כאבי גב תחתון – כירופרקט יעיל יותר

כאבי גב תחתון? כירופרקט יעיל יותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון – כירופרקט יעיל יותר! אלו מסקנותיו של מחקר שנערך בקרב חיילים אמריקאים שסבלו מכאבים גב תחתון. החיילים חולקו לשתי קבוצות כאשר אחת מהן קיבלה טיפול רפואי שגרתי ואילו הקבוצה השנייה קיבלה בנוסף לטיפול הרפואי גם טיפול כירופרקטי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הפרעות במערכות שריר ושלד ובעיקר כאבי גב תחתון מהווים את הגורם העיקרי לאובדן כשירות ונכות ברחבי העולם. בשנת 2000 היו העלויות הישירות של כאבי גב בארצות הברית 34 ביליוני דולרים והעלויות העקיפות הכוללות בין היתר גם אובדן ימי עבודה וכושר עבודה היו 200 ביליוני דולרים. בהתבוננות זהירה ניתן לראות שהמגמה אינה מעידה על כך שאנו מנצחים במלחמה הזאת. יותר ויותר חולים עם כאבי גב תחתון מצטרפים מידי שנה לסטטיסטיקה העגומה של כאבים, קשיים תפקודיים ואובדן כושר עבודה.

  מחקרים שונים צצים לאחרונה (ראה סדרת מאמרים שפורסמו בירחון הרפואי לנסט) ומפרסמים קווים מנחים חדשים העושים מהפכה באופן ההתמודדות עם כאבי גב תחתון. על פי הקווים המנחים הללו יש לצמצם דרסטית את הטיפולים התרופתיים ואת הבדיקות היקרות ובין היתר לטפל בחולים הללו עם מניפולציה בעמוד השדרה המותני שאותה כידוע מבצעים בעיקר כירופרקטים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון כירופרקט יעיל יותר – רקע

  בצבא האמריקאי וכך אני מניח גם בצבאות אחרים, כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה העיקרית לבקשת עזרה רפואית ולהפרעה למילוי תפקידים. הטיפולים הרפואיים המקובלים לכאבי גב תחתון הם חסרי תועלת או בעלי יעילות חלקית. בין הטיפולים הללו שרובן ככולן כרוכות בסיכונים קשים ותופעות לוואי בלתי רצויות נמנה:

  • טיפול באמצעות תרופות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים לחלל האפידורלי
  • טיפול באמצעות תרופות נגד כאב ובכלל זה משככי כאבים אופיואידים
  • ניתוחים למיניהן ובכלל זה ניתוח להסרת דיסק וניתוח לקיבוע חוליות

  חשוב לציין שמשככי כאבים אופיואידים ובכלל זה תרופות חלשות כמו קודאין או חזקות כמו מורפין ואוקסיקודון (אוקסיקונטין, פרקוסט ועוד) עלולות לגרום לתופעות לוואי חלקן קשות כולל עצירות, תחושת ישנוניות, בחילה, הקאה, סחרחורת, התמכרות לטיפול התרופתי ודום נשימה. לאור משבר ההתמכרות למשככי כאב שקיימת בארצות הברית נוצר צורך דחוף להעריך האם טיפולים אלה הם הכרחיים. האם ישנם טיפולים אחרים יעילים יותר כמו כירופרקטיקה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כירופרקטיקה, כירופרקט וטיפול כירופרקטי

   דוקטורים לכירופרקטיקה מאומנים וממוקדים בטיפול בליקויים שונים במערכת שריר ושלל. בעיקר נכונים הדברים לגבי כאבי גב תחתון: אבחון, טיפול, שיקום וניהול. במידת הצורך מפנה הכירופרקט את החולה לטיפול כירורגי. מניפולציה של עמוד השדרה היא טכניקת הריפוי העיקרית שבה משתמש כירופרקט כדי לטפל בכאבי גב תחתון. חלקים נרחבים מהאוכלוסייה בארצות הברית (8% – 14%) מטופלים כול שנה על ידי כירופרקט. ההמלצות הנוכחיות המתפרסמות בירחונים הרפואיים הנחשבים ביותר ממליצים על מניפולציה של עמוד השדרה ומבוצעת בעיקר על ידי כירופרקטים לטיפול בכאבי גב תחתון.

   במחקר הנוכחי הוחלט לבדוק שוב האם כירופרקטיקה יעילה גם בטיפול בחיילי ארצות הברית בבסיסי הצבא האמריקאי. על פי הממצאים מתברר שהוספת טיפול כירופרקטי לטיפולים ה"רגילים" לחיילים אמריקאים שסבלו מכאבי גב תחתון שיפרה את מצבם בכול הנוגע לחומרת הכאב ולרמת המוגבלות.

   המחקר

   בצבא האמריקאי הוחלט לבדוק את יעילות הטיפול הכירופרקטי בקרב חיילים פעילים בצבא ארצות הברית עם כאבי גב תחתון וזאת למרות שמחקר קודם שבדק הראה תוצאות מבטיחות, ולמרות שטיפול כירופרקטי זמין כבר ב- 66 בסיסים אמריקאים ברחבי העולם. בהשוואה למחקר הקודם המחקר הנוכחי התמקד בחיילים צעירים יותר, מגזעים שונים וממוצא אתני שונה. המחקר נערך במספר מוקדים בו זמנית ומטרתו הייתה לבדוק האם הוספת טיפול כירופרקטי לטיפול הרגיל בחיילים עם כאבי גב תחתון משפרת את תוצאות הטיפול.

    כאבי גב תחתון? כירופרקט יעיל יותר
   כאבי גב תחתון? כירופרקט יעיל יותר

   מטרת המחקר ואופן ביצועו

   המחקר בוצע בשלוש מרפאות שונות נמשך 6 שבועות וכלל 750 חיילים בגילים שבין 18 – 50 שסבלו מכאבי גב תחתון שמקורו מערכות שריר ושלד. החיילים חולקו לשתי קבוצות, כאשר קבוצה אחת טופלה באופן הרפואי המקובל שכלל טיפול עצמי, טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, והפניות למרפאות כאב. הקבוצה השנייה קיבלה מלבד הטיפולים הללו גם טיפולי כירופרקטיקה ובכלל זה מניפולציה של עמוד השדרה המותני, תרגילי שיקום ועוד.  מצבם של החולים נמדד באמצעות סולם למדידת כאב (Numerical Rating Scale) וסולם למדידת מגבלות (Roland Morris Disability Questionnaire). התוצאות שוכללו באמצעות חישובים סטטיסטיים.

   ממצאי המחקר

   250 חיילים טופלו בכול אחת משלושת המרפאות. על פי הממצאים הוספת טיפולי כירופרקטיקה שיפרו את מצב החולים יותר מאשר החולים שקיבלו טיפול רפואי בלבד. חולים שקיבלו גם טיפולי כירופרקטיקה נהנו מירידה משמעותית יותר ברמת הכאב, משיפור משמעותי יותר ביכולות התפקודיות ורמת שביעות רצון גבוהה יותר. לא נגרמו תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מהטיפול הכירופרקטי.

   מסקנות החוקרים

   – הוספת טיפולי כירופרקטיקה לטיפולים השגרתיים בכאבי גב תחתון הובילו להפחתה גדולה יותר בחומרת הכאב ובחומרת המוגבלות של החיילים  שטופלו בגין כאבי גב תחתון. מחקר זה מספק עדות נוספת לחשיבות שיש להוספת טיפולים על ידי כירופרקט כחלק מקבוצת קלינאים שיפעלו יחדיו. חשוב לציין שמחקרים עדכניים המפרסמים קווים מנחים (guidelines) בנושא כאבי גב תחתון ממליצים לשלב טיפולי כירופרקטיקה.

   JAMA Network Open. 2018;1(1):e180105

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,