אצבע הדק חכו עם הניתוח

אצבע הדק חכו עם הניתוח

אצבע הדק – חכו עם הניתוח. אצבע הדק (Trigger finger) או טריגר פינגר היא תופעה קלינית שכיחה הגורמת לכאבים בכפות הידיים. תופעה זאת נגרמת כאשר שינויים בגיד או בתעלה שבה עובר הגיד גורמים לקושי של הגיד לנוע ואף להיתפס. הגורם העיקרי לאצבע הדק הם עומסי יתר חוזרניים הנגרמים מעבודת כפיים. אורח החיים המודרני הכרוך בהקלדות חוזרניות גורם לשכיחות גדלה והולכת של אצבע הדק.

ברבע מהמקרים אצבע הדק עשויה לחלוף גם ללא טיפול. כאשר אין שיפור לאחר מספר שבועות רצוי לאבחן ואף לטפל בבעיה. במקרים של אצבע הדק הטיפול באמצעות גלי הלם נחשב לטיפול יעיל במיוחד ואינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות.

הימנעות מטיפול עלולה לגרום להחמרת התופעה ולנעילה קבועה של האצבע. כפי שמדגים המחקר הנוכחי הטיפול השמרני ובעיקר גלי הלם הוא טיפול יעיל ויש להתחיל עם טיפול מסוג זה לפני שניגשים לבחון פתרון כירורגי.

אצבע הדק חכו עם הניתוח – רקע

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בכפות ידיים היא תופעה קלינית הקרויה אצבע הדק. אצבע הדק היא מצב שכיח המשפיע על הגידים המכופפים של האצבעות והאגודל. הפרעה זאת גורמת לכאב ונוקשות באצבע הפגועה, ולפעמים לתחושת לחץ או נעילה כאשר מנסים להזיז את האצבע.

המצב הבריאותי הזה מתרחש כאשר הגיד הופך מודלק או נפוח ואינו יכול להחליק בצורה חלקה דרך מערכת הגלגלות המחזיקה אותו קרוב לעצם. על פי מקורות שונים, השכיחות של אצבע הדק היא סביב 2% באוכלוסייה הכללית. אבל זה עשוי להשתנות בהתאם לגיל, מין, וגורמים אחרים.

הפרעת גידים זאת נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, ובאנשים בגיל 40 – 60 שנים. אצבע הדק יכולה להתפתח בכל אצבע אבל לרוב היא מתפתחת באצבע ובאגודל. לעיתים הפרעה זאת מתפתחת ביותר מאצבע אחת או בשתי כפות ידיים.

גורמי סיכון לאצבע הדק

מספר גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות אצבע הדק. בין גורמי הסיכון נמנה בין היתר:

גורמים לאצבע הדק

הגידים בכף היד נעים בתוך תעלה. התעלה והגיד שנע בתוכה מחוברים לעצם באמצעות רצועות מעוגלות – הקרויות גלגלות (Pulleys). הגורם המדויק לאצבע ההדק אינו ברור, אך הוא עשוי להיות קשור:

 • לתנועות חוזרניות ומאמצים חריגים של כפות הידיים והאצבעות. אלה עלולים לגרום לדלקת ונפיחות של הגיד או דלקת והיצרות של הגלגלת שאוחזת בתעלה:

גורם אפשרי נוסף קשור:

 • לתנאים בסיסיים המשפיעים על הגידים, כגון סוכרת, דלקת מפרקים שגרונית או עמילואידוזיס.

השינוי הפתולוגי העיקרי שמתרחש הוא:

עיבוי והיצרות של נדן הגיד בגלגלת הטבעתית הראשונה (A1), הממוקמת בבסיס האצבע או האגודל. הדבר יוצר חוסר התאמה בין גודל הגיד לגלגלת, וכתוצאה מכך נוצר חיכוך ופגיעה במהלך הכיפוף וההארכה.   לעיתים הגיד נתקע בתעלה וגורם לכך שהאצבע ננעלת במצב של יישור או במצב של כיפוף (אצבע הדק). לרוב, האצבע ננעלת לאחר כיפופה וכדי לישרה נאלץ החולה להפעיל כוח עם אצבעות ידו השנייה. לעתים שחרור חד של הגיד לאחר שהיה "תקוע" במצב של יישור או כפיפה יכול לגרום לתחושה של קליק פנימי.

הסימנים והתסמינים הנגרמים בשל אצבע הדק:

 • התעלה הופכת להיות צרה מידי
 • תנועת הגיד בתעלה מפסיקה להיות חלקה
 • לתנועת הגיד נלווים רעשים (קליקים)
 • כאבים במישוש הבליטה קטנה בבסיס האצבע, כאבים ביישור או כפיפה של האצבע ומעבר של "המעצור"
 • מתפתחות מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות עם תחושות תפיסות של האצבע או נעילה
 • המנח של האצבע הכפופה בגלל הגיד "התקוע" דומה להדק מכאן השם אצבע הדק. ישנם מקרים שבהם האצבע נותרת תקועה בזווית של הדק.

אבחון וטיפול

אצבע הדק חכו עם הניתוח
אצבע הדק חכו עם הניתוח

אבחון של אצבע הדק מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקות הגופניות. לרוב די בזה כדי לאבחן את הבעיה. הטיפול השמרני באצבע הדק נחשב ליעיל והרבה פעמים מייתר את הצורך בכירורגיה. אצלנו במרפאה מטפלים באצבע הדק באמצעות:

 • מנוחה מפעולות שמחמירות את המצב
 • סד לאצבע
 • ושימוש בלייזר ובגלי הלם

הטיפול הרפואי באצבע הדק

טיפולים רפואיים באצבע הדק כולל בין היתר:

 • תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים כמו איבופרופן או נפרוקסן להקלה על הכאב
 • זריקות סטרואידים כמו קורטיזון, להפחתת הנפיחות או הדלקת של הנדן (לא לגיד, עלול לקרוע אותו)
 • חבישה מיוחדת שמעניקה מנח ניטרלי לאצבע.
 • ניתוח שבו מוסרת הרקמה שמצרה את תנועת הגיד

טיפול באצבע הדק עם גלי הלם

טיפולים בגלי הלם הם לא פולשניים ויעילים לאצבע ההדק. הטיפול בגלי הלם פועל על ידי העברת גלים אקוסטיים באנרגיה גבוהה לאזור הפגוע ובכך:

 • המרצת זרימת הדם
 • הפחתת הדלקת
 • פירוק רקמת צלקת והידבקויות המפריעות לגלישה חלקה של הגידים
 • שחרור נקודות טריגר והרפיית שרירים תפוסים ופאשיה סביב מפרקי האצבעות

מחקרים הראו שבהשוואה לטיפולים שמרניים אחרים כגון קיבוע, NSAIDs או זריקות סטרואידים טיפול בגלי הלם יכול:

 • לשפר כאב, תפקוד ואיכות חיים בחולים עם אצבע על ההדק

טיפול בגלי הלם מתבצע בדרך כלל במספר מפגשים, בהתאם לחומרת המצב ומשך, ויש לו תופעות לוואי וסיכונים מינימליים.

אצבע הדק הטיפול באמצעות גלי הלם – המחקר

המחקר הנוכחי יצא לאוויר העולם במטרה לבחון את היעילות של הטיפול באמצעות גלי הלם בתסמונת הקרויה אצבע הדק (Trigger digit) או בשמו האחר היצרות דלקתית של תעלת הגיד (Stenosing tenosynovitis). החוקרים ערכו ניתוח ממצאים של 44 חולים (49 אצבעות) שטופלו באמצעות גלי הלם. המצב הכללי, רמת הכאב ומידת המוגבלות נבדקו לאחר חודש, 3 חודשים ו12 חודשים לאחר גמר הטיפול. החולים קיבלו בין 3-8 טיפולים שכללו 2000 פעימות של גלי הלם בעוצמה של 1.4 בר.

ממצאי המחקר

התוצאות בקרב 36 מהחולים (73.5%) היו מצוינות בכול הנוגע לכאב ותפקוד, התוצאות בקרב 10 חולים (20.4%) היה טוב בלבד ורק 3 חולים (6.1%) היו במצב סביר (fair). התקדמות במצבם של החולים ניכרה היטב בין המעקבים השונים. לאחר שנה רק ל3 חולים (6.1%) חזרו התסמינים של אצבע הדק, 34.7% (17 אצבעות) דיווחו על 0 כאבים, 59.2% (29 אצבעות) דיווחו על כאב ברמה 1 מתוך 10 ו4.1% (שתי אצבעות) דיווחו על כאב ברמה של 2 מתוך 10.

מסקנות החוקרים

הטיפול באמצעות גלי הלם בתופעה הקרויה אצבע הדק הוא טיפול יעיל. יחד עם זאת החוקרים מציינים את הצורך במחקרים השוואתיים נוספים.

Reference
Malliaropoulos et al., Open Access Journal of Sports Medicine October 2016, 7:143-151. Radial extracorporeal shockwave therapy for the treatment of finger tenosynovitis (trigger digit)

Yildirim at al., J Hand Surg Eur Vol. 2016 Jan 12. Extracorporeal shock wave therapy versus corticosteroid injection in the treatment of trigger finger: a randomized controlled study

Damian M, Zalpour C. Med Probl Perform Art 2011; 26:211–7. Trigger point treatment with radial shock waves in musicians with nonspecific shoulder-neck pain: data from a special physio outpatient clinic for musicians. 

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שכיחות הפרעות הגורמות כאבים בלסת

שכיחות ההפרעות במפרק הלסת

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט? גורמים לפגיעה מפעילות גופנית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים. ספורטאים חשופים יותר מאחרים למנגנון פציעה זה. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.