ארקוקסיה או אטופן מה עדיף

ארקוקסיה או אטופן עדיף בלי

ארקוקסיה או אטופן מה עדיף? עדיף בלי!. לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים. בין יתר תופעות הלוואי של תרופות אלה נמנה שיבוש הריפוי של הרקמה הפצועה ואף מוות.

הכאבים בגב מציקים, יש לכם עבודה ללכת אליה, ילדים לגדל וחיים לחיות. אתם רוצים הקלה מהכאב ורוצים אותה עכשיו. לא מעניין אתכם במצב הזה האם התרופות המוצעות בטוחות, או האם יש להן תופעות לוואי? אם הרופאים רושמים אותן אז זה כנראה בסדר… ובכן זה לא תמיד בסדר ועדיף תחילה לטפל בכאבים שלכם באופן שמרני. טיפול יעיל בכאבים הללו ניתן לקבל באמצעות כירופרקט. רק כאשר אין ברירה כדאי לפנות לערוץ התרופתי כירורגי. אז אם אתם שואלים אותי כאשר כואב הגב ארקוקסיה או אטופן מה עדיף? התשובה שלי היא עדיף בלי ורק במצבים שטיפול שמרני לא צולח יש לשקול טיפול תרופתי.

ארקוקסיה או אטופן מה עדיף – רקע

רופאים מרבים להעניק מרשמים לתרופות נוגדות דלקת. מדובר בתרופות על בסיס סטרואידים כמו פרדניזון וקורטיזון או תרופות שאינן על בסיס סטרואידים כמו ארקוקסיה או אטופן. רופאים רושמים אותן לצורך טיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות ובכלל זה:

 • דלקות פרקים
 • כאבי גב תחתון
 • כאב צוואר
 • כאבי ברכיים
 • כאב בכתפיים
 • נקיעות קרסול
 • מתיחה או קרע של שריר
 • קרע רצועות ורקמות אחרות
 • כאבי מחזור חודשי
 • כאבי ראש
 • דלקת בסחוס הצלע
 • ובמגוון רחב אחר של פציעות ותסמונות כאב

נכון להיום גם החולים עצמם לוחצים לקבל את התרופה. כול ניסיון של הרופא להציע להמתין מספר ימים עם הטיפול התרופתי נופל על אוזניים ערלות. החולים מתעקשים לקבל תרופות והרופאים רושמים. התרופות הללו אכן יפחיתו דלקת וכאב אצל רוב בני האדם. עם זאת חלקם יסבול מתופעות לוואי שעלולות להיות קשות ואפילו מסכנות חיים ובכלל זה:

 • דימומים במעי
 • בעיות לב וכלי דם
 • ישנם חוקרים שטוענים שצריכת תרופות נגד דלקת עלולות לפגוע גם באיכות הריפוי של הרקמה

תרופות נוגדות דלקת מה זה?

מלבד ארקוקסיה או אטופן ישנם עשרות סוגים נוספים של תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (non-steroidal anti-inflammatory drugs). מבין התרופות היותר מוכרות אנו מוצאים:

 • סלקוקס (Celcox)
 • אספירין (aspirin)
 • איבופרופן (Ibuprofen)
 • דיקלופנק (Diclofenac)
 • ברקסין (Piroxicam)
 • נפרוקסן (Naproxen)
 • אטופן (Etopan)
 • וולטרן (Voltaren)
 • ארקוקסיה (Arcoxia) ועוד

לכול אחת מהתרופות הללו ישנם גם שמות מסחריים שונים. לצורך השימוש בתרופות הללו ולאור תופעות הלוואי האפשריות הכרוכות בצריכתן הן ניתנות רק במרשם רופא. חלק מהתרופות הנ"ל ניתן לכל דורש וללא מרשם. כך למשל אספירין ואיבופרופן ניתנים לרכישה ישירה בבתי מרקחת. אספירין בכמות קטנה משמש גם למניעת היווצרות קרישי דם ובעיות לב וכלי דם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך והסיכויים לתופעות לוואי עקב כך גבוהות יותר.

ארקוקסיה או אטופן – מנגנון פעולה

כאשר רקמה כגון גיד או רצועה נפצעת התאים שנפגעו מפרישים חומרים הקרויים מתווכי דלקת (היסטמין, פרוסטגלנדינים ועוד). חומרים אלו מתחילים רצף של תגובות ופעולות הקרויות – תגובה דלקתית. ראשית גורמים הכימיקלים לגירוי של כאב מקומי ולהרחבת כלי הדם באזור הפגיעה. הרחבה זו מאפשרת הגברה משמעותית של זרימת דם לרקמה הפצועה. זרם הדם כולל תאי דם של המערכת החיסונית שמתחילים בתהליך התיקון ופינוי חומרי הפסולת הדלקתיים.

דלקת משמעותה אם כן, כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. כאן המקום לציין שדלקת היא שלב חיוני בריפוי, ולמעשה ללא דלקת אין ריפוי!! השימוש בתרופות אנטי דלקתיות כגון ארקוקסיה או אטופן מנטרל את השחרור של החומרים מתווכי הדלקת ועל כן נמנעת או מוגבלת ההרחבה של כלי הדם ולמעשה משתבשת התגובה הדלקתית כולה ופעולת התיקון והריפוי העצמי של הגוף נפגעת. התוצאה ירידה ביכולת התאים של המערכת החיסונית לנקות את חומרי הפסולת הדלקתיים, והבנייה של הרקמה הפצועה אינה אופטימלית בלשון זהירה.

ארקוקסיה או אטופן – תופעות הלוואי

תרופות כדוגמת ארקוקסיה או אטופן ממשיכות להינתן למרות מספר הסיבוכים שתועדו בגין צריכתן. בין תופעות הלוואי הללו נמנה:

 • פגיעה ברקמת הפנימית של הקיבה עם אפשרות לכיבים ודימומים במערכת העיכול
 • סיבוכים קרדיולוגיים ולכלי הדם. מחקר השוואתי ענק שבדק את השפעות התרופות האנטי דלקתיות קבע שכול התרופות נוגדי הדלקת שאינן על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב (הירחון האירופי ללב, יולי 2006).
 • סיבוכים לכליות ולכבד ועוד ועוד

 

על פי מחקר פינלנדי

ממצאי המחקר שנערך בפינלנד התבססו על חקירתם של מעל 170.000 בני אדם. על פי המחקר השימוש בתרופות הללו מעלות ב 40% את הסיכון שלכם ללקות בהתקפי לב. לטענת המחקר נתונים אלו נכונים בכל מקרה וללא קשר:

 • לתרופה האנטי דלקתית שאתם צורכים ארקוקסיה או אטופן או כל תרופה נוגדת דלקת אחרת
 • לדור של התרופה שאתם צורכים והאם היא חדישה או ישנה

לאור ממצאים האלו המליצו החוקרים לשקול היטב את הצריכה של התרופות האנטי דלקתיות שלא הבסיס סטרואידי שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים.

על פי מחקר בריטי ואמריקאי

על פי אחת ההערכות מבריטניה תרופות אלו גורמות למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד. בארצות הברית גורמות תרופות אלו לאשפוזים של כ- 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים ולרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה, Fries JF. NSAID gastropathy: epidemiology. J Musculoskeletal
Med 1991;8:21-8.

מחקרים על תרופות נוגדות דלקת

ואולם ישנם תופעות נוספות שנוטים להתעלם מהם שמשמיטים את ההיגיון של עצם נתינת תרופות נוגדות דלקת. קיימים מחקרים המעידים שהשימוש בתרופות אלו מקשות על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו. ישנם אף מחקרים המראים שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות עלול אפילו להחמיר את המצב הרפואי שבגינו קיבלנו את הטיפול. השאלות שנשאלות:

 • למה רופאים ממשיכים לרשום עבורנו את התרופות הללו?
 • האם יתכן והשימוש בתרופות הללו הוא ההסבר לכך שרבים בקרבנו חיים עם כאבים כרוניים?

הפחתת כאב מחד ותופעות לוואי שליליות מאידך

ארקוקסיה או אטופן מה עדיף
ארקוקסיה או אטופן מה עדיף

נכון, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניזון וקורטיזון ותרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו ארקוקסיה או אטופן או וולטרן אכן מפחיתות כאב. אך תרופות אלה גם משבשות את תהליך ההחלמה הטבעי של הרקמות הפגועות. ההשפעות השליליות ארוכות הטווח של התרופות הללו משמעותיות הרבה יותר מההשפעות המקלות הזמניות המאפיינות אותן.

תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי כמו ארקוקסיה או אטופן משבשות גם את הייצור של פרוטאוגליקן (Proteoglycan) מרכיב במבנה הסחוסים הגידים והרצועות. פרוטאוגליקן חשוב לגמישות ויכולת עמידה בלחצים של הרקמות הללו ולפגיעה בייצור שלהן עלולה להיות משמעות רבת השפעה ביכולת הגוף לרפא את הרקמה ולגבי איכות הריפוי.

מחקרים נוספים

מחקרים שנעשו לגבי השימוש בתרופות אנטי דלקתיות כדוגמת ארקוקסיה או אטופן מגלה החמרה ארוכת טווח בדלקות הפרקים. הוסקיסון וקולגות בדקו את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התקדמות דלקת פרקים ניוונית של הברכיים. קבוצה של חולים הסובלים מהמחלה חולקו לשניים. חלק אחד קיבל תרופות אנטי דלקתיות והקבוצה השנייה קיבלה תרופות דמה (פלסבו). התוצאות היו חד משמעיות. הדלקת הניוונית בברכיים של רוב הקבוצה שצרכה תרופות אנטי דלקתיות החמירה לעומת מיעוט בלבד בקבוצה השנייה.

מחקר אחר בדק קבוצה גדולה של סובלים ממחלת ניוון פרקים בפרק הירך. המחקר בדק את יעילותו של תרופה אנטי דלקתית אחרת. התוצאות שוב הראו באופן חד משמעי-החמרה בדלקת הפרקים בקרב הקבוצה שקבלה טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות לעומת הקבוצה שצרכה תרופות דמה.

מניעת נזקים מתרופות נוגדות דלקת

אם החלטתם להשתמש בתרופות על מנת להפחית כאב העדיפו להתחיל עם אקמול (Paracetamol). לאקמול פחות סיכוי לגרום לתופעות לוואי. למרות שאקמול אינו נוגד דלקת הוא עשוי להפחית את הכאבים ולהקל עליכם במידה מספקת. אם בכול זאת אתם צורכים תרופות אנטי דלקתיות כמו ארקוקסיה או אטופן עליכם לזכור שהן לא ממש משנות את מהלך התפתחותן של בעיות רפואיות כואבות כגון דלקות פרקים. התרופות נוגדי הדלקת רק מפחיתות כאב ומשפרות את הנוקשות. נצלו את הימים היותר טובים שבהם יש מעט כאב או אין כאב בכלל על מנת להימנע מלקחת את התרופות הללו.

סיכום על תרופות נוגדות דלקת

אין בכוונת מאמר זה לפסול באופן גורף את השימוש בתרופות נגד דלקת כמו ארקוקסיה או אטופן. תכליתו של המאמר הוא להאיר את עיני הרופאים והחולים לכך שאין ארוחות חינם וכול שימוש בתרופה כרוך בתשלום כלשהו. על כן יש לעשות שימוש מושכל בצריכת תרופות ולזכור שברוב המקרים לגופנו יש את היכולת הנפלאה להתמודד עם חוליים שונים כולל עם הדלקות. האם אנחנו באמת צריכים את התרופה הזאת?

הרופא של העתיד לא יתבסס על מתן תרופות
אלא יטפח במטופליו אכפתיות למשמעות הקיום,
לתזונת האדם ולמכלול הגורמים המעודדים
בריאות ומונעים חולי.
(תומס אדיסון)

ארקוקסיה או אטופן: מקורות

1) Huskisson EC, Berry H, Gishen P, Jubb RW, Whitehead J, on behalf of the LINK Study Group. Effects of anti-inflammatory drugs on the progression of osteoarthritis of the knee. J Rheumatol. 1995;22:1941-1946.
2) Reijman M, Bierma-Zeinstra SM, Pols HA, Koes BW, Stricker BH, Hazes JM. Is there an association between the use of different types of nonsteroidal anti-inflammatory drugs and the radiologic progression of osteoarthritis? The Rotterdam Study. Arthritis Rheum. 2005;52:3137-3142.
3) Almekinders LC: Anti-inflammatory treatment of muscular injuries in sport. An update of recent studies. Sports Med 28: 383–388, 1999
4) Almekinders LC, Gilbert JA: Healing of experimental muscle strains and the effects of nonsteroidal anti-inflammatory medication. Am J Sports Med 14:303–308, 1986
5) Natural Antiinflammatory Agents for Pain Relief in Athletes Joseph C. Maroon, M.D.; Jeffrey W. Bost, P.A.-C.; Meghan K. Borden; Keith M. Lorenz; Nathan A. Ross Neurosurg Focus. 2006;21(4) ©2006 American Association of Neurological Surgeons Posted
6) Di Padova, C., S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of Clinical Studies, Am. J. Med. 1987, 83, Supplement 5A, pp. 60-5.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בדיקות רפואיות מיותרות ובזבזניות

בדיקות רפואיות מיותרות ויקרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

חריקת שיניים מה זה עלול לגרום

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

עמדת מחשב ארגונומית

עמדת מחשב ארגונומית לגב בריא

עמדת מחשב ארגונומית חשובה לבריאות! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.