טיסה לפני ריצה וקרישי דם

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

טיסה לפני ריצה וקרישי דם? ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות הברית נבדק דמם של 41 רצים במרתון שנערך בבוסטון ב2010 והתברר שהטיסות אל התחרות העלו את הסיכון לפתח קרישי דם.

הרצים שהגיעו בטיסה ארוכה יחסית הראו נטייה גבוהה יותר לפתח קרישי דם. עם זאת מסייגים החוקרים ואומרים שאין בטענות הללו:

 • אשמה שטיסה גורמת לקרישי דם בקרב אתלטים
 • או שטיסות הן דבר שלא בטוח לפני תחרות

מסקנות המחקר מבקשות לעודד מחקרים בקרב:

 • אותם מקרים נדירים של קרישי דם המתפתחים ברגליים של אתלטים ללא רקע בעייתי.

טיסה לפני ריצה וקרישי דם – רקע

קרישי דם המוביל להתפתחות פקקת או תסחיף מתפתחים בקרב שניים מכול 1000אנשים בארצות הברית. הסיכון עולה עם הגיל ובמידה וישנה נטייה גנטית לכך. ההערכה השנתית של מספר הנפגעים מקרישי דם הוא כ- מיליון אמריקאים. 10% מהם מתים. קריש דם שמקורו ברגליים ונסחף לריאות גורם למותם של כ- 1,500 ישראלים בכל שנה. במחקר המסוקר כאן טוענים החוקרים ששילוב של טיסה ולאחריה ריצה מעלה הסיכון להיווצרות קרישי דם.

פקקת ורידים

קריש דם בוורידים עלול לגרום להתפתחות פקקת ורידים. פקקת ורידים יכולה להתפתח:

 • בוורידים הרדודים אלה שניתן לראותם מתחת לעור
 • או בוורידים עמוקים

פקקת ורידים עמוקים (Deep Vein Thrombosis) נגרמת כאשר קריש דם נוצר בוורידים העמוקים הגפה התחתונה. קריש הדם עלול להינתק ממקומו ולנוע עם זרם הדם ולהגיע לאיברים חיוניים שונים. עורקי הריאה הם האזור השכיח ביותר שקריש הדם מסוג זה שניתק מוורידי הרגליים עלול לחסום ובכך ליצור "תסחיף ריאתי" (Pulmonary Embolism). תסחיף ריאתי עלול לגרום בין היתר לבצקת ריאות, קוצר נשימה, כאבים בחזה ואף מוות. קריש הדם יכול להגיע גם אל המוח.

גורמי סיכון לקרישי דם

ישנם מספר גורמי סיכון להיווצרות קריש דם ברגליים. בין גורמי הסיכון נציין:

 • הפחתה בזרימת הדם כמו שמתרחשת בטיסה ארוכה, חוסר תנועה ממושך, אשפוז ארוך ועוד.
 • קרישיות יתר של הדם בגלל גורמים מולדים, עישון תרופות כאלה ואחרות ועוד
 • נזק מכול סיבה שהיא לדפנות של כלי הדם ועוד

סימנים ותסמינים של פקקת ורידים עמוקים

סימפטומים של פקקת וורידים עמוקים כוללים בין היתר:

 • כאבים ברגליים
 • נפיחות
 • קוצר נשימה
 • פעימות לב מואצות ועוד

אבחון של פקקת ורידים נעשה באמצעות דופלר ובדיקת דם הקרויה די-דימר (D-dimer).

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם – המחקר

טיסות מכפילות ואף משלשות את הסיכון להיווצרות קרישי דם בוורידים של הרגליים וגרום לפקקת ורידים עמוקים (deep vein thrombosis). פעילות גופנית המתבססת על סיבות כמו מרתון מעלה גם היא את מספר תאי הדם שמסייעים לקרישה.

החוקרים לקחו דגימת דם מ41 בחורים בריאים שאינם מעשנים שהגיעו לתחרות המרתון בבוסטון בשנת 2010. 23 בחורים מקרב הקבוצה הזאת גרו  במרחק של יותר מ4 שעות טיסה בעוד ש- 18 מהבחורים גרו במרחק של עד שעתיים נהיגה ממקום התחרות. החוקרים נטלו דגימות דם מהבוחרים הללו מיד עם הגעתם לבוסטון, מיד לאחר תום המרתון ושוב פעם לאחר שכול אחד מהמתנדבים חזר חזרה לביתו.

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם
טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

ממצאי המחקר

לאחר השיבה הביתה 6 מתנדבים מהקבוצה שנעזרו בטיסות כדי להגיע ולשוב הביתה הראו רמה גבוה של חומר הקרוי די-דימר (D-dimer). די-דימר הוא חלבון המצוי בדם שמקורו מפירוק של חלבון הקרוי פיברין. ריכוז גבוה של די-דימר בדם יצביע על אפשרות לפקקת, ריכוז נמוך של די-דימר תשלול הימצאות של פקקת.

החלבון די- דימר לא נמצא בבדיקת דם של אף לא אחד מהרצים שגר בטווח נהיגה לבוסטון. לא ברור מה המשמעות של הימצאות החלבון הזה גם בגלל שאף אחד מהרצים שבבדיקה הדם שלו הראתה רמה גבוהה של די-דימר לא סבל מסימנים ותסמינים של פקקת ורידים. עוד מצאו החוקרים שבבדיקות הדם של הרצים המבוגרים יותר, ללא קשר לאם הם טסו או נהגו למרתון, נמצאה רמה גבוהה יותר של רכיבי דם המופיעים לרוב עם אוטם שריר הלב.

מסקנות המחקר

המחקר הנוכחי מצא שריצת מרתון לאחר טיסה מעלה קמעה את הסיכון להתפתחות פקקת ואולי אף לבעיה לבבית אחרת. אבל לנוכח העובדה שהיתרונות של ריצה עולים לאין שיעור על הסיכון הזה מציעים החוקרים להתייחס לזה באופן מידתי. למניעת קרישי דם בטיסה הרבו בשתייה, אל תשכלו רגליים, הרבו בהליכה בתוך המטוס וגרבו גרביים אלסטיות.

The American Journal of Cardiology, online February 20, 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צפייה בטלוויזיה יכולה להרוג

צפייה בטלוויזיה הורגת

טלוויזיה יכולה להרוג! העידן המודרני מתאפיין באורח חיים יושבני. האדם המודרני מרבה לשבת במהלך יום עבודתו וגם בבית וממעט לעסוק בפעילות גופנית. לסגנון החיים הזה יש מחיר בריאותי כבד בצורת מחלות מסוכנות ואף מוות מוקדם שאנשים משלמים.

פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

ספורט לטיפול בפיברומיאלגיה היא אולי השיטה היעילה ביותר לטיפול במחלה הזאת. פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב כרונית, נכון להיום חשוכת מרפא, הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים גופניים ונפשיים. מחלה זאת משבשת את איכות חייהן של נשים רבות ברחבי העולם.