כאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה

כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה. כאבים במערכת שריר ושלד ובעיקר כאבי מפרקים (arthralgia) מהווים את סוג הכאב השכיח ביותר לאדם וגורם מרכזי לנכות. כאבי מפרקים היא מגפה שהולכת ומתרחבת ופוגעת בעשרות מיליוני בני אדם נשים גברים וילדים ברחבי העולם. שכיחות כאבי פרקים גבוהה יותר בקרב נשים לעומת גברים. בחלק מהמקרים החולים מדווחים על כאבים חמורים בחלק אחר החולים מדווחים על כאבים כרוניים. כאבי פרקים יכולים להיגרם בגלל פציעות כרוניות המתפתחות בהדרגה או בגלל פציעות חדות אך, ברוב המקרים הגורם לכאבים הללו במפרקים היא דלקת פרקים מסוגים שונים.

מעל 50 מיליון מבוגרים אמריקאים  מכלל האוכלוסייה סובלים מדלקות פרקים. בשנת 2002 מספר האמריקאים שהתלוננו על כאבים חמורים במפרקים עמד רק על 10.5 מיליון בני אדם. בשנת 2014 דיווחו כבר 14.6 מיליוני אמריקאים כאבי פרקים חמורים. על פניו מדובר בקפיצה גדולה ומטרידה. כאבי פרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של החולים ולפעמים מונעים מהם לעבוד. המרכז האמריקאי למניעת מחלות מוטרד מהמגמה וממליץ על דרכי התנהלות עם הכאבים הללו. האם כאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה – רקע

נקודת המפגש בין שתי עצמות או יותר לצורך תנועה קרויה מפרק. המפרקים בגוף מאפשרים לנו לנוע אך חשופים לעומסים, שחיקה ומחלות ועקב כך להתפתחות כאבי פרקים. מיליוני אמריקאים פוצעים כול שנה באופן הדרגתי או באופן חד את המפרקים שלהם. ברוב המקרים הפציעות הללו אינן גורמות נזק משמעותי והסימנים והתסמינים צפויים לחלוף תוך ימים ספורים. בחלק מהמקרים הנזקים במפרקים משמעותיים יותר ומותירים את המפרק עם כאבים כרוניים. בכול הנוגע לדלקות פרקים מתברר ש- 52.5 מיליוני אמריקאים שהם 22.7% מהאוכלוסייה דיווחו על כאבי פרקים בגלל דלקת פרקים. על פי הערכות עד שנת 2030 מספר הסובלים מכאבים במפרקים בגלל דלקת פרקים נאמד ב-67 מיליוני אמריקאים. כ- 30% מהבוגרים מדווחים על כאבים באחד או יותר מהמפרקים בשלושים ימים אחרונים.

הגורמים להתפתחות כאבי פרקים כוללים בעיקר עומסי יתר קשים וחוזרניים. כאבים במפרקים עלולים להיות גם תוצאה של נזק חבלה באחד או יותר מהרקמות במפרקים. עם זאת הגורם העיקרי לכאבים במפרקים הן דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית. הדמיון בין הסימנים והתסמינים של ההפרעות הבריאותיות השונות שעלולות לגרום גם להתפתחות כאבי פרקים עלול להקשות על מלאכת האבחון. אבחון לקוי משמעותו עלולה להיות טיפול לא מתאים ואפשרות להתפתחות נזקים בלתי הפיכים במפרק. הטיפול בכאבי מפרקים תלוי בגורם להם. ברוב המקרים הטיפול הכירופרקטי הוא כול שתצטרכו כדי לטפל בכאבים הללו במפרקים. בחלק מהמקרים כמו למשל במצב של דלקות פרקים אטואימוניות הטיפול המוביל יהיה תרופתי והטיפול הכירופרקטי ישמש יותר לעזרה ושיקום.

אז מה הם הגורמים האפשריים לכאבים במפרקים?

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית היא הגורם השכיח ביותר לכאבי מפרקים ונכות בקרב מבוגרים. המחלה מתקדמת לאט ופוגעת בין היתר בסחוסים של מפרקים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה כולל שורש כף היד, כפות ידיים, מפרקי ירך, ברכיים וכפות רגליים. סימנים ותסמינים עלולים לכלול כאבים במפרקים המעורבים, נוקשות, נפיחות, מפרק חם למגע, מגבלות תנועה, מגבלות תנועה ועוד. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. חלק מגורמי הסיכון הללו כמו למשל הגיל והגנטיקה שלנו לא נתונים לשליטתנו. גורמי סיכון שיש ביכולתנו לצמצם את השפעתם כוללים הימנעות מעומס יתר על המפרקים, הימנעות מפציעות מפרקים, שמירה על ביומכניקה תקינה של המפרקים, שמירה על משקל גוף תקין ועוד.

גאוט

גאוט הנגרמת בשל שקיעה של גבישי חומצה אורית במפרק עלולה לגרום להתפתחות כאבים חריפים במפרקים. גאוט או שיגדון באה לידי ביטוי בהתקפים חדים של דלקת וכאב במפרקים. סימנים ותסמינים כוללים כאב עז לרוב במפרק בסיס הבוהן אך יכול להיות גם במפרק או מפרקים אחרים וכן המפרק המעורב נעשה אדמומי ונפוח. הדלקת נגרמת בעקבות שקיעה של גבישי חומצה אורית במפרק. גאוט פוגעת יותר בגברים מאשר בנשים.

דלקת זיהומית במפרקים

דלקת פרקים זיהומית (septic arthritis) יכולה להתפתח באחד המפרקים ולהוביל בין היתר להתפתחות כאבים במפרקים. זיהום נגיפי חידקי או פטריתי עלול להיות הגורם להתפתחות דלקת פרקים זיהומית. ברוב המקרים הזיהום החיידקי נגרם בשל סטפילוקוק זהוב (Staphylococcus aureus). ברוב המקרים הדלקת הזיהומית מתתפח בברך או במפרק הירך. סימנים ותסמינים כוללים כאבים קשים, חום, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד.

חבלות טראומטיות

כאבים במפרקים יכולים להתפתח גם בגלל נזקים טראומטיים. נזקים טראומטיים שעלולים לגרום לכאבים במפרקים כוללים פגיעה בסחוסים, מתיחה או קרעים של גידים, רצועות שרירים, קרע מיניסקוס, דלקת בבורסה, שברים, פריקות של מפרקים ועוד. דוגמאות לתסמונות כאב במפרקים הנגרמים בשל נזקים טראומטיים נמנה קרע מיניסקוס, פריקת כתף, קרע רצועות בברך, נקע בקרסול, קרע גיד אכילס, קרע גידים בכתף, בורסיטיס בירך ועוד.

דלקות פרקים אוטואימוניות

כאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה
כאבי פרקים זו מגפה שהולכת וגדלה

דלקות אוטאימוניות ובכלל זה דלקת מפרקים שגרונית, דלקת פרקים פסוריאטית, אנקילוזיס ספונילוזיס, דלקת תגובתית ועוד עלולים להיות הגורם לכאבי מפרקים. מחלות אוטואימוניות נגרמות כאשר תאי מערכת החיסון תוקפים והורסים את רקמות הגוף עצמו. סימנים ותסמינים של סוג זה של דלקות פרקים כוללים חום, עיוותים מבניים, נוקשות של המפרקים ועוד. כול אחת מהמחלות נוטה לתקוף מפרקים מעט שונים ובאופן שונה. כול אחת מהדלקות הללו פוגעות בנוסף למפרקים גם בחלקי גוף נוספים כגון עמוד השדרה, עור, לב, עיניים, כלי דם ועוד.

גידול סרטני

כאבים במפרקים עלולים להתפתח בגלל גידול סרטני באחר המפרקים. כאבי פרקים יכולים להתפתח כאשר הסרטן הממוקם ליד המפרק או בתוך המפרק, כאשר הסרטן התפשט לעצמות או במקרה של לוקימיה שגורמת למקבץ תאים סרטניים להתקבץ במפרק. סימנים ותסמינים אפשריים במצב הזה כוללים כאבים קלים או כאבים חמורים, כאב המופיע לפרקי זמן קצרים או כאבים מתמשכים, כאבים המחמירים בתנועה או במנוחה, מגבלות תנועה, נוקשות תנועתית לאחר מנוחה, רגישות במפרק, נפיחות במפרק, המפרק אדמומי וחם למגע, מגבלות תפקודיות ועוד.

נמק העצם

גם הפרעה באספקת הדם למפרק והתפתחות נמק העצם עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבי פרקים.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה יכולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים הנרחבים שלה גם כאבי פרקים.

המלצות הארגון:

בכול הנוגע לשימוש בתרופות ממליץ המרכז למניעת מחלות על שימוש בתרופות נוגדות דלקת וכאב המשתייכות לקבוצת התרופות שאינן על בסיס סטרואדי ולא על שימוש בתרופות אופיואידים (opioids) הנקשרות לקולטני האופיואיד (opioid receptors) בגוף. בכול הנוגע לפעילות גופנית ממליץ הארגון על ביצוע פעילות גופנית סדירה כגון רכיבה על אופניים, הליכה ושחייה. במקרים נדרשים ניתן להיעזר בסיוע נפשי.

Oct. 7, 2016 Morbidity and Mortality Weekly Report

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים