תסמונת התעלה הטרסלית טיפול

תסמונת התעלה הטרסלית טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת התעלה הטרסלית טיפול יעיל המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בכף הרגל. אחד הגורמים להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בכף הרגל היא תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome). בתסמונת זאת נלכד העצב הטיביאלי האחורי (Posterior tibial nerve) בתעלה הטרסלית הממוקמת בחלק האחורי פנימי של מפרק הקרסול. סימנים ותסמינים בגין לכידה זאת כוללים כאב בכף הרגל שהוא שורף באופיו ועלול להשליך לכיוון קשת כף הרגל, תחושת נימול בכף הרגל ועוד. מדובר למעשה בתסמונת לכידת העצב הפריפרי השכיחה ביותר בכף הרגל.

הגורם העיקרי ללכידת העצב הטיביאלי האחורי בתעלה שלו הם עומסים ומאמצים חוזרניים. גורמים נוספים כוללים מחלות ופציעות טראומטיות של התעלה. בגלל השכיחות הנמוכה יחסית של התסמונת הזאת אבחונה עלול להוות אתגר. מסיבה זאת מקרים רבים נותרים בלתי מאובחנים או מאובחנים לא נכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת התעלה הטרסלית טיפול – רקע

התעלה הטרסלית היא חלל צר המצוי בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. בתוך התעלה עוברים העצב הטיביאלי האחורי יחד עם עורקים, וורידים וגידים. רצועה רוחבית עבה (flexor retinaculum) מכסה את התעלה ומגינה על המצויים בתוכה.  תסמונת התעלה הטרסלית המתפתחת עקב לחץ או גירוי חוזרני הנוצרים על העצב הטיביאלי האחורי. התופעה שכיחה בקרב אתלטים בגלל עומס יתר וכן לאחר טראומה ו/או דלקת פרקים ניוונית. בתסמונת זאת יופיעו כאבים בקרסול שמושלכים לכיוון כף הרגל והאצבעות ואליהם נלווים חסרים נוירולוגיים. תסמונת זאת דומה לתסמונת התעלה הקרפלית המתפתחת בשורש כף היד.

בדיקה של כף הרגל תכלול בין היתר הקשה (Tinel's sign) ו/או לחיצה על מקום לכידת העצב. גם כפיפה מעלה של כף הרגל ומניפולציות אחרות עלולות לעורר את התסמינים.

אנטומיה של התעלה הטרסלית

תסמונת התעלה הטרסלית טיפול
תסמונת התעלה הטרסלית טיפול

התעלה הטרסלית מממוקמת בצד הפנימי אחורי של מפרק הקרסול ותחומה מעל באמצעות עצם הערקום (Talus) ומתחת באמצעות עצם העקב (Calcaneus). את התעלה מכסה רצועה רחבה (flexor retinaculum). בתוך התעלה הטרסלית מצויים מלבד העצב הטיביאלי האחורי גם הגידים של השרירים הבאים: השריר השוקתי (Tibialis posterior tendon), השריר מכופף האצבעות הארוך (Flexor digitorum longus tendon) והשריר מכופף האגודל הארוך (flexor hallucis longus).

כמו כן עוברים בתעלה העורק השוקתי האחורי (Posterior tibial artery) והווריד השוקתי האחורי (Posterior tibial vein). העצב הטיביאלי האחורי מתפצל בתוך התעלה הטרסלית לשלושה ענפים שונים כאשר ענף אחד מעצבב את העקב והשניים האחרים את כף הרגל. כמובן שהנקודה שבה נוצרת הלכידה של העצב בתעלה הטרסלית תקבע איזה סיב עצב יהיה מעורב ומה יהיו הסימנים והתסמינים.

תסמונת התעלה הטרסלית – גורמים

כול גורם שיכול להצר את התעלה הטרסלית בקרסול יכול גם לגרום ללחץ על העצב הטיביאלי האחורי ולהוביל להתפתחות התסמונת הזאת. בין יתר הגורמים נמנה מחלות (גידול סרטני, דלקת פרקים), פציעות טראומטיות (שברים, קרע של רצועות) או עומסי יתר על רקע התנהלות לקויה.  עומסי יתר מהווים את הגורם העיקרי להתפתחות התסמונת הטרסלית. עומסי יתר מוטלים על התעלה בגין ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים כמו למשל בריצה, ריקוד, משחקי כדור (כדורגל, כדורסל…) ועוד. עומסי יתר אלו גורמים לפגיעה בתעלה או באחד מהרכיבים האנטומיים שבתוכה (דלקת של הגידים, דלקת פרקים ניוונית) ובכך יוצרים לחץ על העצב.

גורמי סיכון

תסמונת התעלה הטרסלית שכיחה יותר בקרב אתלטים ואנשים בעלי אורח חיים פעיל במיוחד. מכאן ניתן להבין שאחד מגורמי הסיכון להתפתחות לכידת העצב הטיביאלי האחורי בתוך התעלה הטרסלית הוא עומס יתר של הקרסול בגין עומסים חוזרניים (עמידה ממושכת, קפיצות, ריצות, הליכות).

גורמי סיכון נוספים כוללים: נעליים לוחצות, נזקי חבלה בקרסול (נקיעה, שבר), מחלות למיניהן (גידולים, ציסטות, דלקות פרקים, סוכרת ועוד), ליקויים מבניים בכף הרגל כולל כף רגל שטוחה או קשת גבוהה, השמנה (יוצרת עומס יתר על הרגליים) היריון ועוד.

סימנים ותסמינים

כוללים כאבים ותחושת שריפה בצד הפנימי של כף הרגל ובכף הרגל עם השלכות כאב לבוהן ושלושת האצבעות הסמוכות שעלולים להעיר אף משינה. נימול והירדמות בכף הרגל, חולשה בשרירי כף הרגל. עומס על כף הרגל מעמידה, הליכה ריצה או נעליים לוחצות עלול להחמיר את התסמינים. תיתכן גם נפיחות.

תסמונת התעלה הטרסלית – אבחון

היסטוריה רפואית

ברוב המקרים נהוג לומר תקשיב לחולה והוא יספר לך בדיוק מה הבעיה. ובכן בכול הנוגע לתסמונת התעלה הטרסלית הדברים אינם פשוטים. לא תמיד התלונות של החולה ולמידה של ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים יספיקו כדי לזהות את הבעיה. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע האישי והבריאותי שלכם ושל משפחתכם. נלמד עם עיסוקים, תחביבים, ספורט מועדף, פציעות, אשפוזים טיפולים תרופתיים, מחלות כולל גנטיות ועוד. נשאל שאלות כדי להבין מה הן התלונות (לרוב: כאבים באזור האחורי של כף הרגל המושלכים לפנים), כיצד החלו (ריצה?), מה גרם להן, מה משפיע עליהן (עמידה וריצה מחמירים את הכאב?) ועוד.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את כף הרגל ואת כול השרשרת הקינטית ובכלל זה שוק, ברך, ירך אגן וגב תחתון. ננסה בין היתר להפיק באמצעות נקישות על התעלה הטרסלית במיקום הלחץ על העצב את הסימן ע”ש טינל. סימן זה היא תחושה של זרם וכאב שמופקים באמצעות הנקישה והלחיצה במקום. גם מתיחה של העצב הטיביאלי האחורי על ידי שינויים במנח של מפרק הקרסול על ידי כפיפה למעלה והטיה חיצונית של הקרסול יכול לגרום לתחושת כאב והשלכות כאב התואמות את העצבוב של העצב הטיביאלי האחורי ובכך לאשר את האבחנה.

דימות ומעבדה

במידה וחסר לנו מידע כדי לקבוע אבחון ניעזר בבדיקות הדמיה (MRI, רנטגן ועוד), בדיקה על קולית (Ultrasound) ובדיקות הולכה עצבית כגון EMG כדי לשלול קיומן של פתולוגיות אחרות ו/או כדי לאשר את האבחון. במידה ונחשוד בדלקות פרקים כאלה ואחרות ניעזר בבדיקות מעבדה מתאימות.

תסמונת התעלה הטרסלית טיפול

טיפול כירופרקטי

הצלחתו של הטיפול בתסמונת התעלה הטרסלית תלויה בנטרול הגורם לה. על כן יש לנסות ולאתר לפני תחילת הטיפול מה הגורם להתפתחות התסמונת ולפעול בהתאם. ניעזר במכשירים ייעודיים לריפוי דלקות והפחתת כאב. נמליץ על מנוחה לכף הרגל מעומסים היוצרים גירוי וכאב, נחזיר האיזון השרירי לכף הרגל, נשפר טווחי תנועה, נשנה טכניקות ביצוע תנועות ופעולות כמו למשל סגנון ריצה, נמליץ על נעליים מתאימות ו/או על מדרסים מתאימים ועוד. במצבים עקשניים במיוחד נפנה את החולה לטיפול רפואי.

טיפול רפואי

טיפול רפואי יכלול שימוש בתרופות משככות כאב, תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים ותרופות על בסיס סטרואידים ועוד. זריקות סטרואידים עלולים לגרום לקרע של הרקמות בתוך התעלה ולכן השימוש בהן מוגבל. באותם מקרים נדירים שבהם גם צעדים אלו לא מועילים יופנה החולה למנתח שישקול פתיחת התעלה על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים