קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. לתזונה שלנו ישנה השפעה על הסיכוי לחלות בשבץ מוחי. כך למשל נמצא ששתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

רוב המחקרים אודות ההשפעה שיש לשתיית קפה על הסיכון להתפתחות שבץ מוחי העלו שחלה ירידה בסיכון ללקות בשבץ מוחי בעקבות צריכת קפה. חלק מהמחקרים הגיע למסקנות שונות שאותם נוטים החוקרים ליחס לעישון שהרבה פעמים נלווה לשתיית הקפה וזאת כיוון שעישון מהווה גורם מרכזי לשבץ מוחי. על פי המחקר הנוכחי שתיית קפה באופן עקבי מפחיתה את הסיכוי להתפתחות שבץ מוחי בקרב נשים.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי – רקע

שבץ מוחי (אירוע מוחי) הנגרם בעקבות הפרעה באספקת הדם אל המוח הוא מצב רפואי קיצוני וגורם מרכזי לנכות ומוות ברחבי העולם. הגורם העיקרי להפרעה באספקת הדם הוא לרוב קריש דם החוסם כלי דם במוח. במקרה כזה הסימנים והתסמינים התפתחות בהדרגה. בחלק מהמקרים השבץ עלול להתפתח בגלל תסחיף המגיע לכלי הדם במוח וחוסם אותו ואז הסימנים והתסמינים יופיעו בחדות. מלבד השבץ המוחי הרגיל ישנו סוג נוסף של שבץ מוחי הקרוי שבץ מוחי חולף או אירוע איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack). הסימנים והתסמינים של סוג זה של שבץ מוחי דומים לאלו של השבץ הקלסי אך כפי ששמו מרמז הסימנים והתסמינים חולפים תוך כ – 24 שעות. עם זאת חשוב לזכור ש- 10% מאותם ברי מזל ש"רק" סבלו משבץ מוחי חולף צפויים לסבול משבץ מוחי רגיל במהלך שלושת החודשים שלאחר האירוע החולף.

גורמי סיכון להתפתחות שבץ מוחי כוללים כמובן גיל ומחלות רקע כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה והפרעות בקצב הלב. ישנם גם גורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים ובעיקר עישון. בין יתר הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע בגלל שבץ מוחי נמנה הפרעות תפקודיות מוטוריות ואחרות ובהרבה מקרים אף מוות. כך למשל עלול החולה הלוקה בשבץ מוחי לסבול מהפרעות בדיבור, מראה פנים מעוות, הפרעות מוטוריות והפרעות תחושתיות בגפיים כגון רגליים נרדמות ועוד. במידה וזיהיתם אצל אדם קושי בדיבור, עיוות בפנים וקושי בהרמת הידיים הפנו אותו ללא דיחוי לחדר מיון. מהירות הטיפול בשבץ מוחי היא קריטית טיפול אטי או טיפול לא יעיל עלול  לגרום לנזקים תפקודיים בלתי הפיכים ואף למוות.

המחקר

אירוע מוחי (שבץ מוחי) נגרם עקב שיבוש חריף באספקת הדם למוח. ללא אספקת דם וחמצן עלול להיגרם נזק לרקמת המוח שבעקבותיו יופיעו סימנים ותסמינים שונים כולל בין היתר הפרעה בדיבור, הפרעות מוטוריות בגפיים לעיתים אפילו מוות. בעולם המערבי, שבץ מוחי נחשב לגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים. ברחבי העולם, שבץ מוחי מהוו את הסיבה השנייה למוות.

החוקרים עקבו אחר הרגלי שתיית הקפה של 83,076 נשים שהתנדבו למחקר שהחל בשנת 1980 ובדק את הבריאות של אחיות (Nurses' Health Study). האחיות שהשתתפו במחקר היו ללא היסטוריה רפואית של שבץ מוחי, מחלות לב, סוכרת וסרטן. כול שנתיים עד ארבע שנים קבוצת הנשים הזאת מילאה שאלונים שעסק בהרגלי תזונה ובדיאטה שלהן. במשך המחקר שהחל בשנת 1980 ונמשך לאורך 24 שנים סבלו משבץ מוחי 2,280 נשים.

1,224 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג  איסכמי הנגרם כאשר ישנה בעיה באספקת הדם לאזור מסוים במוח, 426 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג המורגי הנגרם כאשר ישנו קרע של כלי דם או בגלל מבנה לקוי של כלי דם במוח ו- 630 ממקרי השבץ המוחי לא הוגדרו.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

ממצאי המחקר

נשים ששתו ארבע או יותר כוסות קפה ביום נהנו מסיכון מופחת ב20% ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לנשים שלא שתו קפה או שתו פחות מכוס קפה אחד לחודש. שתייה של שתיים שלוש כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב19%. שתיית כוס קפה אחת מידי יום או במשך 5 ימים בשבוע מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב12%. בקרב נשים שלא עישנו או הפסיקו לעשן ההשפעה של שתיית קפה הייתה חזקה הרבה יותר.

בקרב קבוצה זאת של נשים שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב43%. לעומת זאת בקרב נשים שעישנו שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב3% בלבד. מלבד עישון גם מחלות רקע כולל לחץ דם גבוה, סוכרת ורמה גבוהה של כולסטרול נטרלו את היכולת של שתיית קפה לפחית את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

מסקנות החוקרים

ההשפעות של שתיית קפה על מניעת שבץ מוחי הן משמעותיות ביותר אך אינן מסוגלות לנטרל את ההשפעה השלילית שיש לעישון ולמחלות רקע על הבריאות שלנו. ההשפעה המטיבה של שתיית קפה על הבריאות שלנו אינה מגיעה מהקפאין שבקפה.

מחקרים דומים שנעשו על משקאות אחרים בעלי תכולה של קפאין כולל סוגים של תה ומשקאות מכילי קפאין אחרים לא העלו תוצאות דומות. המחקר הנוכחי מחזק את הסברה שחומרים פעילים אחרים בקפה (נוגדי חמצון?) הם אלו האחראים להשפעה הזאת.

Circulation. 2009;119:1116-1123

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור