כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה – רקע היסטורי מאפשר לנו מבט על תחנות בהתפתחות של המקצוע החשוב הזה. כירופרקטיקה הוא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. מיליוני בני אדם ברחבי העולם מטפלים כיום במגוון בעיות במערכת שרירי ושלד, באופן בטוח, יעיל ובעלות סבירה באמצעות כירופרקט.

הכירופרקטיקה המודרנית התגלתה מחדש על ידי דניאל דוד פאלמר לפני מעט יותר ממאה שנים. במרוצת השנים עבר המקצוע תהליך אקדמיזציה ובשל כך עקרונות היסוד של הכירופרקטיקה מתבססים על מדע מודרני ומחקר אינטנסיבי ועדכני. עם זאת אומנות "סידור העצמות" (הכירופרקטיקה בגרסתה ההיסטורית) קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים. בחינה היסטורית מדוקדקת מעלה שטכניקות הטיפול שבהם משתמש כירופרקט בשמות כאלה ואחרים ועם שינויים כאלה ואחרים כבר היו כאן בעבר ובעניין הזה כירופרקטים אינם חלוצים. הטיפול בבני אדם על ידי "מסדרי עצמות" נחשב לטיפול מקובל בעולם הקדום. במאמר "כירופרקטיקה רקע היסטורי" נדון בנושא בהרחבה.

כירופרקטיקה רקע היסטורי – כיצד נולד מקצוע?

דניאל דוד פלמר
דניאל דוד פלמר

דניאל דוד פלמר (1845- 1913) נולד בעיירה ליד טורונטו, קנדה. בגיל 20 עברו פלמר ומשפחתו לארצות הברית. במהלך חייו עבר גלגולים מקצועיים שונים ובכלל זה הוראה ומטפל הוליסטי. בתאריך 18 לספטמבר 1885 ביצע את המניפולציה הכירופרקטית הראשונה על צווארו של סניטר חירש בשם הרווי לילארד (Harvey Lillard). מספר ימים לאחר אותה מניפולציה מר לילארד ציין שחלה הטבה ביכולת השמיעה שלו.

דניאל דוד פלמר פתח בשנת 1886 את הבית ספר הראשון לכירופרקטיקה. בין הבוגרים הראשונים ניתן למצוא גם את בנו וממשיך דרכו ברטלט יהושע פלמר (B.J. Palmer). פלמר הבן המשיך את מלאכת אביו והוסיף לתרום למקצוע הכירופרקטיקה. דניאל דוד פלמר – האב המייסד ומקצוע הכירופרקטיקה עברו תלאות רבות מאז אותם ימים ראשונים ועד להצלחה הנוכחית. דניאל דוד פלמר עבר השמצות, איומים ואף ניכלא בגין "הענקת טיפולים רפואיים ללא רישיון".

כירופרקטיקה נכון לעכשיו

בספרי המורשת של כירופרקטיקה מספרים שבעקבות אותה מניפולציה צווארית שהעניק דניאל דוד פלמר להרווי לילארד החלה התעניינותו בכירופרקטיקה. מה מהסיפור הזה עובדה ומה אגדה לא לגמרי ברור. אך דבר אחד ברור לחלוטין מאז אותה מניפולציה צווארית כירופרקטיקה השתנתה ללא הכר. כירופרקט מודרני עובר הכשרה מקיפה במדעי הכירופרקטיקה והרפואה.

עשרות מוסדות אקדמיים בארצות הברית וברחבי העולם מכשירים אלפי סטודנטים לתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.). הלימודים לקבלת התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית ונמשכים 7 שנים אקדמיות. ההכשרה הנרחבת לה זוכה הכירופרקט מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית מיומנת ולהחליט האם להפנות את החולה או לטפל בו. תכנית הלימודים של כירופרקט כוללת:

  • אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה, אתיקה ומשפט, ועוד.

כירופרקטיקה במהלך ההיסטוריה

הרבה שבחים מגיעים לד.ד. פלמר על "החייאה" שהעניק למקצוע הכירופרקטיקה ולבנו שהמשיך את דרכו, אלא, שכאמור הטיפול הידני מכני בעמוד השדרה החל הרבה לפניו. ישנן עדויות לרוב על "מתקני עצמות" ומרפאים שהיו קיימים בכל התרבויות כולל זו של אחינו בני תימן שהסבתא או הסבא נהגו "לשחרר" להם את הצוואר התפוס.

כולנו שמענו על ה"בייגל מאכרים" שבמשך דורות ובאמצעות ידע שעבר מאב לבן "תיקנו" עצמות וחוליות. כל זאת ללא כל רקע תאורטי או אקדמאי. האגדות מספרות על אנשים שנכנסו אליהם עקומים ויצאו ישרים. אלא שלא אחינו בני תימן ולא ה"בייגל מאכרים" החלו את התורה. מתקני העצמות (bonesetter) שסיפקו את "סידור העצמות" והיו למעשה לאבותיהם של הכירופרקטים המודרניים החלו לפעול לפני אלפי שנים.

אלפי שנות היסטוריה

מתקנת עצמות
מתקנת עצמות

קיימים עדויות ומסמכים המאשרים את קיומה של השיטה הטיפולית המניפולטיבית בעמוד השדרה כבר בשנת 2650 לפני הספירה. הדבר המעניין הוא שלמרות הדמיון שמאפיין את הטכניקה והידע המעורבים בביצוע המניפולציה בעמוד השדרה לא ניתן לאתר מקור אחד שבו היא התפתחה. התרפיה באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה החלה למעשה לפני אלפי שנים ובאופן מקביל בתרבויות שונות ורחוקות. בין היתר ישנן עדויות לסוג זה של תרפיה:

  • בתקופת היפוקרטס
  • בתרבות המצרית
  • בתרבויות אסיה הקדמוניות

גם היפוקרטס אבי הרפואה היה מרפא באמצעות מניפולציה של חוליות עמוד השדרה. שני פרקים בספרו המדהים הנקרא קורפוס היפוקרטיאום (Corpus Hippocrateum) הוקדשו להסברים והדגמות בנושא.

תורת המניפולציה של עמוד השדרה עברה מאב לבן במשך הדורות. במספר תרבויות במזרח הרחוק נלמדה התורה של תיקון העצמות יחד או בנפרד מאומנויות הלחימה. כך הדבר לגבי:

  • יפן, סין, פולינזיה, הודו, טיבט

גם האינדיאנים באמריקה השתמשו במניפולציה של עמוד השדרה לצורך ריפוי. בין יתר השבטים והתרבויות באמריקה שעסקו בתרפיה מהסוג הזה נמנה:

  • האצטקים, טולטק, טראסקן, אינקה, מאיה, וינבאגו, סיאוקס ועוד

חלק מטכניקות הטיפול ששמשו את אבות אבותינו משמשים את מקצוע כירופרקטיקה היום. במאה ה17 כותבים שונים מלאומים שונים ובכללם יוונים, ביזנטיים, כרתים, ערבים, ספרדים, טורקים, איטלקים, צרפתים וגרמנים דיווחו על מתיחות ומניפולציות של עמוד השדרה. בימי הביניים מתקני העצמות היו מאורגנים בגילדות מקצועיות אשר פקחו על הרמה והמיומנות של החברים בה.

רישומים של גילדה כזו ניתן למצוא באוסטריה. וגם מתברר שבשנת 1702 היו לנפוליאון בעיות עם חברי הגילדה המקצועית של מתקני העצמות והוא פעל להדיחם. ספרים ביוונית, לטינית וגאלית המתארים את האומנות של מתקני העצמות עדין קיימים בעיקר באוספים פרטיים.

תחנות היסטוריות בטיפול הידני בעמוד השדרה:

שנת 2650 לפנה"ס

מרישומים נדירים של נוסעים לאסיה, עולה שטיפולים ידניים בעמוד השדרה היו מקובלים באותה תקופה.

שנת 1500 לפנה"ס

מסמכי פפירוס יווניים מדגימים טכניקות לטיפול בעמוד שדרה תחתון. חלק מהטכניקות הללו מיושמות גם היום על ידי כירופרקטיקה מודרנית.

שנים 377 – 460 לפנה"ס

היפוקרטס אבי הרפואה הבין את החשיבות של עמוד השדרה לבריאותנו. עצתו "למד את עמוד השדרה, הוא המקור להרבה מחלות" מהווה נר לרגלי כירופרקטיקה.

שנים 130 – 200 לספירה

קלאודיס גאלן מפרגמון טיפל בהצלחה בידו המשותקת של אדמוס משכיל נודע. את הטיפול ביצע באמצעות מניפולציה של חוליית הצוואר.

שנים 1200 – 1600

כתבי יד שונים המתארים טיפולים לגב באסיה ובאירופה על ידי הליכה על הגב.

שנת 1867

הרופא ג'ימס פג'ט מתאר את המניפולציה של עמוד השדרה באופן מדויק. התיאור מעיד על הבנה עמוקה של האנטומיה האנושית.

שנת 1895

דניאל דוד פלמר מניח את היסודות להתפתחות כירופרקטיקה מודרנית. הוא נלחם בממסד ואף ניכלא על ניסיונו לרפא אנשים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

שנת 1897

דניאל דוד פלמר ייסד את הכירופרקטיקה ואת ביה"ס הראשון ללימודי כירופרקטיקה, באיווה, ארצות הברית. הוא סבר שרוב בעיות הבריאות יכולות להימנע על ידי טיפול בעמוד השדרה.

שנת 1913

מדינת קנזס מכירה במקצוע כירופרקטיקה ומעניקה רישיון עבודה לכירופרקטים. זאת, נציין, למרות הלחצים שמופעלים עליה על ידי הממסד הרפואי.

שנת 1937

ניצחון חשוב לדרכה של כירופרקטיקה מושג כאשר המקצוע הזה זוכה להכרה כמקצוע רפואי בארצות הברית.

שנת 1972

הקונגרס האמריקאי מכליל את כירופרקטיקה תחת חוק הרפואה.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה רקע היסטורי

שנת 1984

רוב המדינות בארצות הברית דורשות כי חברות הביטוח יכלילו בפוליסה של תאונות דרכים טיפולי כירופרקטיקה. הממשל הפדרלי משלם בביטוח הרפואי עבור טיפולי כירופרקטיקה. רשות מס ההכנסה האמריקנית מכירה בניכוי מס עבור שירותי כירופרקטיקה.

שנת 2000

מעל 70.000 כירופרקטים חיים ועובדים בארצות הברית. עשרות מיליוני טיפולים ניתנים מידי שנה על ידי כירופרקטים ברחבי העולם. בישראל פועלים כ- 100 כירופרקטים בעלי הסמכה ראויה ועוד הרבה מתחזים.

שנת 2019

אלפים רבים של טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארץ. הטיפולים זמינים בכל בתי החולים וקופות החולים בארץ. מבוטחים רבים מטופלים באמצעות ביטוחים משלימים.

References:

Keating JC Jr, Cleveland CS III, Menke M. Chiropractic history: a primer. Association for the History of Chiropractic; 2004.

Meeker WC, Haldeman S. Chiropractic: a profession at the crossroads of mainstream and alternative medicine. Ann Intern Med. 2002 Feb 5;136(3):216-27.

Palmer DD. The chiropractor's adjuster: the science, art and philosophy of chiropractic. Portland Printing House; 1910.

Wardwell WI. Chiropractic: history and evolution of a new profession. Mosby; 1992.

Coulter ID, Adams AH, Coggan P, Wilkes M, Gonyea M. A comparative study of chiropractic and medical education. Altern Ther Health Med. 1998 Sep;4(5):64-75.

Bronfort G, Haas M, Evans R, Leininger B, Triano J. Effectiveness of manual therapies: the UK evidence report. Chiropr Osteopat. 2010 Feb 25;18:3.

Goertz CM, Long CR, Hondras MA, Petri R, Delgado R, Lawrence DJ, Owens EF, Meeker WC. Adding chiropractic manipulative therapy to standard medical care for patients with acute low back pain: results of a pragmatic randomized comparative effectiveness study. Spine (Phila Pa 1976). 2013 Apr 15;38(8):627-34.

Hawk C, Schneider M, Dougherty P, Gleberzon BJ, Killinger LZ. Best practices recommendations for chiropractic care for older adults: results of a consensus process. J Manipulative Physiol Ther. 2010 Jul-Aug;33(6):464-73.

Hawk C, Khorsan R, Lisi AJ, Ferrance RJ, Evans MW. Chiropractic care for nonmusculoskeletal conditions: a systematic review with implications for whole systems research. J Altern Complement Med. 2007 Jun;13(5):491-512.

Meeker WC, Mootz RD. Chiropractic in the United States: training, practice, and research–a report to the Office of Alternative Medicine (NIH). J Altern Complement Med Winter;1996;2(4):441-52.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת ביד בגלל כתיבת מסרונים

דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

כאב גב בקרב ילדים

כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער

כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים משמעותיים הנובעים מנזק משמעותי או שמא מדובר ב"כאבי גדילה". 

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי. 

כאבי שרירים אבחון וטיפול

כאבי שרירים אבחון וטיפול

כאבי שרירים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בשרירים מהווים בעיה שכיחה ביותר שכמעט כולם סובלים ממנה מידי פעם. התסמינים הללו נגרמים לרוב בגלל מתח נפשי, עומסי יתר ונזקי חבלה אך גם בגלל מגוון מחלות רחב כולל שפעת.