איך לבחור תיק תלמיד
איך לבחור תיק תלמיד

איך לבחור תיק תלמיד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך לבחור תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה”ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי הליבה חלשים וילקוט לא מתאים.

במדריך זה ננסה לעזור לכם לבחור תיק תלמיד הנכון לבריאות ילדכם. אם זאת רצוי שתזכרו ששימוש בתיק בית ספר שלא תוכנן על פי עקרונות הארגונומיה הוא רק אחד הגורמים ליציבה לקויה בקרב ילדים בשלבי התפתחותם. גורמים נוספים הם אורח חיים יושבני (שיעורי בית, טלוויזיה, מחשב, גיים בוי…), חוסר פעילות גופנית וחוסר מודעות וידע לגבי הבריאות של גופם בכלל ולגבי איכות היציבה שלהם בפרט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך לבחור תיק תלמיד – רקע

כהורים עליכם לתת את הדעת לכך שאין בבחירת התיק האידיאלי מספיק כדי למנוע נזקים ליציבה ועמוד השדרה. יש להביא בחשבון את כל הגורמים הנוספים אחרת לא בטוח שתוכלו לעזור…עודדו את ילדכם לפעילות גופנית בונה שרירים ולצמצם להם את פרקי הזמן שהם נייחים. הגוף שלנו נועד לנוע! ועל כן יש לעודד את הילד לתנועה ולהפסקות דינמיות רבות ככל האפשר מישיבה ממושכת. השימוש בילקוט מאפשר לסחוב יותר ספרים ומחברות מאשר בידיים חשופות. אך עומס יתר כתוצאה מכך טומן בחובו סיכון לנזק.

הנזק הנגרם בגלל תיק תלמיד שאינו מתאים

איך לבחור תיק תלמיד
איך לבחור תיק תלמיד

תיק תלמיד כבד מדי עלול לשנות את היציבה של הילד (רכינה קדימה) ובכך לגרום לאובדן שיווי משקל ונפילה. ילקוט כבד מדי עלול לשנות את הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה, להזיק לשרירים והחוליות ולגרום לכאבי גב וכאבי צוואר. ילקוט כבד מדי עלול להוביל להתפתחות ליקוי יציבתי שכיח – כתפיים מעוגלות.

פוטנציאל הנזק לעמוד השדרה ולכתפיים בגלל תיק תלמיד כבד מדי, תיק תלמיד שאינו נוח לנשיאה או תיק תלמיד שאינו ממוקם טוב הוא גדול מכדי שנוכל להתעלם. התעלמות מהבטיחות ומידת ההתאמה של הילקוטים לגב ויתר חלקי הגוף של הילד מזמינה נזקים ופציעות. וברמה הכללית נציין שהאפשרות שמגפת כאבי הגב השכיחה כל כך תהפוך להיות שכיחה יותר אמורה להדיר שינה מהעיניים שלנו.  עוד יותר עם כל המשמעות האישית והכלכלית של התופעה מחייבת אותנו לתת את דעתנו לבחירה נכונה של ילקוטים לילדינו.

איך לבחור תיק תלמיד – כללים מנחים

1) תיק תלמיד כבד?

משקל ילקוט מקסימלי צריך להיות 10-15% ממשקל הילד. לצורך כך יש לבדוק שהילד נושא רק את הדברים להם הוא זקוק באותו יום. לחילופין ניתן לדאוג לשני סטים של ספרים כאשר סט אחד נשאר בארון בכיתה וסט אחד נותר בבית לצורך שיעורי בית.

2) טכניקת הרמה והורדה של תיק תלמיד

למד את ילדך איך להרים ולהוריד נכון את הילקוט (השתמש בשרירי הרגליים, הילקוט צמוד לגוף, להימנע מכפיפה וסיבוב של הגב)

3) ריפוד

החלק האחורי של תיק תלמיד (החלק שצמוד לגב) צריך להיות מרופד בריפוד נוח.

4) חלוקת משקל וגישה נוחה

תאים מרובים לחלוקת משקל בתוך תיק תלמיד וקבלת גישה נוחה לתוכן התיק.

5) אחסון נבון

אכסן את הספרים הכבדים בחלק האחורי של הילקוט (החלק הצמוד לגב).

6) צבעים זוהרים ומחזירים

צבעי תיק תלמיד צריכים להחזיר אור על מנת להגביר את הבטיחות.

7) רצועות ניתנות לכיוונון

בחר תיק תלמיד שהרצועות שלו ניתנות לכיוון.

8) רצועות רחבות ומרופדות

הרצועות של תיק תלמיד צריכות להיות רחבות ומרופדות מספיק לחלוקת עומס נוחה על הכתפיים.

9) להדק במידה

רצועות תיק תלמיד לא צריכות להיות מהודקות יתר על המידה אך גם לא רפויות.

10) שתי רצועות בלבד

השתמש בשתי הרצועות לצורך נשיאת תיק תלמיד. שימוש ברצועה אחת ייצור חוסר איזון ועומס יתר על צד אחד.

11) חגורה להפחתת העומס

לוודא קיומה של חגורה היוצאת מן הילקוט ומתחברת לפנים באזור האגן להפחתת העומס מהגב.

12) מקם נכון את התיק על הגב

תיק תלמיד צריך להיות ממוקם גבוה ובמרכז. אל תניח לו לגלוש נמוך מידי לכיוון הגב התחתון. אל תעלה את הילקוט מעל גובה קו הכתפיים.

13) גלגלים ומוט

רצוי לבחור תיק תלמיד המצויד בגלגלים ובמוט אחיזה ארוך. למרחקים ארוכים עדיף לגלגל את הילקוט ולא לשאתו.

התיק כבד מדי -סימני אזהרה

1) יציבה לא נכונה

שינויים ביציבה בעת נשיאת תיק תלמיד (על מנת לאזן את כובד הילקוט).

2) קשיי תמרון

קושי בהורדה ובהעמסה של תיק תלמיד.

3) כאבים

כאבי גב, צוואר וכתפיים בעת נשיאת תיק תלמיד ואולי גם לאחריו.

4) נימול או הירדמות

תחושה של מחטים וסיכות או אפילו הירדמויות של הידיים בעת נשיאת תיק תלמיד

5) סימנים אדומים

סימנים אדומים על הכתפיים בגלל תיק תלמיד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן