שבו פחות לכו ועמדו יותר

תנו לעובד ללכת ולעמוד ופחות לשבת

שבו פחות לכו ועמדו יותר! צמצמו את זמן הישיבה של העובדים שלכם ואפשרו להם לעבוד בעמידה או בהליכה. עבודה דינמית ובכלל זה בהליכה או עמידה מצמצמת את נזקי הישיבה. ישיבה היא מנח מזיק ואילו ישיבה ממושכת היא מנח מזיק מאוד ואפילו קטלני.

מחקרים בשנים האחרונות מצביעים על הנזקים החמורים שישיבה ממושכת וחוזרנית גורמת לגוף. בין היתר מצאו המחקרים הללו קשר בין ישיבה ממושכת לבין:

 • בלאי גופני מואץ
 • סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבים בברכיים, כאבים בצוואר, כאבים בגב העליון וכאבים בגב התחתון
 • סיכון גבוה להתפתחות מחלות קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת, וסוגים שונים של סרטן.

כך למשל ישיבה עלולה לגרום למוות על ידי תופעות קליניות קטלניות כמו "תסמונת מחלקת התיירים". בתסמונת זאת ישיבה ממושכת גורמת להיווצרות קריש דם בוורידי הרגליים. קרישי דם אלה עלולים לגרום לתסחיפי ריאות, שבץ במוח או אוטם שריר הלב ומוות מוקדם.

החוקרים ממליצים בעיקר:

 • צמצמו ישיבה בעבודה לכו ועמדו! קומו על הרגליים ותתחילו לנוע.

שבו פחות לכו ועמדו יותר – רקע

שנים רבות מומחי בריאות הזהירו מפני הנזקים הבריאותיים המתפתחים בגלל אורח חיים יושבני. אורח חיים זה כרוך בישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית. כירופרקטורים הזהירו שישיבה לא נכונה וממושכת עלולה לגרום בין היתר נזק לדיסק הבין חולייתי מותני.

למעשה הישיבה הממושכת היא הגורם לרוב הנזקים בגב ולרוב כאבי הגב במקומות העבודה. אכן, הלחץ שמופעל על הדיסקים הבין חולייתיים משתנה בהתאם לתנוחות הישיבה השונות והנזק בהתאם. במחקרו הקלאסי נחמסון הראה כיצד ישיבה שפופה:

 • גורמת לנזקים הקשים ביותר לדיסקים הבין חולייתיים המותניים

ובכול זאת ניתן לקבוע באופן גורף:

 • ישיבה ולא משנה באיזה אופן גורמת לנזקים בעמוד השדרה!

לעומת זאת פעילות גופנית ובכלל זה הליכה:

 • מצמצמים את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם
 • משפרים את מצב הגב ועוד

קווים מנחים בנושא עבודה בישיבה

שבו פחות לכו ועמדו יותר
שבו פחות לכו ועמדו יותר

בעקבות התובנות הללו לגבי הנזקים האפשריים מעבודה בישיבה הזמין משרד הבריאות הבריטי מומחים לגבש קווים מנחים העוסקים בתחום מנחי העבודה במטרה לנסות למנוע או לכול הפחות לצמצם את הנזקים הבריאותיים הנובעים מישיבה.

הקווים המנחים הללו מתבססים על מחקרים ארוכי טווח רבים. וועדת המומחים למדו וסקרו את המחקרים האיכותיים שפורסמו ברחבי העולם על השפעות השליליות שיש לישיבה על הבריאות שלנו ונסחו שורה של המלצות שמטרתן צמצום הנזקים הללו.

המלצות החוקרים צמצמו עבודה בישיבה לכו ועמדו:

בין יתר ההמלצות שפרסמו החוקרים במחקר הנוכחי עבור העובדים בישיבה נמנה:

 • לאפשר לעובדים, בשלב הראשון, פרק זמן מצטבר של שעתיים יומיות שבהם הם עובדים בעמידה והולכים הליכות קצרצרות לריענון.
 • בשלב הבא מומלץ שמחצית מיום העבודה של העובד יהיה במצב של עמידה עם פרקי זמן קצרים של הליכות.
 • עבודה בישיבה חייבת להיות מחולקת לפרקי זמן קצובים שבהם העובד יכול לקום ולעבוד בעמידה או ללכת הליכה קצרה.
 • מומלץ לשם כך להצטייד בשולחן בעל יכולות של שיוני גובה שיכול להתאים עצמו למגוון מנחי עבודה וגבהים.
 • אין לאפשר עבודה רצופה בעמידה כתחליף שכן עבודה במצב זה עלולה לגרום לנזקים.
 • עובדים שעוברים בהדרגת לעבודה במגוון מנחים צריכים לקחת בחשבון תחושות כמו עייפות וכאבים קלים בתקופת השינוי אם תחושות אלה אינן פגות תוך זמן קצר יש לאפשר לעובד לנוח גם בישיבה.
 • בצד החינוכי ממליצים החוקרים לקדם הסברה בקרב העובדים על היתרונות של עבודה במנחים דינמיים משתנים לעומת עבודה בישיבה סטטית וכן לקדם הסברה בנושא של תזונה נכונה, פעילות גופנית, הפחתה בכמות האלכוהול הנצרך, הפחתה ברמת המתח הנפשי וגמילה מעישון. יש להבהיר לעובדים שכול הגורמים הללו משפיעים על בריאות הגוף והנפש ועל תוחלת החיים.

British Journal of Sports Medicine, 06, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מה לאכול לפני אימון ולאחריו

מה לאכול לפני אימון ולאחריו

מה לאכול לפני אימון ולאחריו? את השאלה הזאת שואלים רבים וטובים. תזונה מאוזנת חשובה במיוחד לאנשים שעוסקים בספורט. תזונה לקויה היא אחד הגורמים המשמעותיים לפגיעה ביכולות ובהתפתחות פציעות ספורט ואילו תזונה מאוזנת תשפר ביצועים. 

עמדת מחשב ארגונומית

עמדת מחשב ארגונומית לגב בריא

עמדת מחשב ארגונומית חשובה לבריאות! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

ישיבה ממושכת פוגעת לכם בלב

ישיבה ממושכת פוגעת בלב

ישיבה ממושכת פוגעת בלב! אנשים שיושבים ממושכות ו/או אינם פעילים מספיק מבחינה גופנית מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב. פעילות גופנית מחד וצמצום זמן הישיבה מאידך עשויים להועיל בשמירה על בריאות הלב. האדם צריך להיערך לעבוד באופן אחר.