איך שומרים על בריאות הגבר
בריאות הגבר

איך שומרים על בריאות הגבר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך שומרים על בריאות הגבר? בריאות הגבר והסכנות האורבות לה הוא נושא שצריך לעניין את כולם גברים ונשים כאחד. בריאות הגבר נתונה לסיכונים ייחודיים. ישנם מספר איומים מוחשיים על בריאותם של בני האדם בכלל ועל בריאות הגבר בפרט. חלק מהאיומים הם על איכות חייו של הגבר וחלק אחר על עצם חייו. במאמר זה אצביע על האיומים הבריאותיים על הגברים ועל הדרכים להתמודד אתם.

מבט קצר בבתי אבות מגלה אמת מרה – יש במקומות אלה פחות גברים מנשים. חוקרים רבים מנסים להבין מה הסיבה לכך ואף ישנן תיאוריות שמנסות להסביר למה זה קורה. אך לא בכך עוסק מאמר זה וגם לא בבעיות “מינוריות” כמו כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבי מפשעה. כאן אפרט מחלות קשות האורבות לגברים ומסכנות את חייהם ומה הם יכולים לעשות כדי להתמודד אתם. אז איך שומרים על בריאות הגבר? על כך קראו במאמר הבא.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך שומרים על בריאות הגבר – רקע

בין האיומים המרכזיים על בריאותו ועל חייו של הגבר ניתן למנות את אוטם שריר הלב – מוות של רקמת שרירי הלב הנובעת מחסימה חלקית או מלאה של כלי הדם המספקים חמצן לשרירי הלב. שבץ מוחי – אובדן תפקוד המוח ואף מוות בגין הנובעת מחסימה חלקית או מלאה של כלי הדם המספקים חמצן למוח. סרטן – בעיקר סרטן הריאות, סרטן הערמונית, סרטן המעי וסרטן העור. תאונות דרכים – נטיית הגברים לנהוג עייפים או תחת השפעת אלכוהול ו/או סמים אחרים מעלים את הסיכוי שלהם להיות מעורבים בתאונות דרכים. סוכרת – רמה גבוהה של סוכרים בדם אשר עלולה לגרום מגוון בעיות בריאותיות ובכללן בעיות לב, נזקים עצביים, פגיעה בעיניים ועוד. אז איך שומרים על בריאות הגבר?

איך נכון לשמור בריאות הגבר? פירוט צעדים

הקפדה על מספר צעדים מצומצם עשויה להשתלם לכם בכך שתפחיתו את מספר האיומים על בריאותיכם ואפילו תעלימו אותם לחלוטין. להלן הצעדים הנדרשים כדי לשפר את איכות חייכם או אפילו להצילם:

1) הפסיקו עישון כולל עישון פסיבי.

הפסיקו עישון לחלוטין כולל עישון פסיבי. מחקרים רבים שבים ומאשרים את הקשר שקיים בין עישון לכול המחלות הקטלניות ובכללם מחלות לב, מחלות כלי דם ומחלות הסרטן בעיקר סרטן הריאות.

2) הקפידו על תזונה נכונה

האוכל הוא מפתח לבריאות טובה יש שיאמרו שהוא המפתח. הקפידו לגוון את המזון שלכם ולצרוך את כול סוגי המזון שהגוף זקוק כולל פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים, ומים. הרבו באכילת ירקות, פירות ודגנים מלאים. צמצמו צריכת מזון עתיר שומנים וכולסטרול, ובפרט שומנים רווים כגון: בשר שמן, חמאה, ביצים או שומנים מוקשים. צמצמו צריכת מלח. המעיטו בשתיית משקאות ממותקים. הרבו בשתיית מים.

3) הקפידו לטפל במחלות שלכם

איך שומרים על בריאות הגבר
איך שומרים על בריאות הגבר

למספר רב של בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה או סוכרת יש השפעה על בריאות הלב וכלי הדם ובכך גם על איכות החיים ואפילו על אורך החיים. כמובן שרצוי למנוע את התפתחותן של בעיות אלו ואחרות באמצעות הקפדה על אורח חיים בריא. יחד עם זאת עם איתרע מזלכם וחליתם בבעיה מסוג זה אל תזניחו. סוכרת חייבת להיות מאוזנת על ידי תרופות, דיאטה ופעילות גופנית וכך גם לחץ דם גבוה וכיוצא בזה.

4) הקפידו על פעילות גופנית סדירה.

פעילות גופנית היא עוד אחד מהמפתחות להפחתת האיומים על בריאותו של הגבר ועל אריכות חייו. מחקרים רבים מציינים את התרומה של פעילות גופנית המבוצעת מספר פעמים בשבוע למניעת מחלות קטלניות כגון סרטן ומחלות לב וכלי דם. יש לציין שככול שהפעילות הגופנית משמעותית יותר כך עולה גם ההשפעה המיטיבה שלה על בריאותינו. על פי נתונים שהתפרסמו ב2002 (Mayo Clinic Proceedings) פעילות גופנית יכולה לעזור לכם להוריד במשקל, להוריד לחץ דם, להוריד שומנים בדם, להפחית הסיכון לשבץ מוחי, להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב- 40 % ובסרטן הערמונית ב- 10 – 70 %, שיפור בתפקודי הריאות. חשוב להקפיד על כללי אימון נכונים כדי להימנע מעומס יתר ופציעות ספורט.

5) הקפידו על משקל גוף מאוזן.

שמרו על משקל גוף נכון לגובה שלכם. מחקרים רבים שבים ומחזקים את הקשר בין התפתחותן של מחלות הפוגעות באיכות חיים ואפילו קטלניות לבין השמנה. בין המחלות הללו ניתן למנות את מחלות הלב וכלי הדם, סוכרת, מחלות סרטן כגון סרטן הכבד והלבלב ופגיעה במפרקי הגוף השונים. על פי מחקרים של פרופ’ מיכאל קרין מאוניברסיטת קליפורניה השמנת יתר יוצרת נטייה להתפתחותן של דלקות אשר מעלות את הסיכון להתפתחות מחלות סרטן שונות.

6) המעיטו בצריכת אלכוהול.

צריכת אלכוהול מופרזת (מעל כוס יין אחת ביום) ומתמשכת כרוכה בנזקים משמעותיים לגוף ולנפש. מבחינה נפשית שתיית אלכוהול מופרזת כרוכה בדיכאון, דאגה, לקיחת סיכונים מוגברים, הפרעות שינה, התאבדויות ומחלות נפש. מבחינה פיזית מזיק אלכוהול כמעט לכול האברים בגוף. ברשימת הנפגעים ניתן לכלול נזקים למוח, סיכון מוגבר להתפתחות סוגי סרטן שונים (סרטן בפה, סרטן בגרון, סרטן בכבד), התפתחות של לחץ דם גבוה וסיכון מוגבר להתפתחות שבץ מוחי, מחלות לב, מחלות כלי דם, מחלות כליות.

התפתחות של דלקות בריאות, בכבד, במערכת העיכול, בלבלב. בשלבים מתקדמים יותר האיברים הדלוקים כרונית יכולים לקרוס כמו במקרה של הכבד או יכולים להתפתח בהם כיבים ואפילו סרטן כמו במקרה של מערכת העיכול. גברים הצורכים אלכוהול באופן מופרז יכולים לפתח אימפוטנציה ובעיות פוריות. צריכה מוגזמת של אלכוהול יכולה גם לפגוע ביכולת של הגוף לספוג סידן ולהוביל למחלת דלדול העצם (Osteoporosis). בגלל הערך הקלורי הרב של אלכוהול צריכה מוגברת שלו תורמת גם להשמנה. ההשפעה של שתיית אלכוהול מוגזמת על העור כולל נטייה ליובש עורי ואדמומיות הנובעת מהתרחבות נימי דם.

7) הפחיתו מתחים נפשיים.

הפחיתו מתחים נפשיים על ידי למידה של טכניקות ייעודיות כגון מדיטציה, יוגה תרגילי נשימות. הימנעו ממתחים גם על ידי ארגון נכון של לוח הזמנים שלכם, שיפור ביכולות החברתיות שלכם וכיוצא בזה. מעל 90% מהבעיות הרפואיות שרואה רופא ראשוני נגרמות במלואן או בחלקן ממתחים נפשיים. ההשפעות המתח הנפשי על הבריאות שלנו הן נרחבות. התסמינים בשלבים הראשונים של החשיפה למתחים יהיו יחסית קלים ויכולים לכלול כאבי ראש, דכדוך, ונטייה להצטננויות.

במצב של מתחים כרוניים יותר הבעיות הופכות לרציניות יותר ויכולות לכלול דיכאונות, דאגנות, חרדות, השמנה, אובדן שיער, מחלות חניכיים, כיבי קיבה וליקוי בתפקוד המיני. ברמות גבוהות של מתחים כרוניים חלה עלייה בסיכון להתפתחות מחלות כמו סוכרת, מחלות לב, לקות תפקודית של בלוטת התריס ומחלות סרטן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מה מסכן את פוריות הגבר

  פוריות הגבר? גורמי סיכון לפגיעה בפוריות של הגבר כוללים בין היתר ליקויים אנטומיים כמו מיקום לא תקין של האשכים, וריקוצלה…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור איתך קשר בהקדם האפשרי. בנתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים. בברכה…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן