כאב ראש סחרחורת ורטיגו גורמים

כאב ראש סחרחורת וורטיגו
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב ראש סחרחורת ורטיגו גורמים אפשריים לכך מה הם? כאבי ראש, סחרחורות וורטיגו מהווים סיבה שכיחה לקבלת עזרה רפואית. כאבי ראש הם עניין שכיח ביותר בעוד שסחרחורות  או ורטיגו מעט פחות. כאבי ראש הם לרוב תופעות לוואי חולפות לשפעת, מתחים זמניים, שרירים תפוסים בשכמה או בצוואר, חוסר איזון אקראי תזונתי או הורמונלי ועוד. אולם אצל רבים (בין 40 – 50 מיליון אנשים בארצות הברית) כאבי ראש הם תופעה כרונית המשבשת את איכות החיים וגורמת להפסדים כלכליים כבדים לכלכלה המקומית בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות ועוד.

  גם סחרחורת ו/או ורטיגו הם לרוב תסמינים זמניים הנובעים ממחלות חולפות או פגיעות קלות באוזן התיכונה, עמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת. לעיתים רחוקות עלולים תסמינים אלו לנבוע גם מבעיות משמעותיות יותר. כאן  בעמוד הזה נענה על השאלה: כאב ראש סחרחורת ורטיגו גורמים לכך?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאב ראש סחרחורת ורטיגו גורמים אפשריים? פירוט

   כאבי ראש  – גורמים אפשריים

   כאבי ראש היא אחת התלונות השכיחות שאותן שומעים הקלינאים במרפאות הרלוונטיות. כאבים אלו המופעים בראש גורמים לאובדן איכות חיים ולנזקים כלכליים אישיים ולאומיים נרחבים. עם זאת רק במקרים בודדים כאבי ראש נגרמים בשל פתולוגיה מסכנת חיים. ישנם סוגים רבים של כאבי ראש. שלושת הסוגים העיקריים כוללים כאב ראש מתחי, מיגרנה וכאב ראש צווארי.

   כאב ראש מתחי

   כאב ראש מתחי (Tension Head Ache) הוא כאב הראש הנפוץ ביותר. סוג זה של כאב ראש מאופיין בעוצמת כאב קלה עד בינונית המרוכזת משני צדי הראש ובעורף. לעיתים תתלווה סחרחורות לכאבי הראש. כאב ראש מתחי עלול לתקוף יום יום או רק מספר ימים בחודש ובעיקר באותם ימים שבהם אתם מצויים ברמות לחץ חריגות (בחינות, עומס בעבודה, חוסר שינה ועוד).

   מיגרנה

   ישנם מספר סוגים של מיגרנה (Migraine). מיגרנה הוא כאב ראש תקופתי המאופיין בחריפות הכאב וכן בפעימות של הכאב. זהו כאב נדיר יותר ונפוץ יותר בקרב נשים מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ונלווים אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעתים הקאות, רגישות לאור ואף שינויים בראייה. ב15% מהמקרים לכאב ראש מסוג מיגרנה עלולה להתלוות תופעה עצבית הקרויה האורה (Migraine aura). האורה תופיע לרוב לפני תחילת כאב הראש ועלולה להימשך מספר דקות ועד כשעה. האורה יכולה לכלול סימנים ותסמינים הנובעים ממערכת הראייה כולל ליקויים בשדה הראייה ואפילו עיוורון זמני, טשטושי ראייה, הופעת כתמים בראייה ועוד. לעתים יכולה האורה לכלול הפרעות תחושתיות ולפעמים גם מוטוריות של אחד מחלקי הגוף. האורה עלולה לכלול גם סימנים ותסמינים שמקורם מוחי כולל הפרעות בדיבור, פגיעה בקואורדינציה ועוד.

   כאבי ראש צוואריים

   כאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache) נובע מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי וכן ברקמות הרכות התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות ועוד). כאב ראש זה הוא לרוב חד צדדי, מחמיר בתנועת צוואר ויכול להימשך שעות, ימים ואף שבועות. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה צווארי, נקודות הדק וכיווץ של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כאב ראש בגלל בעיה צווארית אינו מאופיין בדרך כלל בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים כאבי ראש אלו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

   כאבים המושלכים לראש

   עצבוב הפנים, הראש והצוואר מקושרים יחדיו באמצעות שלושת ענפיו של העצב הגולגולתי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal). מכאן שכול פגיעה המתפתחת בצוואר או בפנים עלולה לגרום להשלכות כאב גם לראש (וליהפך). כך למשל נזקים לכול אחת מהרקמות הפועלות בעמוד השדרה הצווארי כולל שרירים, גידים, חוט שדרה וסיבי העצבים, סחוסים, מפרקים ועוד עלולים לגרום לכאבי צוואר וגם השלכת כאב לראש. וכך קורה גם לגבי נזקים המתפתחים במרחב הפנים כולל דלקות בחלל הפה (דלקות שיניים, דלקות חניכיים ועוד), מחלות עיניים ועוד שעלולים לגרום בין היתר להשלכת כאב לכיוון הראש.

   כאב ראש בגלל הפרעה תפקודית במערכת הלעיסה

   כאב ראש בגלל הפרעה תפקודית במערכת הלעיסה היא דוגמה טובה לכאב ראש הנגרם בשל נזקים למפרקי הלסת (תסמונת מפרק הלסת). רקמות מפרק הלסת שעלולות להינזק ולגרום בין היתר לכאבי ראש כוללות את שרירי הלעיסה, את הדיסק התוך מפרקי, את הסחוס של המפרק ועוד. גורמים וגורמי סיכון להתפתחות נזקים במערכת הלעיסה הם רב סיבתיים וכללים בין היתר הידוק לסתות, חריקת שיניים, טיפול שיניים לקוי, מנשק לקוי, נזקי חבלה ועוד.

   עוד סוגי כאבי ראש

   כאבי ראש עלולים להיגרם גם בגלל דלקת במערות הפנים (Sinusitis common), דימום תוך גולגולתי  (Intracranial Hemorrhage), כאב ראש מקבצי (Cluster Headache ), גידול סרטני במוח (Brain Tumors), דלקת בקרום המוח (Meningitis), צריכת יתר של תרופות נגד כאב ראש (Medication Overuse Headache) ועוד.

   סחרחורת, ורטיגו – גורמים אפשריים

   סחרחורת או ורטיגו הן תלונות נפוצות ששומע כול רופא ראשוני. תסמינים אלו עלולים לשקף פגיעה כלשהי בעמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת או לעיתים פגיעה במערכת שיווי המשקל כולל באוזן התיכונה והחיבור העצבי שלה למרכזים במוח ולצוואר או במוח עצמו. בין יתר המחלות שבין הסימנים והתסמינים שלהם יתכן ותסבלו גם מסחרחורת ו/או ורטיגו ניתן למנות:

   פגיעה בצוואר

   פציעות, ליקויים ומחלות בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לשינויים באספקת הדם ואו לשינויים בהעברת מידע עצבי פרופריוצפטיבי מהצוואר למוח וחזרה. אלה עלולים לגרום להתפתחות סחרחורת וורטיגו על רקע צווארי.

   מחלות לב וכלי דם

   מחלות לב וכלי דם: מחלות של כלי דם במוח (Cerebrovascular disease), לחץ דם נמוך על רקע של יציבה (Postural hypo-tension), אי-ספיקה חולייתית-בזילרית (vertebral basilar insufficiency), היצרות של אב העורקים (Aortic stenosis), הפרעות בקצב הלב (Cardiac arrhythmia). גם בעיות אלה עלולות לגרום להתפתחות סחרחורת וורטיגו.

   מחלות נוירולוגיות

   מחלות נוירולוגיות: פגיעה מוחית על רקע טראומה, טרשת נפוצה (Multiple sclerosis), שטיון (Dementia), נוירופתיה פריפרית ועוד

   סרטן

   סחרחורת וורטיגו  עלולים להיות תוצאה של גידולים סרטניים במוח (Brain tumors). כמובן שמלבד תסמינים אלה התלונן החולה על שורה ארוכה של סימנים ותסמינים אחרים.

   מחלות אוזניים

   מחלות אוזניים: מחלת מנייר (Ménière's disease), דלקת באוזן התיכונה (Labyrinthitis), דלקת של עצב השמיעה (Acoustic Neuroma) דלקת בעצב שיווי המשקל (Vestibular neuritis), סחרחורת משנית למיגרנה (Vestibular migraine) ועוד.

   גורמים נוספים

   גורמים נוספים להתפתחות סחרחורת וורטיגו כוללים מחלות מטבוליות כגון אנמיה (Anemia), סחרחורת ו/או ורטיגו על רקע נפשי (Psychogenic) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל