לכידה של עצב פריפרי
לכידה של עצב פריפרי

לכידה של עצב פריפרי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לכידה של עצב פריפרי היא תופעה שכיחה. סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה עושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים וברגליים כדי למלא את תפקידם – לעצבב. סיבי עצב אלו עלולים להיפגע בין היתר על יד מגוון מחלות או בגלל החשיפה שלהם במהלך המסלול המפותל לעומסים וחבלות.

לעתים קרובות יחסית התלונות שלכם על סימנים ותסמינים שונים כולל כאבים, שינויים תחושתיים וחולשת שרירים עלולה להתפתח בגלל נזק הנגרם למערכת העצבים הפריפרית (ההיקפית). דוגמאות לנזק עצבי פריפרי כוללות בין היתר את תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד, את תסמונת התעלה הקוביטלית במרפק ואת תסמונת התעלה הטרסלית בכף הרגל. יש חשיבות לביצוע מהיר של אבחון ובמידת הצורך גם טיפול כדי למנוע נזקים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלכידה של עצב פריפרי – רקע

מערכת העצבים הפריפרית (Peripheral nervous system) מחברת את המוח ואת חוט השדרה (Central nervous system) אל שאר חלקי הגוף כולל ידיים רגליים ואיברים פנימיים. חלק מסיבי העצב הפריפריים הללו אחראים על פעולות רצוניות שמבצע האדם וחלק אחר על פעולות אוטונומיות של איברי הגוף הפנימיים המתבצעות באופן אוטומטי. מחלה, מכה ישירה או ללחץ כרוני המופעל על סיבי עצב פריפריים באמצעות גיד, שריר או רצועה על רקע שימוש חוזרני הם כול מה שצריך על מנת לגרום לנורופתיה פריפרית (Peripheral-neuropathy) לסיבי עצב.

נורופתיה פריפרית יכולה להופיע במגוון צורות. פולינוירופתיה (Polyneuropathy) היא תופעה דלקתית במספר סיבי עצב ביחד, מונו-נוירופתיה (Mononeuropathy) היא תופעה דלקתית של סיב עצב בודד, מונונויריטיס מולטיפלקס היא תופעה דלקתית של מספר סיבי עצב פריפריים מבודדים, ונוירופתיה אוטונומית היא תופעה דלקתית של סיבי העצב הנשלטים על ידי מערכת העצבים האוטונומית. הסימנים והתסמינים המופעים עקב פגיעה עצבית פריפרית משתנים על פי סוג העצב שנפגע, חומרת הפגיעה ומיקום העצב. אנו במפראה מטפלים בנזקים לעצב פריפרי בודד שנגרמו עקב לכידה כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.

מה חומרת הנזק לעצב?

סנדרלנד (Sunderland Classification) מחלק את חומרת הנזק האפרי לסיב עצב ל5 רמות חומרה:

– רמה חומרה אחת

נזק  קל והפיך ליכולת ההולכה של העצב.הנזק הנו הפיך לחלוטין. לא נגרם נזק למבנה העצב או לרקמה (Sheath) המכסה אותו. החסרים הנוירולוגיים יהיו זמניים. עם הסרת הלחץ מעל העצב השיקום אמור להיות שלם.

– רמת חומר שתיים

ברמה השנייה (Axonotmesis) קיים נזק מסוים למבנה הסיב של העצב אך התאים המצפים (Schwann Sheath) אותו לא נפגעים. חסרים נוירולוגיים צפויים. שיקום העצב צפוי להיות שלם רק בתנאי שהלחץ המופעל עליו מוסר במהירות והסיב מסוגל להתאושש.

– רמת חומרה שלוש

ברמה השלישית (Neurotmesis) העצב והציפוי שלו נפגעים ומאבדים את שלמותם. גם אם יהיה שיקום הוא צפוי להיות חלקי בלבד. מבחן הולכה עצבית עשוי להועיל בהערכת הפרוגנוזה ובצורך של התערבות כירורגית.

– רמת חומרה ארבע

הנזק לעצב ולרקמות התומכות בו מקיף מספיק על מנת ליצור רקמה צלקתית המפריע לעצב להתחדש. מבחן הולכה עצבי יאשר שאין פעילות חשמלית בעצב. התערבות כירוגית רצויה כדי לתקן הנזק.

– רמת חומרה חמש

הנזק לעצב הוא מלא. נגרם לרוב בגלל פעולות שיסוף, חתך או מתיחה אלימה שקורעת את העצב לשניים. הדרך היחידה לתיקון העצב הוא באמצעות ניתוח.

נזק לסיב עצב פריפרי בודד

נזק לעצב פריפרי מהווה פגיעה שכיחה ביותר. על פי מספר מחקרים כ7 – 8% מהאוכלוסייה סובלים מכאבים כרוניים על רקע של פגיעה באחד או יותר מהעצבים הפריפריים. כך למשל תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד היא גורם שכיח לנכויות ומגבלות הנגרמות בגלל עבודה.

גורמים

ברוב המקרים הנזקים לסיב עצב בודד יגרמו מסיבות מכניות כלומר, מתיחה או לחץ המופעל על סיב העצב (Nerve compression syndrome) או לכידתו של סיב העצב (Trapped nerve) בין רקמות או מתחת לרקמה (דיסק, שריר, רצועה או גיד) או לחילופין בגלל מכה ישירה, נפילה או כול מנגנון חבלה אחר. נזק לסיב עצב פריפרי יכול להתפתח גם בגלל הישארות במנח קבוע לאורך זמן אשר יוצר לחץ מתמשך על העצב או על הרקמות הסובבות אותו.

כך למשל הנחת המרפק במנח קבוע על השולחן עלולה ליצור גירוי של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. נזק לעצב פריפרי יכול להתפתח גם בגלל פגיעה באספקת הדם אליו (Ischemia). כך למשל בקרב חולים בסוכרת פגיעה בכלי הדם עלולה לגרום לסיכון מוגבר לפגיעה עצבית. כמובן שגם מחלות כגון גנגליונים שפירים או גידולים סרטניים שמתפתחים בסמיכות לסיב עצב פריפרי עלולים לגרום בין היתר ללחץ על העצב ולסימנים ותסמינים אופייניים. גורמים נוספים לנזק לסיב עצב כוללים התפתחות דלקת או דלקת זיהומית בעצב.

גורמי סיכון

לכידה של עצב פריפרי
לכידה של עצב פריפרי

עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות ו/או מאמצים חוזרניים הם גורם ראשון במעלה להתפתחות נזק באחד מהעצבים הפריפריים. על כן עיסוק בספורט אינטנסיבי ו/או ביצוע עבודה חוזרנית עלולים לחשוף את אחד או יותר מסיבי העצבים שלכם לנזקים והתפתחות דלקת בעצב. גורמי סיכון נוספים שעלולים “להקל” על התפתחות דלקת בעצב פריפרי כוללים רקע משפחתי של מחלות עצבים פריפריים, היריון (בעיקר: תסמונת התעלה הקרפלית), חוסר תזונתיים (וויטמין B12, B6, B1 וחומצה פולית), מחלות כמו למשל סוכרת (Diabetes mellitus), תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), מחלות כליות, אלכוהול, מחלות אוטואימוניות ועוד. על פי מחקרים שונים רובם של החולים בסוכרת סובלים מנזק עצבי כלשהו על רקע של רמת סוכר גבוהה בדם.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בגין לכידה של עצב יכללו תלוי באיזה עצב מדובר (מוטורי, סנסורי או אוטונומי), בחומרת הנזק ובמיקום העצב: כאבים, חסרים תחושתיים, חסרים מוטוריים פגיעה בתפקוד של איברים פנימיים. בין היתר אנו עלולים לחוש כאב, נימולים, תחושת עקצוץ, תחושת שריפה, זרמים, רגישות למגע, חוסר תחושה, תחושה של כפפות וגרביים בנוירופתיה של כפות ידיים וכפות רגליים (לרוב בסוכרת), חולשת שרירים, התכווציות ועוד. במידה והעצב הנפגע שייך למערכת העצבים האוטונומית נחוש גם סימנים ותסמינים השייכים למערכת השליטה של מערכת זאת כולל בעיות בתפקוד המיני, ליקויים בלחץ הדם, פגיעה בסוגרים, עצירות ועוד.

לכידה של עצב פריפרי – אבחון

אבחון של נזק לעצב פריפרי מסתמך על לקיחת ההיסטוריה הרפואית הכוללת, רקע בריאותי אישי ומשפחתי וכן השתלשלות האירוע שבגינו הגיע החולה. שאלות כמו מהם הסימנים והתסמינים שאתם חשים, מתי החלו, מה גרם להופעתם, מה מחמיר ומה מפחית את עוצמתם ועוד עשויים להעניק רמזים ראשונים. בדיקה פיזית של החולה תכלול בדיקה גופנית כללית ובדיקה של החלק הפגוע. זיהוי של חלקי העור שבהם נפגעה התחושה ובשלב מאוחר יותר יתכן וגם השרירים נחלשו יאפשרו לאבחן את הבעיה.

טיפול לקוי או חוסר טיפול הנובעים מאבחון הם הגורמים העיקריים להתפתחות נזקים עצביים בלתי הפיכים. מסיבה זאת בין היתר, חשוב מאוד לבצע אבחנה מבדלת. כאשר חולה מגיע עם כאבים במרפק יש לשקול את האפשרות שהגורם אינו מרפק טניס אלה לכידה של עצב התווך. כאשר חולה מגיע עם כאבים בקרסול יש לשקול את האפשרות שאולי מדובר בתסמונת התעלה הטרסלית ולא נקיעת קרסול.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית, אל תרוצו

  חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

  בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן