קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

רוב המחקרים אודות ההשפעה שיש לשתיית קפה על הסיכון להתפתחות שבץ מוחי העלו שחלה ירידה בסיכון ללקות בשבץ מוחי בעקבות צריכת קפה. חלק מהמחקרים הגיע למסקנות שונות שאותם נוטים החוקרים ליחס לעישון שהרבה פעמים נלווה לשתיית הקפה וזאת כיוון שעישון מהווה גורם מרכזי לשבץ מוחי. על פי המחקר הנוכחי שתיית קפה באופן עקבי מפחיתה את הסיכוי להתפתחות שבץ מוחי בקרב נשים.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי – רקע

שבץ מוחי (אירוע מוחי) הנגרם בעקבות הפרעה באספקת הדם אל המוח הוא מצב רפואי קיצוני וגורם מרכזי לנכות ומוות ברחבי העולם. הגורם העיקרי להפרעה באספקת הדם הוא לרוב קריש דם החוסם כלי דם במוח. במקרה כזה הסימנים והתסמינים התפתחות בהדרגה. בחלק מהמקרים השבץ עלול להתפתח בגלל תסחיף המגיע לכלי הדם במוח וחוסם אותו ואז הסימנים והתסמינים יופיעו בחדות. מלבד השבץ המוחי הרגיל ישנו סוג נוסף של שבץ מוחי הקרוי שבץ מוחי חולף או אירוע איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack). הסימנים והתסמינים של סוג זה של שבץ מוחי דומים לאלו של השבץ הקלסי אך כפי ששמו מרמז הסימנים והתסמינים חולפים תוך כ – 24 שעות. עם זאת חשוב לזכור ש- 10% מאותם ברי מזל ש”רק” סבלו משבץ מוחי חולף צפויים לסבול משבץ מוחי רגיל במהלך שלושת החודשים שלאחר האירוע החולף.

גורמי סיכון להתפתחות שבץ מוחי כוללים כמובן גיל ומחלות רקע כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה והפרעות בקצב הלב. ישנם גם גורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים ובעיקר עישון. בין יתר הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע בגלל שבץ מוחי נמנה הפרעות תפקודיות מוטוריות ואחרות ובהרבה מקרים אף מוות. כך למשל עלול החולה הלוקה בשבץ מוחי לסבול מהפרעות בדיבור, מראה פנים מעוות, הפרעות מוטוריות ותחושתיות בגפיים. במידה וזיהיתם אצל אדם קושי בדיבור, עיוות בפנים וקושי בהרמת הידיים הפנו אותו ללא דיחוי לחדר מיון. מהירות הטיפול בשבץ מוחי היא קריטית טיפול אטי או טיפול לא יעיל עלול  לגרום לנזקים תפקודיים בלתי הפיכים ואף למוות.

המחקר

אירוע מוחי (שבץ מוחי) נגרם עקב שיבוש חריף באספקת הדם למוח. ללא אספקת דם וחמצן עלול להיגרם נזק לרקמת המוח שבעקבותיו יופיעו סימנים ותסמינים שונים כולל בין היתר הפרעה בדיבור, הפרעות מוטוריות בגפיים לעיתים אפילו מוות.  בעולם המערבי, שבץ מוחי נחשב לגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים. ברחבי העולם, שבץ מוחי מהוו את הסיבה השנייה למוות.

החוקרים עקבו אחר הרגלי שתיית הקפה של 83,076 נשים שהתנדבו למחקר שהחל בשנת 1980 ובדק את הבריאות של אחיות (Nurses’ Health Study). האחיות שהשתתפו במחקר היו ללא היסטוריה רפואית של שבץ מוחי, מחלות לב, סוכרת וסרטן. כול שנתיים עד ארבע שנים קבוצת הנשים הזאת מילאה שאלונים שעסק בהרגלי תזונה ובדיאטה שלהן. במשך המחקר שהחל בשנת 1980 ונמשך לאורך 24 שנים סבלו משבץ מוחי 2,280 נשים.

1,224 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג  איסכמי הנגרם כאשר ישנה בעיה באספקת הדם לאזור מסוים במוח, 426 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג המורגי הנגרם כאשר ישנו קרע של כלי דם או בגלל מבנה לקוי של כלי דם במוח ו- 630 ממקרי השבץ המוחי לא הוגדרו.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

ממצאי המחקר

נשים ששתו ארבע או יותר כוסות קפה ביום נהנו מסיכון מופחת ב20% ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לנשים שלא שתו קפה או שתו פחות מכוס קפה אחד לחודש. שתייה של שתיים שלוש כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב19%. שתיית כוס קפה אחת מידי יום או במשך 5 ימים בשבוע מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב12%. בקרב נשים שלא עישנו או הפסיקו לעשן ההשפעה של שתיית קפה הייתה חזקה הרבה יותר.

בקרב קבוצה זאת של נשים שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב43%. לעומת זאת בקרב נשים שעישנו שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב3% בלבד. מלבד עישון גם מחלות רקע כולל לחץ דם גבוה, סוכרת ורמה גבוהה של כולסטרול נטרלו את היכולת של שתיית קפה לפחית את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

מסקנות החוקרים

ההשפעות של שתיית קפה על מניעת שבץ מוחי הן משמעותיות ביותר אך אינן מסוגלות לנטרל את ההשפעה השלילית שיש לעישון ולמחלות רקע על הבריאות שלנו. ההשפעה המטיבה של שתיית קפה על הבריאות שלנו אינה מגיעה מהקפאין שבקפה.

מחקרים דומים שנעשו על משקאות אחרים בעלי תכולה של קפאין כולל סוגים של תה ומשקאות מכילי קפאין אחרים לא העלו תוצאות דומות. המחקר הנוכחי מחזק את הסברה שחומרים פעילים אחרים בקפה (נוגדי חמצון?) הם אלו האחראים להשפעה הזאת.

Circulation. 2009;119:1116-1123

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • קפאין להפחתת טינטון

  קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה…

 • סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

  ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.…

 • יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

  יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת.…

 • פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

  פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע…

 • בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

  בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן