טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם! ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות הברית נבדק דמם של 41 רצים במרתון שנערך בבוסטון ב2010 והתברר שהטיסות אל התחרות העלו את הסיכון לפתח קרישי דם.

הרצים שהגיעו בטיסה ארוכה יחסית הראו נטייה גבוהה יותר לפתח קרישי דם. עם זאת מציינים החוקרים שאין המסקנות הללו אומרות שטיסה גורמת לקרישי דם בקרב אתלטים או שטיסות הן דבר שלא בטוח לפני תחרות. מסקנות המחקר מעלות אפשרות נוספת לבדיקה בקרב אותם מקרים נדירים של קרישי דם המתפתחים ברגליים של אתלטים ללא רקע בעייתי.

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם – רקע

בארצות הברית נפגעים בממוצע 1 – 2 בני אדם על 1000 בני אדם מקריש דם המוביל להתפתחות פקקת או תסחיף. הסיכון עולה עם הגיל ובמידה וישנה נטייה גנטית לכך. והערכות לגבי האומדן הכללי של פגיעות מקרישי דם עומדות על מיליון נפגעים אמריקאים כול שנה כאשר כ- 10% מהם מתים. קריש דם שמקורו ברגליים ונסחף לריאות גורם למוות של קרוב ל־1,500 ישראלים בכל שנה. במחקר המסוקר כאן טוענים החוקרים ששילוב של טיסה ולאחריה ריצה יוצרים השפעה משולבת המעלה בקרב מספר קטן של אנשים את הסיכון להיווצרות קרישי דם.

פקקת ורידים

פקקת ורידים מתפתחת כאשר נוצר קריש דם בוורידים. פקקת ורידים יכולה להתפתח בוורידים הרדודים אלה שניתן לראותם מתחת לעור או בוורידים עמוקים. פקקת ורידים עמוקים (Deep Vein Thrombosis) נגרמת כאשר קריש דם נוצר בוורידים העמוקים הגפה התחתונה. קריש הדם עלול להינתק ממקומו ולנוע עם זרם הדם ולהגיע לאיברים חיוניים שונים. עורקי הריאה הם האזור השכיח ביותר שקריש הדם מסוג זה שניתק מוורידי הרגליים עלול לחסום ובכך ליצור "תסחיף ריאתי" (Pulmonary Embolism). תסחיף ריאתי עלול לגרום בין היתר לבצקת ריאות, קוצר נשימה, כאבים בחזה ואף מוות. קריש הדם יכול להגיע גם אל המוח.

גורמי סיכון לקרישי דם

ישנם מספר גורמי סיכון להיווצרות קריש דם ברגליים ראשית ירידה משמעותית בזרימת הדם כמו במצבים של טיסה ארוכה, חוסר תנועה ואשפוז ממושך מכול סיבה שהיא ועוד. גורמים נוספים כוללים קרישיות יתר של הדם בגלל גורמים מולדים, עישון תרופות כאלה ואחרות ועוד וגם כתוצאה מנזק מכול סיבה שהיא לדפנות של כלי הדם. סימנים ותסמינים של פקקת ורידים עמוקים כולל כאבים ברגליים, נפיחות, קוצר נשימה, ופעימות לב מואצות. אבחון של פקקת ורידים נעשה באמצעות דופלר ובדיקת דם הקרויה די-דימר (D-dimer).

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם – המחקר

טיסות מכפילות ואף משלשות את הסיכון להיווצרות קרישי דם בוורידים של הרגליים וגרום לפקקת ורידים עמוקים (deep vein thrombosis). פעילות גופנית המתבססת על סיבות כמו מרתון מעלה גם היא את מספר תאי הדם שמסייעים לקרישה.

החוקרים לקחו דגימת דם מ41 בחורים בריאים שאינם מעשנים שהגיעו לתחרות המרתון בבוסטון בשנת 2010. 23 בחורים מקרב הקבוצה הזאת גרו  במרחק של יותר מ4 שעות טיסה בעוד ש- 18 מהבחורים גרו במרחק של עד שעתיים נהיגה ממקום התחרות. החוקרים נטלו דגימות דם מהבוחרים הללו מיד עם הגעתם לבוסטון, מיד לאחר תום המרתון ושוב פעם לאחר שכול אחד מהמתנדבים חזר חזרה לביתו.

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם
טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

ממצאי המחקר

לאחר השיבה הביתה 6 מתנדבים מהקבוצה שנעזרו בטיסות כדי להגיע ולשוב הביתה הראו רמה גבוה של חומר הקרוי די-דימר (D-dimer). די-דימר הוא חלבון המצוי בדם שמקורו מפירוק של חלבון הקרוי פיברין. ריכוז גבוה של די-דימר בדם יצביע על אפשרות לפקקת, ריכוז נמוך של די-דימר תשלול הימצאות של פקקת.

החלבון  די- דימר לא נמצא בבדיקת דם של אף לא אחד מהרצים שגר בטווח נהיגה לבוסטון. לא ברור מה המשמעות של הימצאות החלבון הזה גם בגלל שאף אחד מהרצים שבבדיקה הדם שלו הראתה רמה גבוהה של די-דימר לא סבל מסימנים ותסמינים של פקקת ורידים. עוד מצאו החוקרים שבבדיקות הדם של הרצים המבוגרים יותר, ללא קשר לאם הם טסו או נהגו למרתון, נמצאה רמה גבוהה יותר של רכיבי דם המופיעים לרוב עם אוטם שריר הלב.

מסקנות המחקר

המחקר הנוכחי מצא שריצת מרתון לאחר טיסה מעלה קמעה את הסיכון להתפתחות פקקת ואולי אף לבעיה לבבית אחרת. אבל לנוכח העובדה שהיתרונות של ריצה עולים לאין שיעור על הסיכון הזה מציעים החוקרים להתייחס לזה באופן מידתי. למניעת קרישי דם בטיסה הרבו בשתייה, אל תשכלו רגליים, הרבו בהליכה בתוך המטוס וגרבו גרביים אלסטיות.

The American Journal of Cardiology, online February 20, 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים