יוגה תורמת לבריאות הלב

יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב

יוגה יכולה לתרום לבריאות הלב. יוגה המתורגלת נכון ומותאמת ליכולת האישית נושאת יתרונות גופניים ונפשיים. על פי המחקר הנוכחי יוגה יכולה גם לשפר את מצב הלב שלכם. אנשים המתרגלים יוגה מפחיתים את לחץ הדם, את הכולסטרול הרע ואת משקל גופם. שיפור בערכים אלו של לחץ דם, כולסטרול ומשקל גוף מפחיתים משמעותית את הסיכון למחלות לב. שיפור דומה בערכים אלו מושג בקרב אנשים שפעילותם הגופנית כוללת הליכה מאומצת. החוקרים לא הבהירו האם הערכים המשופרים מתלווים לכול סוגי היוגה או שיש העדפה ליוגה מסוימת.

חשוב לזכור, למרות הרכיבים הרוחניים של יוגה מדובר בפעילות גופנית קשוחה שחייבת להתבצע נכון ובהדרגה. אי הקפדה על הכללים עלולה להזיק ולגרום בין היתר לנזקים קשים במפרקי הירך, נזקים קשים לדיסקים הבין חולייתיים בגב התחתון ובצוואר כולל פריצת דיסק ועוד.

יוגה תורמת לבריאות הלב – רקע

יוגה היא דרך נפלאה להירגע בתנוחות שונות בעודכם מתרכזים בנשימות. מתחים נפשיים כרוניים מהווים גורם קטלני עבור בני אדם. אנשים המצויים במצב של מתח נפשי כרוני חשופים למגוון מחלות עצום שחלקו קטלני כמו מחלות לב וכלי דם ועוד. בכול הנוגע להפחתת המתחים הנפשיים יוגה יעילה ביותר. הצורך להתמקד בנשימה מאפשר למתאמן להימנע מלחשוב על צרותיו ועל הגורמים השונים למתחים בחייו. ליוגה המתבצעת נכון ובדרגה השפעה חיובית על:

  • השבחה של מערכת שריר ושלד
  • הפחתת רמת הלחצים הנפשיים
  • שיפור מערכת הנשימה באמצעות שיפור היכולת התפקודית של הריאות
  • שיפור הלב וכלי הדם

יוגה משפיעה על בריאות הלב וכלי הדם באמצעות:

  • הפחית לחץ דם, שיפור קצב הלב
  • שיפור זרימת הדם בכלי הדם
  • הפחתת הכולסטרול הרע בדם

יוגה יכולה גם להזיק

בדומה לפעילויות גופניות אחרות גם יוגה מבהירה את המשפט הנודע: נפש בריאה בגוף בריא. ישנם חסידים רבים הטוענים שהתרומה של יוגה לבריאות שלנו עולה על סוגי פעילות גופנית אחרת. ואכן מחקרים רבים מצביעים על השיפורים הגופניים ועל השקט הנפשי שלהם זוכים מתרגלי היוגה. נכון להיום אין חולק על כך שתרגול נכון של יוגה ישפר וישקם עמוד שדרה פצוע ויפחית את הצורך בתרופות להקלה על כאבי גב. אין חולק על כך שיוגה המתורגלת באופן זהיר ומדויק תשפר את היציבה, תחזק את שרירי הליבה ותמנע התפתחות של פציעות ומכאובים.

יחד עם זאת חשוב לזכור שאין פעילות גופנית שאינה כרוכה בסיכון להזיק. כך גם לגבי יוגה. ההילה הבריאותית של יוגה עלולה לגרום למתרגלים חדשים להיות חסרי זהירות ומודעות לגבי מה וכמה מותר להם לעשות ובנושא הזה אין לסמוך על המדריך. מדריך היוגה אינו תחליף למודעות עצמית שלכם.

פציעות מיוגה

יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב
יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב

בעיתון ניו יורק טיימס התפרסם בשנת 2012 מאמר שעסק בצד המסוכן של היוגה. המאמר מסקר את ריבוי הפציעות והנזקים הבלתי הפיכים בקרב מתרגלי יוגה. על פי המאמר חלק מהנפגעים מיוגה הנם מורי היוגה עצמם שלעתים פציעתם מחייבת אותם לעבור ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחים לטיפול בפריצות דיסק.

חקירה פדרלית בארצות הברית שבדקה את הנושא סקרו את מספר הפציעות שהגיעו בגלל יוגה ל- 100 חדרי מיון בארצות הברית. בשנת 2002 הגיעו לאותם 10 חדרי מיון 46 פציעות בשנת 2011 הגיעו כבר 100 פציעות מיוגה. הדבר משקף גם את הפופולאריות הגואה של היוגה.

במהלך העשור האחרון מעריכים מומחים שלחדרי מיון בארצות הברית הגיעו 20,000 פצועים מיוגה. המספר אינו כולל יוגיסטים פצועים שטופלו במרפאות פרטיות, אצל רופאי משפחה ומטפלים אחרים. עדיין חשוב לציין שמספר הפציעות נחשב לנמוך ולמעשה הוא מייצג פצוע אחד שמגיע לחדר מיון על כול 1000 יוגיסטים. לסיכום נאמר יוגה היא דבר נפלא ובעל יתרונות רבים ובכלל זה יוגה יכולה לתרום גם לבריאות הלב אך יש להתאמן בשיטה זו בזהירות.

European Journal of Preventive Cardiology, 12, 2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת וברקמות סביבו. 

כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד הראשון המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר? גורמי סיכון שכיחים להתפתחות מיחושים אלו כוללים כאלה שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל וגנטיקה ואחרים שיש לנו שליטה על קיומם כמו אורח חיים יושבני ויציבה לקויה. התנהלות שלוקחת בחשבון את גורמי הסיכון תמנע את התסמינים הללו.