התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית
התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית! ההתמכרות לאינטרנט היא המגפה של העת החדשה. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה בין 5% – 10% מהגולשים. האם ישנם סימני אזהרה להתמכרות לאינטרנט ואם כן מה הם?

התמכרות לאינטרנט מוגדרת כהפרעת שליטה בדחפים (Disorder of impulse control). הפרעה זאת מאופיינת בחוסר יכולת להתנגד לדחף לגלוש באינטרנט. חלק מהגולשים מפתחים רגשות לחברים וירטואליים באינטרנט, אחרים משוטטים באינטרנט כדי לחפש שוב ושוב מידע או להחליף מידע בבלוג כזה או אחר וחלק סתם גולשים באופן אקראי.

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית – רקע

בדומה להתמכרויות אחרות אלו הסובלים מהתמכרות לאינטרנט יוצרים קשרים וירטואליים עם אנשים אמתיים כתחליף לקשרים אמתיים שהם מתקשים למצוא. התוצאה היא הרבה פעמים בעיות במערכות יחסים בעולם האמתי, קשיים תפקודיים עם המשפחה, בעיות פיננסיות, בעיות מקצועיות ועוד בעיות האופייניות לאנשים מכורים. להיות מכורים לאינטרנט והשימוש האינטנסיבי במחשבים ויתר מכשירים אלקטרוניים הכרוך בכך עלול לגרום גם לבעיות גופניות אמתיות כולל בין היתר תסמונת התעלה הקרפלית, עיניים יבשות, כאבי גב תחתון, תסמונת תעלת הגומד, כאבי צוואר, כאבי ראש, תסמונת התעלה הקוביטלית, אכילה לא מסודרת, אי שמירה על היגיינה אישית והפרעות שינה.

מחקר סיני שבדק את הנושא מצא שההתמכרות לאינטרנט יוצרת שינויים מבניים בחומר הלבן במוח. על פי המחקר נמצא שתסמונת התמכרות לאינטרנט (Internet addiction disorder) גורמת לשיבושים בחומר הלבן (white matter) שהוא החומר המבודד שמקיף את העצבים במוח. שיבושים אלו עלולים להשפיע בין היתר על תהליך קבלת ההחלטות.

ישנם מספר סימנים להתמכרות לאינטרנט כולל שימוש הולך ומתארך באינטרנט כדי להגיע לרוויה, חוסר יכולת לבלום את הגלישה באינטרנט למרות מאמצים שנעשים לעשות זאת, תחושה של חוסר מנוחה, חוסר מצב רוח ואפילו דיכאון כאשר אתם מנסים לעצור את הגלישה באינטרנט, ממשכיל להיות מחוברים יותר ממה שתכננתם, אובדן או נזקים של מערכות יחסים אמתיות מהעולם האמתי, אובדן או נזק למקום העבודה, שקרים חוזרניים למשפחה ולסובבים אודות אורך הזמן שבו אתם גולשים באינטרנט ועוד.

המחקר

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית
התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

השימוש הגדל במכשירים מקוונים כולל מחשבים, טבלטים, טלפונים חכמים ועוד הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים. ההשפעה השלילית של השימוש האובססיבי באינטרנט מושך הרבה תשומת לב. התמכרות לאינטרנט הפכה להיות בעיה בריאותית מרכזית בעולם כולו ובעיקר בעולם המתועש. על פי מחקרים שונים התמכרות זאת קרובה להפרעות פסיכיאטריות אחרות וגם להתאבדויות.

מטרת המחקר הנוכחי היא לחקור את השכיחות של ההתמכרות לאינטרנט ואת הגורמים הנפשיים חברתיים והנפשיים פתולוגיים הנלווים להתמכרות הזאת. המחקר יצא לדרך ביוזמת המרכז למניעת התאבדות במדינת טאיוואן.

המשתתפים גויסו מהציבור הרחב וענו על שאלון מקוון. הם ענו על שאלות שעסקו במידות האישיות שלהם, שאלות על הרגלי הגלישה, שאלות על סימנים ותסמינים שהם חשים במצבים שונים ושאלות על התאבדויות.

ממצאי המחקר

אנשים נירוטיים, הזמן שהוקדש לגלישה באינטרנט והפגיעה במרקם המשפחתי היו גורמים מנבאים להתמכרות לאינטרנט. במחקר נמצא קשר מובהק בין אנשים המכורים לאינטרנט ובין סיכון להתאבדות וכוונות אובדניות.

מסקנות החוקרים

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית! המחקר הזה מצביע על מספר גורמים מנבאים להתמכרות לאינטרנט ועל הקשר שיש בין התמכרות זאת לבעיות חברתיות ופתולוגיות אחרות.

PLoS ONE 10(10): e0137506, October 13, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מוות מנפילה מסולם

  מוות מנפילה מסולם מתרחש לעתים קרובות מידי. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות עבודה ותאונות…