בלי כאב אין התקדמות
בלי כאב אין התקדמות

בלי כאב אין התקדמות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בלי כאב אין התקדמות? מסוכן לחשוב כך בכול הנוגע לפעילות גופנית! אין חולק על התרומה של פעילות גופנית לבריאות שלנו. אבל, כמה קשה אנו צריכים להתאמן כדי לשמר ולשפר אותה? מתי פעילות גופנית מפסיקה לתרום לבריאותנו ומתחילה לפגוע בה?

האם נכון להמשיך לבצע פעילות גופנית למרות הכאב? כספורטאי תחרותי וכצעיר שהתגייס לצנחנים גדלתי כמו רוב חברי על התפיסה שאומרת: בלי כאב אין שיפור (No Pain No Gain). “התובנה” הזאת מבית היוצר של ג’ין פונדה, שחקנית וכוהנת כושר, מתבססת יותר על פסיכולוגיה של המאמץ מאשר על הפיסיולוגיה של המאמץ. כול הנאחזים באדיקות בתובנה הזאת יזכו, אולי, להישגים בטווח הקצר אך בטווח הארוך סיכוייהם לסבול מפציעות ספורט ולפרוש מפעילות גופנית גבוהים. אין לשכוח שהחיים הם עניין ארוך יחסית ומחשבה קצרת הטווח המשתקפת במשפט: בלי כאב אין התקדמות אינה משרתת אותם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבלי כאב אין התקדמות – רקע

אכן, ספורטאי השואף להתקדם חייב לדחוף את עצמו עד למצב של חוסר נוחות קיצונית, קושי רב, תחושת שריפה חריפה, עייפות ואפילו עד לכדי כישלון וחוסר יכולת להמשיך אבל לא עד כאב. יש שהתחכמו ויגידו שתחושה של שריפה חריפה בשריר היא כאב, שתחושת העייפות והלאות הפושטים בגוף היא כאב, שהגעה למצב של חוסר יכולת לבצע עוד מאמץ אחרון היא כאב. אך טענה זו אינה נכונה. כאב הוא כאב.

כאב, אותו כלי אבולוציוני שמטרתו להזהיר ולהגן עלינו, הוא תחושה נפרדת ושונה מכול תחושה אחרת. כישלון לזהות את תחושת הכאב מבין מגוון התחושות המשודרות אלינו מחלקי הגוף השונים במהלך פעילות גופנית או בכול מצב אחר עלול לעלות לנו בפציעה. מבחינתי כאב תוך כדי פעילות גופנית משמעותו פציעת ספורט או פציעת ספורט בפוטנציה, כמו גם כניסה וודאית לתחום של עומס יתר ואימון יתר (Overtraining). נכון שהגוף שלנו מצויד ביכולת הסתגלות מפתיעה ולא כול כאב יתפתח לכדי פציעה אבל למה לקחת את הסיכון? לפני שנדון בתוצאות של פעילות גופנית עם כאב נאמר מספר מילים על כאב.

מהו כאב?

הכאב הנו תחושה גופנית ורגשית לא נעימה שמטרתה, כך טוענת האגודה הבין לאומית לחקר הכאב, היא להתריע על נזקים ממשיים או אפשריים הנגרמים לרקמות הגוף. הזיכרון של כאב שהיה וחלף והחשש מפני שובו של הכאב מהווים גם הם גורם מתריע מפני פציעות בפוטנציה. אדם שנפצע ינקוט בצעדי זהירות על מנת לא להיפצע שוב אלא אם כן דעתו משתבשת בגין אנדורפינים, לחץ חברתי או כול מסיבה אחרת.

תחילתו של הכאב הוא בנזק לרקמות. נזק זה נקלט בקולטנים מקומיים המהווים חלק ממערכת העצבים הפריפרית. המידע על הנזק מועבר באמצעות הקולטנים ועצבי חוט השדרה אל המוח. המוח מעבד את המידע ומודיע לנו באמצעות כאב על נזק שקרה או מזהיר מפני נזק מתהווה. תוצאה אפשרית של התעלמות מכאב עלולה להיות פציעות ופציעות כידוע עלולות להשבית אתכם ולגרום לירידה בכושר הגופני ולא לשיפורו. אימון גופני שמתבצע נכון ובלי כאב ינצל וימקסם את יכולת הבנייה והחיזוק המצויים בגוף שלנו לשם שיפור הכושר הגופני בלי להיפצע. כאב תוך כדי אימון מחייב עצירה וניסיון להבין מה כואב. אם חזרתם לפעילות והכאב ממשיך עצרו את הפעילות שלכם לחלוטין.

מנגנון בנייה וחיזוק רקמות

לגוף האדם יכולת מדהימה לספוג עומסים ולחזק את הרקמות השונות כדי שיוכל להבא לעמוד בעומסים אלו בצורה טובה יותר. עומס גופני המתבצע תוך התחשבות במגבלות של הגוף ושל כול אחת מהרקמות שלו יתניע תהליך של בנייה וחיזוק (Remodeling) הרקמות השונות. פעילות גופנית שאינה מתעלמת מכאב ואינה דוחפת אל מעבר לקצה היכולת תאפשר חיזוק העצמות, חיזוק השרירים, חיזוק הגידים, חיזוק הרצועות וחיזוק הסחוסים. מאידך עומסי יתר יחצו את רף יכולת הספיגה של הרקמות ויגרמו לתהליך מצטבר של הרס רקמות.

אימון גופני נמרץ וקשה הנעשה מבלי לגרום לכאב יתניע שורה של תהליכים כימיים בגוף שסופם שיפור הכושר הגופני. פוטנציאל יכולת השיפור של הכושר הגופני הגופנית נקבעים בין היתר על פי סוג האימון, משתני האימון, עצימות האימון, גיל, מין והתורשה. בעבודת שרירים מאומצת יופרשו מגוון חומצות כולל חומצה לקטית וכן ATP – מולקולה המשולבת בהליך ייצור האנרגיה ובמקביל יחל תהליך של עיבוי סיבי השריר, עיבוי גידים, חיזוק הרצועות, חיזוק רקמות החיבור כולל סחוס, גדילה בכמות אספקת הדם לשריר, גדילה בכמות הגליקוגן בשריר ועוד.

בלי כאב אין התקדמות
בלי כאב אין התקדמות

אימון לפיתוח כוח שריר מרבי ישביח בד בבד גם את יכולת השליטה העצבית על השרירים וגם את מבנה השריר, ישפר וייעל את היכולת העצבית לגייס יחידות מוטוריות בשריר, ישפר וייעל את התיאום בין היחידות המוטוריות בשריר, ישפר וייעל את התיאום בין קבוצות השרירים המבצעים את הפעולות, ישפר וייעל את הפעילות המטבולית של השרירים שלו וכתוצאה מכך ישיג שיפור ביכולת עבודה של השריר ושיפור בהישגים ועוד. אימון המתבסס על עקרונות האימון הגופני הנכון יאפשרו לנו להשיג את כול היתרונות הללו בלי לפגוע בגוף. אז מהו אימון נכון?

עקרונות האימון הגופני הנכון

תכנית אימונים גופנית חכמה תיקח בחשבון את התגובות הפיזיולוגיות של מערכות הגוף השונות לאימון. הגוף האנושי יכול לעמוד בעומסים פיזיים ונפשיים ניכרים. מלבד מזון ושתייה, כול הדרוש לגוף שלנו על מנת לעמוד בעומסים הללו בלי להיפצע הוא סרגל מאמצים הדרגתי ומנוחה לצורך התאוששות ובנייה של הרקמות. כדי לשפר את הכושר הגופני שלנו יש למנוע מהגוף לשהות במצב שבו הוא הסתגל לעומסים המוטלים עליו.

העלאה הדרגתית של רמת העומסים בשילוב עם זמן התאוששות לא תאפשר לגוף להיכנס לאזור הנוחות שלו ומאידך תימנע פציעות. אימון חזק מידי שאינו קשוב לגוף ומתעלם מאותות כאב יוביל לאימון יתר ופציעות. מתאמן הנכנס במהלך האימון לתחום של אימון יתר יפצע בוודאות. אימון יתר ופציעות לא זו בלבד שאינן משפרות את הכושר הגופני אלא פוגעות בו והרבה פעמים עלולות לגרום לתסכולים נפשיים ואף לפרישה מוחלטת מעיסוק בפעילות גופנית.

בלי כאב שרירים לאחר האימון

לאחר אימון גופני קשה הנעשה תוך הקפדה על כללי האימון הנכון אתם עשויים לחוש עייפות וכאבי שרירים מאוחרים (Delayed onset muscle soreness). עייפות בעקבות המאמץ עשויה להימשך, תלוי בגודל המאמץ, עד 24 שעות. עייפות שנמשכת מספר ימים או מעבר לכך מעידה על אימון יתר. כאבי שרירים מאוחרים יתחילו לרוב תוך 6-8 שעות לאחר האימון יגיעו לשיאם תוך 24-48 שעות ויתחילו לפוג לאחר מכן. הגורם לכאבים אלו הוא נזקים מיקרוסקופיים הנגרמים לסיבי השריר במהלך הפעילות ובגלל ההליכים הדלקתיים המקומיים שהחלו כדי לתקן את הנזקים. ההתמוססות המהירה של חומצת החלב בשריר, תוך 30-60 דקות לאחר הפעילות, שוללת את הסברה שהייתה מקובלת עד לפני שנים אחדות שכאבי שרירים מאוחרים הם תוצאה בלעדית של הצטברות חומצת חלב בשריר.

כאבי שרירים מאוחרים קשים במיוחד ו/או כאבים הנמשכים מעל לארבעה – חמישה ימים מעידים על נזקים משמעותיים יותר ועל אימון יתר. כאבי שרירים מאוחרים ועימם רגישות למגע וקושי מסוים בתנועה יופיעו לאחר מאמץ גופני משמעותי במקרים הבאים: במידה ואינכם מתאמנים באופן סדיר, במידה ואתם מתאמנים באופן סדיר אך האימון היה קשה במיוחד או במידה ובחרתם לעבוד על שריר או קבוצת שרירים חדשה.

“כאבים טובים וכאבים רעים”

במהלך האימון אין להגיע למצב של כאב. כול כאב הוא רע. חוסר נוחות משמעותית, עייפות קשה, תחושת שריפה בריאות ובשרירים עלולים להיתפס בעיני רבים ככאב. ובכן לא מדובר בכאב אלה בתחושות טובות ומועילות. ככאב בעיני כאבים שעוצמתם סבירה המופיעים מספר שעות לאחר האימון נחשבים “לכאבים טובים” שכן הם מהווים חלק מהתהליך של בנייה וחיזוק סיבי השריר ויתר הרקמות. אבל אם לאחר שלושה ימים אתם מנסים לבצע את אותה פעילות והשרירים הכואבים שלכם אינם מאפשרים זאת הרי שהאימון היה קשה מידי. יחד עם זאת היעדרותם של “כאבים טובים” אינה אומרת שלא עשיתם אימון טוב.

כאבים המתפתחים תוך כדי פעילות גופנית ונמשכים עוד ימים לאחר הפעילות עלולים להצביע על פציעה. פנו לעזרה מקצועית אם הכאבים שלכם נמשכים יותר מ 4-5 ימים או אם מלבד כאבים אתם חשים גם במגבלות תנועה, נפיחות, חולשה או אובדן תחושה או אם אתם מזהים שינוי גוון של העור או התכהות בגוון של השתן שלכם. מאמצים גופניים קיצוניים במיוחד עלולים לגרום לכאבים מאוחרים חריפים מאוד. כאבים חריפים במיוחד עלולים להעיד על נזקים משמעותיים ואפילו מוות של תאי השריר. סיבוכים אפשריים מתופעה זאת כוללים נזק לכליות ואפילו מוות. חשוב לציין שכאבים מאוחרים קשים הנובעים מנזקים קיצוניים יופיעו בסמיכות גדולה יותר לפעילות הגופנית ואף במהלך הפעילות.

פציעות מנזקים מצטברים

אין חולק על כך שכדי להגיע להישגים ספורטיביים יש לעבוד קשה אך גבול דק עובר בין מאמצים מאתגרים שיכולים לשפר את הכושר הגופני שלנו למאמצים קיצוניים שסופם פציעה. ישנם שני סוגים עיקריים של פציעות: פציעות טראומתיות ופציעות של נזק מצטבר. פציעות טראומטיות נגרמות לרוב בעקבות מאמץ חד פעמי קיצוני כמו הרמת משקל כבד ופריצת דיסק או כתוצאה מנפילה ו/או חבלה כמו למשל סיבוב ונקיעת קרסול, סיבוב ברך וקרע רצועות בברך, נפילה ושבר של היד ועוד. פציעות של נזק מצטבר הן פציעות שכפי ששמן מרמז נבנות לאורח זמן ונגרמות בין היתר בגלל אימון יתר. פציעות על רקע של אימון יתר מתפתחות כאשר אנו מתעלמים מכאב וממשיכים בפעילות. פציעות מאימון יתר הופכות בהרבה מקרים להיות פציעות כרוניות. פציעות שכיחות מסוג זה כוללות: ברך רצים, שין ספלינט, דלקות גידים בכתפיים, דלקת בגיד אכילס ועוד.

בלי כאב אין התקדמות מוביל לאימון יתר

אימון יתר הוא מצב שבו נדחף הגוף לקצה היכולת שלו במשך תקופה ארוכה בלי מנוחה מספקת ובלי זמן להתאוששות. באימון יתר נוצר תהליך אבסורדי שבו המתאמן אינו משפר את כושרו הגופני אלא מאבד אותו. באימון יתר מנגנוני הגוף שאמורים לפעול על מנת לחזק ולשפר את חלקי הגוף השונים, לשפר את התיאומים העצביים בין מערכות העצבים לשרירים ולשפר את התהליכים המטבוליים בתאים, מדוכאים ונבלמים. התוצאה הינה פגיעה במגוון יכולות גופניות כולל פגיעה בכוח, עייפות והחלשות השרירים, פגיעה בסיבולת שרירים ולב ריאה, פגיעה ביכולת התיאום העצבי, פגיעה ביכולת המטבולית ועוד. ההשפעה הכללית של אימון יתר עלולה להיות רחבה יותר ולכלול שיבושים הורמונאלית, פגיעה במערכת החיסונית והדבקות במחלות ויראליות ופגיעה במערכת העצבים על כול המשתמע מכך. תוצאה אפשרית שכיחה נוספת במצב של אימון יתר הוא פציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מכתב תודה על טיפול בפציעות מספורט

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב…

 • כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי…

 • מכתב תודה על טיפול בפציעות ספורט

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי…

 • מכתב תודה על טיפול בפציעות קרטה

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת…

 • סקר פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית.…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני.…

 • שיווי משקל מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט.…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח…

 • ברך ולא ירך

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת…

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן