אימוני כוח לשריפת שומן בטני

שלבו אימוני כוח לשריפת שומן בטני

אימוני כוח לשריפת שומן בטני? קיימת הבנה שכדי להפחית שומן בטני אפשר להסתפק בפעילות אירובית כגון ריצה, רכיבת אופניים ועוד. המחקר הנוכחי מצא שחשוב לשלב גם אימוני כוח לצורך זה. שומן בטני מהווה גורם סיכון משמעותי למוות מוקדם. יש לעשות הכול כדי למגרו.

אנו מרבים ובצדק לעסוק בשומן (טריגליצרידים) ועל רמתו הגבוהה בדם. עם זאת, שומן יכול להופיע גם מתחת לעור ובאזור הבטן. שומן בטני שכיח בקרב גברים ומהווה גורם סיכון משמעותי לחלות בין היתר במחלות קטלניות. בין המחלות שהסיכוי לחלות שבהן עולה כאשר יש לכם שומן בטני רב נציין:

 • מחלות לב וכלי דם
 • סוכרת ועוד

בגלל המחלות הללו אנשים עם שומן בטני רב נמצאים בסיכון גבוה ב-50% למות מוקדם.

אימוני כוח ושריפת שומן בטני – רקע

לא ניתן באמצעות שקילתו של מבוגר להעריך את הרכב גופו. הדבר נובע מתהליך אובדן מסת השריר שמתרחש עם השנים. חוקרים מאוניברסיטת הווארד טוענים שיש למדוד את הרכב הגוף באמצעות המדידה של השומן הבטני (Belly Fat). שומן בטני, הוא אותו שומן המצטבר במותניים שלנו ומעבה אותם. מדובר בשומן שהוא קטלני יותר משומנים אחרים וזאת בגלל התנהגות מטבולית שונה. התנהגות מטבולית זאת הגורמת לסיכון גבוה למוות מוקדם באה לידי ביטוי באופן הבא:

 • שומן בטני מסוגל לשחרר הורמונים וחומרים דלקתיים
 • עולה ההתנגדות לאינסולין ואת הסיכון ללקות בסוכרת
 • לחץ הדם עולה
 • כמות השומנים בדם עולה
 • הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות עולה
 • הסיכון למחלות כמו אלצהיימר, דמנציה, אסטמה ואוסטאופורוזיס עולה. מחלות אלה אינן קטלניות אך בעלות השפעה על איכות החיים

אורח חיים פעיל ושמירה על תזונה נכונה הם הדרכים למנוע או לצמצם את השומן הבטני. שומן בטני נוטה להצטבר אצל מבוגרים. פעילות גופנית חשובה גם למניעת בין היתר:

 • כאבי גב וכאבים אחרים במערכת שריר ושלד
 • מחלות קטלניות בחלקן כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגי סרטן מסוימים

כמו שמוכח במחקר הנוכחי שילוב של אימוני כוח ואימונים אירוביים יועילו:

 • בשמירה על מסת השריר
 • בשריפת השומנים הבטניים המצטברים אצל אנשים מבוגרים

אז מה זה שומן בטני?

שומן בטני מתמקד סביב הקיבה והבטן והוא מסוכן יותר משומן המתמקד באזורי גוף אחרים. השומן הזה מעלה את הסיכונים הבריאותיים ואת החשיפה למגוון מחלות קטלניות כגון:

 • מחלות לב וכלי דם
 • סוכרת סוג 2
 • סרטן המעי הגס
 • תסמונת מטבולית ועוד

הסיבות להצטברות שומן בטני כוללות גנטיקה ומגדר (שכיח יותר אצל גברים) אך גם לתזונה שלנו ישנה השפעה. בניגוד למקובל לחשוב שומן בטני אינו תוצר בלעדי של אכילת יתר של בשר שמן. גם אכילת יתר של פחמימות או שתיית יתר של משקאות ממותקים עלולים לתרום לו.

הדרך הנכונה לשרוף שומן בטני היא כפי שמדגים המחקר הנוכחי שילוב של:

 • הקפדה על פעילות גופנית
 • אכילה נכונה

הפעילות הגופנית המומלצת לשם כך צריכה לכלול פעילות אירובית כמו ריצה, משחקי כדור, טניס ועוד וגם אימוני כוח. בכול הנוגע לתזונה יש להקפיד על אכילה מאוזנת מבחינת הרכיבים ובעיקר בחינת כמות הקלוריות.

המחקר

שלבו אימוני כוח לשריפת שומן בטני
שלבו אימוני כוח לשריפת שומן בטני

מחקר ארוך טווח שבוצע בין השנים 1966-2008 וכלל מעקב אחר 10,000 גברים בריאים בגיל 40 ומעלה ועם מדד מסת גוף מגוון. החוקרים נתחו מגוון נתונים כולל סוג הפעילות הגופנית, משקל והיקף מותניים כדי ללמוד מה סוג הפעילות היעיל ביותר במלחמה של המבוגר בשומן הבטני.

תוצאות המחקר

בקרב חברי קבוצת המחקר שעסקו באימוני כוח 20 דקות ביום לאורך 12 שנות המחקר נמצאה עלייה זעירה יותר בכמות השומן הבטני לעומת חברי הקבוצה שעסקה בפעילות אירובית מתונה או אינטנסיבית למשך אותו פרק זמן. במהלך 12 בשנים הללו נמצא שחברי הקבוצה שניהלו אורך חיים יושבני כולל צפייה ממושכת בטלוויזיה סבלו מגידול יחסי ברמת השומן הבטני לעומת חברי הקבוצה שעסקה בפעילות גופנית.

מסקנות המחקר

מחקר זה מצביע על החשיבות של שילוב אימוני כוח בתכנית האימונים שלכם לצד אימונים אירוביים כדי למנוע או לצמצם את השומן הבטני בקרב מבוגרים ובכך להפחית את סיכוני התחלואה הנלווים לשומן בטני רב בגיל המבוגר.

Obesity, February 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

ללכת וכמה שיותר מהר! אגודת הלב האמריקאי ממליצה על לפחות שעתיים של פעילות גופנית בשבוע. עם זאת מחקרים מראים שיותר זמן המושקע בפעילות גופנית מעניק יתרונות נוספים כולל בין היתר מניעת מחלות קטלניות כגון סוכרת מחלות לב וכלי דם.  

שחיקת סחוס אבחון וטיפול

שחיקת סחוס אבחון וטיפול

שחיקת סחוס? אבחון וטיפול עשויים להציל רקמה יקרת ערך זאת. שחיקת סחוסים היא הבסיס הפתולוגי הבולט של חולי ניווני במפרקי הגוף או בלעז אוסטיאוארטריטיס (osteoarthritis). כול בני האדם צפויים מתישהו לחלות בחולי זה ולסבול משחיקת סחוס.

כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון אבחון

כאבי גב תחתון? אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה. מיחושים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לקביעת אבחון. 

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב

פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך.