אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות משעה מפחיתים את הסיכון לאוטם שריר הלב או שבץ מוחי ב- 40% ועד 70%. לא נמצא יתרון לאימונים ממושכים יותר. יותר אימוני כוח מידי שבוע או אימוני כוח הנמשכים זמן ארוך יותר לא הניבו תוצאות טובות יותר בכול הנוגע למניעת בעיות בריאותיות שכיחות אלה.

ממצאי המחקר הזה מפתיעים לנוכח התפיסה הקיימת שרק אימונים אירוביים כגון ריצה, הליכה, אופניים ועוד עשויים להשפיע על בריאות הלב וכלי הדם. חשו להדגיש את העובדה שההשפעות החיוביות של אימוני הכוח על בריאות כלי הדם, הלב והמוח מעידים על היעילות של אימוני כוח כאימון שעומד בזכות עצמו גם ללא אימון אירובי נלווה.

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם – רקע

שבץ מוחי ואוטם שריר הלב הם סיבות שכיחות ביותר למוות. שבץ מוחי והנזקים הנירולוגיים הנגרמים בגינו מהווים את הסיבה העיקרית לנכות בעולם המערבי. בין יתר הסימנים והתסמינים הנובעים משבץ מוחי נמנה שיבושי דיבר, שיבוש בתפקוד הגפיים ועוד.  בעיות בריאותיות אלה נגרמות בעיקר על רקע התקשות עורקים. התקשות עורקים הוא מצב שבו שכבות של פלאק הכוללות בין היתר כולסטרול, חומרים שומניים ועוד מתמקמות בדפנות של כלי הדם ומקשות אותו.

שכבות אלה גורמות להיצרות של כלי הדם ומפריעות לזרימת הדם ללב, למוח ולשאר חלקי הגוף. היצרות משמעותית גורמת לירידה באספקת הדם והחמצן ללב ולשאר הרקמות. חסימה מלאה או כמעט מלאה של כלי הדם עלולה להתפתח כאשר הפלאק המצוי על דפנות הפנימיות של כלי הדם גדל ו /או כאשר הוא משתחרר ממקומו ונע לעבר כלי דם צר יותר. חסימה של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב עלולה לגרום לאוטם שריר הלב (התקף לב) ולנזקים מקומי משמעותי. חסימה של כלי הדם המספקים דם למוח עלולה לגרום לשבץ מוחי.

מה עדיף ללב ולכלי הדם אימונים אירוביים או אימוני כוח?

כאשר אנו חושבים על פעילות גופנית שיכולה לשפר את בריאות הלב וכלי הדם אנו חושבים בעיקר על פעילות אירובית ואכן לפעילות אירובית יש את היכולת לשפר את המערכות החשובות האלה אבל לא רק. כפי שמדגים המחקר הזה אימוני כוח אינם רק מחזקים שרירים ועצמות. מתברר שגם אימוני כוח מועטים עשויים להועיל ללב ולכלי הדם ולהפחית את הסיכון לחולי של מערכות גוף אלה. סביר להניח ששיפור בזרימת הדם אל המוח כתוצאה מאימוני כוח גם משפר את הזיכרון. רוצים לב וכלי דם בריאים? אתם יכולים לרוץ, ללכת או לרכב על אופניים לשם כך אבל אתם לא חייבים. אימוני כוח, כך קובע המחקר מספיקים.

המחקר

אימוני כוח מצמצמים הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם אבל אין מספיק נתונים שמאשרים ירידה בתמותה ממחלות אלה בקרב אלה העורכים אימוני כוח. מטרת המחקר הייתה לזהות את היחס שבין אימוני כוח ושיעור מקרי המוות ממחלות לב וכלי דם. עוד בדקו החוקרים את ההשפעה שיש למדד מסת הגוף על היחס שבין אימוני כוח ומחלות לב וכלי דם.

שיטת המחקר

החוקרים למדו באמצעות שאלון את הנתונים של 12,591 מתנדבים שגילם הממוצע עמד על 47 שנים. מתנדבים אלה עברו לפחות שתי בדיקות רפואיות בין השנים 1987 – 2006. חלק מהמתנדבים התאמנו באימוני כוח. הם למדו מהשאלונים הללו על  מספר המתנדבים שחלו במחלות הלב וכלי דם שלא הסתיימו במוות, סך כול המתנדבים שחלו במחלות לב וכלי דם ובכלל זה אוטם שריר הלב ושבץ מוחי כולל אלה שהסתיימו במוות וסך כול מקרי המוות בקרב קבוצת מתנדבים זאת.

ממצאי המחקר

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם
אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

במהלך המעקב אחר המתנדבים הללו (לאחר 5.4  ולאחר 10.2 שנים) התרחשו 205 מחלות לב וכלי דם שגרמו לנכות ומוות ו276 מקרי מוות מכול סיבה. מתאמנים שערכו אימוני כוח כול שבוע ובהשוואה לאלה שלא עושים זאת נהנו מהפחתה של 40 – 70% ברמת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם וזאת ללא תלות באימונים אירוביים.

לטענת החוקרים אימונים ממושכים יותר משעה או יותר מ- 4 פעמים בשבוע לא הגדילו את היכולת למנוע מחלות אלה. החוקרים השתמשו באותם מקורות מידע והגיעו למסקנה שאימוני כוח באותה רמת אינטנסיביות (וללא אימונים אירוביים) הפחיתו ב- 29% את הסיכון לחלות בתסמונת מטבולית שמעלה את הסיכון לחלות בסוכרת, מחלות לב וכלי דם וב-32% את הסיכון לסבול מכולסטרול גבוה.

מסקנות החוקרים

אימון כוח וחיזוק השרירים עוזרים לנו להניע טוב יותר את המפרקים ואת הגוף אבל השרירים מהווים גם תחנות כוח לשריפת קלוריות. בניית מסת שריר גורמת לשריפה קלורית גדולה יותר ובכך מונעת השמנה, כולסטרול גבוה ושאר גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. אפילו אימון כוח חד שבועי הנמשך עד שעה יכול להפחית באופן דרמטי את רמת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם ובכלל זה אוטם שריר הלב ושבץ מוחי. השפעה מונעת זאת של אימוני כוח עומדת בפני עצמה ואינה דורשת גם אימונים אירוביים.

החוקרים ממליצים להוסיף אימון כוח לשגרת החיים אך עם זאת הם מודעים לכך שהרבה יותר קל לשלב בשגרה אימונים אירוביים כמו הליכה, ריצה ואופניים מאשר אימוני כוח המחייבים חדרי כושר, ציוד מיוחד וכו'.

Medicine & Science in Sports & Exercise, October 2018 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים