בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בורסיטיס בירך – חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל התפתחות דלקת בבורסה שממוקמת בצד החיצוני של מפרק הירך מעל תל הירך הגדול. דלקת בבורסה של הירך (בורסיטיס בירך) היא תופעה שכיחה. כאב הנובע מדלקת בבורסה מטופל במגוון אמצעים. הטיפול בגלי הלם הוכח כיעיל.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בורסיטיס היא למעשה דלקת של הבורסה (בעברית: אמתחת או שק). תפקידה של הבורסה היא להגן ולסוכך בין רקמות שונות כולל גידים, רצועות שרירים ועצמות. במצב תקין בורסות אלה מפרידות בין הרקמות השונות ומאפשרות לרקמות הללו להחליק ולא להתחכך. לאחר פציעה הבורסה הזאת נעשית רגישה באופן חריג וגורמת לכאבים חריפים. בורסיטיס אינה מתרחשת רק בבורסת הירך. הבורסות פזורות במגוון רחב של אזורים אנטומיים המועדים לפגיעת רקמות בשל חיכוך. בין האזורים הללו נמנה כתף, מרפק, בברך ועוד. על פי החוקרים הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת באמתחת תל הירך או כפי שדלקת זו מכונה כאן "בורסיטיס בירך", נמצא יעיל יותר מזריקות קורטיקוסטרואידים או מטיפול פיזי אחר. אין לשכוח שלטיפול בגלי הלם אין תופעות לוואי משמעותיות בעוד שלזריקות קורטיקוסטרואידים יש גם יש.

  {loadposition inside-page}

  בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח – רקע

  בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח
  בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסה היא שק קטן מלא בנוזל הממוקם במקומות שונים בגוף שיש בהם פוטנציאל חיכוך. בין היתר נוכל למצוא שקי בורסה שמפרידים בין עצמות לרקמות רכות סביב מפרק הכתף, במרפק, בירך, בברכיים, בעקב ועוד. יש לעתים שעקב עומסי יתר או נזקים טראומטיים נפגע הבורסה ומתפתחת בו דלקת. דלקת בבורסה הקרויה בורסיטיס גורמת בין היתר לכאבים חריפים, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד.

  ישנן שתי אמתחות מרכזיות בירך שנפגעות לעתים קרובות יחסית. הדלקת השכיחה יותר היא זאת המתפתחת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) הממוקמת בצד החיצוני של הירך. הדלקת השכיחה פחות היא זאת המתפתחת באמתחת שריר המותן כסל (iliopsoas bursa) הממוקמת במפשעה. גורמי הסיכון להתפתחות בורסיטיס בירך כוללים מגדר נשי וגיל (סיכוי גבוה יותר לאנשים בגיל העמידה). חשופים להתפתחות בורסיטיס בירך גם אנשים שעיסוקם המקצועי או הספורטיבי כרוך בביצוע תנועות חוזרניות ובכלל זה רכיבה על אופניים, ריצה, הליכה, טיפוס על מדרגות ועוד. גורמי סיכון נוספים להפרעה בריאותית זאת כוללים פציעה של מפרק הירך, חוסר שיוויון באורך הרגליים, ומגוון מחלות בעמוד השדרה המותני או בירך.

  סימנים ותסמינים של טרוכנטיריק בורסיטיס או בורסיטיס בירך כוללים בין היתר כאבים חריפים הממוקמים בצד החיצוני של מפרק הירך. יש לעתים שהכאב הזה מושלך לאגן ובמורד הירך. הכאב מחמיר בלילה בעת שינה על הצד המעורב, ובעת שינויי מצב מישיבה לעמידה. הכאבים עלולים להחמיר גם במצב של הליכה ממושכת, עלייה חוזרנית במדרגות, ביצוע סקואאטים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בורסיטיס בירך – אבחון וטיפול

   אבחון וטיפול מהירים עשויים לחסוך עוגמת נפש רבה. אבחון בורסיטיס בירך מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. במידה וקיים ספק לגבי האבחון ניעזר בבדיקות הדמיה בכלל זה בצילום רנטגן, מיפוי עצמות וסריקת MRI.

   טיפול שמרני

   הטיפול השמרני בבורסיטיס כוללים מנוחה מתנועות, פעולות ו/או מנחים הגורמים לכאבים. נחזיר את האיזון לשרירים הפועלים סביב מפרק הירך. נחזק את השרירים הדורשים חיזוק ונגמיש את השרירים האנטגוניסטים. עוד ניעזר באמצעים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך וגלי הלם. במידת הצורך נמליך על שימוש בעזרים כגון קביים או מקל הליכה לפרק זמן קצר.

   טיפול רפואי בבורסיטיס בירך

   הטיפול הרפואי בבורסיטיס בירך כולל טיפול עם תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים ובכלל זה איבופרופן, אטופן ועוד. במקרים קשים יותר ימליץ הרופא על זריקות נוגדות דלקת – קורטיקוסטרואידים. חשוב לזכור שבטיפולים התרופתיים הללו עלולות להתפתח גם תופעות לוואי בלתי רצויות כולל בין היתר גרימת נזקים לרקמות סמוכות. לכן ההמלצה הקיימת היא לצמצם את מספר זריקות הקורטיקוסטרואידים המוזרקות לבורסה. רק לעתים רחוקות נדרש פתרון כירורגי לבעיה הזאת. במהלך ניתוח כזה מסירים את אמתחת תל הירך. ישנם רופאים שבנוסף מסירים חלק משריר העכוז הגדול המתחכך בתל הירך הגדול כדי לגרום להרפיית הגיד.

   ומה לגבי גלי הלם?

   מגוון מחקרים בחנו את היעילות של הטיפול באמצעות גלי הלם בכאבים באזור מפרק הירך הנובעים מדלקת בדלקת אמתחת הירך (Greater trochanteric pain syndrome – GTPS). תוצאות המחקרים מצביעות על גלי הלם כשיטת טיפול יעילה למגוון רחב של בעיות במערכת שרירי ושלד.

   המחקר הקנדי

   במסגרת סקירה שיטתית של מחקרים שעסקו בנושא טיפול בגלי הלם בכאבים באזור התל הגדול בירך סיננו החוקרים הקנדים שני מחקרים איכותיים שהתפרסמו בשפה האנגלית בין השנים 2003-2013. שני המחקרים כללו סך של 295 חולים בגילאים 46-51 שסבלו באופן כרוני (מעל 6 חודשים) מכאבים בתל הירך הגדול שנגרם על רקע של בורסיטיס בירך. הטיפול שקיבלו חברי הקבוצה הושווה לתוצאות הטיפול שקיבלה קבוצת ביקורת, או זריקות קורטיקוסטרואידים או אימונים גופניים בבית. לאחר מכן ערכו החוקרים ניתוח-על ששילב את הנתונים של שני המחקרים האיכותיים שנבחרו לתוך ניתוח סטטיסטי אחד ועל בסיס התוצאות של הניתוח הזה הגיעו למסקנות הבאות:

   ממצאי ומסקנות המחקר הקנדי

   בכול הנוגע לכאבים באזור התל הגדול נמצא שהטיפול באמצעות גלי הלם היה מבחינה סטטיסטית יעיל יותר באופן משמעותי מאשר טיפולים אחרים שכללו זריקות קורטיקוסטרואידים או פעילות גופנית בבית.

   המחקר האמריקאי

   גם החוקרים האמריקאים ערכו סקירה שיטתית בחיפוש אחר מחקרים איכותיים שעסקו בשיטות יעילות לריפוי בורסיטיס בירך או בשמה העברי התקין דלקת באמתחת תל הירך. כול המחקרים שנמצאו נבדקו על ידי שני החוקרים. 24 מחקרים זוהו ונלמדו. החוקרים כרו את כול הנתונים שעסקו בטיפול בבעיה המוזכרת, פרטים אודות החולים, רמות הכאב והמוגבלות ועוד. לאחר מכן ערכו ניתוח של הממצאים והסיקו את המסקנות הבאות:

   ממצאי ומסקנות המחקר האמריקאי

   כול המחקרים מצאו את שהטיפול באמצעות גלי הלם בכאבי ירך שנבעו מדלקת אמתחת תל הירך או בורסיטיס בירך היה יעיל יותר מזריקות קורטיקוסטרואידים או טיפול פיזי אחר.

   References:

   Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2016 Sep 16, Clin J Sports Med. 2011 Sep; 21(5): 447–453.

   Furia et al., Am J Sports Med 2009;37:1806-1813, Low-energy extracorporeal shock wave therapy as a treatment for greater trochanteric pain syndrome.  

   Rompe et al., Am J Sports Med 2009;37 1981-1990, Home training, local corticosteroid injection, or radial shock wave therapy for greater trochanter pain syndrome.

   David P Lustenberger at al.Clin J Sports Med. 2011 Sep; 21(5): 447–453. Efficacy of Treatment of Trochanteric Bursitis: A Systematic Review

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,