יישור לורדוזיס אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יישור לורדוזיס – אבחון וטיפול מהירים בליקוי יציבה זה עשויים להחזיר לפחות חלק מהקעור המותני. המשמעות של קיעור מותני תקין היא תפקוד טוב יותר של עמוד השדרה, צמצום העומסים המוטלים עליו ולמעשה צמצום הסיכון לנזקים כרוניים והתפתחות כאבים. יישור הלורדוזיס הוא מצב של אובדן כול או חלק מקעור הטבעי בעמוד השדרה. לעיתים קרובות יופיעו בדף הפענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים “יישור הלורדוזיס המותני” או “יישור הלורדוזיס הצווארי”. מה המשמעות של המשפט הזה?

יישור הלורדוזיס – השתטחות של הקעור הטבעי המצוי בעמוד השדרה מהווה ליקוי יציבה שכיח. השתטחות זאת של הקעור בעמוד השדרה יכולה להתפתח באופן הדרגתי מבלי לגרום לסימנים ותסמינים משמעותיים אך עלולה גם להופיע במהירות ואפילו באופן מיידי כתוצאה מגרימת נזק חריף לעמוד השדרה או לרקמות הפועלות סביבו. אובדן הקעור הטבעי בחלק זה או אחר בעמוד השדרה מעלה את העומסים המוטלים עליו וחושפים אותו לפציעות וכאבים. במאמר הזה נסביר מהי לורדוזיס ומה עלול להיגרם כתוצאה מההתיישרות שלה. המלצתנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול הם עניין חשוב למניעת נזקים עתידיים בעמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיישור לורדוזיס אבחון וטיפול – רקע

בהתבוננות מהצד נבחין שעמוד השדרה שלנו אינו ישר כמו סרגל אלא משולבים בו קימורים וקיעורים. באופן תקין מצויד עמוד השדרה בקעור צווארי (Cervical Lordosis) קימור גבי (kyphosis) וקעור מותני (Lumbar Lordosis). קיימות מספר רב של שיטות מדידה ולכן אין אחידות לגבי מה אמורים להיות הערכים הנורמליים של הקעורים והקימורים הללו. על פי שיטה הקרויה “הקימור המותני” (Lumbar Curve), הזווית של קיעור מותני נורמלי נעה בין 50 – 60 מעלות. קיעור מותני גדול מ- 65 מעלות מוגדר כקעור יתר מותני ( Lumbar hyperlordizis) וכאשר הוא קטן מ45 מעלות הוא מוגדר כקעור מותני מופחת (Lumbar hypolordozis) או יישור הלורדוזיס המותני.

קער צווארי תקין
קער צווארי תקין

לגבי הצוואר על פי שיטת מדידה הקרויה “זווית הקימור הצווארי” (Angel of Cervical Curve) קיעור צווארי נורמלי נע בין 35-45 מעלות. קיעור צווארי גדול יותר מ- 50 מעלות מוגדר כקעור יתר צווארי (Cervical Hyperlordosis) וכאשר הוא קטן יותר מ30 מעלות הוא מוגדר כקעור צווארי מופחת (Cervical Hypolordosis) או יישור הלורדוזיס הצווארי.

מהי החשיבות של הלורדוזיס?

הקימורים והקעורים הללו מקנים לעמוד השדרה תכונות כגון חוזק, יציבות וגמישות ויכולות ביו מכניות טובות יותר. כאשר הקימורים והקעורים הללו מצויים המצב מיטבי קל יותר לשמור על יציבה נכונה והעומסים המגיעים אל החוליות ואל הרקמות התומכות מנשיאת משקל הראש ופלג הגוף העליון נחלקים ונבלמים באופן שמשמר את בריאות עמוד השדרה. שוני מולד או התפתחותי במבנה של הקעורים או הקימורים כמו למשל במצב המדובר כאן יגביר את רמת העומסים על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו כולל בין היתר השרירים והדיסקים בין חולייתיים ובכך עולה הסיכון להתפתחות נזקים ברקמות אלו וכאבים.

השפעה על השרשרת קינטית

הגוף הוא למעשה שרשרת קינטית (kinetic chain). המשמעות היא שכול חלק בגוף מחובר בסופו של דבר לכול חלק אחר בגוף. מכאן, שבעיה בחלק אחד של הגוף (למשל כאבי ברכיים) תוביל לשינויים תפקודיים ולהתנהלות ביו מכנית שונה (צליעה?) שעלולה לגרום לבעיות במקומות אחרים בגוף (למשל באגן). העיקרון הזה נכון במיוחד לגבי עמוד השדרה שלנו שהוא למעשה איבר אחד ארוך. לכן, ליישור הלורדוזיס בצד אחד של עמוד השדרה (עמוד השדרה הצווארי או המותני) ישנה השפעה משמעותית על הבריאות של חלקי גוף אחרים ובמיוחד הבריאות של עמוד השדרה בצד השני.

כך למשל, יישור הלורדוזיס בגב התחתון לא יותיר את יתר חלקי עמוד השדרה באותו מצב אלא יגרום לשינויים גם בזווית של הקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי וגם בזווית של הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי. שינויים אלו יובילו לעומסים מוגברים, נזקים וכאבים. מחקר שנערך בארצות הברית (Pain Physician. 2002 Oct;5(4):365-71) הדגים כיצד 94% מחולים שסבלו מכאבי גב תחתון בגין פגיעה בפרקי השטחה המותניים סבלו גם מכאבי צוואר בגלל פגיעה בפרקי השטחה בצוואר.

יישור לורדוזיס – שכיחות

יישור לורדוזיס מותני
יישור לורדוזיס מותני

יישור הקעורים והקימורים בעמוד השדרה היא תופעה שכיחה. כול מתיחת שריר מינורית בגב התחתון או בצוואר עלולה לגרום לעווית שרירית (Muscle spasm) ולאובדן של הקעור בעמוד השדרה. ברוב המקרים הסובלים מהתופעה יהיו בוגרים ומבוגרים, נשים וגברים באופן דומה. יישור הלורדוזיס אינו שכיח בקרב ילדים. אנשים שבמסגרת עבודתם יוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי או המותני כמו למשל עובדי מחשב סובלים יותר מהתופעה. כך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר על חוליות הצוואר והגב התחתון כמו למשל שקני טניס, מתעמלים, מתאמנים בהרמת משקולות ועוד.

אופן התפתחות הבעיה

יישור הלורדוזיס יכול להתרחש באופן הדרגתי או באופן חד. פציעה חריפה בעמוד השדרה תגרום ליישור מידי של הקעור המותני ולהופעת סימנים ותסמינים. נזקים מצטברים ואטיים בעמוד השדרה יגרמו לאובדן אטי של הקעור המותני ולהתפתחות אטית והדרגתית של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים יישור הלורדוזיס בצוואר או בגב התחתון התרחש באופן הדרגתי וממושך במקביל לצבירת הנזקים באזורים האלו. רוב תהליך התיישרות הקעור המותני עלול להיות נטול או כמעט נטול סימנים ותסמינים עם זאת, בגלל שיישור הלורדוזיס מעלה באופן ניכר את העומסים על עמוד השדרה הסימנים והתסמינים צפויים להופיע.

סימנים ותסמינים

יישור לורדוזיס צווארי
יישור לורדוזיס צווארי

הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה המותני כוללים בין היתר כאבי גב, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה של הגב התחתון, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה המותני או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה הצווארי כוללים בין היתר כאבי צוואר, הקרנות כאב ליד, מגבלות תנועה של הצוואר, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה הצווארי או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד.

יישור הלורדוזיס המותני עלול להוביל להתפתחות תסמונת הגב השטוח (Flat back syndrome). הסימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים נטייה לעמוד וללכת באופן כפוף ותפקוד לקוי של שרירי האגן והרגליים.

יישור לורדוזיס – גורמים לתופעה

חשוב לציין שברוב המקרים יישור של הלורדוזיס בגב התחתון או בצוואר אינו הגורם לכאבים אלא תוצר של הכאבים. היישור של הקעור המותני מתרחש כתוצאה מעווית שרירית מגוננת (Protective spasm) המתפתחת בתגובה לנזק שנגרם לגב או לצוואר ולכאבים שהתפתחו. במילים אחרות ברוב המקרים לא היישור של הלורדוזיס גורם לכאבים אלא הכאבים גורמים ליישור של הקעור החשוב הזה בעמוד השדרה. ואכן ברוב המקרים כאשר הכאב או הגורם לכאב נעלם הקעור הצווארי או המותני חוזרים למצבם התקין. כמובן שישנם מקרים הפוכים שבהם החולים סובלים מלכתחילה מליקויים מבניים מולדים כולל ליקויים בקעור מותני או צווארי אשר יכולים להגביר את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים ולהוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה.

אז מה גורם ליישור הלורדוזיס?

לכן על השאלה מה גורם ליישור הלורדוזיס ניתן לענות באופן נרחב “כמעט כול פגיעה בגב או בצוואר”. בעיקר נכונים הדברים לגבי פגיעות חריפות הנגרמות על רקע ביצוע “תנועה לא טובה” עם הצוואר או הגב התחתון, פציעות טראומטיות (צליפת שוט), פציעות ספורט או פציעות שנגרמות על רקע הרמת משא באופן לקוי ועוד. כול אחת מהפציעות הללו עלולה לגרום לעווית שרירית מגוננת בשרירי הגב התחתון או בשרירי הצוואר ולהוביל להתפתחות התופעה המדוברת.

תסמונות כאב שכיחות שעלולות לגרום ליישור הקעור בעמוד השדרה בצוואר או בגב התחתון כוללות מתיחה או קרע של שריר או גיד בגב או בצוואר, שחיקת סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי או המותני, בלט, או פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר, היצרות תעלת השדרה בצוואר או בגב התחתון ועוד. גורמים פחות שכיחים שעלולים לגרום ליישור הלורדוזיס כוללים גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי או המותני, דלקות זיהומיות באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני, נזק טראומטי (צליפת שוט) באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני ועוד.

יישור לורדוזיס אבחון

קער מותני מוגבר
קער מותני מוגבר

יישור של הלורדוזיס מאובחן ונמדד באמצעות צילום רנטגן. גם באמצעות MRI או CT ניתן לאבחן את התופעה. במקרים מסוימים ניתן לאבחן את יישור עמוד השדרה גם באמצעות בדיקה גופנית. כמובן שחולים עם כאבי גב שסובלים ברקע גם מיישור של הלורדוזיס עוברים תהליך אבחוני שבסופו יקבלו יחד עם אבחון בעייתם גם הסברים לגבי יישור הקעור.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהיות ובחלק גדול מהמקרים ההתיישרות של הקעור בעמוד השדרה היא תהליך מתמשך שברובו נטול סימנים ותסמינים הגילוי של התופעה עשוי להתרחש באופן אקראי. אותם מקרים צפויים לפתח סימנים ותסמינים בהמשך הדרך אלא עם יתנהלו באופן נכון יותר וישקמו את הגב.

יישור לורדוזיס טיפול

אובדן מינימלי של הלורדוזיס אינו כרוך בבעיות בריאותיות משמעותיות ויכול להיוותר בלי טיפול. אנו נמליץ על טיפול כאשר קיים אובדן משמעותי של הלורדוזיס ואליו נלווים סימנים ותסמינים נוספים כגון כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת במידה ועמוד השדרה שלכם איבד את הלורדוזיס שלו ואתם עדיין לא סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם חשוב שתבדקו ותקבלו ייעוץ על מנת לנסות לצמצם את הסיכוי להיווצרות בעיות עתידיות אפשריות. בין היתר תקבלו הדרכה והמלצות כיצד להתנהל מבחינה ארגונומית, המלצות על פעילות גופנית ייעודית שתכלול התייחסות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור טווחי תנועה ועוד. זכרו ששיפור של הלורדוזיס צפוי להפחית עומסים מעמוד השדרה ולמנוע נזקים עתידיים משמעותיים. ההמלצה שלנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול עשויים לשפר את איכות החיים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן