סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סיבוכים לאחר ניתוח ירך עלולים לכלול הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים, מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על שכיחות של מחלות והפרעות בריאותיות המתפתחות לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי המנתחים והחולים צריכים להיות בטוחים בחשיבותם. רופאים וחולים צריכים יש לשאול את עצמם האם אכן אין תחליף לניתוח הזה והאם טיפול שמרני, לכול הפחות בשלב הראשוני, היא לא הדרך הנכונה לצעוד בה. עם זאת במקרה של שבר בירך, כאשר מגיעים למסקנה שצריך לנתח הניתוח של שבר בירך צריך להתבצע מהר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בירך מהווים תלונה שכיחה שבחלק מהמקרים מטופלים באמצעות ניתוח. על פי המחקר המסוקר כאן במהלך השנתיים הראשונות שלאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי יזום (elective arthroscopic hip surgery) יש סיכוי גדול יותר שהחולה יפתח מחלות והפרעות בריאותיות שונות כולל בין היתר הפרעות שינה, דלקות פרקים ומחלות לב וכלי דם. החוקרים מציינים שהסיבוכים וההפרעות הבריאותיות הללו אינם קשורים להצלחה או אי הצלחה של הניתוח והם מופיעים גם כאשר הניתוח מוגדר כמוצלח וטווחי התנועה של מפרק הירך חוזרים להיות תקינים. לאור התגלית הזאת החוקרים ממליצים לחולים ולמנתחים להיות ערים לאפשרות שהסיבוכים הללו יופיעו לאחר הניתוח ולטפל בהם בהקדם.

  {loadposition inside-page}

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך – רקע

  כאבים שמקורם מפרקי הירך מהווים תלונה שכיחה. מפרק זה שהוא מפרק נושא משקל מצוי לעתים קרובות תחת עומסים חוזרניים חריגים ונוטה על ציר הזמן להיפגע. בין הדוגמאות לסוג זה של עומסים על מפרק הירך נמנה פעילויות נושאות משקל כגון ריצה, קפיצה, משחקי כדור ועוד. עוד נציין שמפרק זה חשוף לנזקים טראומטיים על רקע תאונות, נפילות, פציעות ספורט ועוד. כמון שאין לשכוח את המחלות שנוטות לפגוע במפרק הזה ובכלל זה מחלות פרקים, נמק בראש עצם הירך, דלקות זיהומיות ועוד.

  ככול שאנו מתבגרים כך גם גדל הסיכוי להתפתחות פגיעה במפרק הירך, גם ליקויים מבניים ונרכשים של המפרק הזה, השמנה ואורח חיים יושבני עלולים לעלות את הסיכון להתפתחות הפגיעה בו. הטיפול הרצוי בכאבי ירך הוא שמרני. טיפול מסוג זה כולל, מתמקד בהפחתת התסמינים ובשיפור התפקוד של המפרק ובכלל זה החזרת האיזון של השרירים המניעים אותו. יש לעתים שמסיבות מוצדקות או מוצדקות פחות מוצע לחולים הללו פתרון כירורגי. המחקר הנוכחי מצביע על ריבוי יחסית של סיבוכים המתרחשים לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי וזאת למרות היות ניתוח מסוג זה מצומצם יותר בכול הנוגע לגרימת נזקים משניים. חשוב גם לחולים וגם לרופאים להיות מודעים לממצאים הללו ולוודא שניתוח אכן מתבצע רק במקרים שאין להם תחליף.

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך – המחקר

  המחקר התמקד ברישומי מערכת הבריאות הצבאית של 1,870 אנשי צבא ושוטרים לשעבר בגילאי 18-50 שעברו ניתוח ארטרוסקופי במפרק הירך בין השנים 2004-2013. החוקרים השוו את הרישומים הרפואיים של החולים הללו 12 חודשים טרם נותחו ו24 חודשים לאחר הניתוח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   סיבוכים לאחר ניתוח ירך
   סיבוכים לאחר ניתוח ירך

   על פי המחקר סיבוכים לאחר ניתוח ירך אינם תופעה נדירה ולמעשה חלה עליה דרמטי בתחלואה לאחר ביצוע הניתוח. כך למשל הפרעות בתחום בריאות הנפש גדלו ב- 84% ; הפרעות בריאותיות הכרוכות בכאבים כרוניים גדלו ב- 166%; המנותחים העלו את הסיכון שלהם להתמכרות לסמים ב -57%; מספר ההפרעות הבריאותיות שפגעו בלב ובכלי דם בקרב קבוצה זאת עלו ב- 71%; הסיכוי לחלות בתסמונת מטבולית בקרב קבוצה זאת עלה ב -86%; הסיכוי שלהם לחלות בדלקת פרקים עלה ב -132%; וקבוצת מנותחים זאת סבלה גם מ- 111% יותר הפרעות שינה.

   מסקנות החוקרים

   ניתוח ירך ארטרוסקופי נעשה הליך שכיח גם בקרב צעירים ויכול להיות מוצלח למדי בטיפול בליקויים כרוניים ותסמונות כאב במפרק הזה. עם זאת מספר ההפרעות הבריאותיות שהתפתחו בקרב קבוצת המנותחים במחקר הנוכחי מחייב את הקלינאים לתהליך התאוששות ארוך. החוקרים מצביעים על כך שניתוחים אלו מחייבים תקופת ארוכה בת מספר שבועות שבה אסור להפעיל עומס על המפרק המנותח ועקב כך החולים אינם יכולים להתאמן, אינם יכולים לישון וממשיכים לסבול מכאב.

   בלי שינה ראויה רמת הכאב עולה, המצב הרוח יורד והחולה מפתח לעתים קרובות מידי דיכאון ומחלות נוספות. המחקר, טוענים החוקרים, מצביע על שכיחות ההפרעות הבריאותיות המופיעות לאחר ניתוח ארטרוסקופי בירך. הידע הזה עשוי להועיל במניעת חלק מהבעיות הללו ובטיפול מוקדם בהם.

   British Journal of Sports Medicine, September 2018

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת