יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס – אבחון וטיפול מהירים בליקוי יציבה זה עשויים להחזיר לפחות חלק מהקעור המותני. המשפטים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי" מופיעים לעתים בדף הפענוח של צילום הרנטגן. צילומי רנטגן כאלה אנו מתבקשים לבצע באופן שגרתי בגלל כאבי צוואר או כאבי גב. מה המשמעות של המשפט הזה? השתטחות של הלורדוזיס היא תופעה שבה קיים אובדן מלא או חלקי של הקעור בעמוד השדרה.

יישור הלורדוזיס – השתטחות של הקעור הטבעי המצוי בעמוד השדרה מהווה ליקוי יציבה שכיח. השטחת הקעור בעמוד השדרה יכולה להתפתח בהדרגה ובלי לגרום לסימפטומים. אך היא עלולה גם להופיע במהירות בגלל נזק חריף לעמוד השדרה או לרקמות הפועלות סביבו. אובדן הקעור הטבעי בעמוד השדרה מעלה את העומסים המוטלים עליו וחושף אותו לפציעות וכאבים. קיעור מותני תקין יאפשר תפקוד יעיל יותר של עמוד השדרה וצמצום העומסים עליו. במאמר הנוכחי "יישור לורדוזיס אבחון וטיפול" נסביר מהו לורדוזיס ומה עלול להיגרם בשל השתטחותו.

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול – רקע

בהתבוננות מהצד נבחין שעמוד השדרה שלנו אינו ישר כמו סרגל אלא משולבים בו קימורים וקיעורים. באופן תקין מצויד עמוד השדרה:

 • בקעור צווארי (Cervical Lordosis)
 • קימור גבי (kyphosis)
 • וקעור מותני (Lumbar Lordosis)

קיימות מספר שיטות מדידה של הקיעורים והקימורים הללו. לכן אין אחידות לגבי מה אמורים להיות הערכים הנורמליים שלהם. על פי שיטה הקרויה "הקימור המותני" (Lumbar Curve):

 • הזווית של קיעור מותני נורמלי נעה בין 50 – 60 מעלות
 • קיעור מותני גדול מ- 65 מעלות מוגדר כקעור יתר (Lumbar hyperlordizis)
 • הקיעור מותני קטן מ- 45 מעלות – זהו קעור מופחת (Lumbar hypolordozis). נקרא גם יישור הלורדוזיס המותני
קער צווארי תקין
קער צווארי תקין

לגבי הצוואר על פי שיטת מדידה הקרויה "זווית הקימור הצווארי" (Angel of Cervical Curve):

 • קיעור צווארי נורמלי נע בין 35 – 45 מעלות
 • כאשר הקיעור הצווארי גדול מ- 50 מעלות – זהו קעור יתר (Cervical Hyperlordosis)
 • וכאשר הוא קטן מ-30 מעלות – זהו קעור מופחת (Cervical Hypolordosis) או יישור הלורדוזיס הצווארי

היפו לורדוזיס הוא מצב שבו העקמומיות הרגילה של עמוד השדרה מצטמצמת. הפרעת יציבה זאת יכולה לגרום לעומס ובלאי מואצים של הדיסקים וגופי החוליות. שינויים אלה עלולים לגרום לכאב, נוקשות, דחיסת עצבים וניידות מופחתת.

שכיחות של היפו לורדוזיס באוכלוסייה הכללית אינה מבוססת היטב, אך מספר מחקרים הראו כי היא שכיחה יותר:

 • בקרב קשישים, במיוחד נשים

מהי החשיבות של הלורדוזיס?

הקימורים והקעורים הללו מקנים לעמוד השדרה תכונות כגון:

 • חוזק
 • יציבות
 • גמישות
 • יכולות תנועה טובות יותר

קימורים וקעורים המצויים במצב מיטבי עוזרים למנוע פציעות בכך שהם עוזרים לנו:

 • לשמור על יציבה נכונה
 • להפחית את העומס המגיע אל החוליות ואל הרקמות התומכות
 • לחלק ולאזן את העומסים הנובעים מנשיאת משקל הראש ופלג הגוף העליון

שוני מולד או התפתחותי במבנה של הקעורים או הקימורים יגביר את רמת העומסים על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות. כל הרקמות יחשפו לעומסים מוגברים ובכלל זה השרירים והדיסקים בין חולייתיים ובכך עולה הסיכון להתפתחות נזקים ברקמות אלו וכאבים.

השפעה על השרשרת קינמטית

הגוף הוא למעשה שרשרת קינמטית (kinetic chain). המשמעות היא שכל חלק בגוף מחובר בסופו של דבר לכול חלק אחר בגוף. מכאן, שבעיה בחלק אחד של הגוף (למשל בברכיים) תוביל לשינויים תפקודיים וביומכניים (צליעה?) שעלולים לגרום לבעיה במקום אחר בגוף (למשל באגן). העיקרון הזה נכון במיוחד לגבי עמוד השדרה שהוא למעשה איבר אחד ארוך. לכן, ליישור הלורדוזיס בצד אחד של עמוד השדרה (עמוד השדרה הצווארי או המותני) ישנה השפעה משמעותית על הבריאות של חלקי גוף אחרים ובמיוחד של יתר חלקי עמוד השדרה.

כך למשל, יישור הלורדוזיס בגב התחתון לא יותיר את יתר חלקי עמוד השדרה באותו מצב. יישור כזה יגרום:

 • לשינויים גם בזווית של הקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי
 • בזווית של הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי

שינויים אלו יובילו לעומסים מוגברים, נזקים וכאבים. מחקר שנערך בארצות הברית (Pain Physician. 2002 Oct;5(4):365-71) הדגים כיצד 94% מחולים שסבלו מכאבי גב תחתון בגין פגיעה בפרקי השטחה המותניים סבלו גם מכאבי צוואר בגלל פגיעה בפרקי השטחה בצוואר.

יישור לורדוזיס – שכיחות

יישור הקעורים והקימורים בעמוד השדרה היא תופעה שכיחה. כול מתיחת שריר מינורית בגב התחתון או בצוואר עלולה לגרום לעווית שרירית (Muscle spasm) ולאובדן של הקעור בעמוד השדרה. יישור הלורדוזיס אינו שכיח בקרב ילדים. לרוב הסובלים מהתופעה יהיו מבוגרים ומבוגרות לאחר גיל 40. אנשים שבמסגרת עבודתם יוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי או המותני כמו עובדי מחשב סובלים יותר מהתופעה. כך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר על חוליות הצוואר והגב התחתון כמו שחקני טניס, מתעמלים, מתאמנים בהרמת משקולות ועוד.

כיצד מתיישר הלורדוזיס?

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

היישור של הלורדוזיס יכול להתרחש באופן הדרגתי או באופן חד. פציעה חריפה בעמוד השדרה תגרום ליישור מהיר של הקעור המותני ולהופעת סימנים ותסמינים. נזקים מצטברים ואיטיים בעמוד השדרה יגרמו לאובדן איטי של הקעור המותני ולהתפתחות איטית והדרגתית של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים יישור הלורדוזיס בצוואר או בגב התחתון התרחש באופן הדרגתי וממושך במקביל לצבירת הנזקים באזורים האלו. רוב תהליך התיישרות הקעור המותני עלול להיות נטול או כמעט נטול סימנים ותסמינים עם זאת, משום שיישור הלורדוזיס מעלה באופן ניכר את העומסים על עמוד השדרה הסימנים והתסמינים צפויים להופיע.

סימנים ותסמינים של יישור לורדוזיס

חשוב לדעת שלא בכל מקרה של יישור לורדוזיס האדם גם יסבול מסימנים ותסמינים כלשהם. עם זאת אין ספק שעמוד השדרה שמאבד את הקיעורים והקימורים שלו נתון לעומסים גדולים יותר ועל כן צפוי להינזק.

יישור לורדוזיס בעמוד השדרה המותני

התיישרות של הלורדוזיס המותני עלול להוביל להתפתחות תסמונת הגב השטוח (Flat back syndrome). הסימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים נטייה לעמוד וללכת באופן כפוף ותפקוד לקוי של שרירי האגן והרגליים. יישור הלורדוזיס בעמוד השדרה התחתון עלול בסבירות גבוהה לגרום לנזקים שונים בעמוד השדרה המותני. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה המותני כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון
 • הקרנות כאב לרגל
 • מגבלות תנועה של הגב התחתון
 • סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה המותני או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד

יישור לורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי

יישור לורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי
יישור לורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי

השתטחות הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי עלול בסבירות גבוהה לגרום לנזקים בעמוד השדרה באזור זה. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה הצווארי כוללים בין היתר:

 • כאבי צוואר
 • הקרנות כאב ליד
 • מגבלות תנועה של הצוואר
 • סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה הצווארי או על שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד

יישור לורדוזיס – גורמים לתופעה

חשוב לציין שברוב המקרים יישור של הלורדוזיס בגב התחתון או בצוואר אינו הגורם לכאבים אלא תוצר של הכאבים. היישור של הקעור המותני מתרחש בשל עווית שרירית מגוננת (Protective spasm) המתפתחת בתגובה לנזק שנגרם לגב או לצוואר ולכאבים שהתפתחו. במילים אחרות ברוב המקרים לא היישור של הלורדוזיס גורם לכאבים אלא הכאבים גורמים ליישור של הקעור החשוב הזה בעמוד השדרה. ואכן ברוב המקרים כאשר הכאב או הגורם לכאב נעלם הקעור הצווארי או המותני חוזרים למצבם התקין. כמובן שישנם מקרים הפוכים שבהם החולים סובלים מלכתחילה מליקויים מבניים מולדים כולל ליקויים בקעור מותני או צווארי אשר יכולים להגביר את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים ולהוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה.

אז מה גורם ליישור הלורדוזיס?

לכן על השאלה מה גורם ליישור הלורדוזיס ניתן לענות באופן נרחב "כמעט כול פגיעה בגב או בצוואר". בעיקר נכונים הדברים לגבי פגיעות חריפות הנגרמות על רקע ביצוע "תנועה לא טובה" עם הצוואר או הגב התחתון, פציעות טראומטיות (צליפת שוט), פציעות ספורט או פציעות שנגרמות על רקע הרמת משא באופן לקוי ועוד. כל אחת מהפציעות הללו עלולה לגרום לעווית שרירית מגוננת בשרירי הגב התחתון או בשרירי הצוואר ולהוביל להתפתחות התופעה המדוברת.

תסמונות כאב שכיחות שעלולות לגרום ליישור הקעור בעמוד השדרה בצוואר או בגב התחתון כוללות:

 • מתיחה או קרע של שריר או גיד בגב או בצוואר
 • שחיקת סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי או המותני
 • בלט או פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר
 • היצרות תעלת השדרה בצוואר או בגב התחתון

גורמים פחות שכיחים שעלולים לגרום ליישור הלורדוזיס כוללים:

 • גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי או המותני
 • דלקות זיהומיות באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני
 • נזק טראומטי (צליפת שוט) באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני ועוד

יישור לורדוזיס אבחון

קער מותני מוגבר
קער מותני מוגבר

יישור של הלורדוזיס מאובחן ונמדד באמצעות צילום רנטגן. גם באמצעות MRI או CT ניתן לאבחן את התופעה. במקרים מסוימים ניתן לאבחן את יישור עמוד השדרה גם באמצעות בדיקה גופנית. כמובן שחולים עם כאבי גב שסובלים ברקע גם מיישור של הלורדוזיס עוברים תהליך אבחוני שבסופו יקבלו יחד עם אבחון בעייתם גם הסברים לגבי יישור הקעור.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהיות שבחלק גדול מהמקרים ההתיישרות של הקעור בעמוד השדרה היא תהליך מתמשך שברובו נטול סימנים ותסמינים הגילוי של התופעה עשוי להתרחש באופן אקראי. אותם מקרים צפויים לפתח סימנים ותסמינים בהמשך הדרך אלא עם יתנהלו באופן נכון יותר וישקמו את הגב.

יישור לורדוזיס טיפול

אובדן מינימלי של הלורדוזיס אינו כרוך בבעיות בריאותיות משמעותיות ויכול להיוותר בלי טיפול. אנו נמליץ על טיפול כאשר קיים אובדן משמעותי של הלורדוזיס ואליו נלווים סימנים ותסמינים נוספים כגון כאבים ומגבלות תנועה. אם עמוד השדרה שלכם איבד את הלורדוזיס ואינכם סובלים מסימפטומים חשוב שתקבלו ייעוץ שמורתו צמצום הסיכוי להיווצרות בעיות עתידיות אפשריות.

בין היתר תקבלו הדרכה והמלצות כיצד להתנהל מבחינה ארגונומית, המלצות על פעילות גופנית ייעודית שתכלול התייחסות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור טווחי תנועה ועוד. זכרו ששיפור של הלורדוזיס צפוי להפחית עומסים מעמוד השדרה ולמנוע נזקים עתידיים משמעותיים. ההמלצה שלנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול עשויים לשפר את איכות החיים שלכם.

References:

Dreischarf M, Albiol L, Rohlmann A, Pries E, Bashkuev M, Zander T, Duda G, Druschel C, Strube P, Putzier M, Schmidt H. Age-related loss of lumbar spinal lordosis and mobility–a study of 323 asymptomatic volunteers. PLoS One. 2014 Dec 30;9(12):e116186.

Kieffer WKM, Don A, Field A, Robertson PA. Lordosis loss in degenerative spinal conditions. Spine Deform. 2022 Nov;10(6):1407-1414.

Guo, GM., Li, J., Diao, QX. et al. Cervical lordosis in asymptomatic individuals: a meta-analysis. J Orthop Surg Res 13, 147 (2018).

Dreischarf, Marcel et al. “Age-Related Loss of Lumbar Spinal Lordosis and Mobility – A Study of 323 Asymptomatic Volunteers.” PLoS ONE 9 (2014): n. pag.

Lippa L, Lippa L, Cacciola F. Loss of cervical lordosis: What is the prognosis? J Craniovertebr Junction Spine. 2017 Jan-Mar;8(1):9-14.

Liu, S., Liu, B., Liang, G. et al. Subaxial lordosis loss and influence factors after posterior atlantoaxial fusion. J Orthop Surg Res 17, 183 (2022).

Yoon, S.Y., Moon, H.I., Lee, S.C., Eun, N.L. and Kim, Y.W. (2018), Association between cervical lordotic curvature and cervical muscle cross-sectional area in patients with loss of cervical lordosis. Clin. Anat., 31: 710-715.

Lippa, Laura & Lippa, Luciano & Cacciola, Francesco. (2017). Loss of cervical lordosis: What is the prognosis? Journal of Craniovertebral Junction and Spine. 8. 9. 10.4103/0974-8237.199877.

 

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח

כאב גב? נסו להימנע מניתוח! כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו נוירוכירורגים וריאומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קובע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע נזק לדיסק הבין חולייתי המותני אינם טובים יותר מטיפול שמרני".

עקמת בגב

עקמת בגב

עקמת בגב (סקוליוזיס) היא מצב הגורם לעמוד השדרה להתעקם הצידה,

אוסטאופורוזיס גורמי הסיכון למחלה

אוסטאופורוזיס גורמי הסיכון למחלה

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה.