כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה רקע היסטורי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה – רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

זה נכון שמבחינה היסטורית נוסדה הכירופרקטיקה המודרנית על ידי דניאל דוד פאלמר לפני מעט יותר ממאה שנים. זה נכון שעקרונות היסוד של מקצוע הכירופרקטיקה מתבססים על המקצועות המדעיים המודרניים ועל מחקר אינטנסיבי ועדכני. זה גם נכון שמיליוני בני אדם ברחבי העולם מטפלים כיום במגוון בעיות במערכת שרירי ושלד, באופן בטוח ויעיל על ידי כירופרקט מודרני. אלא שבחינה היסטורית מדוקדקת מעלה שטכניקות הטיפול שבהם משתמש כירופרקט בשמות כאלה ואחרים ועם שינויים כאלה ואחרים כבר היו כאן בעבר ובעניין הזה כירופרקטים אינם חלוצים. הטיפול בבני אדם על ידי "מסדרי עצמות" נחשב לטיפול מקובל בעולם הקדום.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה רקע היסטורי – כיצד נולד מקצוע?

דניאל דוד פלמר
דניאל דוד פלמר

דניאל דוד פלמר (1845- 1913) נולד בעיירה ליד טורונטו, קנדה. בהיותו בן 20 שנה עבר לארצות הברית עם משפחתו. במהלך חייו עבר גלגולים מקצועיים שונים כולל הוראה, ומטפל הוליסטי. ב 18 לספטמבר 1985 ביצע את המניפולציה הכירופרקטית הראשונה על צווארו של סניטר חירש בשם הרווי לילארד (Harvey Lillard). מספר ימים לאחר אותה מניפולציה מר לילארד ציין שאכן חלה הטבה ביכולת השמיעה שלו.

דניאל דוד פלמר פתח ב 1886 את הבית ספר הראשון לכירופרקטיקה ובו החל להעביר את הידע שלו לאחרים. בין הבוגרים הראשונים ניתן למצוא גם את בנו וממשיך דרכו ברטלט יהושע פלמר (B.J. Palmer). פלמר הבן המשיך את מלאכת אביו והוסיף לתרום למקצוע הכירופרקטיקה. דניאל דוד פלמר – האב המייסד ומקצוע הכירופרקטיקה עברו תלאות רבות מאז אותם ימים ראשונים ועד להצלחה הנוכחית. דניאל דוד פלמר עבר השמצות, איומים ואף ניכלא בגין "הענקת טיפולים רפואיים ללא רישיון".

כירופרקטיקה נכון לעכשיו

בספרי המורשת של כירופרקטיקה מספרים שבעקבות אותה מניפולציה צווארית שהעניק דניאל דוד פלמר להרווי לילארד החלה התעניינותו בכירופרקטיקה. מה מהסיפור הזה עובדה ומה אגדה לא לגמרי ברור. אך דבר אחד ברור לחלוטין מאז אותה מניפולציה צווארית כירופרקטיקה השתנתה ללא הכר. כירופרקט מודרני עובר הכשרה מקיפה במדעי הכירופרקטיקה והרפואה.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה רקע היסטורי

עשרות מוסדות אקדמיים בארצות הברית וברחבי העולם מכשירים אלפי סטודנטים לתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.). הלימודים לקבלת התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית ונמשכים 7 שנים אקדמיות.

ההכשרה הנרחבת לה זוכה הכירופרקט מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית מיומנת ולהחליט האם להפנות את החולה או לטפל בו. תכנית הלימודים של כירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה, אתיקה ומשפט, ועוד.

כירופרקטיקה במהלך ההיסטוריה

מתקני עצמות במצריים העתיקה
מתקני עצמות במצריים העתיקה

הרבה שבחים מגיעים לד.ד. פלמר על "החייאה" שהעניק למקצוע הכירופרקטיקה ולבנו שהמשיך את דרכו, אלא, שכאמור הטיפול הידני מכני בעמוד השדרה החל הרבה לפניו. ישנן עדויות לרוב על "מתקני עצמות" ומרפאים שהיו קיימים בכל התרבויות כולל זו של אחינו בני תימן שהסבתא או הסבא נהגו "לשחרר" להם את הצוואר התפוס.

כולנו שמענו על ה"בייגל מעכרים" שבמשך דורות ובאמצעות ידע שעבר מאב לבן "תיקנו" עצמות וחוליות. כל זאת ללא כל רקע תאורטי או אקדמאי. האגדות מספרות על אנשים שנכנסו אליהם עקומים ויצאו ישרים. אלא שלא אחינו בני תימן ולא ה"בייגל מעכרים" החלו את התורה. מתקני העצמות (bonesetter) שסיפקו את "סידור העצמות" והיו למעשה לאבותיהם של הכירופרקטים המודרניים החלו לפעול לפני אלפי שנים.

אלפי שנות היסטוריה

מתקנת עצמות
מתקנת עצמות

קיימים עדויות ומסמכים המאשרים את קיומה של השיטה הטיפולית המניפולטיבית בעמוד השדרה כבר בשנת 2650 לפני הספירה. הדבר המעניין הוא שלמרות הדמיון שמאפיין את הטכניקה והידע המעורבים בביצוע המניפולציה בעמוד השדרה לא ניתן לאתר מקור אחד שבו המניפולציה של עמוד השדרה התפתחה. המניפולציה החלה למעשה באופן מקביל ונמשכה אלפי שנים בתרבויות שונות ורחוקות כולל בתקופת היפוקרטס, בתקופת מצרים ותרבויות אסיה הקדמוניות. גם היפוקרטס אבי הרפואה היה מרפא באמצעות מניפולציה של חוליות עמוד השדרה. שני פרקים בספרו המדהים הנקרא קורפוס היפוקרטיאום (Corpus Hippocrateum) הוקדשו להסברים והדגמות בנושא.

תורת המניפולציה של עמוד השדרה עברה מאב לבן במשך הדורות. במספר תרבויות במזרח הרחוק נלמדה התורה של תיקון העצמות יחד או בנפרד מאומנויות הלחימה. כך הדבר לגבי הסמוראים ביפן וקבוצות דומות בסין פולינזיה, הודו וטיבט. גם האינדיאנים באמריקה השתמשו במניפולציה של עמוד השדרה לצורך ריפוי. בניהם ניתן למנות את השבטים והתרבויות הבאות: האצטקים, טולטק, טראסקן, אינקה, מאיה, וינבאגו וסיאוקס. חלק מטכניקות הטיפול ששמשו את אבות אבותינו משמשים את מקצוע כירופרקטיקה היום.

במאה ה17 כותבים שונים מלאומים שונים ובכללם יוונים, ביזנטיים, כרתים, ערבים, ספרדים, טורקים, איטלקים, צרפתים וגרמנים דיווחו על מתיחות ומניפולציות של עמוד השדרה. בימי הביניים מתקני העצמות היו מאורגנים בגילדות מקצועיות אשר פקחו על הרמה והמיומנות של החברים בה. רישומים של גילדה כזו ניתן למצוא באוסטריה. וגם מתברר שבשנת 1702 היו לנפוליון בעיות עם חברי הגילדה המקצועית של מתקני העצמות והוא פעל להדיחם. ספרים ביוונית, לטינית וגאלית המתארים את האומנות של מתקני העצמות עדין קיימים בעיקר באוספים פרטיים.

תחנות היסטוריות בטיפול הידני בעמוד השדרה:

עמוד השדרה
עמוד השדרה

שנת 2650 לפנה"ס

מרישומים נדירים של נוסעים לאסיה, עולה שטיפולים ידניים בעמוד השדרה היו מקובלים באותה תקופה.

שנת 1500 לפנה"ס

מסמכי פפירוס יווניים מדגימים טכניקות לטיפול בעמוד שדרה תחתון. חלק מהטכניקות הללו מיושמות גם היום על ידי כירופרקטיקה מודרנית.

שנים 377 – 460 לפנה"ס

היפוקרטס אבי הרפואה הבין את החשיבות של עמוד השדרה לבריאותנו. עצתו "למד את עמוד השדרה, הוא המקור להרבה מחלות" מהווה נר לרגלי כירופרקטיקה.

שנים 130 – 200 לספירה

קלאודיס גאלן מפרגמון טיפל בהצלחה בידו המשותקת של אדמוס משכיל נודע על ידי מניפולציה של חולית הצוואר.

שנים 1200 – 1600

כתבי יד שונים המתארים טיפולים לגב באסיה ובאירופה על ידי הליכה על הגב.

שנת 1867

הרופא ג'ימס פג'ט מתאר את המניפולציה של עמוד השדרה באופן מדויק. התיאור מעיד על הבנה עמוקה של האנטומיה האנושית.

שנת 1895

דניאל דוד פלמר מניח את היסודות להתפתחות כירופרקטיקה מודרנית. הוא נלחם בממסד ואף ניכלא על ניסיונו לרפא אנשים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

שנת 1897

בשנה זאת ייסד דניאל דוד פלמר, את המקצוע הקרוי כירופרקטיקה ואת הביה"ס הראשון ללימודי כירופרקטיקה, באיווה, ארצות הברית. הוא סבר שרוב בעיות הבריאות יכולות להימנע על ידי טיפול בעמוד השדרה.

שנת 1913

מדינת קנזס מכירה במקצוע כירופרקטיקה ומעניקה רישיון עבודה לכירופרקטים וזאת למרות הלחצים שמופעלים עליה על ידי הממסד הרפואי.

שנת 1937

ניצחון חשוב לדרכה של כירופרקטיקה מושג כאשר המקצוע הזה זוכה להכרה כמקצוע רפואי בארצות הברית.

שנת 1972

הקונגרס האמריקאי מכליל את כירופרקטיקה תחת חוק הרפואה.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה רקע היסטורי

שנת 1984

רוב המדינות בארצות הברית דורשות כי חברות הביטוח יכלילו בפוליסה של תאונות דרכים טיפולי כירופרקטיקה. הממשל הפדרלי משלם בביטוח הרפואי עבור כירופרקטיקה ורשות מס ההכנסה האמריקנית מכירה בניכוי מס עבור שירותי כירופרקטיקה.

שנת 2000

מעל 60.000 כירופרקטים חיים ועובדים בארצות הברית. מעל 20 מיליון טיפולים ניתנים מידי שנה על ידי כירופרקטים. בישראל פועלים כ 100 כירופרקטים בעלי הסמכה ראויה ועוד הרבה מתחזים.

שנת 2019

אלפים רבים של טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארץ. הטיפולים זמינים בכל בתי החולים וקופות החולים בארץ. מבוטחים רבים מטופלים באמצעות ביטוחים משלימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור