לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה
לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום, אצלי במרפאה, אני נוכח מחדש בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא הופתעתי כאשר קראתי את מסקנותיו של המחקר הזה שקבע: לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה. לחץ נפשי שמופיע לאחר אירוע טראומטי בחיים גורם למגוון נזקים כולל בין היתר להזדקנות מוקדמת.

דחק נפשי במינון נמוך לפרקי זמן קצרים עשוי לתפקד כ”תבלין” ולדחוף אותנו לצאת מאזור הנוחות כדי לבצע פעולות. דחק נפשי קיצוני ו/או דחק נפשי כרוני עלולים לגרום לנו לנזקים בריאותיים ואפילו סיכוי למוות מוקדם כתוצאה מהתפתחות מוקדמת של מחלות. ומה ההשפעה שיש לדחק נפשי על המראה שלנו?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה – רקע

למתח נפשי כרוני ישנה השפעה רבה על הבריאות שלנו. בין יתר ההשפעות נמנה, חוסר שינה, השמנה ועל ההשלכות של שלה על בריאות הלב והעורקים, פגיעה במערכת החיסונית, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת העצבים ועוד. מתח נפשי כרוני גם גורם להתנהלות בחוסר אחריות בכול הנוגע לאורח החיים. אנשים לחוצים כרונית נוטים לאכול רע ולא מסודר, נוטים לשתות אלכוהול ולעשן סמים, נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים ועוד. אם כול ההשפעות הנוראיות הללו לא הפחידו אתכם בואו ונראה איך אתם מתמודדים עם החדשה הבאה: לחץ נפשי כרוני גורם להזדקנות מהירה. כולנו שמענו שדאגות גורמות לשיער להלבין ולהופעת קמטים על הפנים. המדע מגבה כעת בין היתר את השמועות הללו.

השפעות הדחק הנפשי על הגוף

כאשר אנחנו במצב של לחץ נפשי כרוני אנו למעשה במצב של “הילחם או ברח” תמידי וכתוצאה מכך הורמוני מתח מופרשים לזרם הדם. כימיקלים אלו יוצרים שינויים ביולוגיים שבאופן עקבי פוגמים בגוף שלנו ומבגרים אותו. בין היתר נמצא שמתחים נפשיים כרוניים מקצרים את הטלומר. הטלומר פקק קטן המצוי בקצה הכרומוזום בתא המכיל את החומר התורשתי. ברגע שהטלומר מתקצר מעבר למידה מסוימת התא מת. טלומר קצר נקשר גם למחלות כגון פרקינסון, סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסרטן.

במחקר אחר נמצא שגם כאשר אנשים חוששים מפני לחץ נפשי שצפוי להגיע עקב משימה כזאת או אחרת התאים שלהם מתחילים להינזק ולהזדקן. ישנם חוקרים שטוענים שמתח נפשי כרוני מאיץ את ההזדקנות של המוח ועלול לגרום עקב כך למחלת השיטיון. בגלל שנשים מצויות במתח נפשי גדול יותר מגברים הן נמצאות בסיכון גבוה יותר מגברים ללקות בשיטיון. מתח נפשי כרוני מעלה את רמת האדרנלין בדם. נוכחות כרונית של אדרנלין בדם עלולה לגרום לכיווץ כרוני של כלי דם ובכך להזיק לכלי הדם המזינים את חושי הראייה והשמיעה.

המחקר

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה
לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

במסגרת מחקרם על השפעות הדחק על האדם ניתחו החוקרים 64 מחקרים שעסקו בנושא.

ממצאי המחקר

מתוך 64 מחקרים 6 מחקרים מצאו שהטלומר (telomere) אצל אנשים שנחשפו לדחק התקצר באופן משמעותי ביחס לגילם. כול תא מתאי גופנו מכיל 46 כרומוזומים ובכול כרומוזום גדיל שעליו מסודרים ברצף הגנים – דנ”א. בקצה כול כרומוזום מצוי טלומר. בדומה לפלסטיק בקצה שרוך הנעל שתפקידו מניעת פרימת השרוך גם הטלומר מגן על הכרומוזום. ללא נוכחות טלומר הכרומוזומים והגנים נפגעים.

באופן טבעי, עם הזדקנותנו הטלומר מתקצר עד להיעלמותו ואז גם מפסיק התא להתחלק ומת. התקצרות הטלומר עקב לחץ נפשי מבשרת לכן על הזדקנות מהירה של התאים ועל מוות מוקדם שלהם. השפעות נוספות יש לדחק נפשי כוללות התפתחות במגוון מחלות שלרוב פוגעות בנו בגיל מתקדם כולל מחלות לב, סוכרת ושיטיון. במחקר שלפנינו מצאו החוקרים גם קשר בין מוות מוקדם לבין דחק.

המלצות החוקרים והמחבר

נסו בכול דרך להימנע מלחצים ובוודאי לחצים כרוניים. בין היתר נסו טכניקות הרפיה כולל מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות ודמיון מודרך, תרגלו חשיבה חיובית, שפרו את המיומנויות שלכם בכול הנוגע לארגון לוח זמנים וניהול עצמי יעילים, נהלו אורח חיים מאוזנים הכוללים שינה מספקת, מזון נכון ופעילות גופנית, שמרו על יחסים חמים ועל מגע אנושי עם הקרובים לכם, שמרו על החברים שלכם וצרפו חברים חדשים, הרבו להקשיב למוסיקה, צאו מסביבת החיים העירונית והרבו לטייל בטבע, הרבו לצחוק ועוד.

May 7 in the American Journal of Geriatric Psychiatry

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר…

 • ספורט להפחתת לחץ נפשי

  ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש…

 • לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

  מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב…

 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל…

 • איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

  לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד,…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

  ספורט לא מבטל נזק ממתח נפשי! נכון, ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים שלנו ובכך לעזור לנו להתמודד טוב יותר…

 • קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן