אגודל שחקנים

אגודל שחקנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. העידן הטכנולוגי שבו אנו חיים הביא עמו גם הפראות בריאותיות חדשות. בין ההפרעות הבריאותיות של העידן המודרני נמנה בין היתר פציעות בעמוד השדרה הצווארי וכאבי צוואר, פציעות בעמוד השדרה המותני וכאבי גב תחתון וגם פציעות גידים כמו אצבע הדק, אגודל שחקנים ועוד.

  אגודל שחקנים זהו הכינוי של הפרעה בריאותית באגודל הנקראת תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome). תסמונת זאת ושאר דלקות הגידים בכף היד נגרמות לרוב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות (Stress injury) וחשיפה לעומסים חוזרניים. התייחסות מהירה לדלקת בגיד הכוללת בין היתר מנוחה מוחלטת מביצוע פעולות הכרוכות בכאב עשויה לאפשר ריפוי מהיר, תוך ימים, של הדלקת. התעלמות מכאבים באגודל הנובעים מפגיעה בגיד עלולה להפוך את הדלקת לכרונית ולגרום לקשיים גדולים בריפוי שלה. הטיפול בדלקות גידים באמצעות גלי הלם יעיל במיוחד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אגודל שחקנים – רקע

   אגודל שחקנים היא הפרעה בריאותית שכיחה הנקראת תסמונת דה קרוון. מדובר בהפרעה בריאותית שבה הגיד שמניע את האגודל נפצע ומתפתחת בו דלקת. הגורם העיקרי להתפתחות דלקתית זאת הם כמובן תנועות חוזרניות שאנו מבצעים אתו. עד לפני שנים לא רבות הההפרעה הזאת הייתה שכיחה בקרב עובדי תעשייה כאלה ואחרים שלצורך עבודתם בצעו מטלות חוזרניות עם האגודל. גם הורים צעירים שמטפלים בתינוקם היוו קבוצת סיכון נוספת. בשנים האחרונות יותר ויותר צעירים המבלים שעות ארוכות במשחקי מחשב מתלוננים על התפתחות דלקת בגיד האגודל. נכון להיום משחקי מחשב כאלה ואחרים הפכו להיות מנגנון מרכזי לפציעות גידים בכפות הידיים.

   עם זאת כאמור בגלל המרכזיות של האגודל בחיינו אנו נוטים לעשות בו שימוש חוזרני בפעולות רבות אחרות. באגודל שחקנים החולה התלונן בין היתר על כאבים באגודל, נפיחות מקומית ומגבלות תנועה. האבחון של ההפרעה הבריאותית הזאת אינו מורכב אך הטיפול בהפרעה ובעיקר אם הוא מתחיל מאוחר עלול להיות. הטיפול המועדף בדלקת גיד באגודל או בכל אצבע אחרת הוא כמובן הטיפול השמרני. רק כאשר הטיפול השמרני הלא חודרני כשל ניתן לשקול אמצעים קיצוניים יותר כגון זריקות קוטיקוסטרואידים ואף ניתוח. חשוב לזכור שפעולות חוזרנית עם כף היד והאגודל עלולות לגרום גם להפרעות בריאותיות אחרות. בין ההפרעות הללו נמנה:

   • תסמונת התעלה הקרפלית
   • תסמונת התעלה על שם גויון
   • תסמונת התעלה הרדיאלית
   • אצבע הדק
   • מרפק טניס

   שכיחות תסמונת דה קרוון (אגודל שחקנים)

   שכיחות דלקות הגידים באגודל גבוהה יותר בקרב עובדי תעשייה והורים צעירים המטפלים בתינוקם באופן אינטנסיבי. השכיחות המקובלת נאמדת ב0.5% ועד 1.3%. עם זאת במחקרים נקודתיים מסוימים שהתבצעו בתעשייה נמצא ששיעור הנפגעים מהתופעה עמד על 8%. הפרעה זאת שכיחה גם בקרב מבוגרים וזאת עקב תהליכי ניוון הנלווים לעלייה בגיל. יחד עם זאת העידן הטכנולוגי גורם לכך שיותר ויותר צעירים ואפילו ילדים סובלים מהתופעה.

   גורמים וגורמי סיכון

   כאבים באגודל הנגרמים בגלל דלקת בגיד המחבר את האגודל לשורש כף היד שכיחים בקרב אנשים שמשחקים שעות ארוכות במשחקים דיגיטליים. המשחקים הללו בטלפון, במחשב או על פלטפורמות אחרות תוך שימוש באגודלים שלהם באופן מהיר וחוזרני הוא מגורמים העיקריים לתופעה. כמובן שגם כתיבת מסרונים תוך שימוש חוזר ונשנה באגודלים, במשך שעות ארוכות עלולה לגרום לאותה בעיה. גורם אפשרי נוסף להתפתחות אגודל שחקנים הוא כמובן טראומה. נזקים לגיד האגודל בגלל נפילה או חבטה מקומית עלולה להוביל להתפתחות הבעיה. גורמי סיכון להתפתחות אגודל שחקנים כוללים בין היתר סוגי מקצוע מסוימים, סוגים של פעילות גופנית היוצרים עומסי יתר על האגודלים, כמה שעות כל יום משחקים משחקי מחשב ועוד.

   סימנים ותסמינים

   אגודל שחקנים
   אגודל שחקנים

   בין הסימנים והתסמינים שעליהם מתלוננים החולים הסובלים מדלקת בגיד האגודל נכלול:

   • כאבים באגודל המחמירים בעת שימוש בו
   • הכאבים עלולים להשליך במעלה היד אל האמה
   •  נפיחות מקומית
   • נוקשות תנועתית
   • רעשי קליק בעת הנעת האגודל
   • נעילה של האגודל (אצבע הדק) ועוד.

   אבחון אגודל שחקנים

   אבחון דלקת בגיד האגודל מתבסס על:

   • הממצאים המופקים ממהיסטוריה הרפואית ואופן התפתחות הסימנים והתסמינים

   בשלב הזה נלמד מה הם הסימנים והתסמינים, מה מיקומם המדויק, כיצד החלו, מה משפיע עליהם ועוד

   • הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית

   בשלב הזה נתבונן, נמשש ונניע את האגודל ואת יתר חלקי כף היד כדי לזהות. כאב, נפיחות, מגבלות תנועה ועוד. נבצע כמובן את בדיקת פינקלשטיין (Finkelstein’s diagnostic test). בבדיקה זאת נבקש מהחולה לאחוז את האגודל בכף ידו  ולכופף אותה. כאב בגיד מאשר את האבחון של תסמונת דה קרוון.

   • בדיקות מעבדה והדמיה

   ברוב המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה או הדמיה כדי לקבוע אבחון של אגודל שחקנים. בדיקות כאלה מתבצעות רק כאשר קיים ספק באבחון.

   טיפול באגודל שחקנים

   בשלביה הראשונים, דלקת בגיד האגודל עשויה להגיב היטב גם לטיפול עצמוני. טיפול עצמי הכולל בעיקר מנוחה מפעילות שגרמה להתפתחות הבעיה (הקלדה?) ומכול פעילות שגורמת לכאב עשויה לפתור את הבעיה. כאב שאינו מראה סימני שיפור מחייב טיפול מקצועי כדי למנוע הפיכת הבעיה לכרונית. טיפול מקצועי בגיד הדלוק יכלול עיסוי, החזרת האיזון השרירי ושימוש בעזרים חשמליים מרפא דלקת כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם (Extracorporeal shock wave therapy).

   במקרים קשים במיוחד יופנה החולה לקבלת טיפול תרופתי כולל באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים. חשוב לציין שהיעילות של זריקות אלה מוטלת בספק. בכול מקרה רצוי לא לקבל יותר משלוש זריקות בשנה אחת כדי למנוע קרע מלא של הגיד. ניתוח של הגיד הוא אפשרות שיש לשקול רק במצבים קיצוניים.

   מניעת אגודל שחקנים

   כדי למנוע את דלקות הגידים בכלל ואת דלקות הגידים באגודל הגורמת להתפתחות אגודל שחקנים הוציאה האקדמיה האמריקאית למנתחים אורתופדיים (American Academy of Orthopaedic Surgeons, July 12, 2016) שורת המלצות:

   • שחקו פחות
   • עשו הפסקות במשחק ואפשרו התאוששות של הגיד
   • בצעו תרגילי מתיחה של האגודל במהלך ההפסקות
   • הימנעו לחלוטין ממשחקים דיגיטליים או כול פעילות אחרת שגורמת להחמרת הכאב

   האקדמיה הוסיפה הנחיות למניעת פציעות גם באזורי גוף אחרים כולל צוואר וגב תחתון:

   • שמרו על יציבה כדי למנוע כאבי צוואר וגב
   • הקפידו לאמן את שרירי הליבה
   • הקפידו על פעילות אירובית יומית כגון ריצה, שחייה ורכיבת אופניים.

   טיפול כירופרקטי באגודל שחקנים

   בשלבים החריפים של הדלקת בגידי האצבעות בכף היד הכירופרקט ימליץ על מנוחה. המנוחה תתמקד באצבע המעורבת בעיקר. יתכן ולשם השגת המנוחה הזאת ימליץ הכירופרקט על שימוש בתומך אגודל המקבע את האגודל בזווית מנוחה. הטיפול במרפאה האגודל שחקנים התבסס על מגוון טכניקות טיופל ידניות שאליהם נלווה שימוש באמצעי עזר חשמליים ובכלל זה גלי הלם ולייזר רך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע