כאבי גב תחתון – כירופרקט יעיל יותר

כאבי גב תחתון? כירופרקט יעיל יותר

כאבי גב תחתון – כירופרקט יעיל יותר! הפרעות במערכות שריר ושלד ובעיקר בגב תחתון הם הגורם העיקרי לאובדן כשירות ונכות ברחבי העולם. בשנת 2000 נאמדו העלויות הישירות של כאבי גב בארצות הברית בעשרות מיליארדי דולרים. העלויות העקיפות הכוללות גם אובדן ימי עבודה וכושר עבודה נאמדו ב- 200 מיליארדי דולרים. בהתבוננות זהירה ניתן לראות שהעולם מפסיד במלחמתו במגפה זאת של כאבי גב תחתון. חולים רבים מידי מצטרפים מידי שנה לסטטיסטיקה העגומה של:

 • כאבים בגב התחתון
 • קשיים תפקודיים
 • אובדן כושר עבודה ועוד

כירופרקטיקה אכן יעילה בהשוואה לטיפול המקובל באמצעות רופא. אלה מסקנותיו של מחקר שנערך בקרב חיילים אמריקאים שסבלו מכאבים גב תחתון. מחקרים שנעשו לאחרונה (לנסט) פרסמו קווים מנחים חדשים להתמודדות עם כאבי גב תחתון. קווים מנחים אלה עושים מהפכה באופן שבו הרפואה מטפלת בחולים אלה. על פי הקווים המנחים הללו:

 • יש לצמצם דרסטית את הטיפולים התרופתיים ואת הבדיקות היקרות

ולטפל בחולים הללו בין היתר עם מניפולציה בעמוד השדרה המותני. את רוב המניפולציות או את כוונוני חוליות עמוד השדרה מבצעים כירופרקטים. האם אכן בכל מקרה של כאבי גב תחתון – כירופרקט יעיל יותר?

כאבי גב תחתון כירופרקט יעיל יותר – רקע

כאבי גב תחתון מהווים הפרעה בריאותית שכיחה ביותר. על פי הערכות שונות עד 85% מכלל האוכלוסייה סובלים או צפויים לסבול מכאבים אלה במהלך חייהם. ברוב המקרים הכאב בגב התחתון צפוי לחלוף תוך שבועות ספורים. בחלק מהמקרים נדרש טיפול בגב התחתון.

מקצוע הכירופרקטיקה ידוע במומחיותו בכל הנוגע למבנה ולתפקוד של עמוד השדרה. כירופרקטורים משתמשים בטכניקות שונות כדי לתפעל את עמוד השדרה ומפרקים אחרים. תפעול זה משפר את יכולות התנועה ומפחית כאבים. כירופרקטיקה משמשת לעיתים קרובות לטיפול בכאבי גב תחתון. זהו מצב ומגביל המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם.

אבל עד כמה כירופרקטיקה יעילה לכאבי גב תחתון? האם זה נכון גם בהשוואה לטיפולים אחרים, כגון תרופות, פיזיותרפיה או ניתוח? התשובה היא חיובית. ישנן ראיות המצביעות על כך שבהשוואה לכל סוג טיפול אחר בכאבי גב תחתון כירופרקטיקה עשויה להיות יעילה יותר. דוקטורים לכירופרקטיקה מאומנים וממוקדים בטיפול בליקויים שונים במערכת שריר ושלל. בעיקר נכונים הדברים לגבי כאבי גב תחתון: אבחון, טיפול, שיקום וניהול. במידת הצורך מפנה הכירופרקט את החולה לטיפול כירורגי. מניפולציה של עמוד השדרה היא טכניקת הריפוי העיקרית שבה משתמש כירופרקט כדי לטפל בכאבי גב תחתון.

חלקים נרחבים מהאוכלוסייה בארצות הברית (8% – 14%) מטופלים כל שנה על ידי כירופרקט. הקווים המנחים המתפרסמים בירחונים הרפואיים הנחשבים ביותר ממליצים על:

 • מניפולציה של עמוד השדרה ומבוצעת בעיקר על ידי כירופרקטים לטיפול בכאבי גב תחתון

במחקר הנוכחי הוחלט לבדוק אם כירופרקטיקה יעילה גם לטיפול בחיילי ארצות הברית בבסיסי הצבא האמריקאי. לפי הממצאים מתברר:

 • הוספת טיפול כירופרקטי לטיפולים ה"רגילים" שמקבלים החיילים אמריקאים שסבלו מכאבי גב תחתון שיפרה את מצבם בכל הנוגע לחומרת הכאב ולרמת המוגבלות.

מחקרים בנושא

בדור האחרון פורסמו מחקרים רבים שאישרו את יעילות הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון לעומת כל טיפול אחר. כך למשל עשה מחקר שפורסם בשנת 2013 בכתב העת Spine והשווה את היעילות של הטיפול הכירופרקטי לעומת הטיפול הרפואי הרגיל.

קבוצת המחקר כללה 910 מבוגרים עם כאבי גב תחתון חריפים. הטיפול הרפואי הרגיל כלל תרופות, ייעוץ לטיפול עצמי והפניות לספקים אחרים. הטיפול הכירופרקטי כלל מניפולציה בעמוד השדרה וטיפולים נוספים כגון חום, עיסוי או אולטרסאונד. לאחר ארבעה שבועות של טיפול, אלו שקיבלו טיפול כירופרקטי דיווחו:

 • על שיפור גדול יותר בכאב ובתפקוד מאשר אלו שקיבלו טיפול רפואי רגיל

במאמר הזה אנו סוקרים מחקר אחר שפורסם בשנת 2018 שהשווה בין טיפול כירופרקטי לטיפול רגיל בכאבי גב תחתון. הפעם קבוצת המחקר הייתה חיילים בצבא האמריקאי. בצבא האמריקאי ובצבאות אחרים, כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה העיקרית:

 • לבקשת עזרה רפואית
 • ולהפרעה למילוי תפקידים
כירופרקט יעיל יותר
כירופרקט יעיל יותר

הטיפולים הרפואיים המקובלים לכאבי גב תחתון הם חסרי תועלת או בעלי יעילות חלקית. בין הטיפולים הללו שרובן ככולן כרוכות בסיכונים קשים ותופעות לוואי בלתי רצויות נמנה:

 • טיפול באמצעות תרופות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים לחלל האפידורלי
 • טיפול באמצעות תרופות נגד כאב ובכלל זה משככי כאבים אופיואידים
 • ניתוחים למיניהן ובכלל זה ניתוח להסרת דיסק וניתוח לקיבוע חוליות

לאור משבר ההתמכרות למשככי כאב שקיימת בארצות הברית נוצר צורך דחוף להעריך:

 • האם טיפולים באמצעות תרופות הכרחיים? האם טיפולים אחרים כמו כירופרקטיקה אינם צפויים להניב תוצאות טובות יותר?

המחקר

מחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת JAMA Network Open השווה את ההשפעות של טיפול כירופרקטי לעומת טיפול רגיל. קבוצת המחקר כללה 750 אנשי צבא בשירות פעיל שהתלוננו על כאבי גב. הטיפול המקובל כלל תרופות, טיפול עצמי ופיזיותרפיה. הטיפול הכירופרקטי כלל עד 12 טיפולי מניפולציה בעמוד השדרה. המחקר התמקד בחיילים פעילים בצבא ארצות הברית עם כאבי גב תחתון. עוד נציין שטיפול כירופרקטי זמין כבר ב- 66 בסיסים אמריקאים ברחבי העולם.

בהשוואה למחקר הקודם המחקר הנוכחי התמקד בחיילים צעירים יותר, מגזעים שונים וממוצא אתני שונה. המחקר נערך במספר מוקדים בו זמנית. מטרתו הייתה לבדוק האם הוספת טיפול כירופרקטי לטיפול הרגיל בחיילים עם כאבי גב תחתון משפרת את תוצאות הטיפול.

מטרת המחקר ואופן ביצועו

המחקר בוצע בשלוש מרפאות שונות נמשך 6 שבועות וכלל 750 חיילים בגילים שבין 18 – 50. חיילים אלה סבלו מכאבי גב תחתון שמקורו מערכות שריר ושלד. החיילים חולקו לשתי קבוצות:

 • קבוצה אחת טופלה באופן הרפואי המקובל שכלל טיפול עצמי, טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, והפניות למרפאות כאב
 • הקבוצה השנייה קיבלה מלבד הטיפולים הללו גם טיפולי כירופרקטיקה ובכלל זה מניפולציה של עמוד השדרה המותני, תרגילי שיקום ועוד

מצבם של החולים נמדד באמצעות:

 • סולם למדידת כאב (Numerical Rating Scale)
 • וסולם למדידת מגבלות (Roland Morris Disability Questionnaire)

התוצאות שוכללו באמצעות חישובים סטטיסטיים.

ממצאי המחקר

250 חיילים טופלו בכול אחת משלוש המרפאות. על פי הממצאים:

 • הוספת טיפולי כירופרקטיקה שיפרו את מצב החולים בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול רפואי בלבד

לאחר שישה שבועות של טיפול ובהשוואה לאלו שקיבלו טיפול רגיל, אלו שטופלו באמצעות כירופרקט דיווחו:

 • על פחות עוצמת כאב
 • פחות נכות
 • תפקוד משופר
 • שביעות רצון מהטיפול הכירופרקטי
 • פחות צורך ברפואת כאב

לא נגרמו תופעות לוואי משמעותיות בעקבות מהטיפול הכירופרקטי.

מסקנות החוקרים

הוספת טיפולי כירופרקטיקה לטיפולים השגרתיים בכאבי גב תחתון של החיילים הובילו:

 • לכאב מופחת
 • לתפקוד משופר

מחקר זה מספק עדות נוספת לחשיבות שיש להוספת טיפולים על ידי כירופרקט כחלק מקבוצת קלינאים שיפעלו יחדיו. חשוב לציין שמחקרים עדכניים המפרסמים קווים מנחים (guidelines) בנושא כאבי גב תחתון ממליצים לשלב טיפולי כירופרקטיקה.

לסיכום

מחקרים אלה ואחרים מצביעים על כך שבהשוואה לטיפולים אחרים בכאבי גב תחתון כירופרקטיקה היא בעלת יתרון מובהק. עם זאת, כירופרקטיקה אינה פתרון אחד שמתאים לכול כאבי הגב התחתון. תוצאת הטיפול עלולה להשתנות בהתאם לגורם, לחומרת הבעיה, למצב הבריאותי הכללי ועוד. כירופרקטיקה היא בטוחה כאשר הכירופרקט הוא איש מקצוע מיומן ומורשה.

JAMA Network Open. 2018;1(1): e180105

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב פטלופמורלי טיפול

כאב פטלופמורלי טיפול

כאב פטלופמורלי? טיפול נדרש למניעת כאבים כרוניים. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק ירך- פיקה או מהרקמות התומכות במפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. הגורמים לתופעה כוללים נזק טראומטי אך בעיקר עקב שימוש יתר במפרק וביצוע תנועות חוזרניות. 

ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

כאב בברך וחולשת השריר הארבע ראשי

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

שיווי משקל טוב מונע נפילות

אימוני כוח ושיווי משקל למניעת נפילות

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

גפה עליונה אנטומיה ותנועה

גפה עליונה אנטומיה ותנועה

מבנה היד? אנטומיה וביומכניקה של היד עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים שהופיעו בה. עומסי יתר חוזרניים ופציעות חבלה הם הגורם העיקרי לתסמינים הללו. אנטומיה וביומכניקה של הגפה העליונה הם כלים חשובים בניסיון להגיע לאבחון הנכון.