לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב היא קריטית להבראה. החזרה לעבודה לאחר שנחתם בבית בגלל כאבים בגב התחתון חייבת להתבצע מהר ככול האפשר. טיפול ומעקב רופא אחר עובדים עם כאבי גב מחזיר אותם במהירות לעבודה סדירה. המשך השהות בבית או גרוע יותר במיטה מאריכה את הסבל ואת הזמן ההשבתה. אם התהליך משתהה יתר על המידה אתם עלולים גם לא לחזור למעגל העבודה.

אין עדיפות למנוחה ארוכה לטיפול בכאבי גב. מחקרים רבים הגיעו למסקנה שמנוחה ארוכה עלולה לעכב החלמה. לאחר מספר ימי מנוחה במיטה מתחילים תהליכים ניווניים שמעכבים ופוגעים בהחלמה. אז איך נכון להתנהג עם כאבים בגב? הסוד הגדול הוא להמשיך לנוע בלי להכאיב. במילים אחרות, לא לבצע פעולות שמעוררות את הכאב. גם טיפול כירופרקטי יכול לקצר את פרק הזמן שבו אתם נותרים חולים בביתכם.

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב – רקע

היעדרות מעבודה בגין מחלות ופציעות כמו כאבי גב תחתון היא תופעה שכיחה. תופעה זאת גורמת לפגיעה קשה בכוח העבודה ופגיעה בפריון:

 • כ- 10% מכוח העבודה אינו מתייצב לעבודה בגלל חולי או פציעה
 • בשנת 2016 אבדו למשק הבריטי 137.3 מיליון ימי עבודה בגלל מחלות או פציעות. בממוצע 4.3 ימי עבודה לשנה לעובד
 • 24.8% ממספר ימי המחלה נלקחו בגלל מחלות קלות כמו הצטננות ושיעול
 • 22.4% מימי המחלה נלקחו בגלל פציעות במערכות שריר ושלד ובעיקר כאבי גב.
 • 11.5% מימי המחלה נלקחו בגלל מתח נפשי, דיכאון, חרדות ועוד.

מה הן קבוצות הסיכון לפציעות בעבודה

קבוצות המצויות בסיכון מוגבר לחלות או להיפצע בעבודה כוללות:

 • נשים
 • עובדים מבוגרים
 • העובדים עם הרקע הבריאותי החולני
 • עובדים שמעשנים
 • עובדי מערכת הבריאות
 • ועובדים בארגונים גדולים

נזקים ועלויות מפציעות עובדים

העלויות והנזקים הכלכליים הנגרמים אובדן ימי עבודה הם אדירים וממשיכים לטפס. חשוב לזכור שעובד שנעדר זמן רב מידי מהעבודה סיכוייו לפרוש לחלוטין ממעגל העבודה גדלים משמעותית. מחקרים שונים ובכלל זה המחקר הנוכחי מראים שיש לעודד את העובד לחזור לעבודה מיד עם השיפור במצבו. תהליך חזרה נכון ומהיר לעבודה יאפשר פוריות גבוהה בעבודה ויתגמל את:

 • המעביד
 • העובד
 • וכמובן את המדינה
מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב
מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

יתרונות החזרה המוקדמת של העובד לעבודה

בין היתרונות של המעביד במצב הזה נמנה:

 • הימנעות ממציאת עובד חדש וצורך להכשיר אותו וכיוצא בזה
 • פוריות גבוהה יותר
 • עלויות מופחתות בגין פיצויים ואשפוזים שחלקם נופל על המעביד ועוד

היתרונות של העובד השב לעבודה מיד עם השיפור במצבו כוללים:

 • שמירה על מורל גבוה
 • הימנעות מאורח חיים מבודד בבית
 • שמירה על תחושת חשיבות וערך עצמי
 • שמירה על המיומנות המקצועית ועוד

יתרונות המדינה בגלל שיבת העובד למקום עבודתו כוללים:

 • צמצום העלויות הנלוות לטיפול בעובד
 • גביית מיסים ועוד

שיקולים מרכזיים והמלצות בכל הנוגע לחזרה לעבודה

חזרה לעבודה לאחר פציעה בגב התחתון היא היבט חשוב בהחלמה. להלן כמה שיקולים מרכזיים והמלצות:

כאבי גב תחתון לא ספציפיים

כאב גב תחתון לא ספציפי מתייחס למצב ללא אטיולוגיה ברורה כדי להסביר את הסימפטומים הקשורים אליו. זה עלול להיות כרוני והוא גורם עיקרי לאובדן עבודה ברחבי העולם. במקרים שבהם העובד סובל מכאבי גב תחתון ללא אטיולוגיה ברורה:

לכירופרקט, אורתופד או רופאי המשפחה תפקיד מכריע במתן ביטחון למטופלים תוך הדרכתם לקראת חזרה לתפקוד. יש לזכור שלעיתים קרובות המשמעות של החזרה לעבודה כוללת בין היתר גם  את השמירה על התעסוקה. הכירופרקט, האורתופד או רופא המשפחה צריכים לבסס את המלצתם לחזור לעבודה באמצעות:

 • הערכה של סימני דגל אדום ותסמינים המסייעת לשלול סיבות לגבי כאבי גב תחתון, כגון ממאירות, שבר, זיהום וקאודה אקווינה.
 • רישום פעילות גופנית כולל תרגילי חיזוק ליבה או יוגה.
 •  לעודד חזרה מוקדמת לעבודה בעת הצורך.
 • הערכה מוקדמת של מחסומים להחלמה (כגון פחד, הימנעות, אמונות וגורמים פסיכו-סוציאליים) מועילה.
 • ייעוץ לניהול מתח עשוי גם להיות מועיל.

התאוששות מניתוח גב

לאחר ניתוח גב, מטופלים יכולים בדרך כלל לצפות לחזור לפעילות עבודה קלה סביב 2-4 שבועות. עבור עבודות תובעניות יותר פיזית עם מטלות עבודה מתונות, ייתכן שהמטופלים יצטרכו לחכות קצת יותר – בדרך כלל בסביבות 4-6 שבועות.

עם זאת חשוב לזכור שהנסיבות האישיות משתנות, וחיוני להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות שיכולים להתאים עבורכם את ההמלצות. בנוסף, חשוב לשמור על תקשורת רציפה עם מעסיקים במהלך תהליך ההתאוששות. תקשורת כזאת חיונית לתוצאות מוצלחות של חזרה לעבודה.

המחקר בנושא

המטרה:

מטרת המחקר הייתה להעריך את ההשפעה על התוצאות הבריאותיות של חזרה מוקדמת או מיידית לעבודה (RTW) לאחר כאבי גב תחתון חריפים (LBP).

שיטות:

קבוצת עובדים (N = 557) עם כאבי גב תחתון לא מסובך הוערכו לגבי משתנים דמוגרפיים, כאב, תעסוקתיים ופסיכו-סוציאליים. הכאב והתפקוד הוערכו לאחר 3 חודשים לאחר הופעת הכאב. בדקנו את ההשפעות האורכיות של חזרה מוקדמת לעבודה.

תוצאות:

הכאב והתפקוד השתפרו מהר יותר עבור עובדים עם חזרה מיידית לעבודה (30.7%) או מוקדמת (1 עד 7 ימים) (36.8%). 11 משתנים דמוגרפיים, בריאותיים או במקום העבודה זוהו כמבלבלים פוטנציאליים, אך בקרה על גורמים אלה החלישה רק באופן חלקי את היתרונות של חזרה מוקדמת לעבודה.

מסקנות:

חזרה מוקדמת לעבודה משפרת את כאבי הגב התחתון החריף, מאפשרת התאוששות תפקודית.

Main reference:

Shaw WS, Nelson CC, Woiszwillo MJ, Gaines B, Peters SE. Early Return to Work Has Benefits for Relief of Back Pain and Functional Recovery After Controlling for Multiple Confounds. J Occup Environ Med. 2018 Oct;60(10):901-910.

More references:

Besen E, Young AE, Shaw WS. Returning to work following low back pain: towards a model of individual psychosocial factors. J Occup Rehabil. 2015 Mar;25(1):25-37.

Steenstra, Ivan & Busse, Jason & Hogg-Johnson, Sheilah. (2013). Predicting Return to Work for Workers with Low-Back Pain. 10.1007/978-1-4614-6214-9_16.

Wynne-Jones G, Cowen J, Jordan JL, et al. Absence from work and return to work in people with back pain: a systematic review and meta-analysis. Occupational and Environmental Medicine 2014;71:448-456.

Rollin M. Gallagher, et al. Determinants of return-to-work among low back pain patients, Pain, Volume 39, Issue 1, 1989, Pages 55-67.

Ibrahim, M.E., Weber, K., Courvoisier, D.S. et al. Recovering the capability to work among patients with chronic low Back pain after a four-week, multidisciplinary biopsychosocial rehabilitation program: 18-month follow-up study. BMC Musculoskelet Disord 20, 439 (2019).

Steenstra, I.A., Munhall, C., Irvin, E. et al. Systematic Review of Prognostic Factors for Return to Work in Workers with Sub Acute and Chronic Low Back Pain. J Occup Rehabil 27, 369–381 (2017).

Ammendolia, C., Cassidy, D., Steenstra, I. et al. Designing a workplace return-to-work program for occupational low back pain: an intervention mapping approach. BMC Musculoskelet Disord 10, 65 (2009).

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

עמדת מחשב ארגונומית

עמדת מחשב ארגונומית לגב בריא

עמדת מחשב ארגונומית חשובה לבריאות! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות משעה מפחיתים את הסיכון לאוטם שריר הלב או שבץ מוחי ב- 40 – 70%. לא נמצא יתרון לאימונים ממושכים יותר.