יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יישור לורדוזיס – אבחון וטיפול מהירים בליקוי יציבה זה עשויים להחזיר לפחות חלק מהקעור המותני. המשמעות של קיעור מותני תקין היא תפקוד טוב יותר של עמוד השדרה, צמצום העומסים המוטלים עליו ולמעשה צמצום הסיכון לנזקים כרוניים והתפתחות כאבים. יישור הלורדוזיס הוא מצב של אובדן מלא או של חלק מהקעור הטבעי בעמוד השדרה. לעיתים קרובות יופיעו בדף הפענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי". מה המשמעות של המשפט הזה?

יישור הלורדוזיס – השתטחות של הקעור הטבעי המצוי בעמוד השדרה מהווה ליקוי יציבה שכיח. השתטחות זאת של הקעור בעמוד השדרה יכולה להתפתח באופן הדרגתי מבלי לגרום לסימנים ותסמינים משמעותיים אך עלולה גם להופיע במהירות ואפילו באופן מיידי כתוצאה מגרימת נזק חריף לעמוד השדרה או לרקמות הפועלות סביבו. אובדן הקעור הטבעי בחלק זה או אחר בעמוד השדרה מעלה את העומסים המוטלים עליו וחושפים אותו לפציעות וכאבים. במאמר הזה נסביר מהי לורדוזיס ומה עלול להיגרם כתוצאה מההתיישרות שלה. במאמר הנוכחי "יישור לורדוזיס אבחון וטיפול" נדון בחשיבות של הלורדוזיס למניעת נזקים עתידיים בעמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיישור לורדוזיס אבחון וטיפול – רקע

בהתבוננות מהצד נבחין שעמוד השדרה שלנו אינו ישר כמו סרגל אלא משולבים בו קימורים וקיעורים. באופן תקין מצויד עמוד השדרה בקעור צווארי (Cervical Lordosis) קימור גבי (kyphosis) וקעור מותני (Lumbar Lordosis). קיימות מספר רב של שיטות מדידה ולכן אין אחידות לגבי מה אמורים להיות הערכים הנורמליים של הקעורים והקימורים הללו. על פי שיטה הקרויה "הקימור המותני" (Lumbar Curve), הזווית של קיעור מותני נורמלי נעה בין 50 – 60 מעלות. קיעור מותני גדול מ- 65 מעלות מוגדר כקעור יתר (Lumbar hyperlordizis) וכאשר הוא קטן מ45 מעלות הוא מוגדר כקעור מופחת (Lumbar hypolordozis) או יישור הלורדוזיס המותני.

קער צווארי תקין
קער צווארי תקין

לגבי הצוואר על פי שיטת מדידה הקרויה "זווית הקימור הצווארי" (Angel of Cervical Curve) קיעור צווארי נורמלי נע בין 35 – 45 מעלות. קיעור צווארי גדול יותר מ- 50 מעלות מוגדר כקעור יתר (Cervical Hyperlordosis) וכאשר הוא קטן יותר מ-30 מעלות הוא מוגדר כקעור מופחת (Cervical Hypolordosis) או יישור הלורדוזיס הצווארי.

מהי החשיבות של הלורדוזיס?

הקימורים והקעורים הללו מקנים לעמוד השדרה תכונות כגון חוזק, יציבות וגמישות ויכולות ביו מכניות טובות יותר. קימורים וקעורים המצויים במצב מיטבי עוזרים לשמור על יציבה נכונה ומפחיתים את העומסים המגיעים אל החוליות ואל הרקמות התומכות. העומסים הללו הנובעים מנשיאת משקל הראש ופלג הגוף העליון נחלקים ונבלמים באופן שמשמר את בריאות עמוד השדרה. שוני מולד או התפתחותי במבנה של הקעורים או הקימורים כמו למשל במצב המדובר כאן יגביר את רמת העומסים על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות. כל הרקמות יחשפו לעומסים מוגברים ובכלל זה השרירים והדיסקים בין חולייתיים ובכך עולה הסיכון להתפתחות נזקים ברקמות אלו וכאבים.

השפעה על השרשרת קינטית

הגוף הוא למעשה שרשרת קינטית (kinetic chain). המשמעות היא שכל חלק בגוף מחובר בסופו של דבר לכול חלק אחר בגוף. מכאן, שבעיה בחלק אחד של הגוף (למשל בברכיים) תוביל לשינויים תפקודיים וביומכניים (צליעה?) שעלולים לגרום לבעיה במקום אחר בגוף (למשל באגן). העיקרון הזה נכון במיוחד לגבי עמוד השדרה שלנו שהוא למעשה איבר אחד ארוך. לכן, ליישור הלורדוזיס בצד אחד של עמוד השדרה (עמוד השדרה הצווארי או המותני) ישנה השפעה משמעותית על הבריאות של חלקי גוף אחרים ובמיוחד הבריאות של עמוד השדרה בצד השני.

כך למשל, יישור הלורדוזיס בגב התחתון לא יותיר את יתר חלקי עמוד השדרה באותו מצב אלא יגרום לשינויים גם בזווית של הקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי וגם בזווית של הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי. שינויים אלו יובילו לעומסים מוגברים, נזקים וכאבים. מחקר שנערך בארצות הברית (Pain Physician. 2002 Oct;5(4):365-71) הדגים כיצד 94% מחולים שסבלו מכאבי גב תחתון בגין פגיעה בפרקי השטחה המותניים סבלו גם מכאבי צוואר בגלל פגיעה בפרקי השטחה בצוואר.

יישור לורדוזיס – שכיחות

יישור לורדוזיס מותני
יישור לורדוזיס מותני

יישור הקעורים והקימורים בעמוד השדרה היא תופעה שכיחה. כול מתיחת שריר מינורית בגב התחתון או בצוואר עלולה לגרום לעווית שרירית (Muscle spasm) ולאובדן של הקעור בעמוד השדרה. יישור הלורדוזיס אינו שכיח בקרב ילדים. לרוב הסובלים מהתופעה יהיו מבוגרים ומבוגרות לאחר גיל 40. אנשים שבמסגרת עבודתם יוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי או המותני כמו למשל עובדי מחשב סובלים יותר מהתופעה. כך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר על חוליות הצוואר והגב התחתון כמו למשל שחקני טניס, מתעמלים, מתאמנים בהרמת משקולות ועוד.

כיצד מתיישר הלורדוזיס?

יישור הלורדוזיס יכול להתרחש באופן הדרגתי או באופן חד. פציעה חריפה בעמוד השדרה תגרום ליישור מהיר של הקעור המותני ולהופעת סימנים ותסמינים. נזקים מצטברים ואטיים בעמוד השדרה יגרמו לאובדן אטי של הקעור המותני ולהתפתחות אטית והדרגתית של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים יישור הלורדוזיס בצוואר או בגב התחתון התרחש באופן הדרגתי וממושך במקביל לצבירת הנזקים באזורים האלו. רוב תהליך התיישרות הקעור המותני עלול להיות נטול או כמעט נטול סימנים ותסמינים עם זאת, בגלל שיישור הלורדוזיס מעלה באופן ניכר את העומסים על עמוד השדרה הסימנים והתסמינים צפויים להופיע.

סימנים ותסמינים של יישור לורדוזיס

חשוב לדעת שלא בכל מקרה של יישור לורדוזיס האדם גם יסבול מסימנים ותסמינים כלשהם. עם זאת אין ספק שעמוד השדרה שמאבד את הקיעורים והקימורים שלו נתון לעומסים גדולים יותר ועל כן צפוי להינזק.

יישור לורדוזיס צווארי
יישור לורדוזיס צווארי

יישור לורדוזיס בעמוד השדרה המותני

יישור הלורדוזיס המותני עלול להוביל להתפתחות תסמונת הגב השטוח (Flat back syndrome). הסימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים נטייה לעמוד וללכת באופן כפוף ותפקוד לקוי של שרירי האגן והרגליים. יישור הלורדוזיס בעמוד השדרה התחתון עלול בסבירות גבוהה לגרום לנזקים שונים בעמוד השדרה המותני. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה המותני כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון
 • הקרנות כאב לרגל
 • מגבלות תנועה של הגב התחתון
 • סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה המותני או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד

יישור לורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי

יישור הלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי עלול בסבירות גבוהה לגרום לנזקים שונים בעמוד השדרה באזור זה. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה הצווארי כוללים בין היתר:

 • כאבי צוואר
 • הקרנות כאב ליד
 • מגבלות תנועה של הצוואר
 • סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה הצווארי או על שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד

יישור לורדוזיס – גורמים לתופעה

חשוב לציין שברוב המקרים יישור של הלורדוזיס בגב התחתון או בצוואר אינו הגורם לכאבים אלא תוצר של הכאבים. היישור של הקעור המותני מתרחש כתוצאה מעווית שרירית מגוננת (Protective spasm) המתפתחת בתגובה לנזק שנגרם לגב או לצוואר ולכאבים שהתפתחו. במילים אחרות ברוב המקרים לא היישור של הלורדוזיס גורם לכאבים אלא הכאבים גורמים ליישור של הקעור החשוב הזה בעמוד השדרה. ואכן ברוב המקרים כאשר הכאב או הגורם לכאב נעלם הקעור הצווארי או המותני חוזרים למצבם התקין. כמובן שישנם מקרים הפוכים שבהם החולים סובלים מלכתחילה מליקויים מבניים מולדים כולל ליקויים בקעור מותני או צווארי אשר יכולים להגביר את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים ולהוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה.

אז מה גורם ליישור הלורדוזיס?

לכן על השאלה מה גורם ליישור הלורדוזיס ניתן לענות באופן נרחב "כמעט כול פגיעה בגב או בצוואר". בעיקר נכונים הדברים לגבי פגיעות חריפות הנגרמות על רקע ביצוע "תנועה לא טובה" עם הצוואר או הגב התחתון, פציעות טראומטיות (צליפת שוט), פציעות ספורט או פציעות שנגרמות על רקע הרמת משא באופן לקוי ועוד. כל אחת מהפציעות הללו עלולה לגרום לעווית שרירית מגוננת בשרירי הגב התחתון או בשרירי הצוואר ולהוביל להתפתחות התופעה המדוברת.

תסמונות כאב שכיחות שעלולות לגרום ליישור הקעור בעמוד השדרה בצוואר או בגב התחתון כוללות:

 • מתיחה או קרע של שריר או גיד בגב או בצוואר
 • שחיקת סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי או המותני
 • בלט או פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר
 • היצרות תעלת השדרה בצוואר או בגב התחתון

גורמים פחות שכיחים שעלולים לגרום ליישור הלורדוזיס כוללים:

 • גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי או המותני
 • דלקות זיהומיות באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני
 • נזק טראומטי (צליפת שוט) באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני ועוד

יישור לורדוזיס אבחון

קער מותני מוגבר
קער מותני מוגבר

יישור של הלורדוזיס מאובחן ונמדד באמצעות צילום רנטגן. גם באמצעות MRI או CT ניתן לאבחן את התופעה. במקרים מסוימים ניתן לאבחן את יישור עמוד השדרה גם באמצעות בדיקה גופנית. כמובן שחולים עם כאבי גב שסובלים ברקע גם מיישור של הלורדוזיס עוברים תהליך אבחוני שבסופו יקבלו יחד עם אבחון בעייתם גם הסברים לגבי יישור הקעור.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהיות ובחלק גדול מהמקרים ההתיישרות של הקעור בעמוד השדרה היא תהליך מתמשך שברובו נטול סימנים ותסמינים הגילוי של התופעה עשוי להתרחש באופן אקראי. אותם מקרים צפויים לפתח סימנים ותסמינים בהמשך הדרך אלא עם יתנהלו באופן נכון יותר וישקמו את הגב.

יישור לורדוזיס טיפול

אובדן מינימלי של הלורדוזיס אינו כרוך בבעיות בריאותיות משמעותיות ויכול להיוותר בלי טיפול. אנו נמליץ על טיפול כאשר קיים אובדן משמעותי של הלורדוזיס ואליו נלווים סימנים ותסמינים נוספים כגון כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת במידה ועמוד השדרה שלכם איבד את הלורדוזיס שלו ואתם עדיין לא סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם חשוב שתבדקו ותקבלו ייעוץ על מנת לנסות לצמצם את הסיכוי להיווצרות בעיות עתידיות אפשריות. בין היתר תקבלו הדרכה והמלצות כיצד להתנהל מבחינה ארגונומית, המלצות על פעילות גופנית ייעודית שתכלול התייחסות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור טווחי תנועה ועוד. זכרו ששיפור של הלורדוזיס צפוי להפחית עומסים מעמוד השדרה ולמנוע נזקים עתידיים משמעותיים. ההמלצה שלנו: יישור לורדוזיס אבחון וטיפול עשויים לשפר את איכות החיים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים