ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב
מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב! לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לבריאות הגופנית והנפשית שלנו אך גם פוטנציאל לגרימת נזקים. מאות ריצות מרתון מתקיימות ברחבי העולם כול שנה. בתחרות מרתון גדולה משתתפים עשרות אלפי רצים. האם זה מסוכן?

מקרים נדירים של מוות לבבי של רצים במהלך ריצות מרתון מושכים את תשומת הלב של חוקרים בתחום וגורמים נוספים. מוות לבבי פתאומי של רצי מרתון שאמורים להיות אנשים בריאים במיוחד מעלה את השאלה: האם מאות אלפי רצי מרתון המשתתפים כול שנה במאות תחרויות ברחבי העולם נמצאים בסיכון למוות לבבי בגלל נזקים כאלה ואחרים ללב?

ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב – רקע

במחקר שנערך בארצות הברית  ופורסם בירחון האירופאי ללב (Eur Heart J. 2006 May;27(9):1079-84) מצאו החוקרים שעקבו אחר התפקוד הקרדיולוגי של אצני מרתון שרצים חובבים הרצים במהלך ההכנה לריצת המרתון פחות מ- 64 קילומטרים בשבוע עלולים לגרום לעצמם לתפקוד ליקוי של הלב ועורקי הריאות. תפקוד לקוי זה, כך על פי החוקרים, עלול להמשך זמן רב לאחר תום ריצת המרתון. הנזק שנמצא במחקר הזה בעקבות ריצת המרתון כלל חולשה זמנית של שרירי הלב ולחץ מוגבר על עורקי הריאות. עם זאת מדגישים החוקרים את העובדה שלא נמצאו סימנים דומים של נזק קרדיאלי לאחר ריצת המרתון אצל אצני מרתון שרצים במהלך ההכנה לתחרות יותר מ- 75קילומטרים בשבוע. המחקר לא בדק מה המשמעות ארוכת הטווח של הממצאים הללו ללב. ובכן האם ריצת מרתון מסוכנת? מחקרים רבים שנעשו מאז ובדקו את השפעת ריצת המרתון על בריאות הלב לא הגיעו למסקנות גורפות דומות. כך גם המחקר שאנו סוקרים בהמשך.

ריצת מרתון

מאות תחרויות מרתון נערכות בכל שנה ברחבי העולם בהשתתפות מאות ואלפי רצים. ריצת מרתון היא למעשה ריצה למרחק של 42.195 קילומטרים. ריצה זאת קרויה על שם העיר מרתון ביוון שממנה רץ שליח כדי לבשר באתונה על נצחון היוונים על הפולש הפרסי. על פי האגדה לאחר מסירת ההודעה קרס היווני ומת. המוות הזה של השליח היווני מסמל את העובדה שריצת מרתון היא אחד מהאתגרים הגופניים והמנטליים הגדולים ביותר שאדם יכול להציב לעצמו. כדי להשתתף בריצת מרתון נדרשות הכנות גופניות ומנטליות רבות. אין קיצורי דרך. כל נסיון קצר תהליכים מעלה את הסבירות לגרימת פציעות ספורט ובכלל זה שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, ברך רצים, ברך קופצים, תסמונת הרצועה האיליו – טיביאלית, שברי מאמץ, שין ספלינט ועוד..

המחקר

מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב
מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

מפעם לפעם אנו עדים למוות פתאומי על רקע לבבי בקרב רצי מרתון. הדבר מושך את תשומת הלב של התקשורת ושל גורמים רבים אחרים השואלים עצמם האם ריצות ארוכות מסוכנות לבריאות. החוקרים במחקר הנוכחי ערכו סקירת מחקרים שבדקה את הנושא הזה וחזרה עם מסקנות ששמים את האירועים הקטלניים הללו בפרספקטיבה הנכונה שלהם אל מול היתרונות הבריאותיים של ריצות ארוכות.

החוקרים נתחו את הממצאים שעסקו בקשר שבין ריצות ארוכות לבין נזקים קרדיולוגיים במספר רב של מחקרים שפורסמו בין חודש ינואר 1979 ועד חודש ינואר 2010.

ממצאי המחקר

ריצות מרתון מעלים באופן קל וזמני את הסיכון מוות לבבי פתאומי (Sudden cardiac death). הסיכון הוא נמוך אף יותר בקרב נשים. רוב מקרים המוות בגין ריצות ארוכות מתרחש בגלל מחלות רקע וליקויים קרדיולוגיים. יש על כן לערוך בדיקות מקדימות ולוודא נוכחות של צוות רפואי יעיל כדי לטפל בהקדם באירועים מסוג זה המתפתחים במהלך הריצה.

מסקנות החוקרים

מוות לבבי פתאומי במהלך ריצת מרתון אינם שכיחים. יש לשים דגש על מניעת אירועים אלה על ידי בדיקות מקדימות. יש לוודא טיפול מהיר עם ציוד מתאים כאשר אירועים אלו מתרחשים. לנוכח היתרונות העצומים של פעילות גופנית אינטנסיבית מסוג זה בכול הנוגע לבריאות הפיזית, בריאות נפשית ואף לאריכות החיים חשוב לקחת את אותם מקרים בודדים של מוות פתאומי במהלך ריצת מרתון בפרספקטיבה הנכונה.

Sports Health. 2010 Jul; 2(4): 301–306

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • סיאסטה עושה טוב ללב

  סיאטסטה עושה טוב ללב. שנת הצהריים הטובה והישנה הולכת ונעלמת מהנוף האנושי. לחץ הזמנים שבו מתנהל אורח החיים המודרני לא…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

  שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד…

 • משקה אנרגיה מזיק לילדים

  משקה אנרגיה מזיק לילדים! משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים…

 • טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

  קפיצה על טרמפולינה מסוכנת! קפיצה על טרמפולינה עלולה לגרום לפציעות, חלקן קשות, בעיקר בקרב ילדים. האגודה האמריקאית לרופאי ילדים המליצה…

 • אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

  אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות…