קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. לתזונה שלנו ישנה השפעה על הסיכוי לחלות בשבץ מוחי. המחקר הנוכחי מצא שגם שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. עם זאת אין לשכוח שלתיית קפה יש גם תופעות הלוואי ובכלל זה:

אכן, רוב המחקרים מחזקים את הטענה ששתיית קפה מפחיתה את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי. חלק מהחוקרים הגיעו למסקנות הפוכות. את המסקנות השוללות את היכולת למנוע שבץ מוחי הם מסבירים בעישון הנלווה לשתיית הקפה. על פי המחקר הנוכחי שתיית קפה באופן עקבי מפחיתה את הסיכוי להתפתחות שבץ מוחי בקרב נשים.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי – רקע

שבץ מוחי נגרם בעקבות הפרעה באספקת הדם אל המוח. מדובר במצב רפואי קיצוני המהווה גורם מרכזי לנכות ומוות ברחבי העולם. הגורם העיקרי להפרעה באספקת הדם הוא לרוב קריש דם החוסם כלי דם במוח. היווצרות של קריש דם בכלי הדם במוח תגרום להתפתחות הדרגתית של סימפטומים. לעתים, השבץ עלול להתפתח בגלל תסחיף המגיע לכלי הדם במוח וחוסם אותו. הסימפטומים במקרה הזה יופיעו בחדות.

יש סוג נוסף של שבץ מוחי הקרוי שבץ מוחי חולף או אירוע איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack). הסימפטומים הנובעים מסוג זה של שבץ מוחי דומים לאלו של השבץ הקלסי אך הם זמניים. ברוב המקרים הללו הסימפטומים חולפים תוך 24 שעות. 10% מהחולים עם סימפטומים הנובעים משבץ מוחי חולף צפויים לחלות בשבץ מוחי רגיל. לרוב אירוע כזה התרחש במהלך שלושת החודשים שלאחר האירוע החולף.

גורמי סיכון להתפתחות שבץ מוחי כוללים:

  • גיל
  • מחלות רקע כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה והפרעות בקצב הלב
  • סגנון חיים ובעיקר עישון

בין יתר הסימפטומים שעלולים להופיע בגלל שבץ מוחי נמנה:

  • הפרעות תפקודיות מוטוריות ואחרות
  • ובהרבה מקרים אף מוות

כך למשל עלול החולה הלוקה בשבץ מוחי לסבול מהפרעות בדיבור, מראה פנים מעוות, הפרעות מוטוריות והפרעות תחושתיות בגפיים כגון רגליים נרדמות ועוד. במידה וזיהיתם אצל אדם קושי בדיבור, עיוות בפנים וקושי בהרמת הידיים הפנו אותו ללא דיחוי לחדר מיון. מהירות הטיפול בשבץ מוחי היא קריטית טיפול אטי או טיפול לא יעיל עלול  לגרום לנזקים תפקודיים בלתי הפיכים ואף למוות.

המחקר

אירוע מוחי (שבץ מוחי) נגרם עקב שיבוש חריף באספקת הדם למוח. ללא אספקת דם וחמצן עלול להיגרם נזק לרקמת המוח שבעקבותיו יופיעו סימנים ותסמינים שונים כולל בין היתר הפרעה בדיבור, הפרעות מוטוריות בגפיים לעיתים אפילו מוות. בעולם המערבי, שבץ מוחי נחשב לגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים. ברחבי העולם, שבץ מוחי מהוו את הסיבה השנייה למוות.

החוקרים עקבו אחר הרגלי שתיית הקפה של 83,076 נשים שהתנדבו למחקר שהחל בשנת 1980 ובדק את הבריאות של אחיות (Nurses' Health Study). האחיות שהשתתפו במחקר היו ללא היסטוריה רפואית של שבץ מוחי, מחלות לב, סוכרת וסרטן. כול שנתיים עד ארבע שנים קבוצת הנשים הזאת מילאה שאלונים שעסק בהרגלי תזונה ובדיאטה שלהן. במשך המחקר שהחל בשנת 1980 ונמשך לאורך 24 שנים סבלו משבץ מוחי 2,280 נשים.

1,224 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג  איסכמי הנגרם כאשר ישנה בעיה באספקת הדם לאזור מסוים במוח, 426 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג המורגי הנגרם כאשר ישנו קרע של כלי דם או בגלל מבנה לקוי של כלי דם במוח ו- 630 ממקרי השבץ המוחי לא הוגדרו.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

ממצאי המחקר

נשים ששתו ארבע או יותר כוסות קפה ביום נהנו מסיכון מופחת ב20% ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לנשים שלא שתו קפה או שתו פחות מכוס קפה אחד לחודש. שתייה של שתיים שלוש כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב19%. שתיית כוס קפה אחת מידי יום או במשך 5 ימים בשבוע מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב12%. בקרב נשים שלא עישנו או הפסיקו לעשן ההשפעה של שתיית קפה הייתה חזקה הרבה יותר.

בקרב קבוצה זאת של נשים שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב43%. לעומת זאת בקרב נשים שעישנו שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב3% בלבד. מלבד עישון גם מחלות רקע כולל לחץ דם גבוה, סוכרת ורמה גבוהה של כולסטרול נטרלו את היכולת של שתיית קפה לפחית את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

מסקנות החוקרים

ההשפעות של שתיית קפה על מניעת שבץ מוחי הן משמעותיות ביותר אך אינן מסוגלות לנטרל את ההשפעה השלילית שיש לעישון ולמחלות רקע על הבריאות שלנו. ההשפעה המטיבה של שתיית קפה על הבריאות שלנו אינה מגיעה מהקפאין שבקפה.

מחקרים דומים שנעשו על משקאות אחרים בעלי תכולה של קפאין כולל סוגים של תה ומשקאות מכילי קפאין אחרים לא העלו תוצאות דומות. המחקר הנוכחי מחזק את הסברה שחומרים פעילים אחרים בקפה (נוגדי חמצון?) הם אלו האחראים להשפעה הזאת.

Circulation. 2009;119:1116-1123

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת במפרק הירך מה גורם לה

דלקת במפרק הירך מה הגורם לה

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

הליכה או רכיבה על אופניים

הליכה או רכיבה על אופניים

להגיע ברגל או עם אופניים? לא משנה, העיקר לא לנסוע ברכב. פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל זה כאבי גב ומאריכה חיים ולמרות זאת רוב האנשים אינם פעילים גופנית. הליכה או רכיבת אופניים יומית לעבודה עשויים להספיק. 

דלקת בכף היד

דלקת בכף ובשורש כף היד

דלקות בכף היד עלולות להיגרם בגלל בין יתר דלקות פרקים, אצבע הדק, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. ברוב המקרים הסיבה להתפתחות תסמונות אלה היא עומס יתר על רקע השימוש החוזרני בחלקי גוף אלה. לפעמים גם נזקי חבלה ומחלות תורמות לכך.