מזון ים תיכוני לשיפור יכולות קוגניטיביות
מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות

מזון ים תיכוני לשיפור יכולות קוגניטיביות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מזון ים תיכוני לשיפור יכולות קוגניטיביות זו דיאטה שעובדת! מזון ים תיכוני עשיר ומגוון הוא מזון שביכולתו לשמור על המוח שלנו צעיר. למזון שאנו אוכלים ולאיכותו יש השפעה בין היתר גם על היכולות השכליות. מבוגרים המקפידים לאכול מזון ים תיכוני הכולל שפע פירות, שפע ירקות, דגים, שמן זית ואגוזים ישמרו טוב יותר על מוחם.

התזונה שלנו מעניקה לגוף שלנו את החומרים שלהם הוא זקוק לתפקוד תקין. כאשר המזון שלנו לקוי או כאשר אנו צורכים יותר מדי מזון אנו משמינים וסובלים מיותר מחלות כולל דלקות פרקים, סוכרת מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן. העובדה שלסוג המזון, כמותו ואיכותו יש השפעה מקיפה על הבריאות שלנו לא צריכה להפתיע איש. ובכול זאת נראה שלא מעט גבות הורמו לנוכח ההשפעה שיש לסוגי המזון שנמצאו במחקר הזה על היכולות השכליות של המבוגרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמזון ים תיכוני לשיפור יכולות קוגניטיביות – רקע

אין להכחיש, כולנו מזדקנים ויחד אתנו מזדקן גם המוח ומאבד מחדותו. החדשות הטובות הן שניתן לעכב או אפילו לבלום את תהליך ההזדקנות של המוח על ידי אכילה נכונה. לאכול נכון משמעותו להיות בריא יותר אבל מתברר שישנם סוגי מזון שתורמים יותר מאחרים דווקא למוח. אכילה של סוגי מזון ים תיכוני עשיר יכול לעזור לנו לשמור על המוח חד יותר, מרוכז יותר, בעל יכולת זיכרון טובה יותר וצעיר יותר.

בין יתר סוגי המזון בעלי השפעה חיובית מוכחת על המוח נמנה ראשית את הקפאין. מזון כמו שוקולד מריר או משקה המכיל קפאין נותן דחיפה לערנות ולריכוז שלנו. נכון חשוב לא להגזים בזה ומדובר בהשפעה זמנית אבל אם ניצלתם את הזמן הזה נכון הרווחתם. המוח ניזון מסוכר. רק סוכר עובר את “מחסום דם מוח” (Blood-Brain Barrier) המגן על המוח. מעט סוכר שמקורו בפחמימות מורכבות כמו אורז ושיבולת שועל עשוי לתת דחיפה עוררות למוח. הרבה סוכר שמקורו בפחמימות פשוטות ובכלל נקשר למחלות ניוון מוחי.

מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות
מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות

זקוקים למוח ערני ומרוכז על תדלגו על ארוחת הבוקר. ארוחת בוקר משפרת את הזיכרון טווח קצר ויכולות מוחיות נוספות גם כאן חשוב להזכיר שאסור “להתפוצץ” מהארוחה כדי למנוע מצב הפוך. רצוי לשלב בארוחת הבוקר אגוזים וגרעינים אחרים שהינם עשירים בוויטמינים ונוגדי חמצן וכן אבוקדו. אכילת דגים מספקת חלבון איכותי וחומצות שומן חיוניות. רכיבים אלו משפרים את היכולות השכליות ומפחיתים את הסיכון להתפתחות שיטיון. פירות יער עשירים בחומרים נוגדי חמצון בעלי יכולת להתמודד היטב עם הרדיקלים החופשיים הגורמים נזקים מוחיים. אין לשכוח גם את התפקיד שיש לשינה טובה ופעילות גופנית על תפקוד המוח.

המחקר

במטרה ללמוד את ההשפעות של מזון ים תיכוני על היכולות השכליות של מבוגרים ערכו החוקרים את המחקר הספרדי המסוקר כאן. קבוצת מבוגרים חולקה לשתיים כאשר קבוצה אחת ניזונה ממאכלים המוגדרים מזון ים תיכוני ואילו הקבוצה שנייה ניזונה ממזון דל שומן.

ממצאי המחקר

בדיקת היכולות השכליות של אחת משתי קבוצות המבוגרים וההשוואה בין הקבוצות הראתה שיפור ברור ביכולות הקוגניטיביות כולל הזיכרון והחשיבה של הקבוצה שניזונה ממזון ים תיכוני עשיר על פני הקבוצה השנייה שניזונה ממזון דל שומן.

המלצות החוקרים

מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות. יש להמשיך ולהקפיד על טיב המזון ועל הרכבו גם כאשר אנו זקנים. חשוב שבאותם מקרים שבהם המבוגרים או הזקנים אינם עושים זאת הילדים שלהם או אנשי מקצוע יעשו זאת.

May 11 in the journal JAMA Internal Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מזון איכותי לחיים ארוכים יותר

  מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות,…

 • צריכת יתר של תוספי מזון לשריר

  אימוני כוח ותוספי מזון? השילוב הזה אינו הכרחי. ניתן לחזק את הגוף ללא צורך בתוספי מזון ובוודאי לא לאבד את…

 • ספורט משפר גם יכולת קוגניטיבית

  ספורט משפר יכולות קוגניטיביות. עם השנים חלה התדרדרות באיכות הרקמות של בני האדם ולצערנו גם ביכולות הקוגניטיביות שלהם. בין היתר…

 • אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

  יחפים לשיפור יכולות מוטוריות! אימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיוויי…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שתיית אלכוהול אינה מביאה תועלת

  אין יתרונות בשתיית אלכוהול! בשנים האחרונות אנו מולעטים בידיעות עם המלצות לשתות, במידה כמובן, משקאות אלכוהוליים כדוגמת יין. משקה אלכוהולי…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…