כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול
כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול

כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים לאחר ריצה – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים ולאפשר לכם להמשיך לרוץ. הגורם העיקרי לפציעות בגלל ריצה הם העומסים והכוחות הפועלים על הרגליים בריצה והנזק המצטבר עד לפציעה. טכניקה ריצה לקויה ועקרונות אימון לקויים מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים לאחר ריצה.

נזקי ריצה מהווים פציעות ספורט שכיחות ביותר. מגוון ליקויים מבניים (כף רגל שטוחה או כף רגל גבוהה, ברכי X או ברכי O ועוד), ליקויים נרכשים (חוסר איזון שרירי), טכניקת ריצה לקויה (נחיתה על העקבים) ועוד עלולים לגרום לסיכון מוגבר לפגיעות אלה. כאשר מדובר בפציעות ריצה חשוב לאבחן מה ניזוק ומה גרם לנזק כדי שאפשר להחזיר את הפצוע חזרה לאימונים ולמגרשים, אך לא תמיד זה פשוט כול כך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול – רקע

קיים מגוון רחב של פציעות ריצה. באתר הזה סקרנו פציעות ריצה שכיחות. לצורך טיפול נכון ויעיל יש לדעת באיזו פציעה מדובר ולשם כך נדרש אבחון מדויק. מעט מאוד פציעות ריצה נגרמות על רקע טראומטי כתוצאה מנפילה, סיבוב ברך או נקיעת קרסול. רוב הפציעות מריצה נגרמות על רקע של עומסי יתר. לעיתים מצטרפים גורמי סיכון מבניים או נרכשים שמעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ריצה מסוג זה. הרבה פעמים קשה מאוד לאתר בדיוק מהי בדיוק הרקמה שניזוקה, מה מידת הנזק ומה גרם לפציעה. בכול מקרה של כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול מהירים מעלים את הסבירות שתוכלו להמשיך ולעסוק בספורט האהוב עליכם – ריצה.

היסטוריה רפואית

אבחון של פציעות ריצה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של המתלונן. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על הרקע הבריאותי של החולה ועל נטיות גנטיות למחלות כדוגמת דלקות פרקים. נלמד האם לחולה היו פציעות קודמות? האם גם בעבר הופיעו אצלו כאבים לאחר ריצה? נלמד מה המקצוע של החולה והאם הפעילות המקצועית יכלה לגרום לפציעה מסוג זה. נלמד גם על עיסוקיו הספורטיביים של החולה? מה אופן האימון? האם לאחרונה ערך שינוי בעצימות האימונים? טכניקות ריצה? מהירות ריצה? האם יתכן ופציעתו נגרמה מפעילות גופנית אחרת?. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, האם הכאב מקרין, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית של כלל הגוף ובעיקר של החלק האנטומי הפצוע. מטרת הבדיקה הגופנית היא בין היתר שחזור תלונות החולה על כאבים לאחר ריצה. הבדיקות תכלולנה התבוננות על האופן שבו אתם עומדים, הולכים, רצים ובמידה האפשר כורעים ברכיים ו/או כורעים ברך. נמשש את האזורים האנטומיים החשודים בגרימת הכאב. נערוך בדיקות טווחי תנועה של הרגל על חלקיה השונים, בדיקות דומות של כלל השרשרת הקינטית ובכלל זה רגליים, עמוד השדרה המותני והאגן. נבדוק את חוסנם של שרירי הליבה ויכולת שיווי המשקל. נערוך בדיקות כירופרקטיות, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה בין היתר לשחזר את הכאב שלכם ולהצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. בין היתר נבדוק גם את נעלי הריצה שלכם.

בדיקות מתקדמות

במידה ואין די במידע שהופק עד לשלב הזה לצורך ביצוע האבחון נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

אבחנה מבדלת

בגלל היות הגוף האנושי שרשרת קינמטית העומסים הנגרמים בעת הריצה עלולים להזיק גם לרקמות מרוחקות יחסית מנקודת המגע עם הקרקע ולגרום להתפתחות כאבים לאחר ריצה. למעשה כלל הרקמות בגפיים התחתונות, בגב התחתון ובאגן עלולים להיפגע בגלל ריצה. כמובן שבגלל שרוב העומס מוטל על הגפה התחתונה מרב הפציעות מתרכזות בה. בין פציעות מריצה השכיחות בירך נמנה מתיחה או קרע בשרירי המיתר (כאבים בחלק האחורי של הרגל, מחמירים בריצה), תסמונת שביל הכסל והשוקה (כאב בצד החיצוני של הברך או בירך המוחמרים בריצה) קרע לברום, שבר מאמץ בירך ועוד.

בין הפציעות מריצה השכיחות בברכיים חשוב למנות ברך רצים (כאב לאחר ריצה, ירידה במדרגות וישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות) וכאב פטלו פמורלי. בין פציעות מריצה השכיחות בשוקיים ובכפות הרגליים נמנה דלקת בגיד אכילס (רגישות מקומית, כאבים בריצה), שבר מאמץ בשוק (כאבים בשוק הממוקמים על העצם עצמה) שין ספלינט (כאבים בחלק הפנימי של השוק, מחמירים בריצה) דורבן (כאבים בסוליית כף הרגל לרוב באזור העקב, מחמירים בהליכה או ריצה).

כאבים לאחר ריצה טיפול עצמי

בשלבים הראשונים של פציעת הריצה תוכלו לנסות ולטפל בה בעצמכם. הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לזכור הוא מנוחה. יש להפחית את העומסים מעל הרגליים באופן מידי. זכרו התנהלות נכונה כאשר הרגל מתחילה לכאוב היא חשובה מאין כמוה לצורך הריפוי. יחד עם זאת אין המלצתנו מתייחסת למנוחה במיטה. מנוחה במיטה אינה מומלצת כלל ועיקר שכן בסופו של דבר היא צפויה לעכב את ההחלמה. במקום זאת נסו להימנע מכאב. כל פעילות שאתם יכולים לבצע בלי כאב היא פעילות מבורכת התורמת ליכולת הריפוי שלכם.

כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול
כאבים לאחר ריצה אבחון וטיפול

ברוב המקרים ובכפוף לכך שלא התעכבתם בתגובתכם יתר על המידה, צעדים אלו עם או בלי חבישה ותמיכה, אמורים להביא עימם את ההקלה המיוחלת ואת ההגעה לשלב הבא. בשלב הזה אתם צריכים לשאול את עצמכם מה גרם לפציעה? האם זה ליקויים מבניים בכפות הרגליים (כפות רגליים שטוחות? כפות רגליים עם קשתות גבוהות מידי), אורך רגליים לא שווה? ליקויים מבניים בברכיים (ברכי O או ברכי X)? האם הנעליים לא מתאימות? האם אתם רצים על משטחי אימון בעייתיים? האם מדובר בעומסי אימון מוקצנים או חוסר בזמן התאוששות בין האימונים? האם הגורם הוא חוסר איזון שרירי או חולשה של שרירי הליבה? נסו לפתור את בעיית היסוד המונחת בבסיס פציעת הריצה שלכם. לאחר השיקום שובו לריצה באופן הדרגתי. שימו לב אי הקפדה על חזרה הדרגתית לעומסי ריצה יגרמו לשובם של כאבים לאחר ריצה.

כאבים לאחר ריצה טיפול כירופרקטי

פציעות ריצה שמוסיפות להחמיר או אינן מגיבות לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכירופרקטיקה יכולת מענה שמרני לפציעות ריצה ולהתפתחות כאבים לאחר ריצה וזאת ללא תרופות או כירורגיה. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל במגוון רחב של פציעות ריצה שנגרמים על רקע של לקות תפקודית או לקות התנהגותית. לאחר האבחון יטופל הפצוע במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם. במידת הצורך יותאמו לפצוע מדרסים. הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של חלקי הרגל השונים על מנת למנוע החלשות, ניוון שרירים ומגבלות תנועה. השימוש בתרופות אנטי דלקתיות ובכללן תרופות על בסיס סטרואידי או באופציה הכירורגית תשמרנה כאופציות אחרונות.

שיקום

במרפאתנו לא מסתפקים בכך שהחולה אינו חש יותר כאבים לאחר ריצה. אנו נשאף לשקם את הרגל ולאפשר לה לעמוד בעומסים הנוצרים בחיי היום יום וכן בפעילות גופנית. נוודא שהאיזון השרירי לרגליים הוחזר, נוודא שתחושת המיקום ושיווי המשקל שופרו, נוודא שתפקודי כלל המפרקים ברגליים שופרו. ננסה להתייחס ולשפר את תכניות האימון ואת טכניקות האימון שלכם.

כאבים לאחר ריצה מניעה

הקשיבו לגופכם ואל תתעלמו מכאב אפילו מכאב קל. שמרו על איזון בכול הנוגע לפעילות גופנית. התאמנו נכון והעלו את רמת הקושי באופן הדרגתי. פעילות גופנית נכונה תשמור על העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים שלכם. פעילות גופנית נכונה תסייע גם בשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות ופציעות. הימנעו במידת האפשר מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול מידי על הרגלים. במידה ואתם חייבים את סוג העומסים הללו הקפידו לבנות את היכולת של הגוף להתמודד עימם.

אכלו נכון ומאוזן. הימנעו מעישון וריבוי שומנים מן החי בדם. אכילה לקוי, עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למחלות ושיבושים שעלולים להוביל בין היתר גם לפציעות ריצה. נעלו נעליים טובות ויציבות וזאת כדי למנוע נפילות ולאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית. החליפו נעליים לעיתים קרובות על מנת לשמר את יכולתן לבלום זעזועים. במידת הצורך היעזרו במדרסים. שמרו על משקל גוף מותאם לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לעומסי יתר, לפציעות ריצה וכמובן כאבים לאחר ריצה. במידה ואתם סובלים ממחלה כרונית כלשהי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה או מחלות פרקים הקפידו לטפל בה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן