כאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב

כאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב מהווים עניין שכיח למדי. כאבים בהצוואר עם או בלי הקרנות כאב הם מכניים ברובם ונגרמים לרוב ממאמץ ועומס יתר על רקע ארגונומיה ויציבה לקויים. גורמים אפשריים נוספים לכאבים בצוואר עם או בלי הקרנות כאב כוללים מחלות ריאומטיות, נזקי חבלות (תסמונת צליפת שוט) דלקות זיהומיות ועוד. כאבי צוואר יכולים להתמקד באזור מסוים בצוואר או להקרין כאב במורד הידיים או במעלה הראש.

לעיתים התלוו לכאבים אלו גם תסמינים נוירולוגיים כגון: נימול, חולשה וליקוי או אובדן החזר גידי. ישנה חשיבות גדולה לאבחן במהירות את מקור הכאב בצוואר על מנת שאפשר יהיה לטפל בזה באופן יעיל. כאן נענה לכם על השאלה: כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב – גורמים אפשריים

כאבים בצוואר עם או בלי השלכות כאב בגלל נזקי צוואר וראש

עמוד השדרה על רקמותיו השונות נתון לעומסים חריגים.עומסים אלו גורמים לפציעות ובלאי. לעתים הפגיעה בצוואר מתרחשת בגלל חבלה או מחלה.

– כאבי נקיעה, מתיחה או קריעה של רקמות

כאבי צוואר יכולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים, גידים או רצועות באזור הצוואר. פציעה זו נפוצה ונגרמת מעומס יתר בגין יציבה לקויה או בעקבות תאונות דרכים. הסימפטומים האפשריים: כאבי צוואר, כאבי ראש, סחרחורות התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות ונרגע במנוחה.

– בלט או פריצת דיסק

הדיסק הינו רקמה סחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה. בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי (Acute Cervical Disc Protrusion) עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק וללחץ על אחד העצבים היורדים מהצוואר אל היד. הסימפטומים האופייניים: כאבי צוואר, כאבים במורד היד, שינויים תחושתיים ביד, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות, שיעול ועיטוש.

– היצרות תעלת חוט השדרה הצווארית

תעלת חוט השדרה הצווארית מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. היצרות תעלת חוט השדרה הצווארית תיתכן כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית. היצרות זו עלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה וכתוצאה מכך למגוון סימפטומים שיכולים לכלול: כאבי צוואר, כאבים לאורך היד, שינויים תחושתיים ביד, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

– דלקות פרקים/שחיקת פרקי שטחה

כאבי צוואר יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר המחלה הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלה ניוונית הפוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר של התבגרותם ונזקיה מחמירים עם השנים. דלקת פרקים ניוונית גורמת בשלב הראשון לשחיקה ובלאי של הסחוסים העוטפים את המפרקים בגופנו כולל פרקי השטחה של עמוד השדרה ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ופוגעת בתפקודם. הסימפטומים האופייניים: כאבי צוואר, נוקשות, הכאב לרוב נרגע בפעילות. מחלות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease) ועוד.

– טורטיקוליס חריף

כאב צווארי חד המלווה במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר מוגדר כטורטיקוליס חריף (Acute torticollis). טורטיקוליס או בעברית פיתול צוואר בא לידי ביטוי במנח ראש מוטה הצידה, או בסיבוב של הראש והצוואר או כול שילוב אחר. הכאב החריף מאלץ את הסובל מהתופעה לעוות את הצוואר כדי לאתר את התנוחה שבה יש הכי פחות כאב. הפיתול הצווארי מתפתח לרוב באופן מהיר. שכיח לקום בבוקר עם טורטיקוליס שחולף לאחר מספר ימים. הגורם המדויק לטורטיקוליס אינו ידוע. לדעת מומחים הגורם לבעיה הוא נזק צווארי  הנובע מישיבה לקויה, תנוחת שינה לא נכונה, יציבה לקויה ועוד הגורמים להתפתחות דלקתית.

– נזקים טראומטיים

גם נזקים טראומטיים עלולים לגרום לכאבים בצוואר. בין היתר נמנה פריקה בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי (Occipitocervical Dislocation), פציעה של חוט השדרה הצווארי (Spinal Cord Trauma), שברים באחת החוליות, פריקת פרקי שטחה בעמוד השדרה (facet dislocation), שבר דחיסה (Compression Fracture) ועוד.

צליפת שוט

נזקי צליפת שוט (Whiplash) עלולים לכלול בין היתר מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון. בצליפת שוט מוטח למעשה הצוואר על רקמותיו השונות באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים החורגים מיכולותיו והתוצאה נזקים קשים. הגורם השכיח לצליפת שוט הוא תאונת דרכים אך גם פציעות ספורט, נפילות וחבלות אחרות עלולות לגרום להשפעה דומה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאבים בצוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאב ראש

כאבי ראש מסוימים מהווים גורם שכיח להתפתחות כאבי צוואר. בין יתר סוגי כאבי הראש שעלולים לגרום לכאבי צוואר נמנה את כאבי ראש מתחי (Tension Head Ache), כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache). למעשה בחלק ניכר מהמקרים כאבי צוואר הם אלו שמהווים את ההדק להתחלת כאב הראש.

כאבים בצוואר עם לפעמים גם השלכות כאב בגלל נזק לעצבים פריפריים

העצבוב של הצוואר מגיע ממקלעת הצוואר (הצמה הברכיאלית) כול פגיעה בעצבים העוזבים את חוט השדרה עלולה לגרום לסימנים ותסמינים שונים (תלוי בעצב המעורב ומיקום הנזק) כולל כאבים בצוואר.

– פגיעה במקלעת הזרוע (צמת העצבים הברכיאלית)

כאבים בצוואר יכולים להתפתח בעקבות חבלה (צליפת שוט?) ופציעה של מקלעת הזרוע (Brachial Plexus Injury). מקלעת עצבים זאת שבוקעת מעמוד השדרה הצווארי מהווה את המקור לרובם המוחלט של סיבי העצבים שמעצבבים את הגפה העליונה.

– תסמונת מוצא בית החזה

כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד, שינוי גוון של העור. כול אלה ועוד עלולים להעיד על תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא כוללת אוסף של תסמינים המתפתחים בעקבות גירוי כרוני ולחץ המופעל על סיבי העצבים ועל כלי דם בעת עוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. העצבים וכלי הדם יכולים להינזק במיקומים אנטומיים שונים והתמונה הקלינית משתנה בהתאם.

כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב
כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב

כאב צוואר ולעתים גם השלכות כאב בגלל מחלות

פיברומיאלגיה

כאבים בצוואר עלולים להיגרם גם בגלל תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). המאפיין את פיברומיאלגיה הוא רגישות גבוהה לנקודות כאב רבות המפוזרות בכול הגוף. לפיברומיאלגיה שמות נוספים כולל: פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, תסמונת העייפות הכרונית, ראומטיזם שרירי ועוד. המחלה שכיחה יותר בנשים ונוטה לפרוץ בטווחי הגילאים 30-60. תסמינים נוספים כוללים עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות.

דלקת קרום המוח

דלקת קרום המוח (Meningitis) היא מחלה דלקתית של קרומי המוח הרכים. דלקת קרום המוח יכולה להיגרם על ידי חיידק, נגיף או פטרייה. תסמינים אופייניים כוללים חום גבוה, בלבול וירידה במצב ההכרה, קשיון עורף וחוסר יכולת לכופף את הראש, כאב ראש, רגישות לאור, חולשה, בחילה והקאה ועוד.

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול לגרום בין היתר לכאבים בצוואר. אוטם שריר הלב או התקף לב מתפתח כאשר אחד מכלי הדם המובילים דם ללב נחסם, לרוב, על ידי קריש דם. אוטם שריר הלב שאינו מטופל במהירות יוביל לנזקים בלתי הפיכים לשריר של הלב. תסמיני אוטם שריר הלב כוללים כאב חד המופיע פתאום בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב  (לא תמיד) יקרין הכאב לזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. יתכן וגם חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. מזהים?

עוד סיבות לכאבי צוואר

כאבי צוואר יכולים להתפתח גם בגלל הגורמים הבאים: דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), גידולים סרטניים בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן