כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון קריאה לפעולה הוא שמו של המאמר השלישי והאחרון בסדרה של הירחון הרפואי לנסט. במאמר זה מציינים מיטב המומחים בעולם את העובדות הידועות על מגפת כאבי הגב התחתון ברחבי העולם וקוראים לפעולה. לטענת המומחים נכון להיות הנושא אינו מטופל כראוי. אם אתם סובלים מפציעות שכיחות בגב התחתון וכאבי גב תחתון אתם לא לבד. רובם המכריע של בני האדם ברחבי העולם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון במהלך חייהם. מדובר בהפרעה קשה וטורדנית ביותר הגורמת לאובדן ימי עבודה ופגיעה כלכלית לאומים ואישית קשה. כאבי גב תחתון גורמים גם לפגיעה באיכות החיים של החולה ועל פי מחקר מסוים אפילו מקצרת את חייו של החולה.

מומלץ לקרוא את שני המאמרים הראשונים בסדרה "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention) וכן "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions) כדי להבין את החשיבות של הנושא ואת המסר שיוצא במאמר הנוכחי. סדרת המאמרים הזאת היא עדכנית ואמינה ומומלץ לגורמי הבריאות השונים להתנהל על פי המלצותיה בכול הנוגע להתמודדות על כאבי הגב התחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון קריאה לפעולה – רקע

במאמר השלישי והאחרון בסדרה של הלנסט: "כאבי גב תחתון קריאה לפעולה" (Low Back Pain: A Call To Action) מסכמים המומחים את ההשפעות שיש לכאבי גב תחתון על האנושות. כאבי גב תחתון הם הגורם המוביל ברחבי העולם לפגיעה באיכות חיים, לנכות ולאובדן כושר עבודה. מספר הסובלים מכאבי גב תחתון ברחבי העולם גדל ללא הרף בין היתר בגלל העלייה בתוחלת החיים. העומסים הכרוכים בטיפול בכאבי הגב יחד עם אובדן ההכנסות הנובעות מבעיה זאת הופכות להיות נטל קשה בכלל ונטל קשה מנשוא בפרט בקרב מדינות העולם הפחות עשירות.

לטענת המומחים רוב בעיות הגב נובעות מפגיעות שאינן מאובחנות במדויק ועל כן מוגדרות ככאלה הנגרמים ממקור לא ספציפי. רק חלק קטן יחסית של החולים הסובלים מכאבי גב תחתון יודעים להצביע על מקור הכאב.
חלק מהדרכים המומלצות על ידי המומחים הללו לטפל ולנהל את מגפת כאבי הגב התחתון היא על ידי שינוי האופן שבו מתנהלות המערכות הבריאותיות השונות, מקומות העבודה והרשתות האחראיות להענקת פיצויים והטבות על רקע זה.

המומחים קוראים לפעולה

המומחים קוראים לפעולה של הגורמים הלאומיים והבין לאומיים השונים שיש ביכולתם להשפיע על ההתנהלות הנכונה על מגפת כאבי הגב התחתון. למעשה שואפים המומחים להפסיק לבזבז כספים ולעתים אף לסכן את בריאותו של החולה עם כאבי הגב התחתון עם מגוון בדיקות וטיפולים חסרי תועלת והתחיל להפנות משאבים לאמצעים יעילים בעלי ערך גבוה של עלות תועלת. עידוד של סגנון חיים בריא ופעיל ושילוב של קלינאים מתחומים רבים ובכלל זה כירופרקטים, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאליים ועוד עשויים לקזז דרמטית את ההוצאות של מערכת הבריאות והשיג תוצאות טובות יותר. במאמר הנוכחי "כאבי גב תחתון קריאה לפעולה" המומחים מסכמים ואומרים שנדרשת שיטת פיקוח על היישום של ההמלצות הללו.

קריאה לפוליטיקאים

פנל המומחים ממליץ לקרוא לארגון הבריאות העולמי שימקם את מגפת כאבי הגב התחתון ברשימת סדרי העדיפות שלו ובכך יפנה את תשומת הלב של העולם לתופעה הזאת ויגרום להפסקת הטיפולים והתנהלות הבזבזנית וחסרת התועלת הנהוגה כיום בכאבים אלו. המומחים הללו קוראים גם לפוליטיקאים, לרופאים, לארגונים החברתיים לוודא ששירותי הבריאות הלאומיים מתוקצבים במידה מספקת כדי למנוע ולהתמודד עם תופעת כאבי הגב התחתון.

קריאה לשינוי סדרי עדיפות

יש לתת עדיפות למניעה של כאבי הגב התחתון. ליצור דרכים ישירות ועקיפות למניעתם ובכלל זה בין היתר לעודד שמירה על משקל גוף מאוזן, לעודד פעילות גופנית ושמירה על בריאות נפשית. המומחים קוראים לשינוי תרבותי באמצעות קמפיינים של יחסי ציבור המעודדים לחיות נכון עם כאבי גב, מבהירים דרכים למניעת כאבי גב וכאבי גב חוזרניים, מעודדים טיפול עצמוני בכאבי הגב ומשנים את האופן שבו הציבור תופס את הבעיה הזאת.

קריאה לקלינאים

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה
כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

יש לעודד רופאים וקלינאים לשנות את ההמלצות והטיפולים שהם מעניקים לחולים עם כאבי גב תחתון המופעים על מפתנם. כאמור המליצה הוועדה במאמרה השני להימנע משורה שלמה של טיפולים חסרי תועלת ממשית ושל בדיקות יקרות ומיותרות ולהפנות את החולה בין היתר לקבלת מניפולציה בעמוד השדרה המותני, הליך שמתבצע בעיקר על ידי כירופרקטים. חשוב לאפשר לחולה לקבל טיפול בזמן שהוא נזקק לו על ידי מגוון רחב של מומחים. חשוב לשמור על אורח חיים פעיל של החולה ולהחזירו בהקדם האפשרי למקום העבודה.

קריאה למקומות העבודה

על מקומות העבודה להקפיד על עומסי עבודה מחושבים ועל ארגונומיה נכונה כדי למנוע התפתחות כאבי גב תחתון. מקומות העבודה צריכים גם לעודד אורח חיים וסגנון חיים בריא בקרב העובדים מתוך הבנה שהעניין משרת גם אותם. על המנהלים במקום העבודה לזהות עובדים הנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות כאבי גב תחתון ולכן גם נכויות כרוניות ולפעול כדי לצמצם את הסיכון הזה. יחד עם זאת במידה והעובד נפצע בגבו חשוב לשקמו באמצעות מגוון המומחים ולהחזיר אותו למעגל העבודה במהירות האפשרית.

קריאה לממשלה ולחברות הביטוח

חברות הביטוח והממשלה צריכות להתאים עצמן בכול הנוגע לתקציבים וביטוחים לטיפולים שהוכחו מחקרית כיעילים ולהימנע מקונפליקטים המונעים על ידי אינטרסים צרים של גופים כאלה או אחרים. נכון להיום תקציבי ענק אינם מנוצלים באופן יעיל ולעיתים אף משמשים להענקת טיפולים שלא זו בלבד שאינם מועילים לחולה הם אפילו מסכנים את בריאותו.

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה – סיכום

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה אינו עוד מאמר. מאמר זה הוא חוסר האונים הבוקע מגרונם של המומחים בתחום. חוסר האונים על תקציבי ענק והשחתה של זמן יקר על הנסיונות העקרים להביא פתרון למגפת כאבי הגב התחתון. האדם הגיע לירח אך כאבי גב תחתון עדיין מהווים בעיה בלתי פתירה ברובה. עד היום הזה ממש לא נמצא "טיפול קסמים" יחיד שמסוגל לפתור אותנו מהעול הכבד של ההפרעה הבריאותית הזאת. עם זאת יש עדיין דברים והליכים שניתן לבצע ובדיקות ופרוצדורות שראוי להימנע מהם ובכך לצמצם את ביזבוז הזמן וביזבוז המשאבים הנוראי. קריאתם של המומחים הללו כוללת אמירה מאוד ברורה: במלחמה בכאי הגב התחתון חשוב להסיר שיקולים זרים ולהתמקד במה שעובד.

The Lancet, Vol. 391, No. 10137, Published: March 21, 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים