ניתוח מהיר לשבר בירך

ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

יתוח מהיר לשבר בירך עשוי להניב תוצאות טובות יותר ולצמצם את תופעות הלוואי. שברים בירך כתוצאה מחבלה טראומטית היא תופעה שכיחה יחסית. בשנת 1998 התרחשו בארצות הברית 280,000 מקרים של שבר בירך. התחזית היא שבשנת 2040 מספר זה יטפס ויעמוד על 500,000 מקרים של שברי בירך. מנתונים אלה אנו למדים שגם טיפול כירורגי בפתולוגיה הזאת מהווה פרוצדורה שכיחה. נפילות מבוגרים הם הגורמים העיקריים לשכיחות הגבוהה של הניתוחים הללו. אחת התוצאות האפשריות של נפילה כזאת היא שבר בירך. ניתוח החירום שצריך לבצע במצב של שבר בירך נושא סיכונים גדולים יותר לסיבוכים ואפילו למוות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ניתוח חירום להחלפת ירך המבוצע בעקבות שבר בירך נושא אתו סיכונים גדולים יותר וסיכוי גדול יותר לסיבוכים מניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק הירך. סיכונים אלה נובעים ממגוון שינויים המתרחשים במקום השבר ובכללם:

  • דלקת מקומית
  • תסחיפים בדם שגורמים לסיבוכים

  עוד טוענים החוקרים שבעקבות השבר בירך החולים אינם נעים ואינם ניזונים טוב ובכך גורמים לניוון שרירים מהיר סביב אזור הפציעה ובכלל. מסיבות אלה המלצת החוקרים היא: ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר! החוקרים מצאו שטיפול כירורגי לתיקון השבר המתבצע במהירות ורצוי תוך 24 – 48 שעות עשוי למנוע את הסיבוכים המדוברים.

  ניתוח מהיר לשבר בירך – רקע

  שבר בירך מהווה פציעה שכיחה. אריכות החיים ומחלת דלדול העצם הנלווית לה גורמת לכך שיותר מבוגרים שוברים את הירך. שבר בירך גורם:

  • נכות
  • אורח חיים יושבני
  • לבידוד חברתי
  • לעתים גם למוות מוקדם

  22% מכלל החולים ששברו את הירך זקוקים לטיפול מוגבר גם שנה לאחר התרחשות השבר. בארצות הברית נמצא ששיעור מקרי המוות השנתי כתוצאה משבר בירך הוא בין 12% -36%. החולים הללו נזקקים לניתוח לתיקון השבר. ישנם שלושה סוגים של טיפולים כירורגיים במקרים הללו:

  • תיקון של השבר. בניתוח זה הכירורג מיישר ומקבע את העצמות השבורות. לצורך זה משתמש הכירורג בברגים מיוחדים וחלקי מתכת נוספים.
  • החלפה חלקית של מפרק הירך. בניתוח זה מחליפים רק את הראש של עצם הירך בעוד שהשקע נותר מקורי.
  • החלפה מלאה של מפרק הירך. בניתוח זה מחליפים את כל המפרק.

  ניתוח מפרק הירך לאחר שבר טראומטי נושא סיכונים כבדים לסיבוכים ואפילו מוות. לעומת זאת ניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק הירך שנעשה בגלל דלקת פרקים ניוונית נחשב לניתוח שכיח ובטוח יחסית. מדוע למרות הדמיון בין שתי הפרוצדורות עדיין קיימים הבדלים משמעותיים ביניהם בכול הנוגע לכמות הסיבוכים ומקרי המוות? הבדלים אלו כך סברו הרופאים, נובעים מגילם של החולים ו/או ממצבם הבריאותי. החוקרים במחקר זה סברו שאין די בגיל ובמצב הבריאותי כדי להסביר את ההבדלים הללו. המחקר נעשה כדי לחפש את הגורמים הנוספים שמסבירים אותם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   ניתוח מהיר לשבר בירך
   ניתוח מהיר לשבר בירך

   החוקרים נתחו את הנתונים של 690,000 חולים בצרפת שעברו בין השנים 2010 – 2013 ניתוח להחלפת מפרק ירך או ניתוח לתיקון שבר במפרק הירך.

   ממצאי המחקר

   3.5% מהחולים שעברו ניתוח לתיקון השבר במפרק הירך מתו בבית החולים וזאת לעומת 0.2% מהחולים שהחליפו את מפרק הירך באופן מתוכנן בגלל דלקת פרקים ניוונית קשה. ההבדלים הללו נותרו גדולים גם לאחר ששקללו את גילם ומצבם הבריאותי של החולים.

   לחולים עם השבר שנותחו היה סיכוי גבוה פי 6 למות בבית החולים וסיכון כפול לפתח סיבוכים כגון אוטם שריר הלב, סחיף דם או זיהום במהלך האשפוז מחולים שנותחו בגלל דלקת פרקים ניוונית.

   מסקנות החוקרים

   החוקרים מסיקים שהשבר בירך גורם בין היתר ללחץ נפשי, להליך דלקתי, לנטייה מוגברת ליצור תסחיפי דם ועוד. כמו כן טוענים החוקרים שבעקבות השבר החולים אינם נעים ואינם ניזונים היטב ובכך גורמים לניוון מהיר של השרירים. כול אלה ועוד עומדים אחרי הסטטיסטיקה הגרועה יחסית של הסיבוכים והמוות. החוקרים ממליצים לבצע ניתוח שבר בירך תוך 24 – 48 שעות וזאת כדי להקדים את התופעות השליליות המצוינות מעלה.

   Sept. 15, 2015, Journal of the American Medical Association

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה