ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב

מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב! לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לגוף ולנפש אך גם פוטנציאל לגרימת נזקים. מאות ריצות מרתון מתקיימות ברחבי העולם כול שנה. בתחרות מרתון גדולה משתתפים עשרות אלפי רצים. האם זה מסוכן?

מקרים נדירים של מוות רצים במהלך ריצות מרתון מושכים את תשומת הלב של חוקרים בתחום. מוות לבבי פתאומי של רצי מרתון שאמורים להיות אנשים בריאים במיוחד מעלה את השאלה:

  • האם מאות אלפי רצי מרתון במאות תחרויות ברחבי העולם נמצאים בסיכון למוות לבבי
  • והאם הגורמים למוות הזה הן נזקים כאלה ואחרים ללב

ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב – רקע

בירחון האירופאי ללב (Eur Heart J. 2006 May;27(9):1079-84) פורסם שריצות מרתון מסכנות זמנית את הלב. החוקרים שעקבו אחר התפקוד הקרדיולוגי של רצי מרתון הגיעו למסקנה:

  • מרתוניסטים שבמהלך ההכנה לריצת המרתון רצים פחות מ- 64 קילומטרים בשבוע עלולים לפגוע זמנית בתפקוד הלב ועורקי הריאות.
  • תפקוד לקוי זה, כך על פי החוקרים, עלול להמשך זמן רב לאחר תום ריצת המרתון.
  • הנזק שנמצא במחקר הזה בעקבות ריצת המרתון כלל חולשה זמנית של שרירי הלב ולחץ מוגבר על עורקי הריאות.

עם זאת מדגישים החוקרים את העובדה שלא נמצאו סימנים דומים של נזק קרדיאלי לאחר ריצת המרתון אצל אצני מרתון שרצים במהלך ההכנה לתחרות מעל 75 קילומטרים בשבוע. המחקר לא בדק מה המשמעות ארוכת הטווח של הממצאים הללו ללב. ובכן האם ריצת מרתון מסוכנת? מחקרים שנעשו מאז ובדקו את השפעת ריצת המרתון על בריאות הלב לא הגיעו למסקנות דומות.

ריצת מרתון

מאות תחרויות מרתון נערכות בכל שנה ברחבי העולם בהשתתפות מאות ואלפי רצים. ריצת מרתון היא למעשה ריצה למרחק של 42.195 קילומטרים. ריצה זאת קרויה על שם העיר מרתון ביוון שממנה רץ שליח כדי לבשר באתונה על נצחון היוונים על הפולש הפרסי. לפי האגדה לאחר מסירת ההודעה קרס היווני ומת. מותו של השליח היווני מסמל את העובדה שריצת מרתון היא אחד מהאתגרים הגופניים והמנטליים הגדולים ביותר שאדם יכול להציב לעצמו. כדי להשתתף בריצת מרתון נדרשות הכנות גופניות ומנטליות רבות. אין קיצורי דרך. כל נסיון לקצר תהליכים מעלה את הסבירות לגרימת פציעות מאמץ חוזרני ובכלל זה:

המחקר

מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב
מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

מפעם לפעם אנו עדים למוות פתאומי על רקע לבבי בקרב רצי מרתון. הדבר מושך את תשומת הלב של התקשורת ושל גורמים רבים אחרים השואלים עצמם האם ריצות ארוכות מסוכנות לבריאות. החוקרים במחקר הנוכחי ערכו סקירת מחקרים שבדקה את הנושא הזה וחזרה עם מסקנות ששמים את האירועים הקטלניים הללו בפרספקטיבה הנכונה שלהם אל מול היתרונות הבריאותיים של ריצות ארוכות.

החוקרים נתחו את הממצאים שעסקו בקשר שבין ריצות ארוכות לבין נזקים קרדיולוגיים במספר רב של מחקרים שפורסמו בין חודש ינואר 1979 ועד חודש ינואר 2010.

ממצאי המחקר

ריצות מרתון מעלים באופן קל וזמני את הסיכון מוות לבבי פתאומי (Sudden cardiac death). הסיכון הוא נמוך אף יותר בקרב נשים. רוב מקרים המוות בגין ריצות ארוכות מתרחש בגלל מחלות רקע וליקויים קרדיולוגיים. יש על כן לערוך בדיקות מקדימות ולוודא נוכחות של צוות רפואי יעיל כדי לטפל בהקדם באירועים מסוג זה המתפתחים במהלך הריצה.

מסקנות החוקרים

מוות לבבי פתאומי במהלך ריצת מרתון אינם שכיחים. יש לשים דגש על מניעת אירועים אלה על ידי בדיקות מקדימות. יש לוודא טיפול מהיר עם ציוד מתאים כאשר אירועים אלו מתרחשים. לנוכח היתרונות העצומים של פעילות גופנית אינטנסיבית מסוג זה בכול הנוגע:

  • לבריאות הפיזית
  • בריאות נפשית
  • ואף לאריכות החיים

חשוב לקחת את אותם מקרים בודדים של מוות פתאומי במהלך ריצת מרתון בפרספקטיבה הנכונה.

Sports Health. 2010 Jul; 2(4): 301–306

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות! המחקר המסוקר כאן מדגיש את היכולת של הצחוק להפחית את הורמוני הסטרס בגוף. צחקו ותהנו גם אתם מהקשר שבין הנפש והגוף. הבנת המשמעות והכוח שיש לצחוק באה לידי ביטוי בקרב חולים סופניים שנאחזו בחיים לעומת אלו שוויתרו.

דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

פציעות ספורט אבחון

פציעות ספורט אבחון

פציעות ספורט? אבחון צריך להתבצע מהר כדי לאפשר טיפול מהיר ויעיל ומניעת נזקים כרוניים. למזלנו הרב ניתן לטפל באופן יעיל ברוב הפגיעות הנגרמות בגלל פעילות גופנית. רוב הנפגעים יחזרו לאחר טיפול ושיקום להיות פעילים. המפתח לכך מצוי באבחון מהיר ומדויק של הפגיעה.

אורח חיים פעיל את מאט אובדן הגובה

אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה

אורח חיים וקצב איבוד הגובה? האם יש קשר? השכלה וחיים עירוניים אקטיביים הכוללים פעילות גופנית יכולים להאט באופן משמעותי את התהליך הטבעי של אובדן הגובה שאנו חווים עם התבגרותנו. לדעת החוקרים מודעות היא המפתח לשמירה גם על הגובה.