התמכרות לאינטרנט מגפה מודרנית

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

התמכרות לאינטרנט מגפה מודרנית! ההתמכרות לאינטרנט היא המגפה של העת החדשה. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה בין 5% – 10% מהגולשים. האם ישנם סימני אזהרה להתמכרות לאינטרנט ואם כן מה הם?

התמכרות לאינטרנט מוגדרת כהפרעת שליטה בדחפים (Disorder of impulse control). הפרעה זאת מאופיינת בחוסר יכולת להתנגד לדחף לגלוש באינטרנט. חלק מהגולשים מפתחים רגשות לחברים וירטואליים באינטרנט, אחרים משוטטים באינטרנט כדי לחפש שוב ושוב מידע או להחליף מידע בבלוג כזה או אחר וחלק סתם גולשים באופן אקראי.

התמכרות לאינטרנט מגפה מודרנית – רקע

בדומה להתמכרויות אחרות אלו הסובלים מהתמכרות לאינטרנט יוצרים קשרים וירטואליים עם אנשים אמתיים כתחליף לקשרים אמתיים שהם מתקשים למצוא. התוצאה היא הרבה פעמים בעיות במערכות יחסים בעולם האמתי, קשיים תפקודיים עם המשפחה, בעיות פיננסיות, בעיות מקצועיות ועוד בעיות האופייניות לאנשים מכורים. להיות מכורים לאינטרנט והשימוש האינטנסיבי במחשבים ויתר מכשירים אלקטרוניים הכרוך בכך עלול לגרום גם לבעיות גופניות אמתיות כולל בין היתר תסמונת התעלה הקרפלית, עיניים יבשות, כאבי גב תחתון, תסמונת תעלת הגומד, כאבי צוואר, כאבי ראש, תסמונת התעלה הקוביטלית, אכילה לא מסודרת, אי שמירה על היגיינה אישית והפרעות שינה.

מחקר סיני שבדק את הנושא מצא שההתמכרות לאינטרנט יוצרת שינויים מבניים בחומר הלבן במוח. על פי המחקר נמצא שתסמונת התמכרות לאינטרנט (Internet addiction disorder) גורמת לשיבושים בחומר הלבן (white matter) שהוא החומר המבודד שמקיף את העצבים במוח. שיבושים אלו עלולים להשפיע בין היתר על תהליך קבלת ההחלטות.

ישנם מספר סימנים להתמכרות לאינטרנט כולל שימוש הולך ומתארך באינטרנט כדי להגיע לרוויה, חוסר יכולת לבלום את הגלישה באינטרנט למרות מאמצים שנעשים לעשות זאת, תחושה של חוסר מנוחה, חוסר מצב רוח ואפילו דיכאון כאשר אתם מנסים לעצור את הגלישה באינטרנט, ממשכיל להיות מחוברים יותר ממה שתכננתם, אובדן או נזקים של מערכות יחסים אמתיות מהעולם האמתי, אובדן או נזק למקום העבודה, שקרים חוזרניים למשפחה ולסובבים אודות אורך הזמן שבו אתם גולשים באינטרנט ועוד.

המחקר

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית
התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

השימוש הגדל במכשירים מקוונים כולל מחשבים, טבלטים, טלפונים חכמים ועוד הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים. ההשפעה השלילית של השימוש האובססיבי באינטרנט מושך הרבה תשומת לב. התמכרות לאינטרנט הפכה להיות בעיה בריאותית מרכזית בעולם כולו ובעיקר בעולם המתועש. על פי מחקרים שונים התמכרות זאת קרובה להפרעות פסיכיאטריות אחרות וגם להתאבדויות.

מטרת המחקר הנוכחי היא לחקור את השכיחות של ההתמכרות לאינטרנט ואת הגורמים הנפשיים חברתיים והנפשיים פתולוגיים הנלווים להתמכרות הזאת. המחקר יצא לדרך ביוזמת המרכז למניעת התאבדות במדינת טאיוואן.

המשתתפים גויסו מהציבור הרחב וענו על שאלון מקוון. הם ענו על שאלות שעסקו במידות האישיות שלהם, שאלות על הרגלי הגלישה, שאלות על סימנים ותסמינים שהם חשים במצבים שונים ושאלות על התאבדויות.

ממצאי המחקר

אנשים נירוטיים, הזמן שהוקדש לגלישה באינטרנט והפגיעה במרקם המשפחתי היו גורמים מנבאים להתמכרות לאינטרנט. במחקר נמצא קשר מובהק בין אנשים המכורים לאינטרנט ובין סיכון להתאבדות וכוונות אובדניות.

מסקנות החוקרים

התמכרות לאינטרנט מגפה מודרנית! המחקר הזה מצביע על מספר גורמים מנבאים להתמכרות לאינטרנט ועל הקשר שיש בין התמכרות זאת לבעיות חברתיות ופתולוגיות אחרות.

PLoS ONE 10(10): e0137506, October 13, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. 

מחשבים מהווים מכשול לבריאות

מחשבים הם גם מפגע בטיחותי

מחשבים מהווים מכשול לבריאות! העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה, אך מחשבים עלולים לגרום לפציעות, בחלקן חמורות לא רק בגלל השימוש בהם. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.