איך להגן על הגידים

איך להגן על הגידים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  איך להגן על הגידים? פגיעה בגידים על רקע שימוש יתר או נזקים טראומטיים מהווה חלק ניכר מפציעות הספורט. עוד חשוב לדעת שתהליך הריפוי של דלקת בגיד הוא ארוך ומתיש וזאת בין היתר בגלל אספקת הדם הדלה אליו. בין התסמונות הדלקתיות השכיחות הכוללות פגיעה בגידים נמנה דלקת בגיד במרפק שאחראי על פשיטה או כפיפה של כף היד (מרפק טניס, מרפק גולף), דלקת בגיד הפיקה (ברך קופצים), דלקת בגיד אכילס, דלקת באחד מגידי השרוול המסובב בכתף ועוד. למה הגידים שלנו נוטים להיפגע ומה ניתן לעשות כדי לצמצם את סיכויי הפגיעה בהם. על שאלות אלו ואחרות נענה במאמר הנוכחי.

  איך להגן על הגידים – רקע

  בגופנו יש אלפי גידים (כ- 4,000). הגידים הם למעשה כבלים קשיחים וגמישים של רקמת חיבור המחברים את השרירים אל העצמות. חוזקם, גמישותם וקשיחותם של הגידים מקנים להם את יכולת העמידה בעומסים המוטלים עליהם במצב של כיווץ שרירים ובעת העברת הכוח אל המפרקים. במבחן התוצאה מתברר שגם ליכולות המופלאות הללו של הגידים ישנה מגבלה שאותה אנו נוהגים לחצות ואז לגרום למתיחה או קרע חלקי או מלא של הגיד. חשוב לציין שאספקת הדם הדלה של הגידים מקשה מאוד על יכולת הריפוי והתחדשות שלהם. מסיבה זאת תהליך ההחלמה של גידים הוא איטי ולפעמים גם לוקח חודשים ארוכים ולכן מצריך סבלנות רבה.

  מגוון הנזקים לגיד יכולים לנוע בין מתיחה קלה של הגיד, קרע חלקי ולעתים גם קרע מלא. בכל מצב של התפתחות נזק לגיד תתפתח דלקת בגיד (Tendinitis). טיפול מהיר עשוי לקצר את פרק הזמן הנדרש להחלמת הגיד. מאידך עיכוב בניהול וטיפול בגיד הדלוק עלול להוביל להתפתחות דלקת כרונית ולהחמרה במצב עד כדי קרע מלא של הגיד.

  גורמים וגורמי סיכון לפגיעה בגידים

  עומסי יתר

  דלקת בגיד מתפתחת בעיקר בגלל עומס יתר. גורם שכיח לעומס יתר על הגיד הוא ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים. דוגמאות לפעולות חוזרניות שעלולות לגרום לנזקים ברמות חומרה שונות לגידים כוללים סוגי ספורט שונים כמו למשל שחייה (יוצרת עומס חוזרני על הגידים בכתפיים), טניס או גולף (יוצרים עומסים חוזרניים על הגידים במרפק), הקלדה או נגינה על כלי נגינה עם קלידים (יוצרים עומסים חוזרניים על הגידים בכף היד), ריצה או קפיצה (יוצרים עומסים חוזרניים על גיד אכילס, על גיד הפיקה ועל גידים נוספים) ועוד.

  פציעות חבלה

  דלקת בגיד עלולה להתפתח גם על רקע טראומטי. אורח החיים שלנו מזמן לנו גם הזדמנויות לפציעות חבלה כולל בין היתר פציעות ספורט, נפילות בבית או ברחוב, תאונות דרכים ועוד. כול אלה ועוד עלולים לגרום למתיחה או קרע חלקי או מלא של אחד או יותר מהגידים.

  גורמי סיכון

  מגוון גורמי הסיכון לפגיעה בגידים כולל בין היתר סוגי ספורט ומקצועות מסוימים. כך למשל אלה מקרב הספורטאים הנוהגים לשחות, לרוץ, לשחק משחקי כדור (כדורגל, כדורסל, כדור עף, כדור יד ועוד), לשחק טניס או גולף ועוד נמצאים בקבוצת סיכון לפגיעה בגידים שלהם. גם עובדים בסוגי מקצועות מסוימים כמו למשל גננים, נגרים, נגנים ויתר בעלי המקצוע היוצרים שימוש חוזרני בגידים מסוימים נמצאים בקבוצת סיכון לסבול מפגיעות גידים. הסיכוי לפצוע את הגידים עולה גם בגלל הגיל שלנו. השינויים הניווניים והמבניים שנוצרו לאורך השנים ברקמות הגוף השונות כולל בגידים מעלים את הסיכון לפציעת הגידים. גורמים נוספים כוללים נטייה גנטית, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים שמשבשים את עבודת הגידים, פציעות קודמות ועוד.

  דלקת בגיד טיפול

  טיפול בדלקת בגיד כולל בראש וראשונה מנוחה מפני תנועות ופעולות הגורמות להחמרת הכאב. אמצעים נוספים כוללים תומך המקבע את הגיד ומונע את האפשרות לבצע פעולות היוצרות גירוי של הדלקת, שימוש באמצעי עזר מודרניים כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם ועוד. אפשרויות נוספות שאינן מומלצות על ידי כותב שורות אלה אלא רק במצבים קיצוניים במיוחד כוללות טיפולים תרופתיים, זריקות סטרואידים ואף ניתוחים.
  עם שוך הדלקת בגיד חשוב לא לוותר על תהליך השיקום. שיקום של הגיד כולל הנעה אקטיבית ופסיבית של הגיד ותרגילי חיזוק.

  איך להגן על הגידים – שיטות הגנה על הגידים

  כדי לשמור על הגידים אתם נדרשים לשמור על גופכם בכלל ועל מערכת שריר ושלד בפרט. אין הבדל בין עקרונות השמירה על בריאות העצמות או בריאות הרצועות לבין עקרונות השמירה על בריאות הגידים. מכאן נובע שהתנהלות על פי העקרונות המומלצים כאן לא זו בלבד שתעזור לכם לשמור על הגידים אלא תעזור לכם לשמור על הבריאות של כלל הרקמות בגוף:

  פעילות גופנית

  איך להגן על הגידים
  איך להגן על הגידים

  פעילות גופנית סדירה המתבצעת נכון תוך הקפדה על חימום שומרת על המבנה והיכולת של מערכת שריר ושלד ובכלל זה של השרירים, גידים, רצועות ועצמות ובכך מונעת או מצמצמת את הסיכון לגרימת פציעות ודלקות בגיד. יחד עם זאת פעילות גופנית מוגזמת בין אם בגלל מאמץ יתר או בגלל מאמץ חוזרני עלולים לגרום לתוצאה הפוכה. ועל כן פעילות גופנית יש לבצע נכון.

  הקפידו על עקרונות האימון הגופני הנכון ובכלל זה הקפדה על שימוש בציוד, לבוש ונעליים מתאימות, פעילות גופנית רק על מגרשים, משטחים ומסלולים בטוחים, ביצוע חימום לפני האימון המרכזי, הקפדה על טכניקה נכונה, הדרגתיות באימונים, הימנעות מעומס באימונים, שמירה על כושר גופני ובעיקר עצירת האימון או המשחק לנוכח הסימן הראשון לכאב. אם למרות הכל פצעתם את הגיד חשוב לטפל בו כבר בהתחלה. הזנחה והמשך העמסה על אותו הגיד תגרום לפציעה להיות כרונית וקשה יותר לטיפול.

  ארגונומיה

  דלקות גידים עלולים להתפתח גם בגלל עומסים הנגרמים על רקע של עבודה לקויה עם חלקי הגוף השונים. עמדת עבודה או אופן ביצוע עבודה היוצרים עומסי יתר על חלקי גוף מסוימים עלולים להוביל להתפתחות דלקות בגידים. בין יתר ההמלצות לשיפור הארגונומיה נמנה שיפור טכניקת ההקלדה (פחות כוח, יותר תנוחות ניטרליות), הקפדה על ביצוע תנועות ומטלות מגוונות וצמצום ביצוע של פעולות חוזרניות, שמירה על יציבה תקינה ודינמית, שימוש בציוד ארגונומי, הקפדה על פרקי זמן של מנוחה ועוד. בתחום זה של ארגונומיה חשוב לציין גם שינה מספקת מבחינת אורכה ואיכותה. אדם שאינו ישן מספיק חשוף לפציעות.

  תזונה

  מחקרים ומקורות שונים מצביעים גם על התזונה שלנו כגורם שעשוי לחזק ולצמצם את הסיכוי לפגיעה בגידים. תזונה מותאמת דואגת לספק לגוף את הוויטמינים, המינרלים, נוגדי החמצון ואת חומצות השומן הנדרשות לו כדי לשמור על התקינות של הגוף ובכלל זה של הגידים. בין ההמלצות התזונתיות נמנה אכילה של ירקות ופירות צבעוניים העשירים במינרלים, נוגדי חמצון וכמובן וויטמינים. מומלץ גם לאכול דגים שמנים כמו סלמון ואגוזים שהם עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי