כאב צוואר עם או בלי השלכות כאב

כאב צוואר עם או בלי השלכות כאב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב צוואר עם או בלי השלכות כאב מהווים עניין שכיח למדי. כאבים בצוואר עם או בלי הקרנות כאב הם מכניים ברובם ונגרמים לרוב ממאמץ ועומס יתר על רקע ארגונומיה ויציבה לקויים. גורמים אפשריים נוספים לכאבים בצוואר עם או בלי הקרנות כאב כוללים מחלות ראומטיות, נזקי חבלות (תסמונת צליפת שוט) דלקות זיהומיות ועוד. כאבי צוואר יכולים להתמקד באזור מסוים בצוואר או להקרין כאב במורד הידיים או במעלה הראש.

לעיתים התלוו לכאבים אלו גם תסמינים נוירולוגיים כגון: נימול, חולשה וליקוי או אובדן החזר גידי. ישנה חשיבות גדולה לאבחן במהירות את מקור הכאב בצוואר על מנת שאפשר יהיה לטפל בזה באופן יעיל. כאן נענה לכם על השאלה: כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב צוואר עם או בלי השלכות כאב – גורמים אפשריים

כאבים בצוואר עם או בלי השלכות כאב בגלל נזקי צוואר וראש

עמוד השדרה על רקמותיו השונות נתון לעומסים חריגים. עומסים אלו גורמים לפציעות ובלאי. לעתים הפגיעה בצוואר מתרחשת בגלל חבלה או מחלה.

– כאבי נקיעה, מתיחה או קריעה של רקמות

כאבי צוואר יכולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים, גידים או רצועות באזור הצוואר. פציעה זו נפוצה ונגרמת מעומס יתר בגין יציבה לקויה או בעקבות תאונות דרכים. הסימפטומים האפשריים: כאבי צוואר, כאבי ראש, סחרחורות התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות ונרגע במנוחה.

– בלט או פריצת דיסק

הדיסק היא רקמה סחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה. בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי (Acute Cervical Disc Protrusion) עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק וללחץ על אחד העצבים היורדים מהצוואר אל היד. הסימפטומים האופייניים: כאבי צוואר, כאבים במורד היד, שינויים תחושתיים ביד, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות, שיעול ועיטוש.

– היצרות תעלת חוט השדרה הצווארית

תעלת חוט השדרה הצווארית מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. היצרות תעלת חוט השדרה הצווארית תיתכן כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית. היצרות זו עלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה וכתוצאה מכך למגוון סימפטומים שיכולים לכלול: כאבי צוואר, כאבים לאורך היד, שינויים תחושתיים ביד, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

– דלקות פרקים/שחיקת פרקי שטחה

כאבי צוואר יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר המחלה הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים זאת היא מחלה ניוונית הפוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר של התבגרותם ונזקיה מחמירים עם השנים. דלקת פרקים ניוונית גורמת בשלב הראשון לשחיקה ובלאי של הסחוסים העוטפים את המפרקים בגופנו כולל פרקי השטחה של עמוד השדרה ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ופוגעת בתפקודם. הסימפטומים האופייניים: כאבי צוואר, נוקשות, הכאב לרוב נרגע בפעילות. מחלות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease) ועוד.

– טורטיקוליס חריף

כאב צווארי חד המלווה במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר מוגדר כטורטיקוליס חריף (Acute torticollis). טורטיקוליס או בעברית פיתול צוואר בא לידי ביטוי במנח ראש מוטה הצידה, או בסיבוב של הראש והצוואר או כול שילוב אחר. הכאב החריף מאלץ את הסובל מהתופעה לעוות את הצוואר כדי לאתר את התנוחה שבה יש הכי פחות כאב. הפיתול הצווארי מתפתח לרוב באופן מהיר. שכיח לקום בבוקר עם טורטיקוליס שחולף לאחר מספר ימים. הגורם המדויק לטורטיקוליס אינו ידוע. לדעת מומחים הגורם לבעיה הוא נזק צווארי  הנובע מישיבה לקויה, תנוחת שינה לא נכונה, יציבה לקויה ועוד הגורמים להתפתחות דלקתית.

– נזקים טראומטיים

גם נזקים טראומטיים עלולים לגרום לכאבים בצוואר. בין היתר נמנה פריקה בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי (Occipitocervical Dislocation), פציעה של חוט השדרה הצווארי (Spinal Cord Trauma), שברים באחת החוליות, פריקת פרקי שטחה בעמוד השדרה (facet dislocation), שבר דחיסה (Compression Fracture) ועוד.

צליפת שוט

נזקי צליפת שוט (Whiplash) עלולים לכלול בין היתר מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון. בצליפת שוט מוטח למעשה הצוואר על רקמותיו השונות באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים החורגים מיכולותיו והתוצאה נזקים קשים. הגורם השכיח לצליפת שוט הוא תאונת דרכים אך גם פציעות ספורט, נפילות וחבלות אחרות עלולות לגרום להשפעה דומה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאבים בצוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאב ראש

כאבי ראש מסוימים מהווים גורם שכיח להתפתחות כאבי צוואר. בין יתר סוגי כאבי הראש שעלולים לגרום לכאבי צוואר נמנה את כאבי ראש מתחי (Tension Head Ache), כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache). למעשה בחלק ניכר מהמקרים כאבי צוואר הם אלו שמהווים את ההדק להתחלת כאב הראש.

כאבים בצוואר עם השלכות כאב בגלל נזק לעצבים פריפריים

העצבוב של הצוואר מגיע ממקלעת הצוואר (הצמה הברכיאלית) כול פגיעה בעצבים העוזבים את חוט השדרה עלולה לגרום לסימנים ותסמינים שונים (תלוי בעצב המעורב ומיקום הנזק) כולל כאבים בצוואר.

– פגיעה במקלעת הזרוע (צמת העצבים הברכיאלית)

כאבים בצוואר יכולים להתפתח בעקבות חבלה (צליפת שוט?) ופציעה של מקלעת הזרוע (Brachial Plexus Injury). מקלעת עצבים זאת שבוקעת מעמוד השדרה הצווארי מהווה את המקור לרובם המוחלט של סיבי העצבים שמעצבבים את הגפה העליונה.

– תסמונת מוצא בית החזה

כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד, שינוי גוון של העור. כול אלה ועוד עלולים להעיד על תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא כוללת אוסף של תסמינים המתפתחים בעקבות גירוי כרוני ולחץ המופעל על סיבי העצבים ועל כלי דם בעת עוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. העצבים וכלי הדם יכולים להינזק במיקומים אנטומיים שונים והתמונה הקלינית משתנה בהתאם.

כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב
כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב

כאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב בגלל מחלות

פיברומיאלגיה

כאבים בצוואר עלולים להיגרם גם בגלל תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). המאפיין את פיברומיאלגיה הוא רגישות גבוהה לנקודות כאב רבות המפוזרות בכול הגוף. לפיברומיאלגיה שמות נוספים כולל: פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, תסמונת העייפות הכרונית, ראומטיזם שרירי ועוד. המחלה שכיחה יותר בנשים ונוטה לפרוץ בטווחי הגילאים 30-60. תסמינים נוספים כוללים עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות.

דלקת קרום המוח

דלקת קרום המוח (Meningitis) היא מחלה דלקתית של קרומי המוח הרכים. דלקת קרום המוח יכולה להיגרם על ידי חיידק, נגיף או פטרייה. תסמינים אופייניים כוללים חום גבוה, בלבול וירידה במצב ההכרה, קשיון עורף וחוסר יכולת לכופף את הראש, כאב ראש, רגישות לאור, חולשה, בחילה והקאה ועוד.

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול לגרום בין היתר לכאבים בצוואר. אוטם שריר הלב או התקף לב מתפתח כאשר אחד מכלי הדם המובילים דם ללב נחסם, לרוב, על ידי קריש דם. אוטם שריר הלב שאינו מטופל במהירות יוביל לנזקים בלתי הפיכים לשריר של הלב. תסמיני אוטם שריר הלב כוללים כאב חד המופיע פתאום בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב  (לא תמיד) יקרין הכאב לזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. יתכן וגם חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. מזהים?

עוד סיבות לכאבי צוואר

כאבי צוואר יכולים להתפתח גם בגלל הגורמים הבאים: דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), גידולים סרטניים בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף אותך שמאז שהגעתי אליך בטעות לפני המון שנים, משהו כמו 15…

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר הנוכחי קובע: "עבודה עם מחשב גורמת לכאבי צוואר וראש". ממצאים…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים,…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק…