ברך קופצים חכו עם הניתוח
ברך קופצים חכו עם הניתוח

ברך קופצים חכו עם הניתוח

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ברך קופצים חכו עם הניתוח. כאבי ברכיים ובכלל זה כאבים הממוקמים מתחת לפיקת הברך עלולים להיגרם בין היתר בגלל פציעה של פיקת הברך (patellar tendonitis). פציעה זאת המכונה גם ברך קופצים (Jumper’s knee) היא תופעה שכיחה בעיקר בקרב ספורטאים. הספורטאים שנמצאים בקבוצת סיכון לפגיעה בגיד הזה כוללים בעיקר ספורטאים שפעילותם כוללת קפיצות (כדורסל, כדוריד) או הפעלה חוזרנית של הגיד כנגד התנגדות (ריצה). גורם אפשרי נוסף לפגיעה כזאת בגיד של פיקת הברך כוללים נזקי חבלה לגיד.

על פי המחקר המסוקר כאן הטיפול בברך קופצים באמצעות גלי הלם נראה בטוח ויעיל ובעל השפעה מטיבה על חומרת הכאב ועל יכולת התפקוד. לטענת החוקרים אם אתם סובלים מהתופעה הקרויה ברך קופצים חכו עם הניתוח. ניתוח אמורה להיות רק האפשרות האחרונה. תתחילו עם טיפול שמרני ובכלל זה טיפול באמצעות מכשיר המפיק גלי הלם ורק במקרה של כישלון תשקלו פתרון כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןברך קופצים חכו עם הניתוח – רקע

פציעות ודלקות של גיד הפיקת הברך (Patella tendinopathy) נגרמות לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים או בגלל פציעה טראומטית. עומסי יתר חוזרניים המוטחים בגיד בגלל לרוב פעילות חוזרנית הכוללת קפיצות וריצות עלולים להוביל להתפתחות קרעים זעירים ברקמת הגיד ולהתפתחות התופעה הקרויה גם ברך קופצים.

פציעה של גיד השריר הארבע ראשי (quadriceps tendonitis) מתפתחת לרוב בנקודת החיבור של הגיד אל החלק העליון של פיקת הברך אך יכולה להתפתח גם בחלקים אחרים של הגיד. הפציעה של גיד פיקת הברך יכולה להתפתח בשני אזורים אנטומיים: מתחת לפיקה ובצמוד לה (המיקום השכיח ביותר) ובנקודת החיבור של הגיד אל הזיז בעצם השוק.

נהוג לסווג את הנזק בגיד בהתאם לחומרתו: דרגה אחת משמעותה כאב קל כאשר מפעילים את הברך בעוד שדרגה ארבע משמעותה כאב קבוע ומגבלות תפקוד קשות יותר. סימנים ותסמינים של ברך קופצים כוללים: כאבים מתחת לפיקת הברך, נפיחות מקומית, אדמומיות, רגישות למגע, קושי לבצע כריעות ברכיים, קפיצות וריצות, קושי בשהייה ממושכת עם ברכיים כפופות ב- 90 מעלות ועוד. אבחון של ברך קופצים התבססו לרוב על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. יש לערוך אבחנה מבדלת הכוללת תסמונת פטלופמורל ועוד.

הטיפול השמרני בברך קופצים כולל בין היתר:

טיפול מוקדם בברך קופצים עשוי לאפשר ריפוי מהיר יותר והימנעות מנזקים כרוניים. הזנחה ועיכוב בטיפול עלולים להוביל להתפתחות קרע משמעותי יותר של הגיד. יש לטפל בבברך קופצים באופן שמרני תחילה ורק במקרה של כישלון לפנות לכירורגיה.

 • מנוחה מכול פעילות המחמירה את הכאבים בברך ובכלל זה קפיצות, ריצות ותנועות מתפרצות אחרות
 • שימוש באמצעים חשמליים כגון לייזר רך וגלי הלם לריפוי הדלקת
 • תרגילי שיקום הכוללים בין היתר את החזרת האיזון של השרירים הפועלים סביב הברך
 • שיפור השליטה העצבית על השרירים הפועלים על הברך ועל הגפה התחתונה
 • שיפור שיווי המשקל
 • שיפור יכולת חישה עצמית

את החזרה לאימונים ולמגרשים יש לבצע באופן הדרתי ורק לאחר שהברך עברה הליך שיקום יסודי. עדיף לבחור תחילה סוגי פעילות גופנית  אינם כרוכים בעומסים מתפרצים על הגיד הפיקה ובכלל זה רכיבה על אופניים ושחייה. כמובן שגם בסוגי פעילות אלה יש להיות ער לכול החמרה בכאב ובמקרה כזה להפסיק מיד. זכרו, שיקום נכון והדרגתי עשוי למנוע את ההישנות של ברך קופצים וליתר את הצורך בכירורגיה.

הטיפול הכירורגי בברך קופצים

במידה ואתם שייכים לאותו מיעוט שממשיך לסבול מהסימנים והתסמינים של ברך קופצים והטיפול השמרני אינו מועיל להם יש לשקול התערבות כירורגית. אין פרוטוקול כירורגי אחיד ומוסכם. הטיפול הכירורגי ברוב המקרים כולל הסרה של חלקי הגיד הדלוקים והסרה של הידבקויות והסתיידויות מקומיות.

מניעת ברך קופצים

כמו בכול פגיעות הגוף הנגרמות בגלל ספורט המניעה היא הדרך היעילה ביותר. הקפדה על הכללים של מניעת פציעות ספורט יצמצמו ואך ימנעו את הסיכון שלכם ללסבול מדלקת בגיד הפיקה. בין היתר חשוב להקפיד לבצע חימום יסודי והדרגתי לפני תחילת הפעילות, לנעול נעליים מתאימות ולשמור על סרגל מאמצים הדרגתי.

האם גלי הלם יעילים לטיפול בברך קופצים?

ברך קופצים חכו עם הניתוח
ברך קופצים חכו עם הניתוח

על פי מחקרים שונים שנערכו בנושא אחד מהטיפולים המומלצים לטיפול בגיד השריר הארבע ראשי הוא באמצעות גלי הלם. לטענת חלק מהמחקרים מכשיר גלי ההלם מוכיח את עצמו כיעיל גם לאחר שאמצעי ריפוי מקובלים אחרים כשלו וגם במצב שבו כרתו חלק מהגיד לצורך שחזור הרצועה הצולבת הקדמית (ACL).

ברך קופצים מחקר ראשון

המחקר של וונאג וחבריו

עקבו אחר 61 חולים שסבלו מדלקת בגיד הארבע ראשי כאשר 27 חולים היוו את קבוצת הטיפול ו23 חולים את קבוצת הבקרות. קבוצת הטיפול טופלה פעם אחת באמצעות 1500 פעימות של גלי הלם בעוצמה של 14 KV ואילו קבוצת הביקורת טופלה באמצעות תרופות נוגדות דלקת, פיזיותרפיה, תכנית תרגילים ושימוש בתומך לברך. את מצב הברכיים בדקו באמצעות שאלונים, אולטרה סאונד ובדיקות גופניות לאחר חודש, לאחר 3 חודשים, לאחר 6 חודשים, לאחר שנה ולאחר מכן פעם בשנה.

ממצאי המחקר של וונאג וחבריו

בשנה השנייה והשלישית התוצאות הכלליות של קבוצת הטיפול הייתה 43% מצוין, 47% טוב, 10% בסדר. הטיפול באף חולה לא הוגדר ככישלון (Poor). התוצאות בקבוצת הביקורת היו: אף אחד לא היה במצב מצוין, 50% היו במצב טוב, 25% במצב סביר ו25% הוגדרו ככישלון. חזרה של התסמינים נמצאו בקרב 13% מקבוצת הטיפול ובקרב 50% מקבוצת הביקורת. בדיקת אולטרה סאונד הראתה שיפור ניכר באספקת הדם לגיד של השריר הארבע ראשי בקרב קבוצת הטיפול בלבד.

מסקנות המחקר של וונאג וחבריו

הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד השריר הארבע ראשי יעיל יותר מהטיפולים האחרים שפורטו.

ברך קופצים מחקר שני

המחקר של ון ליאוון וחבריו

חקר את היעילות של הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד הארבע ראשי. המתודולוגיה במקרה הזה הייתה סריקת של מחקרים שעסקו בנושא. ליאוון וחבריו דלו 7 מחקרים שכולם פורסמו לאחר שנת 2000 ועסקו ביעילות הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד הארבע ראשי. כלל המחקרים כללו 283 חולים שסבלו מדלקת בגיד האמור. 204 מתוכם שובצו לקבות הטיפול באמצעות גלי הלם.

ממצאי המחקר של ון ליאוון וחבריו

התוצאות של הטיפולים היו חיוביות יחד עם זאת מציינים החוקרים שרוב המחקרים לא היו איכותיים מספיק בכול הנוגע למתודולוגיה שלהם.

מסקנות המחקר של ון ליאוון וחבריו

הטיפול בגלי הלם נראה בטוח ויעיל עם השפעה מטיבה על רמת הכאב והתפקוד. עם זאת בגלל ההבדלים בפרוטוקולי הטיפול יש קושי להצביע על פרוטוקול מועדף. יש מקום למחקרים נוספים כדי לקבוע פרוטוקול טיפולי מוסכם בתופעה הקרויה ברך קופצים.

References:

Wang et al., Am J Sports Med. 2007 Jun;35(6):972-8. Epub 2007 Feb 16., Extracorporeal shockwave for chronic patellar tendinopathy.

van Leeuwen et al., Br J Sports Med 2009;43:163-168 DOI:10.1136/bjsm.2008.050740 Review, Extracorporeal shockwave therapy for patellar tendinopathy: a review of the literature

Furia et al., Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 2013;21:346-350, A single application of low-energy radial extracorporeal shock wave therapy is effective for the management of chronic patellar tendinopathy.

Van der Worp H, Zwerver J, Hamstra M et al. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 2014;22:2026–32.No difference in effectiveness between focused and radial shockwave therapy for treating patellar tendinopathy: a randomized controlled trial.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אצבע הדק חכו עם הניתוח

  אצבע הדק? חכו עם הניתוח. יש להעדיף טיפול שמרני תחילה, רצוי טיפול בגלי הלם. כאבים ומגבלות תנועה בכף היד עלולים להתפתח גם בגלל אצבע הדק. תופעה זאת נגרמת כאשר שינויים…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים אחדות ניתוח היה הטיפול הכמעט אוטומטי שהוצע עבור בעיה זאת.…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח ביותר לצורך תיקון הקרע במיניסקוס. התועלת בניתוח הזה דומה לזו…

 • דורבן חכו עם הניתוח

  דורבן? חכו עם הניתוח ועברו לטיפול שמרני רצוי עם גלי הלם. דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות הטורדניות ביותר לבני האדם. הצורך לנוע על כפות הרגליים גורמת…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך הממוקמת בצד החיצוני של המפרק מעל תל הירך הגדול. הכאב…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב.…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם לא היא תלונה שכיחה. התסמין העיקרי של דלקת זאת…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ)…

 • תסמונת התעלה הקרפלית חכו עם הניתוח

  חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון השכיח המוצע לבעיה הוא ניתוח. המחקר הנוכחי מצא שהטיפול שמרני…

הפוסט הבאRead more articles