נקודות הדק בשריר אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בנקודות הדק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נקודות הדק בשריר – אבחון וטיפול בנקודות הדק עשוי להפחית את הסימנים והתסמינים האופייניים לבעיה זאת. נקודות הדק הן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.

מאות שרירים מתפקדים בגוף שלנו תחת עומסים כאלה ואחרים. חלק מהשרירים הללו נתון לסיכון גבוה להתפתחות נקודות הדק. נקודות הדק הן למעשה אזורים קטנים שניתן למוש אותם של סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים"). מישוש של נקודות אלה יגלה שהן קופצניות, כואבות גם בלי מגע ועם יכולת להשליך כאב לאזורי גוף מרוחקים. נקודות הדק מהוות פציעות ספורט שכיחות ביותר. אם אתם עוסקים בספורט סביר להניח שגם אתם סובלים מהן לעתים קרובות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנקודות הדק בשריר אבחון וטיפול – רקע

רוב האנשים מתלוננים מידי פעם על כאבים בשרירים. ברוב המקרים הכאבים הללו חולפים תוך שעות עד ימים ספורים. עם זאת יש לעתים שכאבי השרירים הללו מתמשכים ואף הופכים להיות כרוניים. נקודות הדק הם למעשה נקודות רגישות המתפתחות במערכת השרירים בגוף וגורמת בין היתר לכאבים מקומיים והשלכות כאב אופייניות. השלכות הכאב מנקודות ההדק הללו הן תבניתיות. מלבד על מישוש, זיהוי נקודת ההדק עשויה להתבסס גם על סמך האזור שאליו הושלך הכאב.

נקודות הדק עלולות לגרום למגוון סימנים ותסמינים כולל כאבים מקומיים וכאבים מושלכים. מלבד המיחושים הללו החולה עם נקודות ההדק עלול להתלונן גם על מוגבלות תפקודית מסוימת של השריר. האפשרויות הטיפוליות בנקודות הדק רבות ומגוונות. החל מטיפולים שמרניים וכלה בטיפולים תרופתיים הכוללים בין היתר הזרקות של סטרואידים. גם במקרה הזה יש להעדיף להתחיל עם טיפול שמרני ורק במקרה של כישלון לשקול טיפול רפואי אגרסיבי יותר. אך טרם נדון באפשרויות הטיפוליות נתאר כיצד אנו מאבחנים נקודות הדק.

גורמים וגורמי סיכון

ישנם מספר גורמים וגורמי סיכון שהופכים את הסיכוי להתפתחות נקודות הדק לגדולים יותר. הגורם העיקרי להתפתחות נקודות הדק הם עומסי יתר הנובעים לרוב ממאמצים חוזרניים. גורמים אפשריים נוספים עלולים להיות נזקים בשריר הנגרמים מחבלה כגון פציעת ספורט, תאונת דרכים או סתם נפילה.

גורמי הסיכון להתפתחות נקודות הדק בשרירים כוללים בין היתר:

  • גיל
  • פעילות גופנית לקויה
  • חוסר או עודף בפעילות גופנית
  • תפקוד לקוי של המפרקים
  • ליקויים מבניים במפרקים
  • השמנה ועודף משקל
  • יציבה לקויה
  • ארגונומיה לקויה ועוד
  • מתחים נפשיים עלולים לגרום להתכווצות שרירים כרונית ובכך להוביל להתפתחות נקודות הדק בשריר

אבחון של נקודות ההדק בשריר

האבחון של נקודות הדק הוא קליני ביסודו. לקלינאי שבא לאבחן נקודות הדק אין כלים נוספים לאבחון מלבד למידה של ההיסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית קפדנית הכוללת התבוננות ברקמה או במפרק הכואבים ובחלקי הגוף האחרים הכלולים בשרשרת הקינטית שלהם, מישוש והנעה של חלקי גוף אלה, בדיקה נוירולוגית ובדיקות מיוחדות נוספות. במידת הצורך וכדי לשלול תסמונות אחרות הגורמות לסימנים ותסמינים דומים נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות.

היסטוריה רפואית

את התהליך האבחוני של נקודות הדק נתחיל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית. בשלב הזה נלמד על התלונות של החולה. נלמד מה מיקום הכאב, ומתי החל. נבר מה הם המאפיינים של הכאב (סוג הכאב, תדירות, עוצמה, גורמים מחמירים וגורמים מקלים ועוד).

נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים כגון טינטון, סחרחורת, מגבלות תנועה, נימול, הירדמות חולשה ועוד. נלמד האם יש רקע של מחלות פרקים, פציעות, ניתוחים, ליקויים מבניים (עקמת?). נלמד על קשר אפשרי בין התלונות שלכם לרקע התעסוקתי ו/או הפעילות הגופנית. ננסה להבין האם יש רקע נפשי לנקודות ההדק (בעיות שינה, לחץ נפשי מוגבר או דיכאון, בעיות חברתיות, בעיות במקום העבודה).

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית תכלול התבוננות בחולה במגוון מצבים, מישוש של האזורים הכואבים והנעתם. כלי העבודה העיקרי של הקלינאי בבואו לאבחן נקודות הדק הוא חוש המישוש. בעת מישוש ולחיצה על נקודות הדק נחוש במקבץ סיבים צמודים וקשיחים יחסית לשאר סיבי השריר. לחיצה ומישוש נקודות הדק אלו יגרמו להחמרת הכאב המקומי, להקרנת כאב לאזור גוף רחוק יותר ולריצוד או עווית מקומית (Local twitch response). הקרנות הכאב של נקודות ההדק הן תבניתיות ועל פי רוב ניתן לדעת איפה נמצאת נקודת ההדק על פי מקום ההקרנה ולהפך.

בדיקות הדמיה ומעבדה

האבחון של נקודות הדק מתבסס על בדיקה קלינית בלבד. אין בנמצא בדיקת מעבדה או בדיקת הדמיה שיכולה לאשר או לשלול את קיומן של נקודות הדק אלו ומכאן החשיבות של המיומנות של הקלינאי. אם זאת, כפי שצוין יש לעתים שנזדקק לבדיקות הללו כדי לאשר את האבחנה שלנו או כדי לשלול פתולוגיות אחרות.

אבחנה מבדלת

נקודות הדק בשריר אבחון וטיפול
נקודות הדק בשריר אבחון וטיפול

נקודות הדק עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לסימנים ותסמינים הנגרמים מפתולוגיות אחרות בין היתר מפריצת דיסק או מפיברומיאלגיה. על הקלינאי לשלול את הקיום של כול אחד מאותן פתולוגיות על מנת לקבוע שאכן מדובר בנקודות הדק.

שלילה של גירוי שורש עצב

נשלול לחץ על שורש עצב למשל באמצעות דיסק בין חולייתיי ( בלט או פריצת דיסק) תתבסס על הממצאים שנפיק מבדיקת החולה. ההיסטוריה הרפואית שתצביע על כך שאין סימנים ותסמינים נוירולוגיים. כלומר אין חולשה, אין נימול או הירדמות אין פגיעה בהחזר הגידי ועוד. בדיקה גופנית ונוירולוגית שתדגים פעילות עצבית תקינה.

שלילה של פיברומיאלגיה

היסטוריה רפואית ובדיקות גופניות ידגימו שהנקודות כאב אצל חולי פיברומיאלגיה קשורות לרגישות כללית לכאב, ממוקמות באופן סימטרי ואינן מקרינות כאב בעת לחיצה עליהן ובכך יועילו בשלילה קיומה של מחלה זאת. סימנים ותסמינים נוספים בקרב חולי פיברומיאלגיה שעשויים לכוון אותנו למקור הבעיה כוללים דיכאון, הפרעות שינה, כאבי ראש ועוד.

טיפול

הטיפול השמרני כירופרקטי

מלבד האבחון שאכן מקור התלונות של החולה הן נקודות הדק חשוב גם להבין מה גרם להיווצרותם. הבנה כזאת תועיל לנו לכוון את התנהלותו של החולה בכול הנוגע בארגונומיה, פעילות גופנית ויציבה וזאת כדי להפחית עומסים עתידיים מעל השרירים הפצועים, לאפשר ריפוי של נקודות ההדק ולמנוע הישנות הבעיה. הטיפול השמרני בנקודות הדק ייעזר במגוון אמצעים כולל, מכשירי עיסוי, גלי הלם, לייזר רך, אולטרה סאונד ודיקור יבש וכן בטכניקות טיפול ידניות הכוללות עיסוי, מתיחות, תרגילי חיזוק, הנעה של מפרקי חוליות עמוד השדרה ועוד.

הטיפול הרפואי

הטיפול הרפואי בנקודות הדק כולל טיפול תרופתי של חומרים משככי כאב, נוגדי דלקת ו/או מרפי שרירים וכן הזרקה של מגוון חומרים אל תוך נקודת ההדק כולל חומרים משככי כאב, חומרי הרדמה (Lidocaine), נוגדי דלקת, בוטוקס, סטרואידים ועוד. טיפול אפקטיבי בנקודת הדק יעלים את הכאב ויחזיר את טווח התנועה המלא של השריר.

מניעה של נקודות ההדק בשריר

קריאה של גורמי הסיכון להתפתחות נקודות הדק מספקת לנו את מפת הדרכים למניעת היווצרות נקודות הדק. נכון, אין לנו שליטה על ליקויים מבניים או על הגיל שלנו אך יש לנו שליטה על כמה פעילות גופנית אנו עושים ואיך אנחנו מבצעים אותה, יש לנו שליטה על כמה אנחנו יושבים, על האופן שבו אנו יושבים או על האופן שבו אנו מרימים משאות, יש לנו שליטה על משקל גופנו ועל חוסר שינה ועוד. יש לתת את הדעת גם על הגורם הנפשי להיווצרות נקודות הדק. התייעצו עם פסיכולוג במידה ואתם מצויים במתחים נפשיים חריגים הגורמים לכם לנקודות הדק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים