ברך קופצים חכו עם הניתוח

ברך קופצים חכו עם הניתוח

ברך קופצים חכו עם הניתוח. כאבי ברכיים ובכלל זה כאבים הממוקמים מתחת לפיקת הברך עלולים להיגרם בין היתר בגלל פציעה של פיקת הברך (patellar tendonitis). פציעה זאת המכונה גם ברך קופצים (Jumper's knee) היא תופעה שכיחה בעיקר בקרב ספורטאים. הספורטאים שנמצאים בקבוצת סיכון לפגיעה בגיד הזה הם אלו שפעילותם יוצרת עומסים חוזרניים על הגיד. עומסים כאלה נגרמים במהלך כדורסל, כדוריד (קפיצות), בריצה, ריקוד, אימוני כוח בחדר הכושר ועוד. פגיעה כזאת בגיד של פיקת הברך עלולה להיגרם גם בגלל נזקי חבלה לגיד.

על פי המחקר המסוקר כאן הטיפול בברך קופצים באמצעות גלי הלם נראה בטוח ויעיל. הטיפול בגלי הלם היה בעל השפעה מטיבה על חומרת הכאב ועל יכולת התפקוד של הברך. לטענת החוקרים אם אתם סובלים מהתפתחות ברך קופצים חכו עם הניתוח. ניתוח אמור להיות רק האפשרות האחרונה. תתחילו עם טיפול שמרני ובעיקר עם גלי הלם ורק במקרה של כישלון תשקלו פתרון כירורגי.

ברך קופצים חכו עם הניתוח – רקע

דלקת בגיד הפיקה (ברך קופצים) היא מצב שכיח המשפיע על אנשים פעילים. ההפרעה שכיחה במיוחד בקרב אלה המשתתפים בספורט הכולל קפיצה וריצה. המאפיינים של הפרעה זאת כוללים:

 • כאב ורגישות בקוטב התחתון של הפקה, שם גיד הפקה מתחבר לעצם

גיד הפקה אחראי על העברת הכוח של שריר הארבע ראשי לפשוט את הברך ולייצב את המפרק במהלך נחיתה והאטה. השכיחות של ברך קופצים משתנה כתלות בענף הספורט וברמת התחרות, אולם מעריכים שהיא משפיעה:

 • על בין 2.5% ל-45% מהספורטאים

חלק מגורמי הסיכון שנקשרו עם ברך קופצים כוללים:

 • גיל, מין, מדד מסת הגוף, נפח האימונים, עצימות, תדירות, פני שטח, הנעלה, ביומכניקה, כוח שרירים, גמישות וגנטיקה.

ניתוח נחשב בדרך כלל כמוצא אחרון כאשר טיפולים שמרניים אינם מספקים הקלה.

גורמים של ברך קופצים

פציעה והתפתחות דלקת בגיד פיקת הברך (Patella tendinopathy) נגרמים לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים. יש לעתים, רחוקות אמנם, שגם פציעה טראומטית עלולה לפגוע בגיד הזה. עומסי יתר חוזרניים מוטחים בגיד לרוב בגלל פעילות חוזרנית הכוללת:

 • קפיצות
 • וריצות

עומסים חוזרניים אלה עלולים להוביל להתפתחות קרעים זעירים בגיד ודלקת מקומית. הפרעה זאת שנקראת גם "ברך קופצים" מהווה גורם שכיח לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים. הפציעה של גיד פיקת הברך יכולה להתפתח בשני אזורים אנטומיים:

 • מתחת לפיקה ובצמוד לה (המיקום השכיח ביותר)
 • ובנקודת החיבור של הגיד אל הזיז בעצם השוק

סיווג של הנזק לגיד

נהוג לסווג את הנזק בגיד בהתאם לחומרתו:

 • דרגה אחת משמעותה כאב קל כאשר מפעילים את הברך
 • בעוד שדרגה ארבע משמעותה כאב קבוע ומגבלות תפקוד קשות יותר
 • דרגה שתיים ושלוש ממוקמות בתווך

סימפטומים של ברך קופצים

סימנים ותסמינים של ברך קופצים כוללים:

 • כאבים מתחת לפיקת הברך
 • נפיחות מקומית
 • אדמומיות
 • רגישות למגע
 • קושי לבצע כריעות ברכיים, קפיצות וריצות
 • קשיים בשהייה ממושכת עם ברכיים כפופות ב- 90 מעלות ועוד

אבחנה של ברך קופצים

אבחון של ברך קופצים התבססו לרוב על הממצאים שהופקו:

 • מההיסטוריה הרפואית
 • ומהבדיקה הגופנית

ישנן הפרעות בריאותיות נוספות שעלולות לגרום לסימפטומים דומים לאלה של ברך קופצים. הליך של אבחנה מבדלת שבמהלכו נסנן את ההפרעות הלא רלוונטיות עשוי להועיל. בין ההפרעות שנצטרך לבחון נמנה תסמונת פטלופמורל, פציעה של גיד השריר הארבע ראשי (quadriceps tendonitis) ועוד.

הטיפול השמרני בברך קופצים כולל בין היתר:

טיפול מוקדם בברך קופצים עשוי לאפשר ריפוי מהיר יותר והימנעות מנזקים כרוניים. הזנחה ועיכוב בטיפול עלולים להוביל להתפתחות קרע משמעותי יותר של הגיד. יש לטפל בברך קופצים באופן שמרני תחילה ורק במקרה של כישלון לפנות לכירורגיה.

 • מנוחה מכל פעילות המחמירה את הכאבים בברך ובכלל זה קפיצות, ריצות ותנועות מתפרצות אחרות
 • שימוש באמצעים חשמליים כגון לייזר רך וגלי הלם לריפוי הדלקת
 • תרגילי שיקום הכוללים בין היתר את החזרת האיזון של השרירים הפועלים סביב הברך
 • שיפור השליטה העצבית על השרירים הפועלים על הברך ועל הגפה התחתונה
 • אימון שיווי המשקל
 • שיפור יכולת חישה עצמית

את החזרה לאימונים ולמגרשים יש לבצע באופן הדרתי ורק לאחר שהברך עברה הליך שיקום יסודי. עדיף לבחור תחילה סוגי פעילות גופנית אינם כרוכים בעומסים מתפרצים על הגיד הפיקה ובכלל זה רכיבה על אופניים ושחייה. כמובן שגם בסוגי פעילות אלה יש להיות ער לכול החמרה בכאב ובמקרה כזה להפסיק מיד. זכרו, שיקום נכון והדרגתי עשוי למנוע את ההישנות של ברך קופצים וליתר את הצורך בכירורגיה.

הטיפול הכירורגי בברך קופצים

אם אתם שייכים לאותו מיעוט שממשיך לסבול מהסימנים והתסמינים של ברך קופצים והטיפול השמרני אינו מועיל להם יש לשקול התערבות כירורגית. אין פרוטוקול כירורגי אחיד ומוסכם. הטיפול הכירורגי ברוב המקרים כולל הסרה של חלקי הגיד הדלוקים והסרה של הידבקויות והסתיידויות מקומיות.

מניעת ברך קופצים

כמו בכל פגיעות הגוף הנגרמות בגלל ספורט המניעה היא הדרך היעילה ביותר. הקפדה על הכללים של מניעת פציעות ספורט יצמצמו ואך ימנעו את הסיכון שלכם לסבול מדלקת בגיד הפיקה. בין היתר חשוב להקפיד לבצע חימום יסודי והדרגתי לפני תחילת הפעילות, לנעול נעליים מתאימות ולשמור על סרגל מאמצים הדרגתי.

האם גלי הלם יעילים לטיפול בברך קופצים?

ברך קופצים חכו עם הניתוח
ברך קופצים חכו עם הניתוח

על פי מחקרים שונים שנערכו בנושא אחד מהטיפולים המומלצים לטיפול בגיד השריר הארבע ראשי הוא באמצעות גלי הלם. לטענת חלק מהמחקרים מכשיר גלי ההלם מוכיח את עצמו כיעיל גם לאחר שאמצעי ריפוי מקובלים אחרים כשלו וגם במצב שבו כרתו חלק מהגיד לצורך שחזור הרצועה הצולבת הקדמית (ACL).

המחקר של וונאג וחבריו

החוקרים עקבו אחר 61 חולים שסבלו מדלקת בגיד הארבע ראשי (ברך קופצים). 27 חולים היוו את קבוצת הטיפול ו- 23 חולים את קבוצת הביקורת. קבוצת הטיפול טופלה פעם אחת באמצעות 1500 פעימות של גלי הלם בעוצמה של 14 KV. קבוצת הביקורת טופלה באמצעות תרופות נוגדות דלקת, פיזיותרפיה, תכנית תרגילים ושימוש בתומך לברך. את מצב הברכיים בדקו באמצעות שאלונים, אולטרה סאונד ובדיקות גופניות לאחר:

 • חודש
 • 3 חודשים
 • 6 חודשים
 • שנה
 • ולאחר מכן פעם בשנה.

ממצאי המחקר של וונאג וחבריו

בשנה השנייה והשלישית התוצאות הכלליות של קבוצת הטיפול הייתה:

 • 43% מקבוצת הטיפול חשו מצוין
 • 47% חשו טוב
 • 10% חשו בסדר
 • הטיפול באף חולה לא הוגדר ככישלון (Poor)

התוצאות בקבוצת הביקורת היו:

 • אף אחד לא היה במצב מצוין
 • 50% היו במצב טוב
 • 25% במצב סביר
 • ו25% הוגדרו ככישלון

התסמינים חזרו אצל 13% מקבוצת הטיפול ואצל 50% מקבוצת הביקורת. בדיקת אולטרה סאונד הראתה שיפור ניכר באספקת הדם לגיד של השריר הארבע ראשי בקרב קבוצת הטיפול בלבד.

מסקנות המחקר של וונאג וחבריו

הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד השריר הארבע ראשי יעיל יותר מהטיפולים האחרים שפורטו.

המחקר של ון ליאוון וחבריו

חקר את היעילות של הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד הארבע ראשי (ברך קופצים). המתודולוגיה במקרה הזה הייתה סריקת של מחקרים שעסקו בנושא. ליאוון וחבריו דלו 7 מחקרים שכולם פורסמו לאחר שנת 2000 ועסקו ביעילות הטיפול באמצעות גלי הלם בפציעה של גיד הארבע ראשי. כלל המחקרים כללו 283 חולים שסבלו מדלקת בגיד האמור. 204 מתוכם שובצו לקבות הטיפול באמצעות גלי הלם.

ממצאי המחקר של ון ליאוון וחבריו

התוצאות של הטיפולים היו חיוביות יחד עם זאת מציינים החוקרים שרוב המחקרים לא היו איכותיים מספיק בכל הנוגע למתודולוגיה שלהם.

מסקנות המחקר של ון ליאוון וחבריו

הטיפול בגלי הלם נראה בטוח ויעיל עם השפעה מטיבה על רמת הכאב והתפקוד. עם זאת בגלל ההבדלים בפרוטוקולי הטיפול יש קושי להצביע על פרוטוקול מועדף. יש מקום למחקרים נוספים כדי לקבוע פרוטוקול טיפולי מוסכם בתופעה הקרויה ברך קופצים.

References:

Wang et al., Am J Sports Med. 2007 Jun;35(6):972-8. Epub 2007 Feb 16., Extracorporeal shockwave for chronic patellar tendinopathy.

van Leeuwen et al., Br J Sports Med 2009;43:163-168 DOI:10.1136/bjsm.2008.050740 Review, Extracorporeal shockwave therapy for patellar tendinopathy: a review of the literature

Furia et al., Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 2013;21:346-350, A single application of low-energy radial extracorporeal shock wave therapy is effective for the management of chronic patellar tendinopathy.

Van der Worp H, Zwerver J, Hamstra M et al. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 2014; 22:2026–32. No difference in effectiveness between focused and radial shockwave therapy for treating patellar tendinopathy: a randomized controlled trial.

Zwerver J, Bredeweg SW, van den Akker-Scheek I. Prevalence of jumper's knee among nonelite athletes from different sports: a cross-sectional survey. Am J Sports Med. 2011;39(9):1984-8.

Challoumas D, Pedret C, Biddle M, Ng NYB, Kirwan P, Cooper B et al. Patellar tendinopathy: an overview of prevalence, risk factors and management strategies. Arch Orthop Trauma Surg. 2023;143(12):3077-94.

Khan KM, Bonar F, Desmond PM et al. Patellar tendinosis (jumper's knee): findings at histopathologic examination, US, and MR imaging. Radiology 1996;200(3):821–7.

van der Worp H et al. Patellar tendinopathy: current treatment options in 2020. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 2020;28(11):3499–512.

Challoumas D et al. Management of patellar tendinopathy: a systematic review and network meta-analysis of randomized studies. BMJ Open Sport Exerc Med 2021;7(4):e001110.

Kaux JF, Beaudart C, Croisier JL, et al. Management of patellar tendinopathy: a systematic review and network meta-analysis [published online ahead of print, 2021 Jul 29]. BMJ Open Sport Exerc Med. 2021;7(4):e001110.

Zwerver J, van Ark M, van den Akker-Scheek I. Surgery for patella tendinopathy (jumper's knee). Cochrane Database Syst Rev. 2019;9(9):CD013034.

Mayo Clinic Staff. Patellar tendinitis – Diagnosis & treatment – Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/patellar-tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20376118 Accessed 11 Aug 2023.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ישיבה מזקינה אותנו

ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות

ישיבה ממושכת גורמת לנו להזדקן! סדר היום בעידן המודרני מתנהל ברובו בתנוחת ישיבה. אנו יושבים כדי לאכול, יושבים כדי לעבוד, יושבים כדי להגיע מנקודה אחת לשנייה יושבים כדי לדבר עם חברים ומשפחה ויושבים כדי לצפות בטלוויזיה. אורח החיים היושבני גובה ממנו מחיר יקר. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת לנו את החיים ומזקינה אותנו בטרם עת. 

ייעוץ ארגונומי והרצאות - מכתב תודה סיסקו

ייעוץ ארגונומי והרצאות – מכתב תודה

ייעוץ ארגונומי והרצאות

לכבוד: ד"ר יצחק בכר 

ברצוני להודות לך על ההרצאה המעניינת והמקצועית בתחום "הארגונומיה ועבודת המחשב" שהעברת בפני עובדי חברת סיסקו. המחשת בפני כולנו באופן ברור את הקשר שבין ארגונומיה תקינה ובריאות. נשמח להמשיך ולשתף פעולה גם בעתיד.

כאבי שרירים אחרי אימון

כאבי שרירים אחרי אימון

כאבי שרירים אחרי אימון? גורמים אפשריים כוללים פעילות גופנית, פציעת ספורט או פציעה על רקע של עומס יתר ומחלות. רצוי לאבחן את הגורם לכאבי השרירים ובמידת הצורך לטפל בהם. התעלמות מתסמינים בשרירים הנמשכים זמן ארוך עלולה לגרום לנזקים כרוניים וקשיים בריפוי.

נפילות בגיל מבוגר

נפילות בגיל מבוגר

נפילות בגיל מבוגר? שבר באגן ובירך ובחלקי גוף נוספים עלולים לעתים קרובות מידי להיות התוצאה. חציתם את גיל 65? יש לכם הורים או קרובי משפחה מעל גיל 65? מעל גיל זה כשליש עד מחצית מהמבוגרים המנהלים חיים עצמאיים נופלים לפחות פעם אחת השנה.