מדרסים בהתאמה אישית לדורבן – מיותר

מדרסים בהתאמה אישית לדורבן - מיותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מדרסים בהתאמה אישית לדורבן – מיותר. חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על התסמינים בין היתר גם ליצרני מדרסים על פי מידה. עלותם של מדרסים מותאמים אישית היא גבוהה משמעותית לעומת מדרסים אחידים. מדרסים אחידים או רפידות שאינן מותאמות לכף הרגל ניתנים לרכישה בעשרות שקלים בודדים.

על פי המחקר המסוקר כאן מדרסים מותאמים אישית לא יעילים יותר ממדרסים אחידים שאינם מותאמים אישית או משיטות טיפול אחרות כדי לטפל בכאב ובקשיי התפקוד הנובעים מדורבן בעקב. בסיכום טוענים החוקרים כול הרוכש מדרסים מותאמים אישית כדי להקל או לטפל בסימנים ותסמינים של בעיה זאת בכף הרגל זורק את כספו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



מדרסים בהתאמה אישית לדורבן מיותר – רקע

כאבים כרוניים בכף הרגל בגלל דלקת ברקמה הפלנטרית או כפי שבעיה זו מכונה דורבן בעקב או בכרית כף הרגל מהווים תופעה נרחבת ביותר. תסמונת זאת בכפות הרגליים פוגעת ב – 11% – 15% מכלל המבוגרים וב-  8% – 10% מכלל הרצים. בניסיון להמשיך לרוץ, להשיג מזור לכאביהם ושיפור באיכות חייהם פונים החולים לעתים קרובות גם ליצרני מדרסים. העדויות הדלות והלא מספקות על היעילות של מדרסים ובעיקר של מדרסים מותאמים אישית בטיפול בדורבן הובילו למחקר הנוכחי.

החוקרים שערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים איכותיים שנערכו בנושא הגיעו למסקנה שאין משמעות לסוג המדרס שאתם בוחרים כדי לטפל בכאבים בכף הרגל הנובעים מדורבן. עוד מציינים החוקרים אופני טיפול אחרים בתסמונת טורדנית זאת בכפות הרגליים ובכלל זה: נעליים מתאימות יותר, תרגילי מתיחה וחיזוק לכף הרגל ולשרירי השוק, תרופות נוגדות דלקת והזרקות של קורטיזון וכמובן טיפול בגלי הלם אותו אנו מבצעים בהצלחה כבר מספר שנים.

מה זה דורבן?

מדרסים יקרים לדורבן אין צורך
מדרסים יקרים לדורבן אין צורך

דלקת ברקמת החיבור בכף הרגל הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia) גורמת לבעיה הידועה יותר בשם "דורבן". דורבן בעקב או דורבן ברגל היא מבעיות כף הרגל השכיחות ביותר לאדם. השם דורבן ניתן לבעיה הזאת בגלל שלעתים מתפתח זיז גרמי בחלק התחתון של עצם העקב בכף הרגל שניתן לראותו בצילום רנטגן.

התופעה כרוכה בכאבים משמעותיים המגיעים לשיאם בבוקר לאחר שנת לילה או לאחר ישיבה ממושכת. תיתכן גם צליעה. הגורם העיקרי להתפתחות דורבן בעקב היא פגיעה מכנית ברקמות באזור העקב הנובעת מעומסים חוזרניים כמו למשל עומסים הנוצרים בגלל עמידה, הליכה וריצה. הטיפול המועדף בדורבן בעקב הוא שימוש בגלי הלם. במחקר הנוכחי החליטו החוקרים לברר האם יש או אין צורך במדרסים יקרים לדורבן בעקב.

מדרסים בהתאמה אישית – המחקר

החוקרים ריכזו מחקרים שנערכו בנושא עד ינואר 2017 שאותם אתרו במגוון מרכזי מידע ידועים כולל – MEDLINE, EMBASE, ב- Cochrane Central Register of Controlled Trials, Web of Science, CINAHL ו- Google Scholar. המחקרים שנבחרו היו מסוג אקראי מבוקר שהשוו את היעילות של מדרסים השונים ושל אמצעי טיפול אחרים בטיפול בכאבים מדורבן באמצעות דיווחים של החולים עצמם על הכאב, תפקוד והתאוששות רצויה. בסיכומו של דבר נבחרו 20 מחקרים שחקרו 8 סוגים של מדרסים ואת השפעתם על דורבן בכף הרגל של 1,756 בני אדם ללא מגבלות גיל, מין, או משך התלונה שסבלו מהתופעה.

ממצאי המחקר

ממצאי המחקר העלו: אין צורך במדרסים יקרים לדורבן. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין היכולת של מדרסים אחידים שאינם מותאמים אישית לבין מדרסים מותאמים אישית בכול הנוגע להפחתת הכאבים בכף הרגל ושיפור התפקוד. לא נמצא יתרון לטיפול בסימנים ותסמינים של דורבן באמצעות מדרסים לעומת אמצעי טיפול אחרים.

מסקנות החוקרים

אין צורך במדרסים יקרים לדורבן! כך קובעים החוקרים. מדרסים מותאמים אישית אינם טובים יותר ממדרסים רגילים לשיפור הכאב והתפקוד של כף הרגל בגלל דורבן. מדרסים מותאמים אישית אינם יעילים יותר מצורות טיפול אחרות בבעיה זאת.

British Journal of Sports Medicine 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים