דלקת בצוואר: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בצוואר: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בצוואר – גורמים אבחון וטיפול הם אבני דרך חשובות בדרך לריפוי. דלקת בצוואר היא מהבעיות השכיחות ביותר לאדם המודרני. רוב האנשים סובלים מסימנים ותסמינים שונים בצוואר הנובעים מנזק באחת או יותר מרקמות הצוואר. נזקים אלו גורמים להתפתחות דלקת ולסימנים ותסמינים אופייניים לדלקת בעמוד השדרה הצווארי כולל כאבים בצוואר, מגבלות תנועה ותפקוד, נוקשות ועוד. ברוב המקרים הגורם לדלקת בצוואר נזק שולי וחולף לשריר או רצועה על רקע ביצוע תנועה לא נכונה או בגלל שהייה ממושכת במנח לא ארגונומי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התסמינים שמתפתחים מסיבות אלה נעלמים תוך ימים. לעתים הסימנים והתסמינים שאתם חשים בחלק זה נובעים מנזקים משמעותיים שנגרמו בגלל פציעות ספורט, צליפת שוט, נפילה ועוד ואז אתם נזקקים לאבחון וטיפול מקצועיים. אם אתם סובלים מסימנים ותסמינים משמעותיים הנמשכים יותר ממספר ימים או אם מתלווים להם גם סימנים ותסמינים נוספים רצוי שתגיעו לאבחון ובמידת הצורך טיפול במקור הבעיה.

  דלקת בצוואר: גורמים אבחון וטיפול – רקע

  כאב המתפתח בעמוד השדרה הצווארי עם או בלי השלכות כאב או כאבים המתפתחים ברקמות סביב הצוואר נגרמים לרוב בגלל נזקים מקומיים. הגורמים להתפתחות כאבים אלו הם לרוב על רקע עומסים חוזרניים הנלווים ליציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה. דוגמאות לעומסים חוזרניים על הרקע הזה כוללות מצבים של ישיבה לקויה וממושכת מול מסך מחשב, שהייה ממשוככת במנח כפוף מעל מסך הטלפון החכם, שינה על הבטן ועוד.

  גורמים אפשריים נוספים כוללים הפרעות בריאותיות ומחלות כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ועוד. גם פציעות חבלה על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט, מאמץ יתר במהלך אימוני משקולות או ביצוע תרגילי בטן או סתם כתוצאה מנפילה ועוד עלולים להוביל להתפתחות התסמינים הללו.

  מיחושים שמופיעים בין הגב העליון לבין הגולגולת עלול להיות מושלך או מוקרן מנזקים מרוחקים יותר כמו למשל במצב של אוטם שריר הלב שעלול לגרום בין היתר למיחושים בסנטר וביד או דלקת בקרום המוח שעלולה לגרום בין היתר לצוואר נוקשה ועוד. תסמינים באזור הזה עלולים להתפתח גם בגלל הפרעות בריאותיות מערכתיות כמו למשל בגלל פיברומיאלגיה ו/או בגלל מתחים נפשיים. כך למשל אנשים הנוטים לכווץ באופן לא רצוני את שרירי הצוואר מסיבות של מתח נפשי עלולים לגרום לכאבי צוואר.

  גורמי סיכון לכאבים בצוואר

  דלקת בצוואר
  דלקת בצוואר

  מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים לעלות את הסיכוי להתפתחות דלקת בצוואר. נטרול של גורמים אלו היא האסטרטגיה הנכונה כדי להימנע מכאבים מסוג זה. את גורמי הסיכון נהוג לחלק לשתי קבוצות. קבוצה אחת של גורמי סיכון הם כאלה שאין לנו שליטה עליהם ובכלל זה גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), מגדר (לנשים סיכון גבוה יותר), נטייה גנטית לבעיות צוואר, פציעות וניתוחים קודמים בצוואר, ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים או נרכשים, מחלות רקע ובכלל זה פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, חרדות ודיכאון פיברומיאלגיה ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   קבוצה שנייה של גורמי סיכון הם כאלה שיש לנו שליטה עליהם. בין הגורמים מהסוג הזה נמנה אורח חיים יושבני, הפרעות שינה, שינה על הבטן, השמנה, עיסוק בענפי ספורט כמו אומנויות לחימה שבהם הסיכון להיפגע בחלק הזה של עמוד השדרה הוא גבוה יותר, מקצוע שבו אתם נדרשים לשבת ממושכות מול מסך מחשב או טלפון חכם או על פס הייצור, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה.

   מתי להתחיל לדאוג לגבי כאבי הצוואר שלי?

   לעתים נדירות בלבד כאבי צוואר מהווים קריאות אזעקה של בעיות בריאותיות רציניות יותר כמו סרטן, דלקת זיהומית, מחלה אוטואימונית, נזק טראומטי לחוט השדרה או פגיעה בכלי הדם בצוואר. חלק מהפתולוגיות הקשות הללו  יוצר סימנים ותסמינים מלבד כאב שקשה לא לזהותם. סימנים ותסמינים שונים המהווים דגל אדום המחשיד לכך שהכאבים שאתם חשים בצוואר נובעים מפתולוגיות קשות כוללים:

   החולה מתלונן על:

   • אובדן משקל בלתי מוסבר
   • חום וצמרמורות
   • כאבי ראש הנלווים לכאבי צוואר
   • כאב ראש, קושי לכופף את הראש, חום שינויים במצב המנטלי (דלקת בקרום המוח?)
   • כאבי ראש קשים המופעים בבת אחת צריכים להיבדק
   • כאבי צוואר חריפים ביותר שמתחילים בבת אחת
   • כאבי צוואר קשים שהחלו מיד לאחר תאונה או פציעת ספורט
   • כאבי צוואר שאליהן נלווים סימנים של פגיעה מוחית כולל דיבור מבולבל, פגיעה קוגניטיבית, הליכה משובשת ועוד
   • כאבי ראש שאליהם נלווים אפיזודות בלתי מוסברות של סחרחורת, בחילות הקאות
   • כאבי צוואר עם רקע של מחלות אוטואימוניות במשפחה
   • כאבי צוואר ושימוש אינטנסיבי בסטרואידים

   דלקת בצוואר אבחון

   דלקת בצוואר: גורמים אבחון וטיפול
   דלקת בצוואר: גורמים אבחון וטיפול

   המפתח למניעת ליקויים ומיחושים כרוניים ואולי אף צורך בניתוחים מורכבים בעמוד השדרה הצווארי הוא הרבה פעמים אבחון מהיר והבנת מנגנון היווצרות הכאב. האבחון חייב לכלול את השלבים הבאים: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית ובמידת הצורך היעזרות בבדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע  האישי (מקצוע, תחביבים, ספורט, הרגלי שינה) והבריאותי (מחלות, אשפוזים, פציעות) של החולה ומשפחתו, נלמד מה הן התלונות של החולה, מתי החלו התסמינים, איפה הם ממוקמים, כמה זמן הם נמשכים, מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד.

   בבדיקה הגופנית נתבונן בגופו של החולה ובעיקר נתמקד בחלק הזה של עמוד השדרה וברקמות סביבו במצבים שונים, נמשש ונניע את חלקי הגוף הרלוונטיים, נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובכלל זה החזרי גידים, כוח ותחושה. במידת הצורך ניעזר בבדיקות הדמיה כולל צילומי רנטגן, CT, MRI, מיפוי עצמות, EMG ועוד ובבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם ועוד.

   טיפול

   במקרים של כאב קל ניתן לטפל בבעיה באופן עצמי על ידי מנוחה מפעולות כואבות, כרית חימום ועוד. כאשר המיחושים נמשכים יותר ממספר ימים וכאשר ישנם סימנים ותסמינים נלווים נוספים מומלץ להגיע לגורם מקצועי כמו כירופרקט לצורך אבחון וטיפול. כירופרקט ייעזר באמצעים מרפאי דלקות כמו לייזר רך וגלי הם וישלב טכניקות טיפול ידניות כדי לשמר ואף לשפר את טווחי התנועה והיכולת התפקודית של עמוד השדרה והרקמות סביב. עוד יקפיד הכירופרקט להסיר כול גורם סיכון המעכב ריפוי כמו ליקויי יציבה וארגונומיה, פעילות גופנית לא מתאימה ועוד.

   שיקום

   תהליך שיקום של דלקת בצוואר יחל במקביל לטיפול בתסמינים. כירופרקט אמון על החזרת היכולת התפקודית של עמוד השדרה ושל הרקמות המרכיבות ותומכות בו. באמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים שיבוצעו בבית ובמרפאה הכירופרקט יחזק, יגמיש ויאזן את השרירים שפועלים על עמוד השדרה העליון. עוד יקפיד הכירופרקט לשפר את שיווי המשקל של החולה ואת יכולת החישה העצמית. בתום תקופת השיקום יחזור החולה לאורח חיים שגרתי הכולל פעילות גופנית, עבודה ותחביבים. כמובן שתהליך השיקום אינו אחיד ומשתנה באורכו ובהרכבו מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה