כאבים באמה מה גורם להם
כאבים באמה מה גורם להם

כאבים באמה מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים באמה מה גורם להם?כאבי אמה עלולים להתרחש בגלל פגיעה מקומית, לרוב פגיעה שרירית, עצבית או גרמית או בגלל כאבים המוקרנים מאזור אנטומי פגוע אחר בגוף. ברוב המקרים פגיעות באמה התפתחו בגלל עומס יתר הנובע מביצוע מטלות הדורשות תנועות חוזרניות. פגיעות באמה יכולות להתרחש גם על רקע טראומטי. בעיות רפואיות רבות יכולות להקרין לאמה: בעיות קרדיולוגיות ודלקות כלי דם הקורנות ליד, מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים, פציעות של מפרקי המרפק וכף היד (ראו הרחבה באתר) אשר יכולים להקרין כאב לאמה. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים באמה מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאבים באמה:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים באמה מה גורם להם – פירוט

כאבים באמה מה גורם להם – פגיעות ברקמות האמה

האמה על רקמותיה חשופים לנזק בגין הנטייה לשימוש יתר בידיים. מתיחה או קרע של שרירי האמה או דלקות לאורך הגידים אינם נדירים. עבודת פס יצור או מזכירות (הקלדה) ופעילות ספורט (משחקי רקטה) הכרוכה בהפעלת חוזרת של השרירים והגידים הם דוגמאות לעומס עם פוטנציאל להזיק לשרירים ולגידי האמה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות, כאבים בשינה.

מרפק טניס

כאבים באמת היד יכולים להתפתח גם בגלל מרפק טניס (Tennis elbow). מדובר בפגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים פושטי האמה: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis). גיד משותף זה מתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק ותפקידו הוא פשיטת כף היד. למרות שמרפק טניס יכול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), המאמצים החוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים מנגנון מועדף. התסמינים האופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין לאורך האמה. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.  מרפק טניס עלול להיות חריף ומגביל ולהמשך זמן רב.

מרפק גולף

כאבים באמת היד יכולים להתפתח גם בגלל מרפק גולף (Golfer’s Elbow). זוהי תסמונת דלקתית פחות שכיחה ממרפק טניס הפוגעת בגיד המשותף של השרירים מכופפי האמה: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle). גיד משותף זה מתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק ותפקידו כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה מרפק גולף יכול להתפתח גם בגלל הרמת משקולות. יחד עם זאת, התנועות החוזרניות (Repetitive Strain Injury) והשימוש האינטנסיבי בשרירים מכופפי האמה וכף היד המאפיין את משחק הגולף מהווים גורם קלסי. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק. הכאב יכול להקרין במורד האמה ולהחמיר בעת אחיזה בחפצים. מרפק גולף עלול להיות חריף ומגביל ולהמשך זמן רב.

מרפק האומנת

כאבים במרפק ובאמה בקרב ילדים צעירים עלול להיות תוצאה של נזק טראומטי למרפק הקרוי “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow). מרפק האומנת או בשמו האחר “מרפק משוך” (Pulled elbow) מתאר מצב קליני שבו ראש עצם הרדיוס (Radial head) מחליק החוצה מהרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו. הרצועה האנולרית אצל ילדים היא רצועה רופפת וגמישה וכול משיכה נמרצת של יד הילד עלולה לגרום ליציאת ראש הרדיוס מהרצועה. וזה אכן ברוב המקרים הסיבה לתסמונת הזאת. האימא, האבא או אולי האומנת מושכים את ידו של הילד וגורמים לכך.  התסמינים אופייניים כוללים: כאב מקומי באזור המרפק עם הקרנות כאב מעלה לזרוע ו/או מטה לאמה, הכאב מחמיר בעת ניסיון לכופף את המרפק, הילד מסרב להניע את המרפק ועוד.

פגיעה טראומטית באמה

אמת היד חשופה גם לפגיעה טראומטית עקב נפילה. פגיעות טראומטיות שכיחות שעלולות לגרום לכאבים באמת היד כוללות שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), פריקה של מפרק המרפק או שורש כף היד (Elbow dislocation), מתיחה או קריעה של רצועות במרפק, כף היד או בשורש כף היד (Elbow, Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה של גידים במרפק, כף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand) ועוד.

דלקות פרקים

דלקות פרקים הפוגעות במרפק או בשורש כף היד עלולות לגרום גם לכאבים באמה. דלקת פרקים  ניוונית (Osteoarthritis) היא השכיחה מכולן. דלקת זאת פוגעת ברמות חומרה שונות ברוב בני האדם מעל גיל 40. הסיכון לחלות בה וחומרת נזקיה עולים עם הגיל. עיקר פגיעתה הוא בסחוס העוטף את המפרק לפעמים עד לחשיפת העצם תחתיו. גורמי הסיכון למחלה כוללים: משקל יתר, גנטיקה, פציעות מוקדמות של המפרק ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים מקומיים עם יכולת להקרין כאב לאמה. הכאבים מחמירים או פוחתים במצב של פעילות (תלוי בסוג הדלקת), נוקשות מפרקית ומגבלות תנועה. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות מעורבות כוללות: מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ועוד.

כאבים באמה מה גורם להם – פגיעות בעצבים פריפריים

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בידיים הוא לכידה של עצב פריפרי. העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי חשופים במהלך מסלולם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים, ללחצים וחבלה. סיבי העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק ולמפרק כף היד עלולים להינזק ממגוון סיבות ולגרום להתפתחות תסמינים מגוונים גם באמה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

עצב הגומד (Ulnar) עובר בתעלת קוביטל הממוקמת בחלק האחורי פנימי של המרפק ובהמשך המסלול בתעלה נפרדת המצויה בשורש כף היד. לחץ על העצב במרפק לרוב בגלל חבלה מקומית יוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת בין היתר כאבים באמה ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) היא דוגמה לתסמונת כזאת שנגרמת על רקע לכידה של עצב התווך (Median) במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים: כאבים חריפים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים בקדמת האמה ובצד הרדיאלי של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו.

תסמונת התעלה הרדיאלית

בתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) מתפתח כאב בחלק החיצוני של המרפק מעט מתחת למפרק שיכול להקרין מטה ותיתכן גם חולשת שרירים באמה. הגורם לכאב הוא לחץ שנוצר על ענף של עצב החישור (Radial nerve) ששמו העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve). כאבים אלו עלולים לדמות לכאבים הנובעים מפגיעה בגיד הקרויה “מרפק טניס” ולהיות מטופלים באופן שאינו מספק.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) מתפתחת בגין לחץ על עצב התווך (Median) העובר בתעלה בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי ומקרין לאמה, הירדמות, נימול, חולשה ואפילו אטרופיה של שרירי כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, ציור, עבודה על פס יצור ועוד.

תסמונת מוצא בית החזה 

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) היא אסופה של סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל לחץ שנוצר על סיבי העצבים וכלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. ישנם מספר מקומות שבהם לכידה זאת מתאפשרת והסימנים והתסמינים משתנים בהתאם. תסמינים אפשריים: כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים יכולים להתפתח גם באמת היד בעקבות פציעה של צמת העצבים הברכיאלית (Brachial Plexus Injury). פציעה מעין זאת המוגדרת כדגל אדום יכולה להיגרם בגלל תאונת צליפת שוט ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים.

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים באמת היד יכולים להופיע בגלל נזקים שהתפתחות בעמוד השדרה הצווארי והקרנות כאב לאמה. כך למשל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי עלולים ליצור לחץ וגירוי של שורש עצב בצוואר ולגרום בכך לכאבים ושאר סימנים ותסמינים גם באמת היד. כמובן שבמצב הזה החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים נוספים כולל על מגבלות תנועה בצוואר ואולי גם על נימול וחולשה ביד.

כאבים באמה מה גורם להם – מחלות

אוטם שריר הלב

כאבים בזרוע ובאמה עלולים להופיע גם בעקבות אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) או “התקף לב”. אוטם שריר הלב מתרחש כאשר נוצרת חסימה, לרוב ע”י קריש דם, של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב. במידה והבעיה אינה מאובחנת ומטופלת במהירות עלולים למות תאי שריר בלב. תסמינים אופייניים כוללים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית בבית החזה והסרעפת. ברוב המקרים (לא בכול המקרים) יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. תסמינים נוספים כוללים חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. סובלים מהתסמינים הללו? סעו מיד לחדר מיון במיוחד עם ההיסטוריה הרפואית שלכם כוללת גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר, יתר שומנים בדם ועוד.

מחלות נוספות

מגוון גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים באמה כולל טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון דלקת בעור (Eczema), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות (Infectious Mononucleosis), שלבקת חוגרת (Shingles), גידולים סרטניים שפיריים (Benign Bone Tumors) או ממאירים הפוגעים באחת מעצמות היד ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד…

 • אור בוהק מהמסכים גורם נדודי שינה

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה במכשירים פולטי אור כמו טלפונים חכמים, טבלטים ומחשבים.  לחוסר שינה…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן…