לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה
לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום, אצלי במרפאה, אני נוכח מחדש בכוחות ההרס העצומים שיש ללחץ נפשי כרוני. לכן לא הופתעתי כאשר קראתי את מסקנותיו של המחקר הזה שקבע: לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה. לחץ נפשי שמופיע לאחר אירוע טראומטי בחיים גורם למגוון נזקים כולל בין היתר להזדקנות מוקדמת.

לחץ נפשי במינון נמוך לפרקי זמן קצרים עשוי לתפקד כ"תבלין" ולדחוף אותנו לצאת מאזור הנוחות כדי לבצע פעולות. לחץ נפשי קיצוני או נפשי כרוני עלולים לגרום לנו לנזקים בריאותיים ואפילו למוות מוקדם כתוצאה מהתפתחות מוקדמת של מחלות. כך למשל נמצא שדאגות לבריאות פוגעות בבריאות. ומה ההשפעה שיש לדחק נפשי על המראה שלנו?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה – רקע

למתח נפשי כרוני ישנה השפעה רבה על הבריאות שלנו. בין יתר ההשפעות נמנה, חוסר שינה, השמנה ועל ההשלכות של שלה על בריאות הלב והעורקים, פגיעה במערכת החיסונית, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת העצבים ועוד. מתח נפשי כרוני גם גורם להתנהלות בחוסר אחריות בכול הנוגע לאורח החיים. אנשים לחוצים כרונית נוטים לאכול רע ולא מסודר, נוטים לשתות אלכוהול ולעשן סמים, נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים ועוד. אם כול ההשפעות הנוראיות הללו לא הפחידו אתכם בואו ונראה איך אתם מתמודדים עם החדשה הבאה: לחץ נפשי כרוני גורם להזדקנות מהירה. כולנו שמענו שדאגות גורמות לשיער להלבין ולהופעת קמטים על הפנים. המדע מגבה כעת בין היתר את השמועות הללו.

השפעות הדחק הנפשי על הגוף

כאשר אנחנו במצב של לחץ נפשי כרוני אנו למעשה במצב של "הילחם או ברח" תמידי וכתוצאה מכך הורמוני מתח מופרשים לזרם הדם. כימיקלים אלו יוצרים שינויים ביולוגיים שבאופן עקבי פוגמים בגוף שלנו ומבגרים אותו. בין היתר נמצא שמתחים נפשיים כרוניים מקצרים את הטלומר. הטלומר פקק קטן המצוי בקצה הכרומוזום בתא המכיל את החומר התורשתי. ברגע שהטלומר מתקצר מעבר למידה מסוימת התא מת. טלומר קצר נקשר גם למחלות כגון פרקינסון, סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסרטן.

במחקר אחר נמצא שגם כאשר אנשים חוששים מפני לחץ נפשי שצפוי להגיע עקב משימה כזאת או אחרת התאים שלהם מתחילים להינזק ולהזדקן. ישנם חוקרים שטוענים שמתח נפשי כרוני מאיץ את ההזדקנות של המוח ועלול לגרום עקב כך למחלת השיטיון. בגלל שנשים מצויות במתח נפשי גדול יותר מגברים הן נמצאות בסיכון גבוה יותר מגברים ללקות בשיטיון. מתח נפשי כרוני מעלה את רמת האדרנלין בדם. נוכחות כרונית של אדרנלין בדם עלולה לגרום לכיווץ כרוני של כלי דם ובכך להזיק לכלי הדם המזינים את חושי הראייה והשמיעה.

המחקר

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה
לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

במסגרת מחקרם על השפעות הדחק על האדם ניתחו החוקרים 64 מחקרים שעסקו בנושא.

ממצאי המחקר

מתוך 64 מחקרים 6 מחקרים מצאו שהטלומר (telomere) אצל אנשים שנחשפו לדחק התקצר באופן משמעותי ביחס לגילם. כול תא מתאי גופנו מכיל 46 כרומוזומים ובכול כרומוזום גדיל שעליו מסודרים ברצף הגנים – דנ"א. בקצה כול כרומוזום מצוי טלומר. בדומה לפלסטיק בקצה שרוך הנעל שתפקידו מניעת פרימת השרוך גם הטלומר מגן על הכרומוזום. ללא נוכחות טלומר הכרומוזומים והגנים נפגעים.

באופן טבעי, עם הזדקנותנו הטלומר מתקצר עד להיעלמותו ואז גם מפסיק התא להתחלק ומת. התקצרות הטלומר עקב לחץ נפשי מבשרת לכן על הזדקנות מהירה של התאים ועל מוות מוקדם שלהם. השפעות נוספות יש לדחק נפשי כוללות התפתחות במגוון מחלות שלרוב פוגעות בנו בגיל מתקדם כולל מחלות לב, סוכרת ושיטיון. במחקר שלפנינו מצאו החוקרים גם קשר בין מוות מוקדם לבין דחק.

המלצות החוקרים והמחבר

נסו בכול דרך להימנע מלחצים ובוודאי לחצים כרוניים. בין היתר נסו טכניקות הרפיה כולל מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות ודמיון מודרך, תרגלו חשיבה חיובית, שפרו את המיומנויות שלכם בכול הנוגע לארגון לוח זמנים וניהול עצמי יעילים, נהלו אורח חיים מאוזנים הכוללים שינה מספקת, מזון נכון ופעילות גופנית, שמרו על יחסים חמים ועל מגע אנושי עם הקרובים לכם, שמרו על החברים שלכם וצרפו חברים חדשים, הרבו להקשיב למוסיקה, צאו מסביבת החיים העירונית והרבו לטייל בטבע, הרבו לצחוק ועוד.

May 7 in the American Journal of Geriatric Psychiatry

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון