כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה הוא המאמר השלישי והאחרון בסדרה של הירחון הרפואי לנסט. במאמר מפרטים מומחים בתחום את העובדות אודות מגפת כאבי הגב התחתון וקוראים לפעולה. לטענת אותם מומחים המגפה הזאת בעל המשמעות האדירה אינה מטופלת כראוי. אם אתם סובלים מפציעות שכיחות בגב התחתון וכאבי גב תחתון אתם לא לבד. רוב בני האדם ברחבי העולם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון במהלך חייהם. מדובר בהפרעה קשה וטורדנית ביותר הגורמת לאובדן ימי עבודה ופגיעה כלכלית לאומים ואישית קשה. כאבי גב תחתון גורמים פגיעה באיכות חייו של החולה ואפילו מקצרת את חייו של החולה.

כדי להבין את החשיבות של הנושא ואת המסר שיוצא במאמר הנוכחי מומלץ לקרוא את שני המאמרים הראשונים בסדרה:

 • "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention)
 • "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions)

סדרת המאמרים הזאת היא עדכנית ואמינה. מומלץ לגורמי הבריאות השונים להתנהל על פי המלצותיה בכל הנוגע להתמודדות על כאבי הגב התחתון.

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה – רקע

במאמר השלישי והאחרון בסדרה של הלנסט: "כאבי גב תחתון קריאה לפעולה" (Low Back Pain: A Call To Action) מסכמים המומחים את ההשפעות שיש לכאבי גב תחתון על האנושות. כאבי גב תחתון הם הגורם המוביל ברחבי העולם לפגיעה באיכות חיים, לנכות ולאובדן כושר עבודה. מספר הסובלים מכאבי גב תחתון בעולם גדל ללא הרף. רוב בני האדם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מגב תחתון תפוס ו/או כואב. עלייה זאת בשכיחות נגרמת בין היתר בגלל העלייה בתוחלת החיים. העומסים הכרוכים בטיפול בכאבי הגב יחד עם אובדן ההכנסות הנובעות מבעיה זאת הופכים להיות נטל קשה מנשוא. בעיקר נכונים הדברים הללו בקרב מדינות העולם הפחות עשירות.

לטענת המומחים רוב בעיות הגב נובעות מפגיעות שאינן מאובחנות במדויק ועל כן מוגדרות ככאלה הנגרמים ממקור לא ספציפי. רק חלק קטן יחסית של החולים הסובלים מכאבי גב תחתון יודעים להצביע על מקור הכאב. חלק מהדרכים המומלצות על ידי המומחים הללו לטפל ולנהל את מגפת כאבי הגב התחתון היא באמצעות:

 • שינוי האופן שבו מתנהלות המערכות הבריאותיות השונות
 • שינויים במקומות העבודה
 • שינויים ברשתות האחראיות להענקת פיצויים והטבות על רקע זה

המומחים קוראים לפעולה

המומחים קוראים לפעולה של הגורמים הלאומיים והבין לאומיים שיש ביכולתם להשפיע על מגפת כאבי הגב התחתון. למעשה שואפים המומחים להפסיק לבזבז כספים ולעתים אף לסכן את בריאותו של החולה עם כאבי הגב התחתון. לדעת המומחים הללו:

 • קיים מגוון בדיקות וטיפולים חסרי תועלת
 • יש להפנות משאבים לאמצעים יעילים בעלי ערך גבוה של עלות תועלת

בין היתר חשוב לעודד:

 • סגנון חיים בריא ופעיל
 • שילוב של קלינאים מתחומים רבים ובכלל זה כירופרקטים, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאליים ועוד

שינויים אלה עשויים לקזז דרמטית את ההוצאות של מערכת הבריאות והשיג תוצאות טובות יותר. במאמר הנוכחי "כאבי גב תחתון קריאה לפעולה" המומחים מסכמים ואומרים שנדרשת שיטת פיקוח על היישום של ההמלצות הללו.

קריאה לפוליטיקאים

פנל המומחים ממליץ לקרוא לארגון הבריאות העולמי כדי:

 • שימקם את מגפת כאבי הגב התחתון ברשימת סדרי העדיפות שלו
 • שיפנה את תשומת הלב של העולם למגפה הזאת
 • שיגרום להפסקת הטיפולים והתנהלות הבזבזנית וחסרת התועלת הנהוגה כיום בכאבים אלו

המומחים הללו קוראים גם לפוליטיקאים, לרופאים, לארגונים החברתיים לוודא ששירותי הבריאות הלאומיים מתוקצבים במידה מספקת כדי למנוע ולהתמודד עם תופעת כאבי הגב התחתון.

קריאה לשינוי סדרי עדיפות

יש לתת עדיפות למניעה של כאבי הגב התחתון. בין היתר חשוב ליצור דרכים ישירות ועקיפות למניעתם ובכלל זה:

 • לעודד שמירה על משקל גוף מאוזן
 • לטפח פעילות גופנית
 • שמירה על בריאות נפשית

המומחים קוראים לשינוי תרבותי באמצעות קמפיינים של יחסי ציבור המעודדים לחיות נכון עם כאבי גב, מבהירים דרכים למניעת כאבי גב וכאבי גב חוזרניים, מעודדים טיפול עצמוני בכאבי הגב ומשנים את האופן שבו הציבור תופס את הבעיה הזאת.

קריאה לקלינאים

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה
כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

יש לעודד רופאים וקלינאים לשנות את ההמלצות והטיפולים שהם מעניקים לחולים עם כאבי גב תחתון המופעים על מפתנם. כאמור המליצה הוועדה במאמרה השני להימנע משורה שלמה של טיפולים חסרי תועלת ממשית ושל בדיקות יקרות ומיותרות ולהפנות את החולה בין היתר לקבלת מניפולציה בעמוד השדרה המותני, הליך שמתבצע בעיקר על ידי כירופרקטים. חשוב לאפשר לחולה לקבל טיפול בזמן שהוא נזקק לו על ידי מגוון רחב של מומחים. חשוב לשמור על אורח חיים פעיל של החולה ולהחזירו בהקדם האפשרי למקום העבודה.

קריאה למקומות העבודה

כדי למנוע התפתחות כאבי גב תחתון מקומות העבודה צריכים להקפיד על:

 • עומסי עבודה מחושבים
 • ועל ארגונומיה נכונה

מקומות העבודה צריכים גם לעודד:

 • אורח חיים וסגנון חיים בריא בקרב העובדים מתוך הבנה שהעניין משרת גם אותם
 • על המנהלים במקום העבודה לזהות עובדים הנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות כאבי גב תחתון ולכן גם נכויות כרוניות ולפעול כדי לצמצם את הסיכון הזה
 • יחד עם זאת אם העובד נפצע בגבו חשוב לשקמו באמצעות מגוון המומחים. חשוב גם להחזירו למעגל העבודה במהירות האפשרית.

קריאה לממשלה ולחברות הביטוח

חברות הביטוח והממשלה צריכות:

 • להתאים עצמן בכול הנוגע לתקציבים וביטוחים לטיפולים שהוכחו מחקרית כיעילים
 • ולהימנע מקונפליקטים המונעים על ידי אינטרסים צרים של גופים כאלה או אחרים

נכון להיום תקציבי ענק אינם מנוצלים באופן יעיל. לעיתים הם משמשים לטיפולים שלא זו בלבד שאינם מועילים, אלא אפילו מסכנים את בריאותו.

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה – סיכום

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה אינו עוד מאמר. מאמר זה הוא חוסר האונים הבוקע מגרונם של המומחים בתחום. זהו חוסר אונים על:

 • תקציבי ענק שנזרקים על התחום ללא תוצאות
 • על השחתה של זמן יקר עקב הניסיונות העקרים להביא פתרון למגפת כאבי הגב התחתון

האדם הגיע לירח אך כאבי גב תחתון עדיין מהווים בעיה בלתי פתירה ברובה. עד היום הזה לא נמצא "טיפול קסמים" יחיד שמסוגל לפתור אותנו מהפרעה בריאותית זאת. עם זאת יש עדיין דברים והליכים שניתן לבצע ובדיקות ופרוצדורות שראוי להימנע מהם. בכך נוכל לצמצם את בזבוז הזמן ובזבוז המשאבים הנוראי. קריאתם של המומחים הללו כוללת אמירה מאוד ברורה: במלחמה בכאבי הגב התחתון חשוב להסיר שיקולים זרים ולהתמקד במה שעובד.

The Lancet, Vol. 391, No. 10137, Published: March 21, 2018

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא תופעה הולכת וגדלה. בישראל סובלים ממחלה זאת כ-400,000 חולים.כול שנה מצטרפים כ300 חולים חדשים למעגל החולים בסוכרת סוג אחד שהיא מחלה אוטואימונית. הגורם לסוכרת סוג 2 הוא השמנה וחוסר פעילות גופנית.

הרצאה בנושא צליפת שוט

הרצאה על צליפת שוט

הרצאה בנושא צליפת שוט עשויה להועיל גם לגבי אלו שלא עברו תאונה דרכים. צליפת שוט או "Whiplash" הינה כינוי לסוג של חבלה הנגרמת בתאונת דרכים לחוליות הצוואר אך צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל גורמים אחרים כמו למשל נפילה הגורמת לראש ל"היזרק". 

כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה? טיפול נדרש כדי למנוע ליקויים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. המפשעה היא האזור שבין הבטן התחתונה לירך הכוללת מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לסימנים ותסמינים.