קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. לתזונה שלנו ישנה השפעה על הסיכוי לחלות בשבץ מוחי. כך למשל נמצא ששתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

רוב המחקרים אודות ההשפעה שיש לשתיית קפה על הסיכון להתפתחות שבץ מוחי העלו שחלה ירידה בסיכון ללקות בשבץ מוחי בעקבות צריכת קפה. חלק מהמחקרים הגיע למסקנות שונות שאותם נוטים החוקרים ליחס לעישון שהרבה פעמים נלווה לשתיית הקפה וזאת כיוון שעישון מהווה גורם מרכזי לשבץ מוחי. על פי המחקר הנוכחי שתיית קפה באופן עקבי מפחיתה את הסיכוי להתפתחות שבץ מוחי בקרב נשים.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי – רקע

שבץ מוחי (אירוע מוחי) הנגרם בעקבות הפרעה באספקת הדם אל המוח הוא מצב רפואי קיצוני וגורם מרכזי לנכות ומוות ברחבי העולם. הגורם העיקרי להפרעה באספקת הדם הוא לרוב קריש דם החוסם כלי דם במוח. במקרה כזה הסימנים והתסמינים התפתחות בהדרגה. בחלק מהמקרים השבץ עלול להתפתח בגלל תסחיף המגיע לכלי הדם במוח וחוסם אותו ואז הסימנים והתסמינים יופיעו בחדות. מלבד השבץ המוחי הרגיל ישנו סוג נוסף של שבץ מוחי הקרוי שבץ מוחי חולף או אירוע איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack). הסימנים והתסמינים של סוג זה של שבץ מוחי דומים לאלו של השבץ הקלסי אך כפי ששמו מרמז הסימנים והתסמינים חולפים תוך כ – 24 שעות. עם זאת חשוב לזכור ש- 10% מאותם ברי מזל ש”רק” סבלו משבץ מוחי חולף צפויים לסבול משבץ מוחי רגיל במהלך שלושת החודשים שלאחר האירוע החולף.

גורמי סיכון להתפתחות שבץ מוחי כוללים כמובן גיל ומחלות רקע כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה והפרעות בקצב הלב. ישנם גם גורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים ובעיקר עישון. בין יתר הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע בגלל שבץ מוחי נמנה הפרעות תפקודיות מוטוריות ואחרות ובהרבה מקרים אף מוות. כך למשל עלול החולה הלוקה בשבץ מוחי לסבול מהפרעות בדיבור, מראה פנים מעוות, הפרעות מוטוריות והפרעות תחושתיות בגפיים כגון רגליים נרדמות ועוד. במידה וזיהיתם אצל אדם קושי בדיבור, עיוות בפנים וקושי בהרמת הידיים הפנו אותו ללא דיחוי לחדר מיון. מהירות הטיפול בשבץ מוחי היא קריטית טיפול אטי או טיפול לא יעיל עלול  לגרום לנזקים תפקודיים בלתי הפיכים ואף למוות.

המחקר

אירוע מוחי (שבץ מוחי) נגרם עקב שיבוש חריף באספקת הדם למוח. ללא אספקת דם וחמצן עלול להיגרם נזק לרקמת המוח שבעקבותיו יופיעו סימנים ותסמינים שונים כולל בין היתר הפרעה בדיבור, הפרעות מוטוריות בגפיים לעיתים אפילו מוות. בעולם המערבי, שבץ מוחי נחשב לגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים. ברחבי העולם, שבץ מוחי מהוו את הסיבה השנייה למוות.

החוקרים עקבו אחר הרגלי שתיית הקפה של 83,076 נשים שהתנדבו למחקר שהחל בשנת 1980 ובדק את הבריאות של אחיות (Nurses’ Health Study). האחיות שהשתתפו במחקר היו ללא היסטוריה רפואית של שבץ מוחי, מחלות לב, סוכרת וסרטן. כול שנתיים עד ארבע שנים קבוצת הנשים הזאת מילאה שאלונים שעסק בהרגלי תזונה ובדיאטה שלהן. במשך המחקר שהחל בשנת 1980 ונמשך לאורך 24 שנים סבלו משבץ מוחי 2,280 נשים.

1,224 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג  איסכמי הנגרם כאשר ישנה בעיה באספקת הדם לאזור מסוים במוח, 426 ממקרי השבץ המוחי היו מסוג המורגי הנגרם כאשר ישנו קרע של כלי דם או בגלל מבנה לקוי של כלי דם במוח ו- 630 ממקרי השבץ המוחי לא הוגדרו.

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי
קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

ממצאי המחקר

נשים ששתו ארבע או יותר כוסות קפה ביום נהנו מסיכון מופחת ב20% ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לנשים שלא שתו קפה או שתו פחות מכוס קפה אחד לחודש. שתייה של שתיים שלוש כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב19%. שתיית כוס קפה אחת מידי יום או במשך 5 ימים בשבוע מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב12%. בקרב נשים שלא עישנו או הפסיקו לעשן ההשפעה של שתיית קפה הייתה חזקה הרבה יותר.

בקרב קבוצה זאת של נשים שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב43%. לעומת זאת בקרב נשים שעישנו שתיית ארבע כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ב3% בלבד. מלבד עישון גם מחלות רקע כולל לחץ דם גבוה, סוכרת ורמה גבוהה של כולסטרול נטרלו את היכולת של שתיית קפה לפחית את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

מסקנות החוקרים

ההשפעות של שתיית קפה על מניעת שבץ מוחי הן משמעותיות ביותר אך אינן מסוגלות לנטרל את ההשפעה השלילית שיש לעישון ולמחלות רקע על הבריאות שלנו. ההשפעה המטיבה של שתיית קפה על הבריאות שלנו אינה מגיעה מהקפאין שבקפה.

מחקרים דומים שנעשו על משקאות אחרים בעלי תכולה של קפאין כולל סוגים של תה ומשקאות מכילי קפאין אחרים לא העלו תוצאות דומות. המחקר הנוכחי מחזק את הסברה שחומרים פעילים אחרים בקפה (נוגדי חמצון?) הם אלו האחראים להשפעה הזאת.

Circulation. 2009;119:1116-1123

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • קפאין להפחתת טינטון

  קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה…

 • סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

  ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.…

 • יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

  יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת.…

 • פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

  פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע…

 • בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

  בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…