כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה רקע היסטורי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כירופרקטיקה – רקע  היסטורי מאפשר לנו מבט על תחנות בהתפתחות של המקצוע החשוב הזה. כירופרקטיקה הוא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. מיליוני בני אדם ברחבי העולם מטפלים כיום במגוון בעיות במערכת שרירי ושלד, באופן בטוח ויעיל באמצעות כירופרקט.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הכירופרקטיקה המודרנית התגלתה מחדש על ידי דניאל דוד פאלמר לפני מעט יותר ממאה שנים. במרוצת השנים עבר המקצוע תהליך אקדמיזציה וכתוצאה מכך עקרונות היסוד של הכירופרקטיקה מתבססים על מדע מודרני ומחקר אינטנסיבי ועדכני. עם זאת אומנות "סידור העצמות" (הכירופרקטיקה בגרסתה ההיסטורית) קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים. בחינה היסטורית מדוקדקת מעלה שטכניקות הטיפול שבהם משתמש כירופרקט בשמות כאלה ואחרים ועם שינויים כאלה ואחרים כבר היו כאן בעבר ובעניין הזה כירופרקטים אינם חלוצים. הטיפול בבני אדם על ידי "מסדרי עצמות" נחשב לטיפול מקובל בעולם הקדום.

  כירופרקטיקה רקע היסטורי – כיצד נולד מקצוע?

  דניאל דוד פלמר
  דניאל דוד פלמר

  דניאל דוד פלמר (1845- 1913) נולד בעיירה ליד טורונטו, קנדה. בגיל 20 עברו פלמר ומשפחתו לארצות הברית. במהלך חייו עבר גלגולים מקצועיים שונים ובכלל זה הוראה ומטפל הוליסטי. בתאריך 18 לספטמבר 1885 ביצע את המניפולציה הכירופרקטית הראשונה על צווארו של סניטר חירש בשם הרווי לילארד (Harvey Lillard). מספר ימים לאחר אותה מניפולציה מר לילארד ציין שחלה הטבה ביכולת השמיעה שלו.

  דניאל דוד פלמר פתח בשנת 1886 את הבית ספר הראשון לכירופרקטיקה. בין הבוגרים הראשונים ניתן למצוא גם את בנו וממשיך דרכו ברטלט יהושע פלמר (B.J. Palmer). פלמר הבן המשיך את מלאכת אביו והוסיף לתרום למקצוע הכירופרקטיקה. דניאל דוד פלמר – האב המייסד ומקצוע הכירופרקטיקה עברו תלאות רבות מאז אותם ימים ראשונים ועד להצלחה הנוכחית. דניאל דוד פלמר עבר השמצות, איומים ואף ניכלא בגין "הענקת טיפולים רפואיים ללא רישיון".

  כירופרקטיקה נכון לעכשיו

  בספרי המורשת של כירופרקטיקה מספרים שבעקבות אותה מניפולציה צווארית שהעניק דניאל דוד פלמר להרווי לילארד החלה התעניינותו בכירופרקטיקה. מה מהסיפור הזה עובדה ומה אגדה לא לגמרי ברור. אך דבר אחד ברור לחלוטין מאז אותה מניפולציה צווארית כירופרקטיקה השתנתה ללא הכר. כירופרקט מודרני עובר הכשרה מקיפה במדעי הכירופרקטיקה והרפואה.

  עשרות מוסדות אקדמיים בארצות הברית וברחבי העולם מכשירים אלפי סטודנטים לתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.). הלימודים לקבלת התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית ונמשכים 7 שנים אקדמיות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ההכשרה הנרחבת לה זוכה הכירופרקט מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית מיומנת ולהחליט האם להפנות את החולה או לטפל בו. תכנית הלימודים של כירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה, אתיקה ומשפט, ועוד.

   כירופרקטיקה במהלך ההיסטוריה

   הרבה שבחים מגיעים לד.ד. פלמר על "החייאה" שהעניק למקצוע הכירופרקטיקה ולבנו שהמשיך את דרכו, אלא, שכאמור הטיפול הידני מכני בעמוד השדרה החל הרבה לפניו. ישנן עדויות לרוב על "מתקני עצמות" ומרפאים שהיו קיימים בכל התרבויות כולל זו של אחינו בני תימן שהסבתא או הסבא נהגו "לשחרר" להם את הצוואר התפוס.

   כולנו שמענו על ה"בייגל מאכרים" שבמשך דורות ובאמצעות ידע שעבר מאב לבן "תיקנו" עצמות וחוליות. כל זאת ללא כל רקע תאורטי או אקדמאי. האגדות מספרות על אנשים שנכנסו אליהם עקומים ויצאו ישרים. אלא שלא אחינו בני תימן ולא ה"בייגל מאכרים" החלו את התורה. מתקני העצמות (bonesetter) שסיפקו את "סידור העצמות" והיו למעשה לאבותיהם של הכירופרקטים המודרניים החלו לפעול לפני אלפי שנים.

   אלפי שנות היסטוריה

   מתקנת עצמות
   מתקנת עצמות

   קיימים עדויות ומסמכים המאשרים את קיומה של השיטה הטיפולית המניפולטיבית בעמוד השדרה כבר בשנת 2650 לפני הספירה. הדבר המעניין הוא שלמרות הדמיון שמאפיין את הטכניקה והידע המעורבים בביצוע המניפולציה בעמוד השדרה לא ניתן לאתר מקור אחד שבו היא התפתחה. התרפיה באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה החלה למעשה לפני אלפי שנים ובאופן מקביל בתרבויות שונות ורחוקות. בין היתר ישנן עדויות לסוג זה של תרפיה:

   • בתקופת היפוקרטס
   • בתרבות המצרית
   • בתרבויות אסיה הקדמוניות

   גם היפוקרטס אבי הרפואה היה מרפא באמצעות מניפולציה של חוליות עמוד השדרה. שני פרקים בספרו המדהים הנקרא קורפוס היפוקרטיאום (Corpus Hippocrateum) הוקדשו להסברים והדגמות בנושא.

   תורת המניפולציה של עמוד השדרה עברה מאב לבן במשך הדורות. במספר תרבויות במזרח הרחוק נלמדה התורה של תיקון העצמות יחד או בנפרד מאומנויות הלחימה. כך הדבר לגבי:

   • יפן
   • סין
   • פולינזיה
   • הודו
   • טיבט

   גם האינדיאנים באמריקה השתמשו במניפולציה של עמוד השדרה לצורך ריפוי. בין יתר השבטים והתרבויות באמריקה שעסקו בתרפיה מהסוג הזה נמנה:

   • האצטקים
   • טולטק
   • טראסקן
   • אינקה
   • מאיה
   • וינבאגו
   • סיאוקס ועוד

   חלק מטכניקות הטיפול ששמשו את אבות אבותינו משמשים את מקצוע כירופרקטיקה היום. במאה ה17 כותבים שונים מלאומים שונים ובכללם יוונים, ביזנטיים, כרתים, ערבים, ספרדים, טורקים, איטלקים, צרפתים וגרמנים דיווחו על מתיחות ומניפולציות של עמוד השדרה. בימי הביניים מתקני העצמות היו מאורגנים בגילדות מקצועיות אשר פקחו על הרמה והמיומנות של החברים בה.

   רישומים של גילדה כזו ניתן למצוא באוסטריה. וגם מתברר שבשנת 1702 היו לנפוליאון בעיות עם חברי הגילדה המקצועית של מתקני העצמות והוא פעל להדיחם. ספרים ביוונית, לטינית וגאלית המתארים את האומנות של מתקני העצמות עדין קיימים בעיקר באוספים פרטיים.

   תחנות היסטוריות בטיפול הידני בעמוד השדרה:

   שנת 2650 לפנה"ס

   מרישומים נדירים של נוסעים לאסיה, עולה שטיפולים ידניים בעמוד השדרה היו מקובלים באותה תקופה.

   שנת 1500 לפנה"ס

   מסמכי פפירוס יווניים מדגימים טכניקות לטיפול בעמוד שדרה תחתון. חלק מהטכניקות הללו מיושמות גם היום על ידי כירופרקטיקה מודרנית.

   שנים 377 – 460 לפנה"ס

   היפוקרטס אבי הרפואה הבין את החשיבות של עמוד השדרה לבריאותנו. עצתו "למד את עמוד השדרה, הוא המקור להרבה מחלות" מהווה נר לרגלי כירופרקטיקה.

   שנים 130 – 200 לספירה

   קלאודיס גאלן מפרגמון טיפל בהצלחה בידו המשותקת של אדמוס משכיל נודע. את הטיפול ביצע באמצעות מניפולציה של חוליית הצוואר.

   שנים 1200 – 1600

   כתבי יד שונים המתארים טיפולים לגב באסיה ובאירופה על ידי הליכה על הגב.

   שנת 1867

   הרופא ג'ימס פג'ט מתאר את המניפולציה של עמוד השדרה באופן מדויק. התיאור מעיד על הבנה עמוקה של האנטומיה האנושית.

   שנת 1895

   דניאל דוד פלמר מניח את היסודות להתפתחות כירופרקטיקה מודרנית. הוא נלחם בממסד ואף ניכלא על ניסיונו לרפא אנשים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

   שנת 1897

   דניאל דוד פלמר ייסד את הכירופרקטיקה ואת ביה"ס הראשון ללימודי כירופרקטיקה, באיווה, ארצות הברית. הוא סבר שרוב בעיות הבריאות יכולות להימנע על ידי טיפול בעמוד השדרה.

   שנת 1913

   מדינת קנזס מכירה במקצוע כירופרקטיקה ומעניקה רישיון עבודה לכירופרקטים. זאת, נציין, למרות הלחצים שמופעלים עליה על ידי הממסד הרפואי.

   שנת 1937

   ניצחון חשוב לדרכה של כירופרקטיקה מושג כאשר המקצוע הזה זוכה להכרה כמקצוע רפואי בארצות הברית.

   שנת 1972

   הקונגרס האמריקאי מכליל את כירופרקטיקה תחת חוק הרפואה.

   כירופרקטיקה רקע היסטורי
   כירופרקטיקה רקע היסטורי

   שנת 1984

   רוב המדינות בארצות הברית דורשות כי חברות הביטוח יכלילו בפוליסה של תאונות דרכים טיפולי כירופרקטיקה. הממשל הפדרלי משלם בביטוח הרפואי עבור טיפולי כירופרקטיקה. רשות מס ההכנסה האמריקנית מכירה בניכוי מס עבור שירותי כירופרקטיקה.

   שנת 2000

   מעל 70.000 כירופרקטים חיים ועובדים בארצות הברית. עשרות מיליוני טיפולים ניתנים מידי שנה על ידי כירופרקטים ברחבי העולם. בישראל פועלים כ- 100 כירופרקטים בעלי הסמכה ראויה ועוד הרבה מתחזים.

   שנת 2019

   אלפים רבים של טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארץ. הטיפולים זמינים בכל בתי החולים וקופות החולים בארץ. מבוטחים רבים מטופלים באמצעות ביטוחים משלימים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה