סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך אינם נדירים. לנוכח הסיבוכים וההפרעות הבריאותיות שמתפתחים לאחר ניתוחי ירך אורתרוסקופים המנתחים והחולים צריכים להיות בטוחים בנחיצותם. רופאים וחולים צריכים להיות בטוחים שאכן אין תחליף לניתוח הזה. עוד חשוב להיות בטוחים שטיפול שמרני לא יכול למנוע את הניתוח. עם זאת במקרה של שבר בירך, כאשר מגיעים למסקנה שצריך לנתח הניתוח של שבר בירך צריך להתבצע מהר.

כאבים בירך מהווים תלונה שכיחה שבחלק מהמקרים מטופלים באמצעות ניתוח. המחקר המסוקר כאן מצא במהלך השנתיים הראשונות שלאחר ניתוח ירך אורתרוסקופי יזום (elective arthroscopic hip surgery) יש סיכוי מוגבר להתפתחות סיבוכים ומחלות ובכלל זה:

 • הפרעות שינה
 • דלקות פרקים
 • הפרעות נפשיות
 • מחלות לב וכלי דם ועוד

החוקרים מציינים שהסיבוכים וההפרעות הבריאותיות הללו אינם קשורים להצלחה או לאי הצלחת הניתוח. ההפרעות והסיבוכים עלולים להתפתח גם כאשר:

 • הניתוח מוגדר כמוצלח וטווחי התנועה של מפרק הירך חוזרים להיות תקינים

לאור הממצאים הללו החוקרים ממליצים לחולים ולמנתחים:

 • להיות מודעים לאפשרות שהסיבוכים הללו יופיעו לאחר הניתוח ולטפל בהם בהקדם.

סיבוכים לאחר ניתוח ירך – רקע

כאבים שמקורם מפרקי הירך מהווים תלונה שכיחה. מפרק נושא משקל זה מצוי לעתים תחת עומסים חוזרניים חריגים ונוטה על ציר הזמן להיפגע. בין הדוגמאות לפעילויות שמטילות עומסים חריגים על מפרק הירך נציין:

 • פעילויות נושאות משקל כגון ריצה, קפיצה, משחקי כדור ועוד

עוד נציין שהמפרק הזה חשוף לנזקים טראומטיים על רקע:

 • תאונות, נפילות, פציעות ספורט ועוד

כמובן שאין לשכוח את המחלות שנוטות לפגוע במפרק הזה ובכלל זה:

 • מחלות פרקים, נמק בראש עצם הירך, דלקות זיהומיות ועוד.

ככול שאנו מתבגרים כך גם גדל הסיכוי להתפתחות פגיעה במפרק הירך. גורמים נוספים שעלולים להעלות את הסיכון לפגיעה במפרק הירך כוללים בין היתר:

 • ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים או נרכשים של המפרק הזה
 • השמנה ואורח חיים יושבני

הטיפול הרצוי בכאבי ירך הוא שמרני. טיפול מסוג זה מתמקד:

 • בהפחתת התסמינים ובשיפור התפקוד של המפרק ובכלל זה החזרת האיזון של השרירים המניעים אותו

יש לעתים שמסיבות מוצדקות או מוצדקות פחות מוצע לחולים הללו פתרון כירורגי. המחקר הנוכחי מצביע על ריבוי יחסית של סיבוכים המתרחשים לאחר ניתוח ירך אורתרוסקופי. נציין שסיבוכים אלה מתרחשים למרות שניתוח זה גורם נזק משני קטן בהשוואה לניתוח הרגיל. חשוב גם לחולים וגם לרופאים להיות מודעים לממצאים הללו ולוודא שניתוח אכן מתבצע רק במקרים שאין להם תחליף.

סיבוכים לאחר ניתוח ירך – המחקר

המחקר התמקד ברישומי מערכת הבריאות הצבאית של 1,870 אנשי צבא ושוטרים לשעבר בגילאי 18-50 שעברו ניתוח אורתרוסקופי במפרק הירך בין השנים 2004-2013. החוקרים השוו את הרישומים הרפואיים של החולים הללו 12 חודשים טרם נותחו ו24 חודשים לאחר הניתוח.

ממצאי המחקר

סיבוכים לאחר ניתוח ירך
סיבוכים לאחר ניתוח ירך

על פי המחקר סיבוכים לאחר ניתוח ירך אינם תופעה נדירה ולמעשה חלה עליה דרמטי בתחלואה לאחר ביצוע הניתוח. כך למשל:

 • הפרעות בתחום בריאות הנפש גדלו ב- 84%
 • וההפרעות בריאותיות הכרוכות בכאבים כרוניים גדלו ב- 166%
 • הסיכון של המנותחים להתמכר לסמים גדל ב -57%
 • מספר ההפרעות הבריאותיות שפגעו בלב ובכלי דם בקרב קבוצה זאת עלו ב- 71%
 • הסיכוי לחלות בתסמונת מטבולית בקרב קבוצה זאת עלה ב -86%
 • הסיכוי של המנותחים לחלות בדלקת פרקים עלה ב -132%
 • קבוצת מנותחים זאת סבלה גם מ- 111% יותר הפרעות שינה.

מסקנות החוקרים

ניתוח ירך אורתרוסקופי נעשה הליך שכיח גם בקרב צעירים ויכול להיות מוצלח למדי בטיפול בליקויים כרוניים ותסמונות כאב במפרק הזה. עם זאת מספר ההפרעות הבריאותיות שהתפתחו בקרב קבוצת המנותחים במחקר הנוכחי מחייב את הקלינאים לתהליך התאוששות ארוך. החוקרים מצביעים על כך שניתוחים אלו מחייבים תקופת ארוכה בת מספר שבועות שבה אסור להפעיל עומס על המפרק המנותח ועקב כך החולים אינם יכולים להתאמן, אינם יכולים לישון וממשיכים לסבול מכאב.

בלי שינה ראויה רמת הכאב עולה, המצב הרוח יורד והחולה מפתח לעתים קרובות מידי דיכאון ומחלות נוספות. המחקר, טוענים החוקרים, מצביע על שכיחות ההפרעות הבריאותיות המופיעות לאחר ניתוח אורתרוסקופי בירך. הידע הזה עשוי להועיל במניעת חלק מהבעיות הללו ובטיפול מוקדם בהם.

British Journal of Sports Medicine, September 2018

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מוות ונכויות בגלל טעויות רפואיות

טעויות רפואיות מוות ונכויות

טעויות רפואיות פוגעות והורגות! מחקר שבדק 4000 מאמרים שעוסקים בטעויות רפואיות החל משנת 1976 קבע שקרוב ל 43 מיליון בני אדם בעולם נפגעים כול שנה בגלל טעויות רפואיות. מעל 14 מיליון בני אדם מתוכם נפגעים כול שנה מטיפול שניתן להם בבתי חולים מערביים.

דלקת פרקים אבחון

דלקת פרקים אבחון

דלקת פרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל יותר. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כאבי גב? תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכך! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבי גב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי ביתספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל ללא דיחוי בכאבי ברכיים אצל ילדים ונערים.