אגודל שחקנים

אגודל שחקנים

אגודל שחקנים היא הפרעה בריאותית מודרנית. העידן הטכנולוגי הביא עמו הפרעות בריאותיות שכיחות במיוחד בכלל זה כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, דלקות גידים כגון אצבע הדק, תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) שנקראת גם אגודל שחקנים ועוד. המנגנון המשותף שאחראי להפרעות המודרניות הללו הוא:

 • עומס חוזרני שנובע בין היתר מתנועות חוזרניות (Stress injury)

התייחסות מהירה לדלקת בגיד הכוללת בין היתר מנוחה מאותן פעולות חוזרניות תאפשר ריפוי מהיר של הדלקת. מאידך התעלמות מכאבים באגודל עלולה להחמיר את הבעיה. דלקת בגיד שאינה מטופלת עלולה להיעשות כרונית ולגרום לקשיים גדולים בריפוי שלה. הטיפול בדלקות גידים באמצעות גלי הלם יעיל במיוחד.

אגודל שחקנים – רקע

תסמונת דה קרוון או אגודל שחקנים היא הפרעה בריאותית שכיחה. מונח זה מתאר עיבוי והיצרות של מעטפת הגיד המשפיע על גידי האגודל. הגידים המושפעים הם במיוחד של השרירים extensor pollicis brevis ו- abductor pollicis longus. שרירים אלה אחראים על הרחקת האגודל מהיד ומכף היד. בתנועות אלה של הרחקת האגודל נעזרים שחקנים במשחקי קונסולות ובמשחקים אחרים. פעילות יתר של האגודל תוביל בהדרגה להתפתחות דלקת, כאב, נפיחות וכוח אחיזה מופחת באגודל הפגוע. במצב חמור דלקת זאת תוביל לעיבוי והיצרות של מעטפת הגיד (tenosynovitis) או תסמונת דה קרוון.

אגודל שחקנים לא נגרם רק ממשחקים, אלא גם מפעילויות אחרות הכוללות תנועות אגודל חוזרות ונשנות. דוגמאות לכך כוללות שליחת הודעות טקסט, הקלדה או תפירה, עובדי תעשייה, הורים צעירים שמטפלים בתינוקם ועוד.

קל לאבחן את ההפרעה הזאת אך הטיפול בה מאתגר. ובעיקר אם הוא מתחיל מאוחר עלול להיות. הטיפול המועדף בדלקת גיד באגודל או בכל אצבע אחרת הוא כמובן הטיפול השמרני. כאשר הטיפול השמרני כושל ניתן לשקול אמצעים קיצוניים כמו זריקות קורטיקוסטרואידים או ניתוח.

שכיחות תסמונת דה קרוון (אגודל שחקנים)

שכיחות דלקות הגידים באגודל גבוהה יותר בקרב עובדי תעשייה. גם הורים צעירים שמטפלים אינטנסיבית בתינוקם נפגעים מכך. השכיחות של אגודל שחקנים אינה מבוססת היטב עם זאת, השכיחות המקובלת:

 • נאמדת ב-0.5% – 1.3%

במחקרים נקודתיים מסוימים שהתבצעו בתעשייה נמצא שהשכיחות הייתה:

 • כ- 8%

הפרעה זאת שכיחה גם בקרב מבוגרים וזאת עקב תהליכי ניוון הנלווים לעלייה בגיל. עם זאת, העידן הטכנולוגי גורם לכך שיותר ויותר צעירים ואפילו ילדים סובלים מהתופעה. הפופולריות הגוברת של משחקים ומכשירים ניידים מעלה את שכיחות ההפרעה בקרב צעירים ובכלל. על פי סקר של איגוד תוכנות הבידור, יותר משני שלישים מהאמריקאים משחקים במשחקי וידאו, והגיימר הממוצע מבלה 8 שעות בשבוע במשחקים.

גורמים וגורמי סיכון

כאבים באגודל הנגרמים בגלל דלקת בגיד המחבר את האגודל לשורש כף היד שכיחים בקרב אנשים שמשחקים שעות ארוכות במשחקים דיגיטליים. המשחקים הללו בטלפון, במחשב או על פלטפורמות אחרות תוך שימוש באגודלים שלהם באופן מהיר וחוזרני הוא מגורמים העיקריים לתופעה. כמובן שגם כתיבת מסרונים תוך שימוש חוזר ונשנה באגודלים, במשך שעות ארוכות עלולה לגרום לאותה בעיה. גורם אפשרי נוסף להתפתחות אגודל שחקנים הוא כמובן טראומה. נזקים לגיד האגודל בגלל נפילה או חבטה מקומית עלולה להוביל להתפתחות הבעיה. גורמי סיכון להתפתחות אגודל שחקנים כוללים בין היתר:

 • סוגי מקצוע מסוימים
 • סוגים של פעילות גופנית היוצרים עומסי יתר על האגודלים
 • כמה שעות כל יום משחקים משחקי מחשב ועוד

סימנים ותסמינים

בין הסימנים והתסמינים שעליהם מתלוננים החולים הסובלים מדלקת בגיד האגודל נכלול:

 • כאבים באגודל המחמירים בעת שימוש בו
 • הכאבים עלולים להשליך במעלה היד אל האמה
 •  נפיחות מקומית
 • נוקשות תנועתית
 • רעשי קליק בעת הנעת האגודל
 • נעילה של האגודל (אצבע הדק) ועוד.

אבחון אגודל שחקנים

אבחון דלקת בגיד האגודל מתבסס על:

 • הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית
 • הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית
 •  ובמידת הצורך גם על ממצאי הבדיקות והדימות.
כאבים באגודל
כאבים באגודל

למידת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה והרקע הבריאותי של החולה תכלול:

 • מה הם הסימנים והתסמינים
 • מה מיקומם המדויק
 • כיצד החלו
 • מה משפיע עליהם
 • האם סבלתם מבעיה דומה בעבר ועוד

בשלב של הבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את האגודל ואת יתר חלקי כף היד כדי לזהות:

 • כאב
 • נפיחות
 • מגבלות תנועה
 • עיוות ועוד

נבצע בדיקות מיוחדות כגון:

 • בדיקת פינקלשטיין (Finkelstein’s diagnostic test). בבדיקה זאת נבקש מהחולה לאחוז את האגודל בכף ידו ולכופף אותה. כאב בגיד מאשר את האבחון של תסמונת דה קרוון.

המידע שהפקנו עד לשלב הזה אמור לאפשר לנו לאבחן את ההפרעה הזאת באופן וודאי למדי. ספק לגבי האבחון יחייב ביצוע בדיקות מעבדה והדמיה.

טיפול באגודל שחקנים

בשלביה הראשונים, דלקת בגיד האגודל עשויה להגיב היטב גם לטיפול עצמוני. טיפול עצמי הכולל בעיקר מנוחה מפעילות שגרמה להתפתחות הבעיה (הקלדה?) ומכל פעילות שגורמת לכאב עשויה לפתור את הבעיה. כאב שאינו מראה סימני שיפור מחייב טיפול מקצועי כדי למנוע הפיכת הבעיה לכרונית. טיפול מקצועי בגיד הדלוק יכלול עיסוי, החזרת האיזון השרירי ושימוש בעזרים חשמליים מרפא דלקת כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם (Extracorporeal shock wave therapy).

במקרים קשים במיוחד יופנה החולה לקבלת טיפול תרופתי כולל באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים. חשוב לציין שהיעילות של זריקות אלה מוטלת בספק. בכל מקרה לא לקבל מעל שלוש זריקות בשנה אחת. ריבוי זריקות קורטיקוסטרואידים עלול לגרום לקרע מלא של הגיד. ניתוח של הגיד הוא אפשרות שיש לשקול רק במצבים קיצוניים.

מניעת אגודל שחקנים

למניעת דלקות גידים כולל דלקת הגידים באגודל שגורמת להתפתחות אגודל שחקנים הוציאה האקדמיה האמריקאית למנתחים אורתופדיים (American Academy of Orthopedic Surgeons, July 12, 2016) שורת המלצות:

 • שחקו פחות
 • עשו הפסקות במשחק ואפשרו התאוששות של הגיד
 • בצעו תרגילי מתיחה של האגודל במהלך ההפסקות
 • שחקו פחות משחקים דיגיטליים
 • בצעו פחות פעילויות שמחמירות את הכאב

האקדמיה הוסיפה הנחיות למניעת פציעות גם באזורי גוף אחרים כולל צוואר וגב תחתון:

 • שמרו על יציבה כדי למנוע כאבי צוואר וגב
 • הקפידו לאמן את שרירי הליבה
 • הקפידו על פעילות אירובית יומית כגון ריצה, שחייה ורכיבת אופניים.

טיפול כירופרקטי באגודל שחקנים

בשלבים החריפים של הדלקת בגידי האצבעות בכף היד הכירופרקט ימליץ על מנוחה. המנוחה תתמקד באצבע המעורבת בעיקר. יתכן שלשם השגת המנוחה הזאת ימליץ הכירופרקט על:

 • שימוש בתומך המקבע את האגודל בזווית מנוחה

הטיפול במרפאה האגודל שחקנים התבסס על:

 • טכניקות טיפול ידניות
 • שימוש באמצעי עזר חשמליים ובכלל זה גלי הלם ולייזר רך.

References:

Barber C. Texting Thumb, Trigger Finger, Gamer’s Thumb and Other Smartphone Injuries. Scientific American. 2021 Aug 31. Available from: https://www.scientificamerican.com/article/texting-thumb-trigger-finger-gamers-thumb-and-other-smartphone-injuries/

Csakai CJ, Carlin D, Centofanti J. Gamer’s Thumb: Prevention and Relief for Console Gamers. Esports Healthcare. Available from: https://esportshealthcare.com/gamers-thumb-de-quervain/

Grinspoon P. The health effects of too much gaming. Harvard Health Blog. 2020 Dec 22. Available from: https://www.health.harvard.edu/blog/the-health-effects-of-too-much-gaming-2020122221645

Lee JH, Lee SH. The effect of smartphone use time on posture and respiratory function. J Phys Ther Sci. 2016 Jan;28(1):186-9.

Lin YH et al. Association between mobile phone use and depressed mood in Japanese adolescents: a cross-sectional study. Environ Health Prev Med. 2013 May;18(3):187-93.

MacDermid JC et al. A scoping review of biomechanical testing for proximal interphalangeal joint flexion contractures after hand trauma: critical evaluation of simulated joint stiffness testing methods for clinical relevance. J Hand Ther. 2017 Oct-Dec;30(4):405-16.

Makwana N et al. Are video games bad for your health? A literature review of the relationship between time spent playing video games and health outcomes. Games Health J. 2019 Jun;8(3):153-64.

Rettner R. Texting Thumb Hurts More Than You Might Think [Internet]. Live Science; 2016 Jan 13 [cited 2021 Oct 30]. Available from: https://www.livescience.com/53442-texting-thumb-pain-explained.html

Zarei K et al. A systematic review on the effects of active video games on physical activity and energy expenditure in healthy children and adolescents [Internet]. Journal of Sport and Health Science; 2019 [cited 2021 Oct 30]. Available from: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254619300775

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף

ויטמינים ותוספי מזון בזבוז של כסף

מולטי ויטמינים? בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול נדרש למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני? טיפול עשוי להחזיר חלק מהקיעור, לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ולמנוע נזקים. לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו. בליקוי שכיח זה הלורדוזיס קטן מידי או אינו קיים. 

אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

אורח חיים בריא למניעת אלצהיימר

אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון לחלות בשיטיון עולה ככול שאנו מתבגרים. אין טיפול יעיל בשיטיון אך ניתן לצמצם הסיכון לחלות בו.