כאבים באמה מה גורם להם
כאבים באמה מה גורם להם

כאבים באמה מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים באמה מה גורם להם?כאבי אמה עלולים להתרחש בגלל פגיעה מקומית, לרוב פגיעה שרירית, עצבית או גרמית או בגלל כאבים המוקרנים מאזור אנטומי פגוע אחר בגוף. ברוב המקרים פגיעות באמה התפתחו בגלל עומס יתר הנובע מביצוע מטלות הדורשות תנועות חוזרניות. פגיעות באמה יכולות להתרחש גם על רקע טראומטי. בעיות רפואיות רבות יכולות להקרין לאמה: בעיות קרדיולוגיות ודלקות כלי דם הקורנות ליד, מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים, פציעות של מפרקי המרפק וכף היד (ראו הרחבה באתר) אשר יכולים להקרין כאב לאמה. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים באמה מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאבים באמה:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים באמה מה גורם להם – פירוט גורמים שכיחים

כאבים באמה מה גורם להם – פגיעות ברקמות האמה השונות

האמה על רקמותיה חשופים לנזק בגין הנטייה לשימוש יתר בידיים. מתיחה או קרע של שרירי האמה או דלקות לאורך הגידים אינם נדירים. עבודת פס יצור או מזכירות (הקלדה) ופעילות ספורט (משחקי רקטה) הכרוכה בהפעלת חוזרת של השרירים והגידים הם דוגמאות לעומס עם פוטנציאל להזיק לשרירים ולגידי האמה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות, כאבים בשינה.

מרפק טניס

כאבים באמת היד יכולים להתפתח גם בגלל מרפק טניס (Tennis elbow). מדובר בפגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים פושטי האמה: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis). גיד משותף זה מתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק ותפקידו הוא פשיטת כף היד. למרות שמרפק טניס יכול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), המאמצים החוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים מנגנון מועדף. התסמינים האופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין לאורך האמה. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.  מרפק טניס עלול להיות חריף ומגביל ולהמשך זמן רב.

מרפק גולף

כאבים באמת היד יכולים להתפתח גם בגלל מרפק גולף (Golfer’s Elbow). זוהי תסמונת דלקתית פחות שכיחה ממרפק טניס הפוגעת בגיד המשותף של השרירים מכופפי האמה: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle). גיד משותף זה מתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק ותפקידו כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה מרפק גולף יכול להתפתח גם בגלל הרמת משקולות. יחד עם זאת, התנועות החוזרניות (Repetitive Strain Injury) והשימוש האינטנסיבי בשרירים מכופפי האמה וכף היד המאפיין את משחק הגולף מהווים גורם קלאסי. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק. הכאב יכול להקרין במורד האמה ולהחמיר בעת אחיזה בחפצים. מרפק גולף עלול להיות חריף ומגביל ולהמשך זמן רב.

מרפק האומנת

כאבים במרפק ובאמה בקרב ילדים צעירים עלול להיות תוצאה של נזק טראומטי למרפק הקרוי “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow). מרפק האומנת או בשמו האחר “מרפק משוך” (Pulled elbow) מתאר מצב קליני שבו ראש עצם הרדיוס (Radial head) מחליק החוצה מהרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו. הרצועה האנולרית אצל ילדים היא רצועה רופפת וגמישה וכול משיכה נמרצת של יד הילד עלולה לגרום ליציאת ראש הרדיוס מהרצועה. וזה אכן ברוב המקרים הסיבה לתסמונת הזאת. האימא, האבא או אולי האומנת מושכים את ידו של הילד וגורמים לכך.  התסמינים אופייניים כוללים: כאב מקומי באזור המרפק עם הקרנות כאב מעלה לזרוע ו/או מטה לאמה, הכאב מחמיר בעת ניסיון לכופף את המרפק, הילד מסרב להניע את המרפק ועוד.

פגיעה טראומטית באמה

אמת היד חשופה גם לפגיעה טראומטית עקב נפילה. פגיעות טראומטיות שכיחות שעלולות לגרום לכאבים באמת היד כוללות שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), פריקה של מפרק המרפק או שורש כף היד (Elbow dislocation), מתיחה או קריעה של רצועות במרפק, כף היד או בשורש כף היד (Elbow, Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה של גידים במרפק, כף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand) ועוד.

דלקות פרקים

דלקות פרקים הפוגעות במרפק או בשורש כף היד עלולות לגרום גם לכאבים באמה. דלקת פרקים  ניוונית (Osteoarthritis) היא השכיחה מכולן. דלקת זאת פוגעת ברמות חומרה שונות ברוב בני האדם מעל גיל 40. הסיכון לחלות בה וחומרת נזקיה עולים עם הגיל. עיקר פגיעתה הוא בסחוס העוטף את המפרק לפעמים עד לחשיפת העצם תחתיו. גורמי הסיכון למחלה כוללים: משקל יתר, גנטיקה, פציעות מוקדמות של המפרק ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים מקומיים עם יכולת להקרין כאב לאמה. הכאבים מחמירים או פוחתים במצב של פעילות (תלוי בסוג הדלקת), נוקשות מפרקית ומגבלות תנועה. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות מעורבות כוללות: מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ועוד.

כאבים באמה מה גורם להם – פגיעות בעצבים פריפריים

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בידיים הוא לכידה של עצב פריפרי. העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי חשופים במהלך מסלולם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים, ללחצים וחבלה. סיבי העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק ולמפרק כף היד עלולים להינזק ממגוון סיבות ולגרום להתפתחות תסמינים מגוונים גם באמה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

עצב האולנר (Ulnar) עובר בתעלת קוביטל הממוקמת בחלק האחורי פנימי של המרפק ובהמשך המסלול בתעלה נפרדת המצויה בשורש כף היד. לחץ על העצב במרפק לרוב בגלל חבלה מקומית יוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת בין היתר כאבים באמה ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) היא דוגמא לתסמונת כזאת שנגרמת על רקע לכידה של עצב המדיאן (Median) במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים: כאבים חריפים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים בקדמת האמה ובצד הרדיאלי של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו.

תסמונת התעלה הרדיאלית

בתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) מתפתח כאב בחלק החיצוני של המרפק מעט מתחת למפרק שיכול להקרין מטה ותיתכן גם חולשת שרירים באמה. הגורם לכאב הוא לחץ שנוצר על ענף של עצב הרדיאל ששמו העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve). כאבים אלו עלולים לדמות כאבים הנובעים מפתולוגיה גידית הקרויה “מרפק טניס” ולהיות מטופלים באופן שאינו מספק.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפליתתסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) מתפתחת בגין לחץ על עצב המדיאן (Median) העובר בתעלה בשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי ומקרין לאמה, הירדמות, נימול, חולשה ואפילו אטרופיה של שרירי כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, ציור, עבודה על פס יצור ועוד.

תסמונת מוצא בית החזה 

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) היא אסופה של סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל לחץ שנוצר על סיבי העצבים וכלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. ישנם מספר מקומות שבהם לכידה זאת מתאפשרת והסימנים והתסמינים משתנים בהתאם. תסמינים אפשריים: כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים יכולים להתפתח גם באמת היד בעקבות פציעה של צמת העצבים הברכיאלית (Brachial Plexus Injury). פציעה מעין זאת המוגדרת כדגל אדום יכולה להיגרם בגלל תאונת צליפת שוט ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים.

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים באמת היד יכולים להופיע בגלל נזקים שהתפתחות בעמוד השדרה הצווארי והקרנות כאב לאמה. כך למשל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי עלולים ליצור לחץ וגירוי של שורש עצב בצוואר ולגרום בכך לכאבים ושאר סימנים ותסמינים גם באמת היד. כמובן שבמצב הזה החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים נוספים כולל על מגבלות תנועה בצוואר ואולי גם על נימול וחולשה ביד.

כאבים באמה מה גורם להם – מחלות

אוטם שריר הלב

כאבים בזרוע ובאמה עלולים להופיע גם בעקבות אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) או “התקף לב”. אוטם שריר הלב מתרחש כאשר נוצרת חסימה, לרוב ע”י קריש דם, של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב. במידה והבעיה אינה מאובחנת ומטופלת במהירות עלולים למות תאי שריר בלב. תסמינים אופייניים כוללים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית בבית החזה והסרעפת. ברוב המקרים (לא בכול המקרים) יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. תסמינים נוספים כוללים חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. סובלים מהתסמינים הללו? סעו מיד לחדר מיון במיוחד עם ההיסטוריה הרפואית שלכם כוללת גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר, יתר שומנים בדם ועוד.

מחלות נוספות

מגוון גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים באמה כולל טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון דלקת בעור (Eczema), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות (Infectious Mononucleosis), שלבקת חוגרת (Shingles), גידולים סרטניים שפיריים (Benign Bone Tumors) או ממאירים הפוגעים באחת מעצמות היד ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן