יישור לורדוזיס אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יישור לורדוזיס – אבחון וטיפול מהירים בליקוי יציבה זה עשויים להחזיר לפחות חלק מהקעור המותני. המשמעות של קיעור מותני תקין היא תפקוד טוב יותר של עמוד השדרה, צמצום העומסים המוטלים עליו ולמעשה צמצום הסיכון לנזקים כרוניים והתפתחות כאבים. יישור הלורדוזיס הוא מצב של אובדן מלא או של חלק מהקעור הטבעי בעמוד השדרה. לעיתים קרובות יופיעו בדף הפענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים “יישור הלורדוזיס המותני” או “יישור הלורדוזיס הצווארי”. מה המשמעות של המשפט הזה?

יישור הלורדוזיס – השתטחות של הקעור הטבעי המצוי בעמוד השדרה מהווה ליקוי יציבה שכיח. השתטחות זאת של הקעור בעמוד השדרה יכולה להתפתח באופן הדרגתי מבלי לגרום לסימנים ותסמינים משמעותיים אך עלולה גם להופיע במהירות ואפילו באופן מיידי כתוצאה מגרימת נזק חריף לעמוד השדרה או לרקמות הפועלות סביבו. אובדן הקעור הטבעי בחלק זה או אחר בעמוד השדרה מעלה את העומסים המוטלים עליו וחושפים אותו לפציעות וכאבים. במאמר הזה נסביר מהי לורדוזיס ומה עלול להיגרם כתוצאה מההתיישרות שלה. המלצתנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול הם עניין חשוב למניעת נזקים עתידיים בעמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיישור לורדוזיס אבחון וטיפול – רקע

בהתבוננות מהצד נבחין שעמוד השדרה שלנו אינו ישר כמו סרגל אלא משולבים בו קימורים וקיעורים. באופן תקין מצויד עמוד השדרה בקעור צווארי (Cervical Lordosis) קימור גבי (kyphosis) וקעור מותני (Lumbar Lordosis). קיימות מספר רב של שיטות מדידה ולכן אין אחידות לגבי מה אמורים להיות הערכים הנורמליים של הקעורים והקימורים הללו. על פי שיטה הקרויה “הקימור המותני” (Lumbar Curve), הזווית של קיעור מותני נורמלי נעה בין 50 – 60 מעלות. קיעור מותני גדול מ- 65 מעלות מוגדר כקעור יתר מותני ( Lumbar hyperlordizis) וכאשר הוא קטן מ45 מעלות הוא מוגדר כקעור מותני מופחת (Lumbar hypolordozis) או יישור הלורדוזיס המותני.

קער צווארי תקין
קער צווארי תקין

לגבי הצוואר על פי שיטת מדידה הקרויה “זווית הקימור הצווארי” (Angel of Cervical Curve) קיעור צווארי נורמלי נע בין 35-45 מעלות. קיעור צווארי גדול יותר מ- 50 מעלות מוגדר כקעור יתר צווארי (Cervical Hyperlordosis) וכאשר הוא קטן יותר מ30 מעלות הוא מוגדר כקעור צווארי מופחת (Cervical Hypolordosis) או יישור הלורדוזיס הצווארי.

מהי החשיבות של הלורדוזיס?

הקימורים והקעורים הללו מקנים לעמוד השדרה תכונות כגון חוזק, יציבות וגמישות ויכולות ביו מכניות טובות יותר. כאשר הקימורים והקעורים הללו מצויים המצב מיטבי קל יותר לשמור על יציבה נכונה והעומסים המגיעים אל החוליות ואל הרקמות התומכות מנשיאת משקל הראש ופלג הגוף העליון נחלקים ונבלמים באופן שמשמר את בריאות עמוד השדרה. שוני מולד או התפתחותי במבנה של הקעורים או הקימורים כמו למשל במצב המדובר כאן יגביר את רמת העומסים על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו כולל בין היתר השרירים והדיסקים בין חולייתיים ובכך עולה הסיכון להתפתחות נזקים ברקמות אלו וכאבים.

השפעה על השרשרת קינטית

הגוף הוא למעשה שרשרת קינטית (kinetic chain). המשמעות היא שכול חלק בגוף מחובר בסופו של דבר לכול חלק אחר בגוף. מכאן, שבעיה בחלק אחד של הגוף (למשל כאבי ברכיים) תוביל לשינויים תפקודיים ולהתנהלות ביו מכנית שונה (צליעה?) שעלולה לגרום לבעיות במקומות אחרים בגוף (למשל באגן). העיקרון הזה נכון במיוחד לגבי עמוד השדרה שלנו שהוא למעשה איבר אחד ארוך. לכן, ליישור הלורדוזיס בצד אחד של עמוד השדרה (עמוד השדרה הצווארי או המותני) ישנה השפעה משמעותית על הבריאות של חלקי גוף אחרים ובמיוחד הבריאות של עמוד השדרה בצד השני.

כך למשל, יישור הלורדוזיס בגב התחתון לא יותיר את יתר חלקי עמוד השדרה באותו מצב אלא יגרום לשינויים גם בזווית של הקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי וגם בזווית של הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי. שינויים אלו יובילו לעומסים מוגברים, נזקים וכאבים. מחקר שנערך בארצות הברית (Pain Physician. 2002 Oct;5(4):365-71) הדגים כיצד 94% מחולים שסבלו מכאבי גב תחתון בגין פגיעה בפרקי השטחה המותניים סבלו גם מכאבי צוואר בגלל פגיעה בפרקי השטחה בצוואר.

יישור לורדוזיס – שכיחות

יישור לורדוזיס מותני
יישור לורדוזיס מותני

יישור הקעורים והקימורים בעמוד השדרה היא תופעה שכיחה. כול מתיחת שריר מינורית בגב התחתון או בצוואר עלולה לגרום לעווית שרירית (Muscle spasm) ולאובדן של הקעור בעמוד השדרה. ברוב המקרים הסובלים מהתופעה יהיו בוגרים ומבוגרים, נשים וגברים באופן דומה. יישור הלורדוזיס אינו שכיח בקרב ילדים. אנשים שבמסגרת עבודתם יוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי או המותני כמו למשל עובדי מחשב סובלים יותר מהתופעה. כך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר על חוליות הצוואר והגב התחתון כמו למשל שקני טניס, מתעמלים, מתאמנים בהרמת משקולות ועוד.

כיצד מתיישר הלורדוזיס?

יישור הלורדוזיס יכול להתרחש באופן הדרגתי או באופן חד. פציעה חריפה בעמוד השדרה תגרום ליישור מידי של הקעור המותני ולהופעת סימנים ותסמינים. נזקים מצטברים ואטיים בעמוד השדרה יגרמו לאובדן אטי של הקעור המותני ולהתפתחות אטית והדרגתית של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים יישור הלורדוזיס בצוואר או בגב התחתון התרחש באופן הדרגתי וממושך במקביל לצבירת הנזקים באזורים האלו. רוב תהליך התיישרות הקעור המותני עלול להיות נטול או כמעט נטול סימנים ותסמינים עם זאת, בגלל שיישור הלורדוזיס מעלה באופן ניכר את העומסים על עמוד השדרה הסימנים והתסמינים צפויים להופיע.

סימנים ותסמינים של יישור לורדוזיס

יישור לורדוזיס צווארי
יישור לורדוזיס צווארי

הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה המותני כוללים בין היתר כאבי גב, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה של הגב התחתון, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה המותני או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה הצווארי כוללים בין היתר כאבי צוואר, הקרנות כאב ליד, מגבלות תנועה של הצוואר, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה הצווארי או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד.

יישור הלורדוזיס המותני עלול להוביל להתפתחות תסמונת הגב השטוח (Flat back syndrome). הסימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים נטייה לעמוד וללכת באופן כפוף ותפקוד לקוי של שרירי האגן והרגליים.

יישור לורדוזיס – גורמים לתופעה

חשוב לציין שברוב המקרים יישור של הלורדוזיס בגב התחתון או בצוואר אינו הגורם לכאבים אלא תוצר של הכאבים. היישור של הקעור המותני מתרחש כתוצאה מעווית שרירית מגוננת (Protective spasm) המתפתחת בתגובה לנזק שנגרם לגב או לצוואר ולכאבים שהתפתחו. במילים אחרות ברוב המקרים לא היישור של הלורדוזיס גורם לכאבים אלא הכאבים גורמים ליישור של הקעור החשוב הזה בעמוד השדרה. ואכן ברוב המקרים כאשר הכאב או הגורם לכאב נעלם הקעור הצווארי או המותני חוזרים למצבם התקין. כמובן שישנם מקרים הפוכים שבהם החולים סובלים מלכתחילה מליקויים מבניים מולדים כולל ליקויים בקעור מותני או צווארי אשר יכולים להגביר את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים ולהוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה.

אז מה גורם ליישור הלורדוזיס?

לכן על השאלה מה גורם ליישור הלורדוזיס ניתן לענות באופן נרחב “כמעט כול פגיעה בגב או בצוואר”. בעיקר נכונים הדברים לגבי פגיעות חריפות הנגרמות על רקע ביצוע “תנועה לא טובה” עם הצוואר או הגב התחתון, פציעות טראומטיות (צליפת שוט), פציעות ספורט או פציעות שנגרמות על רקע הרמת משא באופן לקוי ועוד. כול אחת מהפציעות הללו עלולה לגרום לעווית שרירית מגוננת בשרירי הגב התחתון או בשרירי הצוואר ולהוביל להתפתחות התופעה המדוברת.

תסמונות כאב שכיחות שעלולות לגרום ליישור הקעור בעמוד השדרה בצוואר או בגב התחתון כוללות מתיחה או קרע של שריר או גיד בגב או בצוואר, שחיקת סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי או המותני, בלט, או פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר, היצרות תעלת השדרה בצוואר או בגב התחתון ועוד. גורמים פחות שכיחים שעלולים לגרום ליישור הלורדוזיס כוללים גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי או המותני, דלקות זיהומיות באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני, נזק טראומטי (צליפת שוט) באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני ועוד.

יישור לורדוזיס אבחון

קער מותני מוגבר
קער מותני מוגבר

יישור של הלורדוזיס מאובחן ונמדד באמצעות צילום רנטגן. גם באמצעות MRI או CT ניתן לאבחן את התופעה. במקרים מסוימים ניתן לאבחן את יישור עמוד השדרה גם באמצעות בדיקה גופנית. כמובן שחולים עם כאבי גב שסובלים ברקע גם מיישור של הלורדוזיס עוברים תהליך אבחוני שבסופו יקבלו יחד עם אבחון בעייתם גם הסברים לגבי יישור הקעור.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהיות ובחלק גדול מהמקרים ההתיישרות של הקעור בעמוד השדרה היא תהליך מתמשך שברובו נטול סימנים ותסמינים הגילוי של התופעה עשוי להתרחש באופן אקראי. אותם מקרים צפויים לפתח סימנים ותסמינים בהמשך הדרך אלא עם יתנהלו באופן נכון יותר וישקמו את הגב.

יישור לורדוזיס טיפול

אובדן מינימלי של הלורדוזיס אינו כרוך בבעיות בריאותיות משמעותיות ויכול להיוותר בלי טיפול. אנו נמליץ על טיפול כאשר קיים אובדן משמעותי של הלורדוזיס ואליו נלווים סימנים ותסמינים נוספים כגון כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת במידה ועמוד השדרה שלכם איבד את הלורדוזיס שלו ואתם עדיין לא סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם חשוב שתבדקו ותקבלו ייעוץ על מנת לנסות לצמצם את הסיכוי להיווצרות בעיות עתידיות אפשריות. בין היתר תקבלו הדרכה והמלצות כיצד להתנהל מבחינה ארגונומית, המלצות על פעילות גופנית ייעודית שתכלול התייחסות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור טווחי תנועה ועוד. זכרו ששיפור של הלורדוזיס צפוי להפחית עומסים מעמוד השדרה ולמנוע נזקים עתידיים משמעותיים. ההמלצה שלנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול עשויים לשפר את איכות החיים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט השדרה בגלל תאונת דרכים, נפילה בבית או מכול סיבה אחרת…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • עמוד השדרה מבנה ותנועה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע את הגפיים והראש. מרכזיותו בתמיכה ובתנועתיות חושפים אותו לעומסי יתר,…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית,…