כאב ראש סחרחורת וורטיגו
כאב ראש סחרחורת וורטיגו

כאב ראש סחרחורת וורטיגו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש סחרחורת וורטיגו מה הם הגורמים האפשריים? כאבי ראש, סחרחורות וורטיגו מהווים סיבה שכיחה לקבלת עזרה רפואית. כאבי ראש הם עניין שכיח ביותר בעוד שסחרחורות וורטיגו מעט פחות. כאבי ראש הם לרוב תופעות לוואי חולפות לשפעת, מתחים זמניים, שרירים תפוסים בשכמה או בצוואר, חוסר איזון אקראי תזונתי או הורמונאלי ועוד. אולם אצל רבים (בין 40-50 מיליון אנשים בארצות הברית) כאבי ראש הם תופעה כרונית המשבשת את איכות החיים וגורמת להפסדים כלכליים כבדים לכלכלה המקומית בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות ועוד.

גם סחרחורת ו/או ורטיגו הינם לרוב תסמינים זמניים הנובעים ממחלות חולפות או פגיעות קלות באוזן התיכונה, עמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת. לעיתים רחוקות עלולים תסמינים אלו לנבוע גם מבעיות משמעותיות יותר. כאן  בעמוד הזה נענה על השאלה: כאב ראש סחרחורת וורטיגו מה הם הגורמים האפשריים?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש סחרחורת וורטיגו – גורמים אפשריים

כאבי ראש  – גורמים אפשריים

כאבי ראש היא אחת התלונות השכיחות שאותן שומעים במרפאות הרלוונטיות. כאבי ראש גורמים לאובדן איכות חיים ולנזקים כלכליים אישיים ולאומיים נרחבים אך עם זאת רק במקרים בודדים הגורם להם היא פתולוגיה מסכנת חיים.שלושת הסוגים העיקריים של כאבי ראש כוללים כאב ראש מתחי, מיגרנה וכאב ראש צווארי.

כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי (Tension Head Ache) הוא כאב הראש הנפוץ ביותר. סוג זה של כאב ראש מאופיין בעוצמת כאב קלה עד בינונית המרוכזת משני צדי הראש ובעורף. לעיתים תתלווה סחרחורות לכאבי הראש. כאר ראש מתחי עלול לתקוף יום יום או רק מספר ימים בחודש ובעיקר באותם ימים שבהם אתם מצויים ברמות לחץ חריגות (בחינות, עומס בעבודה, חוסר שינה ועוד).

מיגרנה

ישנם מספר סוגים של מיגרנה (Migraine). מיגרנה הוא כאב ראש תקופתי המאופיין בחריפות הכאב וכן בפעימות של הכאב. זהו כאב נדיר יותר ונפוץ יותר בקרב נשים מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ונלווים אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות, רגישות לאור ואף שינויים בראייה. ב15% מהמקרים לכאב ראש מסוג מיגרנה עלולה להתלוות תופעה עצבית הקרויה האורה (Migraine aura). האורה תופיע לרוב לפני תחילת כאב הראש ועלולה להימשך מספר דקות ועד כשעה. האורה יכולה לכלול סימנים ותסמינים הנובעים ממערכת הראייה כולל ליקויים בשדה הראייה ואפילו עיוורון זמני, טשטושי ראייה, הופעת כתמים בראייה ועוד. לעתים יכולה האורה לכלול הפרעות תחושתיות ולפעמים גם מוטוריות של אחד מחלקי הגוף. האורה עלולה לכלול גם סימנים ותסמינים שמקורם מוחי כולל הפרעות בדיבור, פגיעה בקואורדינציה ועוד.

כאבי ראש צוואריים

כאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache) נובע מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי וכן ברקמות הרכות התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות ועוד). כאב ראש זה הוא לרוב חד צדדי, מחמיר בתנועת צוואר ויכול להימשך שעות, ימים ואף שבועות. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה צווארי, נקודות הדק וכיווץ של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כאב ראש בגלל בעיה צווארית אינו מאופיין בדרך כלל בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים כאבי ראש אלו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

כאבים המושלכים לראש

עצבוב הפנים, הראש והצוואר מקושרים יחדיו באמצעות שלושת ענפיו של העצב הגולגולתי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal). מכאן שכול פגיעה המתפתחת בצוואר או בפנים עלולה לגרום להשלכות כאב גם לראש (ולהיפך). כך למשל נזקים לכול אחת מהרקמות הפועלות בעמוד השדרה הצווארי כולל שרירים, גידים, חוט שדרה וסיבי העצבים, סחוסים, מפרקים ועוד עלולים לגרום לכאבי צוואר וגם השלכת כאב לראש. וכך קורה גם לגבי נזקים המתפתחים במרחב הפנים כולל דלקות בחלל הפה (דלקות שיניים, דלקות חניכיים ועוד), נזקים למפרקי הלסת (תסמונת מפרק הלסת), מחלות עיניים ועוד שעלולים לגרום בין היתר להשלכת כאב לכיוון הראש.

עוד סוגי כאבי ראש

כאבי ראש עלולים להיגרם גם בגלל דלקת במערות הפנים (Sinusitis common), דימום תוך גולגולתי  (Intracranial Hemorrhage), כאב ראש מקבצי (Cluster Headache ), גידול סרטני במוח (Brain Tumors), דלקת בקרום המוח (Meningitis), צריכת יתר של תרופות נגד כאב ראש (Medication Overuse Headache) ועוד.

המשיכו לקרוא אודות כאבי ראש.

סחרחורת וורטיגו – גורמים אפשריים

סחרחורת וורטיגו הן תלונות נפוצות ששומע כול רופא ראשוני. תסמינים אלו עלולים לשקף פגיעה כלשהי בעמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת או לעיתים פגיעה במערכת שיווי המשקל כולל באוזן התיכונה והחיבור העצבי שלה למרכזים במוח ולצוואר או במוח עצמו. בין יתר המחלות שבין הסימנים והתסמינים שלהם יתכן ותסבלו גם מסחרחורת ו/או ורטיגו ניתן למנות:

פגיעה בצוואר

פציעות, ליקויים ומחלות בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לשינויים באספקת הדם ואו לשיוניים בהעברת מידע עצבי  פרופריוצפתי מהצוואר למוח וחזרה. אלה עלולים לגרום להתפתחות סחרחורת וורטיגו על רקע צווארי.

מחלות לב וכלי דם

מחלות לב וכלי דם: מחלות של כלי דם במוח (Cerebrovascular disease), לחץ דם נמוך על רקע של יציבה (Postural hypotension), אי-ספיקה חולייתית-בזילרית (vertebral basilar insufficiency), היצרות של אב העורקים (Aortic stenosis), הפרעות בקצב הלב (Cardiac arrhythmias). גם בעיות אלה עלולות לגרום להתפתחות סחרחורת וורטיגו.

מחלות נוירולוגיות

מחלות נוירולוגיות: פגיעה מוחית על רקע טראומה, טרשת נפוצה (Multiple sclerosis), שיטיון (Dementia), נוירופתיה פריפרית ועוד

סרטן

סחרחורת וורטיגו  עלולים להיות תוצאה של גידולים סרטניים במוח (Brain tumors). כמובן שמלבד תסמינים אלה התלונן החולה על שורה ארכוה של סימנים ותסמינים אחרים.

מחלות אוזניים

מחלות אוזניים: מחלת מנייר (Ménière’s disease), דלקת באוזן התיכונה (Labyrinthitis), דלקת של עצב השמיעה (Acoustic Neuroma) דלקת בעצב שיווי המשקל (Vestibular neuritis), סחרחורת משנית למיגרנה (Vestibular migraine) ועוד.

גורמים נוספים

גורמים נוספים להתפתחות סחרחורת וורטיגו כוללים מחלות מטבוליות כגון אנמיה (Anemia), סחרחורת ו/או ורטיגו על רקע נפשי (Psychogenic) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…