כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! לשוחח עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגע בביצועים של הנהג. אפילו ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה. איכות נהיגה מופחתת משמעותה ריבוי תאונות דרכים ופגיעות גוף בגלל צליפת שוט ועוד. נהיגה לקויה עלולה לגרום בין היתר:

 • לסיכון חיי הנהג
 • סיכון חיי הנהגים האחרים
 • וסיכון החיים של הולכי הרגל

המחקר המסוקר כאן טוען שלנהוג במצב של שכרות גרוע פחות מאשר נהיגה תוך כדי דיבור בטלפון נייד. עם זאת כולם יודעים שאסור לנהוג במצב של שכרות ומקפידים לא לעשות זאת. בכול הנוגע לנהיגה תוך כדי דיבור בטלפון הדברים אינם ברורים דיים. עדיין יותר מידי אנשים עושים זאת. כשנוהגים לא מדברים בטלפון!

כשנוהגים לא מדברים בטלפון – רקע

לעתים קרובות מידי ניתן בכבישי הארץ נהגים מזגזגים ואינם שומרים על כללי הנהיגה הבסיסיים ביותר כולל הימנעות מחצית קו לבן, שמירת מרחק ועוד. הסיבה לכך מתבררת כאשר אנו מזהים שהנהג "עסוק" בשיחת טלפון או גרוע יותר בשליחת הודעת טקסט. כאן באתר כתבנו על כאבי גב הנגרמים בגלל נהיגה וכתבנו רבות על כאבים הנגרמים בגין שימוש בטלפון נייד ובכלל זה, כאבי צוואר, כאבי ראש, ליקויי יציבה ועוד.

מחקר זה ומחקרים נוספים שנעשו עוסקים בסיכון לחיי האדם עקב שימוש בטלפון נייד במהלך נהיגה. מאז שבים ומדגישים את העובדה שהאדם, למרות השמועות, אינו מצויד בחלוקת קשב. ביצוע שתי פעולות כמו נהיגה ודיבור בטלפון אינו יכול להיעשות יחד. מה שקורה בפועל זה קפיצה בתשומת הלב מפעולה אחת לשנייה. אפילו השיחה בטלפון באמצעות דיבורית אינו משפר בהרבה את המצב.

מחקר אמריקאי

חוקרים אמריקאים (2006, The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society) קבעו:

 • נהיגה תוך כדי שיחה עם טלפון נייד מסוכנת כמו נהיגה לאחר שתיית אלכוהול.

החוקרים השוו את הנהיגה תוך כדי שיחת טלפון לנהיגה עם רמת האלכוהול של 0.08% בדם. אחוז שזה רמת האלכוהול המקסימלית המותרת בחוק לנהיגה. החוקרים במחקר הזה טוענים שיש להוציא אל מחוץ לחוק את האפשרות לדבר בטלפון ולנהוג יחד.

ממצאי המחקר

בין הממצאים של חוקרים הם מנו:

 • נהגים שדיברו נהגו משמעותית לאט
 • הבלימה שלהם הייתה איטית ב- 9%
 • התקשו לשמור על מרחק מהמכונית לפניהם
 • חזרו באטיות רבה למהירות נורמלית לאחר בלימה
 • נמצאו גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים:

לעומת נהגים שנהגו תוך כדי שיחת טלפון הנהגים עם אלכוהול ברמה של 0.08% בדם הדגימו:

 • נהיגה טובה ואיטית
 • מעקב טוב אחר קצב הנהיגה של הרכב לפניהם
 • תגובה מהירה ויעילה כאשר היה צורך לבלום
 • זמן תגובה טוב
 • סיכון נמוך לתאונות דרכים ועוד

מסקנות החוקרים

החוקרים סיכמו שההשפעות של נהיגה יחד עם דיבור בטלפון היו דומות לאלו שניתן לראות בקרב נהגים הנוהגים בעודם במצב של שכרות. הדבר נובע מקושי של המוח לשלב בין המטלות:

 • ההאזנה ונהיגה

כשנוהגים לא מדברים בטלפון!

מחקר בריטי

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

מחקר שנערך בבריטניה מצא:

 • נהיגה תחת השפעת אלכוהול גרועה פחות מנהיגה תוך כדי דיבור עם דיבורית

במחקר הבריטי נבדקה נהיגתם של 45 נהגים ונהגות מנוסים ובריאים בגילים 21 – 45. הנהיגה התבצעה על סימולטור שמחקה נהיגה מורכבת על כביש. נהגים אלו חולקו לשתי קבוצות כאשר קבוצה אחת נהגה תחת השפעה של אלכוהול ואילו הקבוצה השנייה הוטרדה במהלך הנהיגה על ידי שיחות טלפון.

ממצאי המחקר

הנהגים שנהגו תחת השפעת אלכוהול נהגה באופן מדויק יותר מהנהגים ששוחחו בטלפון הסלולרי. הקבוצה האחרונה נהגה באופן שהיה מסכן את החיים שלהם, של נהגים אחרים ושל הולכי הרגל. עוד נמצא במחקר הזה שההשפעה השלילית על איכות הנהיגה של ניהול שיחות טלפון תוך כדי נהיגה אינה חולפת מיד עם הפסקת השיחה אלא רק לאחר דקות ארוכות לעיתים גם רק לאחר כ- 10 דקות.

בהשוואה לנהיגה במהירות נסיעה של 133 קמ"ש המתבצעת על ידי נהג פיכח שאינו מדבר בטלפון:

 • מרחק בלימת החירום של נהגים שיכורים נמשכה בממוצע עוד 4 מטרים
 • ומרחק בלימת החירום של נהגים שדיברו בטלפון נמשכה עוד 8 מטרים

מסקנות החוקרים

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! כפי שהמחקר הזה מוכיח נהיגה ושיחה טלפונית פוגעים ביכולת הנהיגה. פגיעה ביכולת הנהיגה היא מהגורמים לתאונות דרכים בחלקן תאונות קטלניות.

Carnegie Mellon University. "Just Listening to Cell Phones Significantly Impairs Drivers, 6 March 2008 

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איחוי מהיר של שבר בירך

פעילות גופנית לאיחוי שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

צפייה בטלוויזיה רק לאחר פעילות גופנית

צפייה בטלוויזיה רק לאחר פעילות גופנית

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

אוסטאוארתריטיס אבחנה מבדלת

אוסטאוארתריטיס? אבחנה מבדלת תוודא שלא פיספסתם ואכן הגעתם לאבחון הנכון. מחלה זאת הגורמת לשחיקת סחוס ונזקים נוספים, כאבים ומגבלות תנועה, מהווה בעיה שכיחה. ישנם מאות הפרעות בריאותיות הפוגעות ופציעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים. 

ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

ניתוח מהיר לשבר בירך

ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה כזאת היא שבר בירך. ניתוח החירום שיש הכרח לבצע במצב של שבר בירך נושא סיכונים גדולים יותר לסיבוכים ואפילו למוות.