוב ממספר סיבות כולל מנזקי חבלה, משימוש יתר או מחלות. למצוא את הגורם המדויק לתסמינים הללו הוא קריטי לקבלת טיפול מתאים. במרפאה נאבחן את מקור הבעיה וננסה להבין את מנגנון התפתחותה. טיפול מוקדם עשוי להצליח ברוב מקרים להקל על הסימנים והתסמינים. במאמר הנוכחי “דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול” אסביר באופן תמציתי על הבעיה הזאת וכיצד נכון להתנהל אתה.

דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול – רקע

כפות ידנו והרקמות המרכיבות ומפעילות אותן עובדות ביחד כדי לייצר תנועה. לכול אחת מהרקמות הללו יש סף יכולת עמידה בעומסים שמעבר לו מתחיל נזק. העידן המודרני מספק לנו אין סוף הזדמנויות לעבור את הסף הזה. שימוש יתר ועומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות הוא על כן הגורם העיקרי לפגיעה בהן. בין היתר נציין את השימוש בטלפונים חכמים, משחקי מחשב כאלה ואחרים, הקלדות, עבודה על פס ייצור ועוד. גורם מרכזי נוסף הוא נזקי חבלה. אלה מתרחשים במיוחד כאשר אנו נופלים על יד מושטת לפנים אך גם בגלל פציעות ספורט ותאונות אחרות. עוד נציין שגם מחלות ודלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית נוטות לפגוע לעתים קרובות בשורשי כפות בידיים.

דלקת בשורש כף היד – גורמי סיכון

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחות כאבי כף יד חשובה לצורך מניעתם. גורמי הסיכון כוללים פעילות גופנית או מקצוע שחושף את העוסקים בהם לסיכון גבוה יותר לפציעה טראומטית ביד. בין היתר נציין כדורגלנים, שחקני כדור סל, אומני לחימה, עובדי ניקיון ועוד. ליקויים מבניים נרכשים או מולדים וליקויים ביומכניים מולדים או נרכשים חושפים את המפרק לעומסי יתר ופציעות. גם ניתוחים ואשפוזים קודמים מעלים את הסיכון שלהן לפגיעה חוזרת. מקצועות, תחביבים וספורט שבמהלכם מבצעים תנועות חוזרניות עם כפות ידיים מעלים את הסיכון להתפתחות תסמינים. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (למבוגרים סיכון גבוה יותר), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), גנטיקה ורקע משפחתי ועוד.

סימנים ותסמינים

סוג הסימנים ותסמינים המופעים וחומרתם משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. מגוון רחב של סימנים ותסמינים עלולים להתלוות לכאבים בשורש כף היד. בין יתר נמנה דימום, שטף דם, יבלות, נוקשות, מגבלות תנועה, אדמומיות מקומית, חום מקומי, נפיחות מקומית, ניוון שרירים, חולשת שרירים, נימול או הירדמות, קושי לאחוז עם כף היד, שיתוק, שינוי גוון העור ועוד. סימנים ותסמינים  אפשריים נוספים כוללים מיחושים ומגבלות תנועה בצוואר, בכתף, במרפק ולאורך הגפה העליונה ועוד.

כמובן שבמידה ובין הסימנים והתסמינים שלכם ישנם כאלה המוגדרים כדגל אדום כולל בין היתר חום, עיוות של כף היד ועוד יש לפנות מיד לרפואה דחופה.

אבחון דלקת בשורש כף היד

אבחון הכאב שהתפתח יחל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, ספורט מועדף, אשפוזים ניתוחים נטיות גנטיות ועוד. נלמד מתי החל, איפה הוא ממוקם, מה גרם לו, מה משפיע עליו (תנוחות, תנועות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בכף יד המעורבת וביתר שרירי ומפרקי הגפה העליונה והצוואר במצבים שונים, נמשש ונניע אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות לאיתור לחץ על שורש עצב צווארי או גירוי דלקתי של עצב בשורש כף יד.

נערוך בדיקות נוירולוגיות לזיהוי מעורבות אפשרית של עצב. על בסיס הממצאים שהפקנו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם אנו צריכים מידע נוסף. במידה וכן, נפנה את החולה לצילומי רנטגן, CT או MRI, בדיקות להולכה עצבית ועוד ו/או לבדיקות מעבדה כדי לגלות סימנים של גאוט, דלקת פרקים שגרונית ועוד.

דלקות שכיחות בשורש כף היד כוללות:

תסמונת התעלה הקרפלית

לכידה וגירוי דלקתי של עצב התווך (median nerve) בתוך התעלה בשורש כף היד קרויה תסמונת התעלה הקרפלית. עצב התווך מספק תחושה לאגודל, האצבע המורה, האצבע האמצעית ומחצית מאצבע הטבעת. העצב הזה מספק גם הנעה מוטורית עבור השרירים המניעים את האגודל. גורמי סיכון כוללים בין היתר שימוש חוזרני בשורש כף היד כמו במצב של הקלדה, צביעה, תפירה ועוד. גורמי סיכון כוללים מחלות כמו סוכרת ודלקת פרקים, פציעה של שורש כף היד, מקצועות מסוימים, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

פציעה טראומטית של שורש כף היד

שבר גרמי, קרע של רצועה שריר או גיד עלולים לגרום גם הם דלקת בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות נפיחות שטף דם, עיוות של המפרק, כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, קושי לתפקד ועוד. בחלק מהמקרים הסימנים והתסמינים התפתחו בסמיכות לחבלה ובחלק אחר, תלוי בחומרת הנזק, הם עלולים להופיע באיחור של שעות  ואפילו ימים.

גאוט

גאוט נגרמת כתוצאה של הצטברות של חומצת שתן. חומצת שתן זאת היא תוצר פירוק של פורין הנמצא במזון. ברוב המקרים חומצת השתן הזאת מתפרקת בדם ועושה דרכה החוצה דרך דרכי השתן. כאשר ישנו ייצור מוגבר של חומצת שתן והגוף לא יכול לפנותו הוא עלול להצטבר במפרקים ולגרום לכאבים קשים, נפיחות ומגבלות תנועה. מקומות נוספים מלבד שורש כף היד שבהם נוטה חומצת השתן להצטבר כוללים ברכיים וכפות רגליים. הגורמים לגאוט כוללים שתיית אלכוהול מרובה, אכילה מרובה, תרופות מסוימות ומחולות כמו דלקת פרקים, סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלת כליות.

דלקת פרקים

דלקת פרקים שהיא למעשה מחלה דלקתית של המפרקים פוגעת בין היתר גם בשורש כף היד. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות פרקים כאשר השכיחה מכולן היא כמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקת זאת שהיא בעיקר תוצר של התבגרות ושימוש יתר פוגעת בשלב כזה או אחר בכול בני האדם. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים ראומטית שהיא מחלה אוטואימונית הפוגעת בין היתר בשני שורשי כפות הידיים. עוד דלקת פרקים שנציין כאן היא דלקת פרקים פסוריאטית.

דלקת בשורש כף היד – טיפול 

דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול
דלקת בשורש כף היד: גורמים וטיפול

את אופן הטיפול בהפרעה הבריאותית דלקת בשורש כף היד נקבע על פי מקור הדלקת, חומרת הנזק ומנגנון הפציעה. במצבים קלים ניתן לטפל בבעיה באופן עצמי. יש בעיקר להימנע מכול פעולה או שהייה במנח הגורמים להחמרת הכאב. במידת הצורך תוכלו לתמוך בשורש כף היד. לאחר שהכאב חלף יש לחזור באופן הדרגתי לעיסוקים שלכם. במידה והכאב לא חולף או אפילו מחמיר או במידה ומופעים סימנים ותסמינים נוספים המטרידים אתכם חשוב להגיע למרפאה לצורך אבחון ובמידת הצור טיפול.

הטיפול השמרני בשורש כף היד הניתן במרפאתנו כולל בשלבים השונים אמצעים שונים וטכניקות ריפו שונות. בין היתר אנו עושים שימוש באמצעי עזר משוכללים לטיפול בדלקות כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם. בכול הנוגע לטכניקות טיפול ידניות נעשה שימוש בטכניקות לשיפור טווחי תנועה ואיזון הכוח והגמישות של הרקמות התומכות ומניעות את שורש כף היד ואת כול השרשרת הקינטית. במידה ונמצא שהמקור לכאב אינו נמצא בתחום המומחיות שלנו נפנה את החולה לקבלת טיפול מתאים.

שיקום

השיקום יחל עוד במהלך הטיפול. בסיום תהליך השיקום החולה אמור לחזור לאורח חיים שגרתי ובכלל זה ליכולת להשתתף בפעילות גופנית מועדפת, תחביבים, ועבודה. השיקום התמקד בשורש כף היד הפצועה, וביתר המפרקים והשרירים לאורך השרשרת הקינטית של הגפה העליונה. מטרות השיקום כוללות בשלב הראשון שמירה ושיפור טווחי תנועה ויכולת תפקודית לצורך זה נתחיל בהנעה פסיבית של חלקי הגוף הללו, נעבור בהדרגה לעבוד על הרקמות הרכות והנעה אקטיבית של המפרקים. בשלב השני נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

מניעת דלקת בשורש כף היד

מניעה היא בסופו של דבר נטרול של גורמי הסיכון להיווצרות הבעיה. למניעת תסמונת התעלה הקרפלית ו/או דלקות בשורש כף היד הנובעים מעומסי יתר יש להקפיד על שימוש במקלדת ארגונומית, הקלדה נבונה הכוללת תמיכה במהלך ההקלדה, הפסקות יזומות לצורך התאוששות, גיוון של משימות, הקלדה רכה, שימוש נכון בכלי עבודה אחרים ועוד.  כאשר המטרה היא מניעת גאוט חשוב לשתות הרבה מים ופחות אלכוהול, הימנעות מאכילה של איברים פנימיים שהם עשירים בפורינים כמו למשל אנשובי, כבד ועוד, אכילה מתונה של חלבון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן