ארקוקסיה או אטופן מה עדיף
ארקוקסיה או אטופן עדיף בלי

ארקוקסיה או אטופן מה עדיף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארקוקסיה או אטופן מה עדיף? עדיף בלי!. לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

הכאבים בגב מציקים, יש לכם עבודה ללכת אליה, ילדים לגדל וחיים לחיות. אתם רוצים הקלה מהכאב ורוצים אותה עכשיו. לא מעניין אתכם במצב הזה אם התרופות המוצעות בטוחות, או האם יש להן תופעות לוואי? אם הרופאים רושמים אותן אז זה כנראה בסדר… ובכן זה לא תמיד בסדר ועדיף תחילה לטפל בכאבים שלכם באופן שמרני כמו למשל באמצעות כירופרקט ורק כאשר אין בררה לפנות לערוץ הזה. אז עם אתם שואלים אותי כאשר כואב הגב ארקוקסיה או אטופן מה עדיף? התשובה שלי היא עדיף בלי ורק במצבים שטיפול שמרני לא צולח יש לשקול טיפול תרופתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארקוקסיה או אטופן מה עדיף – רקע

נתינת מרשמים לתרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים כמו פרדניזון וקורטיזון או תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים כמו ארקוקסיה או אטופן נחשבת לעניין שבשגרה עבור רופאים. נכון להיום גם החולים עצמם לוחצים לקבל את התרופה וכול ניסיון של הרופא להציע להמתין עם זה מספר ימים נופל על אוזניים ערלות. החולים מתעקשים לקבל תרופות והרופאים רושמים. תרופות נוגדות דלקת מכך סוג שהוא יכולות אמנם, להפחית דלקת וכאב.

רופאים רושמים אותן לצורך טיפול בדלקות פרקים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, נקיעות קרסול, מתיחה או קרע של שריר, קרע רצועות ורקמות אחרות, כאבי מחזור חודשי, כאבי ראש, דלקת בסחוס הצלע ובמגוון רחב אחר של פציעות ותסמונות כאב. לרוב האנשים התרופות הללו אכן יעזרו. חלק אחר יסבול מתופעות לוואי כגון דימומים ובעיות לב וכלי דם שעלולות להיות קשות ואפילו מסכנות חיים. ישנם חוקרים שטוענים שצריכת תרופות נגד דלקת עלולות לפגוע גם באיכות הריפוי של הרקמה.

תרופות נוגדות דלקת מה זה?

מלבד ארקוקסיה או אטופן ישנם עשרות סוגים נוספים של תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (non-steroidal anti-inflammatory drugs). מבין התרופות היותר מוכרות אנו מוצאים: סלקוקס (Celcox), אספירין (aspirin), איבופרופן (Ibuprofen), דיקלופנק (Diclofenac), ברקסין (Piroxicam), נפרוקסן (Naproxen), אטופן (Etopan), וולטרן (Voltaren), ארקוקסיה (Arcoxia) ועוד. לכול אחת מהתרופות הללו ישנם גם שמות מסחריים שונים.

לצורך השימוש בתרופות הללו ולאור תופעות הלוואי הקשות האפשריות הכרוכות בצריכתן הן ניתנות רק במרשם רופא. חלק מהתרופות הנ”ל ניתן לכל דורש וללא מרשם. כך למשל אספירין ואיבופרופן ניתנים לרכישה ישירה בבתי מרקחת. אספירין בכמות קטנה משמש גם למניעת היווצרות קרישי דם ובעיות לב וכלי דם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך והסיכויים לתופעות לוואי עקב כך גבוהות יותר.

ארקוקסיה או אטופן – מנגנון פעולה

כאשר רקמה כגון גיד או רצועה נפצעת התאים שנפגעו מפרישים חומרים הקרויים מתווכי דלקת (היסטמין, פרוסטגלנדינים ועוד). חומרים אלו מתחילים רצף של תגובות ופעולות הקרויות – תגובה דלקתית. ראשית גורמים הכימיקלים לגירוי של כאב מקומי ולהרחבת כלי הדם באזור הפגיעה. הרחבה זו מאפשרת הגברה משמעותית של זרימת דם לרקמה הפצועה. זרם הדם כולל תאי דם של המערכת החיסונית שמתחילים בתהליך התיקון ופינוי חומרי הפסולת הדלקתיים.

דלקת משמעותה אם כן, כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. כאן המקום לציין שדלקת היא שלב חיוני בריפוי, ולמעשה ללא דלקת אין ריפוי!! השימוש בתרופות אנטי דלקתיות כגון ארקוקסיה או אטופן מנטרל את השחרור של החומרים מתווכי הדלקת ועל כן נמנעת או מוגבלת ההרחבה של כלי הדם ולמעשה משתבשת התגובה הדלקתית כולה ופעולת התיקון והריפוי העצמי של הגוף נפגעת. התוצאה ירידה ביכולת התאים של המערכת החיסונית לנקות את חומרי הפסולת הדלקתיים, והבנייה של הרקמה הפצועה אינה אופטימלית בלשון זהירה.

ארקוקסיה או אטופן – תופעות הלוואי

התרופות הללו כדוגמת ארקוקסיה או אטופן ממשיכות להינתן למרות שמספר רב של סיבוכים תועדו בגין השימוש בתרופות אלו. פגיעה ברקמת הפנימית של הקיבה עם אפשרות לכיבים ודימומים במערכת העיכול, סיבוכים קרדיולוגיים ולכלי הדם, סיבוכים לכליות ולכבד ועוד ועוד. מחקר השוואתי ענק שבדק את השפעות התרופות האנטי דלקתיות קבע שכול התרופות נוגדי הדלקת שאינן על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב (הירחון האירופי ללב, יולי 2006).

ארקוקסיה או אטופן עדיף בלי
ארקוקסיה או אטופן עדיף בלי

ממצאי המחקר שנערך בפינלנד והתבססו על חקירתם של מעל 170.000 בני אדם לא הותירו סימני שאלה רבים. לא משנה איזה תרופה אנטי דלקתית אתם צורכים ארקוקסיה או אטופן או כל תרופה נוגדת דלקת אחרת, לא משנה מאיזה דור התרופה והאם היא חדישה או ישנה, השימוש בתרופות הללו מעלות ב 40% את הסיכון שלכם ללקות בהתקפי לב. לאור ממצאים האלו המליצו החוקרים לשקול היטב את הצריכה של התרופות האנטי דלקתיות שלא הבסיס סטרואידי שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים.

על פי אחת ההערכות מבריטניה תרופות אלו גורמות מדי שנה למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד, NSAID’s (Pain 2000; 85 (1-2) :169-82). בארצות הברית גורמות תרופות אלו לכרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה ולאשפוזים של כ 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים, NSAID’s (J Moscul-Skeletal Med 1991;8:21-8).

מחקרים על תרופות נוגדות דלקת

ואולם ישנם תופעות נוספות שנוטים להתעלם מהן שמשמיטות את ההיגיון של עצם נתינת תרופות נוגדות דלקת כמו ארקוקסיה או אטופן  לאנשים שסובלים מכאב. קיימים מחקרים המעידים שהשימוש בתרופות אלו מקשות על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו. ישנם אף מחקרים המראים שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות עלול אפילו להחמיר את המצב הרפואי שבגינו קיבלנו את הטיפול! השאלות שנשאלות: אם זה כך למה רופאים ממשיכים לרשום עבורנו את התרופות הללו?… האם יתכן והשימוש בתרופות הללו הוא ההסבר לכך שרבים בקרבנו חיים עם כאבים כרוניים?

נכון, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניזון וקורטיזון ותרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו ארקוקסיה או אטופן או וולטרן יכולות להסב לנו הקלה בכאב. אלא שהן גם משבשות את תהליך ההחלמה הטבעי של הרקמות הפגועות. ההשפעות השליליות ארוכות הטווח של התרופות הללו משמעותיות הרבה יותר מההשפעות המקלות הזמניות המאפיינות אותן.

תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי כמו ארקוקסיה או אטופן משבשות גם את הייצור של פרוטאוגליקן (Proteoglycan) מרכיב במבנה הסחוסים הגידים והרצועות. פרוטאוגליקן חשוב לגמישות ויכולת עמידה בלחצים של הרקמות הללו ולפגיעה בייצור שלהן עלולה להיות משמעות רבת השפעה ביכולת הגוף לרפא את הרקמה ולגבי איכות הריפוי.

מחקרים נוספים

מחקרים שנעשו לגבי השימוש בתרופות אנטי דלקתיות כדוגמת ארקוקסיה או אטופן מגלה החמרה ארוכת טווח בדלקות הפרקים. הוסקיסון וקולגות בדקו את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התקדמות דלקת פרקים ניוונית של הברכיים. קבוצה של חולים הסובלים מהמחלה חולקו לשניים. חלק אחד קיבל תרופות אנטי דלקתיות והקבוצה השנייה קיבלה תרופות דמה (פלסבו). התוצאות היו חד משמעיות. הדלקת הניוונית בברכיים של רוב הקבוצה שצרכה תרופות אנטי דלקתיות החמירה לעומת מיעוט בלבד בקבוצה השנייה.

מחקר אחר בדק קבוצה גדולה של סובלים ממחלת ניוון פרקים בפרק הירך. המחקר בדק את יעילותו של תרופה אנטי דלקתית אחרת. התוצאות שוב הראו באופן חד משמעי-החמרה בדלקת הפרקים בקרב הקבוצה שקבלה טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות לעומת הקבוצה שצרכה תרופות דמה.

מניעת נזקים מתרופות נוגדות דלקת

אם החלטתם להשתמש בתרופות על מנת להפחית כאב העדיפו להתחיל עם אקמול (Paracetamol). לאקמול פחות סיכוי לגרום לתופעות לוואי. למרות שאקמול אינו נוגד דלקת הוא עשוי להפחית את הכאבים ולהקל עליכם במידה מספקת. אם בכול זאת אתם צורכים תרופות אנטי דלקתיות כמו ארקוקסיה או אטופן עליכם לזכור שהן לא ממש משנות את מהלך התפתחותן של בעיות רפואיות כואבות כגון דלקות פרקים. התרופות נוגדי הדלקת רק מפחיתות כאב ומשפרות את הנוקשות. נצלו את הימים היותר טובים שבהם יש מעט כאב או אין כאב בכלל על מנת להימנע מלקחת את התרופות הללו.

סיכום על תרופות נוגדות דלקת

אין בכוונת מאמר זה לפסול באופן גורף את השימוש בתרופות נגד דלקת כמו ארקוקסיה או אטופן. תכליתו של המאמר הוא להאיר את עיני הרופאים והחולים לכך שאין ארוחות חינם וכול שימוש בתרופה כרוך בתשלום כלשהו. על כן יש לעשות שימוש מושכל בצריכת תרופות ולזכור שברוב המקרים לגופנו יש את היכולת הנפלאה להתמודד עם חוליים שונים כולל עם הדלקות. האם אנחנו באמת צריכים את התרופה הזאת?

הרופא של העתיד לא יתבסס על מתן תרופות
אלא יטפח במטופליו אכפתיות למשמעות הקיום,
לתזונת האדם ולמכלול הגורמים המעודדים
בריאות ומונעים חולי.
(תומס אדיסון)

ארקוקסיה או אטופן: מקורות

1) Huskisson EC, Berry H, Gishen P, Jubb RW, Whitehead J, on behalf of the LINK Study Group. Effects of anti-inflammatory drugs on the progression of osteoarthritis of the knee. J Rheumatol. 1995;22:1941-1946.
2) Reijman M, Bierma-Zeinstra SM, Pols HA, Koes BW, Stricker BH, Hazes JM. Is there an associationbetween the use of different types of nonsteroidal anti-inflammatory drugs and radiologic progression of osteoarthritis? The Rotterdam Study. Arthritis Rheum. 2005;52:3137-3142.
3) Almekinders LC: Anti-inflammatory treatment of muscular injuries in sport. An update of recent studies. Sports Med 28: 383–388, 1999
4) Almekinders LC, Gilbert JA: Healing of experimental muscle strains and the effects of nonsteroidal anti-inflammatory medication. Am J Sports Med 14:303–308, 1986
5) Natural Antiinflammatory Agents for Pain Relief in Athletes Joseph C. Maroon, M.D.; Jeffrey W. Bost, P.A.-C.; Meghan K. Borden; Keith M. Lorenz; Nathan A. Ross Neurosurg Focus. 2006;21(4) ©2006 American Association of Neurological Surgeons Posted
6) Di Padova, C., S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of Clinical Studies, Am. J. Med. 1987, 83, Supplement 5A, pp. 60-5.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

  עדיף להיות שמן מאשר לא פעיל! אין חולק על כך שלהיות שמן משמעותו להיות חשוף למגוון אדיר של מחלות קטלניות כגון מחלות לב, מחלות כלי דם, סוכרת וסרטן ומחלות ניווניות…

 • ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף

  ספורט מתון או אינטנסיבי? מה עדיף? מחקרים רבים העוסקים באופן שבו רצוי לבצע פעילות גופנית מגיעים למסקנות סותרות. חלקם ממליץ על פעילות מתונה כמו למשל הליכה איטית וחלקם טוען שפעילות…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…