סיאסטה עושה טוב ללב

סיאסטה עושה טוב ללב

סיאסטה עושה טוב ללב. שינה היא רכיב חשוב בבריאות האדם. יחד עם זאת בעידן המודרני שנת הצהריים הטובה והישנה הולכת ונעלמת מהנוף האנושי. לחץ הזמנים שבו מתנהל אורח החיים המודרני לא מותיר זמן לכך. מתברר שההפסד כולו שלנו. על פי המחקר הנוכחי שינה קצרה בשעות הצהריים תורמת לבריאות.

שנת הצהריים, לרוב, לאחר ארוחה היוותה חלק חשוב מסדר היום של אנשים ותרבויות שונות בעולם. בספרד טבעו את המונח סיאסטה שמשמעותו בלטינית השעה השישית מעלות השחר שהיא שעת הצהריים. להרגל החשוב הזה שהולך ונעלם מאורח החיים המודרני ישנה השפעה על הבריאות שלנו כולל:

  • הפחתה של לחץ הדם ושיפור מצב הלב וכלי הדם.

סיאסטה עושה טוב ללב – רקע

שנת צהריים נהוגה במספר מדינות חמות לרוב כמו פורטוגל, איטליה וספרד. עם זאת גם בקרב מדינות קרות כמו גרמניה ואוסטריה ניתן למצוא את המנהג הזה. שנת צהריים נהוגה גם במדינות שונות בדרום אמריקה ובמזרח הרחוק והייתה נהוגה עד לפני שנים מועטות גם בארץ. המנהג של שנת הצהריים נתון להתקפות חוזרות ונשנות על ידי המצדדים בכלכלה הקפיטליסטית ואחרים. לטענת המתנגדים המזגנים פותרים כיום את בעיית החום ומאפשרים עבודה רצופה.

מחקרים בנושא מעידים על כך שסיאסטה שאינה גולשת לשינה ארוכה מידי תורמת לבריאות שלנו. המשפט נפש בריאה בגוף בריא מדגיש את הקשר שבין בריאות הגוף לבריאות הנפש. שנת צהריים בת חצי שעה עד שעה גורמת בין היתר להפחתה של לחצים נפשיים, הפחתה במחלות לב וכלי דם, שיפור בערנות, שיפור הזיכרון. ממצאים אלו נתמכים על ידי מחקר שערכה סוכנות החלל האמריקאית שהגיעה למסקנה שטייסים שהורשו לחטוף תנומה למשך 26 דקות במהלך שעות העבודה שלהם שיפרו את היעילות שלהם ב34%.

המחקר

סיאסטה עושה טוב ללב
סיאסטה עושה טוב ללב

החוקרים בדקו אחר ההשפעה שיש לשעת שינה באמצע היום על 400 אנשים בגיל ממוצע של 61 הסובלים מלחץ דם גבוה.

ממצאי המחקר

קבוצת הנבדקים שישנה את שנת הסיאסטה הורידה את לחץ הדם בממוצע ב5% לעומת קבוצת הביקורת שלא ישנה את שנת הצהריים. נמצאה גם קורלציה בין שנת הצהריים לבין הגודל של הפרוזדור השמאלי של הלב (היפרטרופיה). עיבוי זה המציין את הקשיים של שריר הלב וכלי הדם ואת מעלה את הסבירות לסיבוכים כולל שבץ מוחי ואוטם שריר הלב. בקרב קבוצת הבדיקה נמדדה גם ירידה בשל 10% במהירות גל הדופק (Pulse wave velocity).

מדובר בקצב שבו גלי הלחץ נעים בתוך כלי הדם. מהירות גל דופק נמוכה מעידה על אלסטיות של העורקים בעוד שמהירות גל דופק גבוהה מהווה גורם סיכון לאירוע מוח ולמחלת לב כלילית. המחקר גם מצא שאנשים שנוהגים לישון שנת צהריים צרכו פחות תרופות להורדת לחץ דם מקבוצת הביקורת שלא ישנה שנת צהריים.

מסקנות החוקרים

סיאסטה עושה טוב ללב! למרות שהירידה בלחץ הדם נראית קטנה הרי שמדובר בירידה משמעותית ביותר ובעלת השפעה. ירידה של 2 יחידות מילימטר כספית (mmHg) בלבד בלחץ הדם הסיסטולי מפחיתה את הסיכון למחלות במערכות הלב וכלי הדם ב10%.

European Society of Cardiology, Aug. 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ידיים נרדמות טיפול

ידיים נרדמות טיפול

ידיים נרדמות? טיפול מהיר עשוי למנוע ניתוח אפשרי. הירדמות או נימול בידיים משמעותה שאנו מאבדים חלק מהתחושה באיזור מסוים או בכול היד. הירדמות זאת עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לתסמינים נוספים המעידים לרוב על פגיעה עצבית או בכלי דם. 

שיקום מהו ולמה זה חשוב

שיקום מהו ומה מטרותיו

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.